respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • Danutė BALSYTĖ >>> Žemaičiui 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 10:09:58

  TAI n ė r a "subtilus paprastų žmonių genocidas", kaip Jūs
  teigiate, TAI yra žydmasonių vykdomas b r u t a l u s
  Lietuvių Tautos genocidas, b r u t a l i a i naikinama
  Lietuvių Tauta ir LIETUVOS Valstybė.

 • Danutė BALSYTĖ >>> Žemaičiui 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 10:05:08

  Kas septintas Lietuvos gyventojas yra benamis, o kas
  trečias Lietuvos Pilietis skursta ir badauja.

 • Danutė BALSYTĖ >>> Žemaičiui 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 10:02:11

  Teigiate, kad "Perkami brangūs ginklai" -- NE visai taip,
  tiesiog b r a n g i a i perkami prasti, p a s e n ę,
  paprasčiausiai nebeaktualūs ginklai, kitaip sakant paprastas
  metalo laužas.

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:56:11


  Į savo klausimą ką veikia t r i p a k o p ė s LR prokurarūros
  organizuotų nusikaltimų departamentas ??? -- aš pati ir
  atsakysiu: prokuratūra tapo įklotu po žydiška parka ir
  užsiėmusi TIK vieno, Lietuvoje labiausiai negerbiamo ir
  nekenčiamiausio gyvio nurodymų vykdimu, iš esmės
  apsiribodama komentatorių sekimu, persekiojimu ir
  terorizavimu.

 • Daiva 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:54:34

  Aišku, neteisinga, jei mokėti turėtų visi Lietuvos žmonės, tai yra
  mokesčių mokėtojai. Lietuvoje, deja, iki šiol yra didžiulė netvarka.

 • Žemaitis 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:52:46

  Gerai ponas pasakė, kad esame ne bananų respublika, bet visas vaizdelis,
  ir ne tik tokiose situacijose, būtent ir primena bananų
  respubliką.Perkami brangūs ginklai, o pensininkai, neįgalieji ir kai
  kurie eiliniai dirbantieji jau net badauja. Deja, tai labai patinka
  "broliui" iš už Atlanto.Tai yra subtilus paprastų žmonių genocidas už
  kurį teks atsakyti prieš Aukščiausiąjį.

 • S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:49:29

  Išvada, kad bankas buvo sunaikintas dėl politinių motyvų... Prie ko
  čia Paulauskas, nuo kada jis Lietuvos banko atstovas?

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:48:40


  Afera įvykdyta t y č i a, iš anksto s u s i t a r u s NE mažiau kaip
  keturiems asmenims, t.y. nusikaltimas padarytas organizuotos
  nusikaltėlių gaujos, su tikslu p a s i p e l n y t i -- ką veikia t
  r i p a k o p ė s LR prokurarūros organizuotų nusikaltimų
  departamentas ???

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:38:57

  Teisingai pastebi komentatoriai --- baisi afera įvykdyta t
  y č i a, iš anksto s u s i t a r u s NE mažiau kaip
  keturiems asmenims, t.y. nusikaltimas padarytas organizuotos
  nusikaltėlių gaujos su tikslu p a s i p e l n y t i. Deja, TA
  nusikaltėlių g a u j a iki pat šiol tebesėdi minkštuose
  krėsluose, o NE ant Lukiškių narų. Gal Profesorius
  Akademikas galėtų paaiškinti -- k o d ė l organizuota
  nusikaltėlių šaika NE kalėjime ???

 • zmudyna 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:38:44

  Jei musu partines keules isivels i Kremliaus zaidimus tai tu bylu pries
  Lietuva bus simtai..............

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:30:35

  Be jokios abejonės, už padarytą žalą privalo
  atsakyti kaltininkai. Tačiau Lietuvoje p a n a i k i n t a
  asmeninė valdžiagyvių atsakomybė -- štai kas yra
  partokratinis šaikinis žydmasonizmas.

 • VERTINT 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:28:39

  kaip didziule gresme atnesta korumpuotu valstybeu strukturu
  neismanymo,korupcijos ir pastumdelio sindromo. I ka isvirs matysima...I
  geda,mela ar beda.

