respublika.lt

2018 rugsėjo 23, sekmadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • Ak 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 23:07:48

  kaloborantes siknoje irgi fitilis dega?

 • Vytautas 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 23:05:15

  Apmaudu, kad dėl vieno žmogaus, šalies prezidentės D.Grybauskaitės
  politinių ambicijų, padaryta nepamatuojama žala, atnešusi milžiniškus
  nuostolius, banko Snoras akcininkams, klientams, investuotajams bei
  valstybei.
  O kas įvertins, kiek sužlugtyta banko klientų: šalies įmonių ir
  gyventojų verslų, kiek sunaikinta darbo vietų? Vien AB banke Snoras
  dirbo virš 1300 darbuotojų, o banko grupės įmonėse buvo sukurta per
  2500 darbo vietų! O kiek kainuoja ir užima laiko tai sukurti?!
  Tačiau juk ne viskas matuojama pinigais. O kiek viso to pasėkoje
  sulaužyta ir sutrypta žmonių likimų, kuo tai išmatuoti?!
  Ir dar kartą. Nejaugi galima pateisinti visa tai, kas padaryta su AB
  banku Snoras, kad patenkinti vieno žmogaus, šalies prezidentės
  D.Grybauskaitės asmenines ambicijas?!

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 11:43:41

  Štai profesorius su akademiku viename p r a n a š a u j a, kad
  Maskvos sprendimas Lietuvai gali netikti... O štai
  gbybauskaitės kandidatinė disertacija, tapusi "daktarine",
  tinka... K o d ė l ???

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 11:37:48

  Artėja rinkimai, artėja naujų galimybių laikas VISKĄ pakeisti
  iš esmės -- rinkime T I K 71 Seimo narį , T I K
  vienmandatėse apygardose, T I K tiesioginiu balsavimu, kaip TAI
  numato Lietuvos Konstitucija -- LIETUVOS valdžioje TIK Lietuviai,
  TIK ASMENYBĖS, ir TIK su asmenine atsakomybe. ŠALIN
  sąrašinius banditus žydmasonius!!!

 • Danutė BALSYTĖ 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 11:34:24

  prasivogusi kūtvela arkliagalve simanyte barakudinasi universitete
  -- LIETUVOJE nebeliko nei šventos, nei švarios vietos.

 • Danutė BALSYTĖ >>> Gintarui 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 11:28:16

  Žinoma, ir j a u ETT, ko taip pageidauja asai.

 • Gintaras 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:28:18

  Įsitikinęs, kad sekantis ieškinys bus kito akcininko Baransusko.

 • Rimante 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:16:10

  Saunuoliai vyrai, tie Snoro akcininkai. Beveik 5 metus juos Grybauskaites
  ir Debyliaus chebra dauze, o sie nepaluzo

 • Lionė 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:10:07

  Manau, kad po savo kadencijos, ši blondinė negyvens Lietuvoje. Ji gi
  paskęstų lietuvių spjaudaluose.

 • Vanda 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:07:55

  grybauskaite , ji suzlugde banka tegu ir atstovauja, ,is anksto suderins
  atsakynus i visus klausimus ir byla bus laimeta.

 • >Faustui 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:05:46

  Pritariu. Taikliai tu čia Nekrošiui įkalei

 • valdas 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:01:46

  SITIE BRUDAI-VAGYS,KURIUOS MINIT,DAR PRIDET KAI KA REIKIA, TURES STOT PRIES
  TEISMA,SULAUKSIM TOS DIENOS

 • Nagi, nagi 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 07:59:45

  prabilo Nekrošiukas - "pakabintas" VSD bendradarbis, o jo tėvas,
  ilgametis VU Teisės fak.dekanas Ipolitas Nekrošius visada bendradarbiavo
  su KGB, per juos ir karjerą padarė.

 • Lt banko kiaule dreba 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 07:53:00

  Turbut neramu kiaulems pavogusiems snoro banka lietuvoje buvo vienas
  geriausiu banku kol jo neuzsake patvarkyti tai kiauliukas su grybasenka
  greit patvarke sakau kazkas baisaus lietuvoj

 • x 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 07:40:59

  noretusi kad pagaliau butu nubausti vagys.o mes eisim visi balsuoti ir
  dabartinius issluosim ...gana

 • Kaip bus, 2016 rugpjūčio mėn. 18 d. 07:33:00

  jeigu Antonovas kels ieškinį pačiai D.G. ir jos satrapui V.VASILIAUSKUI?

 • SIMONYTE 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 23:58:08

  YRA SVEDU BANKU VASALE, PROSTITUTE IR PAKLODE.

 • Gustas 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 23:56:51

  Nepamirskit tos kutvelos Simonytes, kuri su svedu bankyriais ir suplanavo
  Snoro uzgrobima.

 • Mykolas 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 23:55:17

  Galvoju, kad paskutinioji greit bus kiaulinui Vasiliauskui.

 • To taip taip 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 23:53:38

  Tebeturi ta sudegusi kioska!?

 • taip taip 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 23:49:36

  suciai baltomis apykaklemis ir juodas sazine sunaikino snora, brudai vagys
  dar mokesit Antonovui, taip mano versla sunaikintu nusauciau kaip sunis.

 • Ipk 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 22:51:19

  Svarbiausia pasakiti kad tai del politikos. Ir viskas... ramu, jau rusai
  kalti.

 • Che che 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 17:22:30

  " Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume"- A jo.Ne
  bananų,ne.Kaip galėjote ir pagalvoti.Mes - civilizuoti sukčiai ir
  bandysime civilizuotai išsukti uodegą iš aferos. Mažu su Maskva ir
  pavyks.Su Maskva juk galima ir ne taip,jeigu labai reikia.Kitas dalykas,jei
  tai būtų tarptautinis arbitražas.Tadu jo - aferos būt negražu.

 • Vasiliausko atradimas 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 17:05:39

  Svarbiausia priežastis, kurią po Snoro uždarymo paskelbė V.
  Vasiliauskas: Snoras žlugo dėl to, kad tūlas Kazimieras Ramonas dalyvavo
  Baranausko sūnaus vestuvėse. Turiu to straipsnio kopiją su auksinėmis
  Vito Vasiliausko mintimis.

 • Faustas 2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 16:58:52

  Deja, nors knygų daug skaičiau,
  Kvailys jaučiuos, kaip ir anksčiau.
  Magistras, daktaras esu,
  Bet mano galvoje tamsu.
  (vertė A. Churginas)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VYRIAUSYBĖ: Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sekmadienį prasidedančioje neformalioje Žemės ūkio taryboje Austrijoje aptars priemones, kurios galėtų padidinti regiono žemdirbių konkurencingumą, skatinti aukštos kokybės produkcijos gamybą ir pan.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu sekmadienį pasveikino Saudo Arabijos karalių Salmaną bin Abdulazizą al Saudą Nacionalinės dienos proga.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018