respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Stulbinantis ieškinys dėl „Snoro“nuotraukos (191)

2016 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:00:33
Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt

Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad buvęs bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkas Vladimiras Antonovas Maskvos arbitražo teismui pateikė ieškinį, kuriuo iš mūsų Teisingumo ministerijos reikalauja atlyginti jam padarytą apie 557 mln. eurų žalą. Teisingumo ministerija iš Rusijos jau gavo oficialų tokios žinios patvirtinimą.

 

„RIA Novosti“ skelbia, kad ieškinys Maskvos arbitražui pateiktas rugpjūčio 5 d., pirmasis jo preliminarus svarstymas vyks rugsėjo 22 d. V.Antonovas maždaug 278 mln. eurų iš Lietuvos reikalauja už žalą reputacijai, likusios sumos - už žalą jo turtui. Be to, verslininkas ieškinyje taip pat reikalauja, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paneigtų viešai išsakytus teiginius, kuriais kritikavo „Snoro“ vadovus prieš banko nacionalizaciją. D.Grybauskaitės pasisakymai plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos žiniasklaidoje.

„Ieškinys yra pateiktas Maskvos miesto arbitražo teismui“, - vakar viešai patvirtino teisingumo viceministras Paulius Griciūnas.

Jis teigė, kad civilinė byla susijusi su banko „Snoras“ akcijų paėmimu visuomenės poreikiams, tačiau bylos detalių komentuoti nenorėjo.

Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kas turėtų atstovauti Lietuvai teisminiuose procesuose ir ar iš viso juose bus atstovaujama šaliai.

P.Griciūnas nenorėjo komentuoti ir to, kas grėstų šaliai, jei ji nevykdytų Maskvos arbitražo teismo sprendimo.

Teisingumo ministerija neturi duomenų, kad kitas banko „Snoras“ savininkų Raimondas Baranauskas būtų kreipęsis į arbitražo teismą.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas įsitikinęs, kad Maskvos teismo sprendimo Lietuva neprivalėtų vykdyti.

„Arbitražo esmė - jis vyksta abiejų šalių sutikimu arba sutartyje tas yra numatyta. Man čia labiau panašu į politinį veiksmą. Jei sprendimas mūsų atžvilgiu būtų neigiamas, abejoju, ar vertėtų jį skųsti, nes taip tik įsiveltume į teisinius ginčus. Visai kas kita, jei tai būtų tarptautinis arbitražas“, - svarstė A.Paulauskas.

Politikas prieš dvejus metus, kai jo vadovaujamas komitetas kartu su Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija vykdė parlamentinį tyrimą, susijusį su „Snoro“ nacionalizavimo aplinkybėmis, tvirtino: apie prastą banko situaciją buvo žinota gerokai prieš 2011-uosius, kai nuspręsta „Snorą“ nacionalizuoti. Pasak jo, Lietuvos bankas dar 2009 m. dėl prastos „Snoro“ būklės kreipėsi į tuometinį premjerą Andrių Kubilių, vėliau - į tuometinę Seimo vadovę Ireną Degutienę, apie tai buvo pranešta ir prezidentės patarėjui Nerijui Udrėnui, tačiau niekas nebuvo daroma. Negana to, 2011 m. lapkričio 16 d., kai buvo paskelbtas moratoriumas, atvykęs laikinasis banko administratorius Saimonas Friklis (Simon Freakley), pasak A.Paulausko, pateikė penkis scenarijus, iš kurių bankrotas buvo pats paskutinis, ir kurio net pats S.Friklis nepalaikė, tačiau pasirinktas būtent bankroto variantas, nors S.Friklis tikino, kad „Snoras“ yra mokus. A.Paulauskas savo žodžių neatsisako ir dabar.

„Sakiau tai, kas buvo žinoma iš liudijimų. Tai - ne mano išvados. Ir kai kurie Lietuvos banko valdybos vadovai, ir S.Friklis sakė, kad bankrotas - paskutinis variantas, kad be jo galima išvengti didesnių nuostolių“, - teigė A.Paulauskas.

Tačiau, anot jo, vien dėl to negalima vienareikšmiškai teigti, kad V.Antonovas dabar teisėtai Lietuvai reiškia pretenzijas: nes niekas neįrodė, kad pasirinktas bankroto variantas buvo blogiausias iš visų, o ir „Snoro“ vadovų veikloje būta, bent jau remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusikalstamos veikos požymių, kurie galėjo lemti banko nuostolius. Tiesa, eksbankininkų kaltė dar neįrodyta, pirmiausia todėl, kad jie slapstosi nuo Lietuvos teisėsaugos.