 • Turetu padenkti 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:28:03

  Kremlenine ir jos nusikalstama grupuote,su traktuote-is anksto
  pasiruose,susitare ir bendarai veigdami su tikslu pasipelnyti padare zala
  asmeniui ir Lietuvos valstybes yvaidziui pasaulyje,ypac dideliu mastu. Ir
  Tiesiu taikiniu y anglies kasyklas be teises iskist nosi I pavirsiu.

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:26:40

  M e s, Žmonės, mokėsime už žydkekšės pijarus.

 • Valentinas 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:24:41

  Tegu parduoda visą „Snoro“ turtą ir turės pinigų valstybė
  susimokėti, pats mačiau tas mašinas, kokios jos buvo. O jei kito turto
  ilgai nepardavė, jis nuvertėjo, tai - ne Lietuvos žmonių problemos.
  Mes, žmonės, neturime mokėti.

 • pilietis 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:13:38

  Naujas seimas,tikėkime,priims įstatymą,kad už žąlą,padarytą
  valstybei atsako kaltininkai.Pavardes Paulauskas išvardijo.

 • Rasa 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:07:43

  Tur but sitas ponas teisininkas dar nesusipazino kiek istatymu pazeide
  LIetuva uzgrobdama Snora.Bus i vienus vartus.LIetuvos valdzia tiesiog
  nusikalteliai.

 • JELENA 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:01:51

  Mano nuomone, žalą atlyginti turėtų tikrai ne mokesčių mokėtojai,
  tai būtų neteisinga. Juk mes nekalti dėl tokios situacijos, čia turi
  valstybė rūpintis, iš kur paimti pinigų. Turėjau kažkada sąskaitą
  „Snore“, dabar kai pagalvoju, gal buvo galima rasti kitokių sprendimų
  dėl „Snoro“, o ne jį uždaryti.

 • Nuomone 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:58:53

  Tiesiog teisininkai save ramina, o kaip kitaip

 • Girdejau 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:57:53

  Procesas nebus toks ilgas kaip pons nekrosius sneka, jau spalio pabaigoje
  rusai arestuos visa Lietuvos turta RUsijoje ir uzsienyje....kas LIetuva,
  kas RUsija ir kas nekrosiaus pezalai

 • Taip 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:55:25

  Cia taip noretu , kad butu KGB darbuotojas Nekrosius, bet jei rusai ta
  pradejo, tai matomai zino ir kaip baigsis, o Nekrosiui nereiketu
  svaigti......Lietuva pralos....

 • Zita 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:48:42

  Kas iššvaistė pinigus, tas turėtų ir sumokėti. Aš, kaip mokesčių
  mokėtoja, tikrai nesutikčiau iš savo kišenės susimokėti dalį. Tai
  neteisinga.

 • DEDE 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 05:44:26

  RASELE SU KUBILIUM RUOSKIT PINIGELIUS JUK RUSAI PUOLA??:))

 • Klausykite visi!! 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 01:41:26

  Tie kurie norite tik parekauti kad Baranauskas ir Antonovas vagys,
  atsimerkite. Zmogus nekaltas kol kaltes neirode teismas, ir visai neidomu
  kodel teismas neivyko, teisiami buna ir nekalti asmenys. Kiekvieno zmogaus
  teise gintis taip kaip sugeba. Begti sleptis ar dar ka... Tie kurie rekiat
  kad reikia juos isduoti, ziurekite i chodurkovskio padeti, ji identiska. O
  jo kazkodel visiems gaila ir ji palaikote. Todel lauk is ekrano, nes
  Beribiai yra tik 2 dalykai: Visata ir zmoniu bukumas.

 • Vacys 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 01:39:39

  O va dabar lietuva nacionalizavus banka prisiieme ir atsakomybe, bet tai
  jau visai kiti turtiniai santykiai. Taip pat mes nezinome kaip skamba
  ieskinys, ir kas jame pabreziama.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASIEKIMAS: sekmadienį Austrijoje prasidėjusio pasaulio dviračių plento čempionato moterų komandų atskiro starto lenktynėse Italijos „Ale Cipollini“ ekipa, kuriai atstovauja lietuvė Daiva Ragažinskienė, užėmė devintąją vietą.
 • VYRIAUSYBĖ: Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sekmadienį prasidedančioje neformalioje Žemės ūkio taryboje Austrijoje aptars priemones, kurios galėtų padidinti regiono žemdirbių konkurencingumą, skatinti aukštos kokybės produkcijos gamybą ir pan.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Sveikata Grožis