„Aišku, už akių galima teisti ne tik karo nusikaltėlius, bet ir šiuo atveju, tačiau turbūt nepavyksta užbaigti bylos, galbūt trūksta įrodymų kaltei įrodyti. Aišku, jei ir pavyktų gauti buvusių banko vadovų parodymus, vargu ar jie pasakytų ką naujo. Be to, nereikia pamiršti, kad V.Antonovas slapstosi savoje tėvynėje, todėl maža vilties, kad jis bus apklaustas“, - svarstė A.Paulauskas.


Vytautas NEKROŠIUS, Vilniaus komercinio arbitražo pirmininkas, akademikas, prof. habil. dr.:


- Kokią galią Lietuvai turi Maskvos arbitražo teismo sprendimai? Ar jie privalo būti vykdomi?


- Maskvos teismas, į kurį kreipėsi Vladimiras Antonovas, nėra toks arbitražo teismas, kokį mes arbitražo teismą suprantame. Maskvos arbitražo teismas yra paprastas valstybinis teismas. Pas juos ir valdžios teismai, ūkinius ginčus nagrinėjantys, vadinami arbitražo teismais.

- Pas mus tokio teismo atitikmuo būtų administracinis teismas?


- Administracinis ar bendros kompetencijos. Todėl tas Maskvos arbitražo teismas nėra tikras arbitražas. Tai - valstybinis teismas, kurio priimtas sprendimas tam, kad jis būtų vykdomas, turės būti pripažintas Lietuvoje. Kitaip tariant, Rusijoje tokio teismo sprendimas yra privalomas, o Lietuvoje būtų privalomas, tik jei mes jį pripažintume.

- O kas Lietuvoje tai turėtų spręsti?


- Tą funkciją atlieka Lietuvos apeliacinis teismas. Todėl laukia labai ilgas procesas. Iš pradžių V.Antonovo skundą nagrinės Rusijos pirmos instancijos teismas, vėliau - antros, aukščiausios ir t.t. Procesas bus ilgas ir nuobodus. O kai Rusijoje sprendimas įsiteisės, V.Antonovo advokatai Lietuvoje turės kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl Rusijoje priimto sprendimo pripažinimo Lietuvoje ir dėl leidimo jį vykdyti. Tačiau yra numatyti pagrindai, kuriems nesant sprendimas nepripažįstamas. Apeliacinis teismas spręs, yra tie pagrindai ar ne.

- Jei Rusijoje V.Antonovo skundas bus pripažintas, o Lietuvoje atmestas, kas spręstų ginčą tarp dviejų šalių? Įsitrauktų tarptautiniai arbitražai?

- Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepripažins Rusijos sprendimo, tokiu atveju paprasčiausiai Lietuvoje sprendimas ir nebus vykdomas.

- Ir jokios sankcijos už tai negalimos?

- Jokios sankcijos negalimos. Nebent Rusija savo šalyje galės ieškoti kokio nors valstybinio Lietuvos turto, tik ne diplomatinių atstovybių. Čia daugiau politikavimas, o ne tikroji teisė.

- Tai gal tada Lietuvai paprasčiausiai vertėtų ignoruoti Rusijoje prasidėsiantį procesą?

- Mes - ne bananų respublika, kad kažką ignoruotume. Tiesiog ignoruoti proceso negalime, nes tai yra procesas prieš Lietuvą, žalos atlyginimo reikalavimas. Lietuva, kaip protinga valstybė, turėtų dalyvauti procese ir pateikti savo argumentus, nes nedalyvavimas procese neužkirstų kelio teismui priimti sprendimo.


Faktai

2011 m. lapkritį Lietuvos bankui sustabdžius „Snoro“ banko veiklą, iš teisėsaugos nagų išsprūdo jo pagrindiniai akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. Jie įtariami pasisavinę apie 490 mln. eurų banko turto ir iki praėjusių metų liepos gyveno Londone bei teismuose siekė išvengti išdavimo Lietuvai. Dviejų pakopų teismai tenkino Lietuvos prokurorų prašymą, tačiau pernykštės liepos pradžioje eksbankininkai dingo kaip į vandenį. Mūsų prokurorams teliko skėsčioti rankomis ir iš naujo skelbti V.Antonovo ir R.Baranausko tarptautinę paiešką. Jie nerasti iki šiol.

Bylos duomenimis, 2008 m. rugpjūčio - 2011 m. birželio mėnesiais abu bankininkai atliko mažiausiai 33 pervedimus iš „Snoro“ sąskaitų į užsienio bankuose esančias asmenines sąskaitas. Buvusieji „Snoro“ savininkai taip pat įtariami finansinių dokumentų klastojimu, Lietuvos bankininkystės priežiūros institucijoms pateikiant falsifikuotus dokumentus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (191)

 • Kiek žinau 2018 sausio mėn. 26 d. 22:38:23

  Čia tas Vytautas, kurio tėvas Ipolitas buvo spec.tarnybų "pakabintas"?
  Matomai ir sūnus toks pat - ką "šeimininkai" liepia, tą tas ir loja?
  Kaip sakoma, nereikia čia vaidinti baltus ir pūkuotus...

 • Na gi 2016 gruodžio mėn. 27 d. 22:39:24

  prisiminkim, kur buvo pirmas mūsų lezbių Musmyrės vizitas po
  inauguracijos, ar ne į Švediją pas bankyrius instrukcijų parsivežti?

 • bv7ouj5bw 2016 gruodžio mėn. 23 d. 18:22:58

  frumos raspuns, mai frumos era fa83r#&2a0;Mai bine explica ce e cu setarea
  aia care costa sa o faci si cu lampile alea ca din cate stiu alte masini
  din alte locuri ale lumii nu au nocturna pe ele…

 • O kregždės tai apsišikę... 2016 spalio mėn. 16 d. 23:38:20

  GRYBAUSKAITĖ išvogdama SNORO ir ŪKIO bankus,taip apvogdama LIETUVĄ ir
  jos tautą, su LANDSBERGIO gaujos konservatorių pagalba,žino kad greit
  baigsis jos kadencija ir nori ji dar apsidraudimui sau užsigarantuoti
  ramybę.Tai ji dabar viską darys,čiulbės nors ir lakštingala, ką, be
  abejo, sugeba nuo KGB laikų,kad tik būtų valdžioje TATOS beretininkų
  partija, pasivadinusi KONSERVATORIAIS,tik nemato kad jų kregždės tai
  apsišikę,ir tuo šūdu tautą tepa.

 • Kelią švedų investicijoms Lietuvoje!.. 2016 spalio mėn. 13 d. 11:43:57

  Lubys "mirė" pagal klasikinę KGB technologiją, o pagrindinė priežastis
  - dujų terminalas, kurį jis norėjo savarankiškai pastatyti...valdžia
  nemėgsta konkurencijos, tas pats ir su Snoru, tik čia savininkai spėjo
  pabėgti "nuo širdies smūgio"...

 • Na gi 2016 spalio mėn. 13 d. 11:43:26

  prisiminkim, kur buvo pirmas mūsų lezbių Musmyrės vizitas po
  inauguracijos, ar ne į Švediją instrukcijų parsivežti?

 • CHA, CHA, CHA - DEMAGOGIJA 2016 spalio mėn. 11 d. 09:27:45

  Lietuva su 43 proc. skola nuo BVP -"gali būti pvz",kai tuo tarpu Estijos
  skola -10proc,net Rusijos - tik 18proc,Gal vasiliauskas pasakytų ,kiek
  Lietuva kasmet sumoka palūkanų ir ,kiek pinigų refinansuoti savo
  skolas?

 • Simas 2016 spalio mėn. 09 d. 14:12:06

  Tikiuosi pamokysit Lietuva, gaila jog bus mokesciu moketoju pinigai, bet
  tai bus pirmas zingsnis mazinant korupcija!

 • Monė 2016 spalio mėn. 09 d. 14:10:48

  Žmogus kuris neturi smegenų, tokių verslų ir tokių pinigų niekada
  neuzdirbs. Vadinasi turi, supranta ir moka.O jus tik žeminkit ir
  komentuokit, tik tiek ir sugebat. Pirmyn! Net neabejoju kad laimes bylą ir
  linkiu sėkmės!

 • O žinot 2016 spalio mėn. 09 d. 14:10:05

  visai nenustebciau jeigu jis laimes ir prisiteis. Kas Lietuva procese
  atstovauja? Aba pasius koki stazuotoja,arba vel uz milijonus nusamdys kokia
  babaju advokatu firmiukste, kuri perdaug nesistengs ir dar klausims ar
  nebus parsidavus kitai pusei.

 • Jonis 2016 spalio mėn. 09 d. 14:08:15

  Lryto vyr redaktorius Valatka vaziavo ir vaziavo ant liancbergo saules
  -Grybo ir muset Grybui kantrybe truko klimaaksines isterijos metu.Va ir
  turime rezultata.Valatka-prie parashos,Lrytas is dalies suvalstybintas ,o
  snoras-palaidotas.Liancbergas-galingas:)

 • Vatnykas 2016 spalio mėn. 09 d. 14:07:34

  liancbergos gauja net su savo remejais mockais bej kurlianckais
  nesicackija.Kas ne uz anuka-tas priesh ji:)

 • Algis 2016 spalio mėn. 09 d. 14:05:30

  tikiuosi, kad Antonovas laimes pries LT. To jam linkiu.

 • Ilgai juokiausi... 2016 spalio mėn. 09 d. 14:04:31

  Ne is straipsnio,is beretnyku "komentaru"..Vaizdelis toks-stove beretnykas
  prie tvarto su sudinais kaliosais,vienoj rankoj telefonas,kitoj bambalis,ir
  "komentoja" apie bankininkus,kurie pasirodo Forbes,kurie draugauja su
  milijardieriais,o ir patys varto milijardus.Jeigu tas Antonovas butu jusu
  lygio,beretkos,irgi stovetu prie klojimo su kaliosais,gal jau nebejuokinkit
  zmoniu landsberginiai su savo "nuomonem " apie tarptautinius arbitrazus.Ale
  tai nors ozio koks padejejas butu daves koki lapeli nurasyt,gal neatrodytu
  taip kvailai.

 • Smagu 2016 spalio mėn. 09 d. 13:27:51

  A kas per šventė , kų renkame ? Ar Grybas su Liansbergu nugaišo ? A tai
  kas už Snorą dabar mokės ?

 • bergždinbės. 2016 spalio mėn. 09 d. 13:24:01

  kai senmergės ir lezbės valdžioje, nieko gero tikėtis nereikia.

 • Lionginiuks 2016 spalio mėn. 08 d. 18:40:39

  Snoro buve seimininkai noretu pakalbeti maskvoje su tais pilieciais.
  I.ŠIMONYTE , A.KUBILIUM , V.VASILIAUSKU ir D.GRYBAUSKAITE Del snoro
  likvidavimo

 • Mykolas 2016 spalio mėn. 08 d. 16:09:56

  Kodėl nepagarsina Prezidentės nuomonės kitos dienos ryte dėl Snoro
  nacionalizavimo. Juk aiškiai pasakyta kodėl reikia ..., nes akcininkas
  rusas...

 • Kalčiausia 2016 spalio mėn. 08 d. 16:03:52

  tai D.Grybauskaitė, ji padarė viską, kad uždegti žalią šviesą
  skandinavų bankams! Manot už dyką?

 • APKALTA 2016 spalio mėn. 08 d. 16:00:42

  DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - LANDSBERGIO MARIONĖTĘ Į KALĖJIMĄ!

 • klausimux 2016 spalio mėn. 08 d. 15:59:09

  O buvusio LB valdybos pirmininko pavaduotojo D.Petrausko studijas, kurios
  yra $73,972 uz metus (ir tai yra MINIMUM required based upon conservative
  estimates of living expenses and a moderate student lifestyle) pagal
  universiteto duomenis, Cooperis ar Stebuklingi Aitvarai apmoka?
  Petrauskas turedamas 3 vaikus, 2 ex zmonas ir sugyventine, ir dar kreditus,
  savo santaupu ir turto pagal oficialias VTEK deklaracijas tikrai neturejo.
  Tai kas apmoka?

 • Neskiepytas 2016 spalio mėn. 08 d. 15:48:05

  Lietuva- -labiausiai korumpuota ES šalis. Ar EK ataskaita ir yra tas
  Kremliaus dokumentas, kurio taip bijojo Ladsbergis ir nuo kurio
  "skiepijosi" Grybauskaitė?

 • Edgaras 2016 spalio mėn. 08 d. 15:44:38

  Aš nuo pat "Snoro" nacionalizavimo pradžios sakiau, kad čia Lietuvos
  valdžia į ožio ragą suvarė patį stabiliausią banką . Nes Kubiliaus
  Vyriausybei reikėjo svetimų pinigų.

 • Saulius 2016 spalio mėn. 08 d. 14:42:49

  Vasiliauskas savo mintis galės dėlioti Pravieniškių gaudyne, kai tik jo
  patrone nulips no sosto kitais metais. Jei rinkimus nelaimės
  konservatoriai, kitais metais mūsų laukia įdomus spektaklis su
  Raudonąja Dalia. Bus išsiaiškinta visa SNORO afera, ateis galas ir
  finansų genijams Šimonytei bei Vasiliauskui. Taigi, nebalsuokite už
  konservatorius nes jie ir toliau dengs APM profesorės praeitį.

 • Saulius 2016 spalio mėn. 07 d. 20:38:31

  O kur dingo "gudriųjų " Vasiliausko ir Šimonytės komentarai, kaip jie"
  puikiai " suvaldė Snoro krizę, kurią beje patys ir sukėlė ...?! Tyli
  abu , kaip katinai prišikę į grietinę... Atsakomybės ir tiurmos
  išsigando???

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Sveikata Grožis