„Snoro“ kreditoriai kelia bylą valstybeinuotraukos

2014 lapkričio mėn. 15 d. 17:49:00 Perskaitė 8570

Rytoj sukanka 3 metai, kai uždarytas „Snoras“, o išvakarėse į teismą kreipėsi iš karto dvi bankrutavusio banko indėlininkų ir kreditorių asociacijos. Nors jų veiksmai skirtingi, jie siekia vieno tikslo - šimtais milijonų litų skaičiuojamos kreditorių patirtos žalos kompensavimo.

 

Daugiau kaip 400 bankrutavusio „Snoro“ banko kreditorių kreipiasi į Vilniaus apygardos teismą su ieškiniu valstybei, Lietuvos bankui, audito bendrovei „Ernst & Young Baltic“ ir buvusiems banko savininkams Vladimirui Antonovui ir Raimundui Baranauskui. Ketvirtos grupės kreditoriai reikalauja žalos, patirtos dėl šių institucijų ir asmenų kaltės, atlyginimo prieš trejus metus bankrutavus „Snoro“ bankui. Ieškinio suma - apie milijardas litų.

Kadangi nukentėjusių nuo banko kreditorių yra apie 13 tūkst., neatmetama, kad ateityje šis ieškinys gali padidėti.

Tai yra precedentas, nes iki šiol kreditoriai solidarios atsakomybės už veiksmus, dėl kurių jie patyrė milžiniškų nuostolių, nereikalavo.

Skundą teismui parašė ir dar viena 4 tūkst. kreditorių vienijanti Indėlininkų ir kreditorių asociacija.

„Galima sakyti, kad ši diena labai įdomi: dvi asociacijos nesusitarusios kreipėsi iš esmės dėl to paties dalyko, - „Vakaro žinioms“ sakė asociacijos pirmininkas Danas Arlauskas. - Aš pasirašiau skundą teismui dėl „Ernst & Young Baltic“ kompanijos. Mes kreipėmės protestuodami prieš tai, kad Nilas Kuperis (Neil Cooper) susitarė su „Ernst & Young“ kompanija dėl 40 mln. litų žalos atlyginimo.“

D.Arlauskas teigia, kad į teismą su vienodu ieškiniu abi asociacijos nesikreipė kartu, nes esą nebuvo būtinybės. Einant skirtingais keliais yra didesnė tikimybė, kad tikslas bus pasiektas. „Jeigu vieniems sprendimas bus palankus, o kitiems nepalankus, vis tiek laimėsime“, - sakė asociacijos pirmininkas. Asociacija vienija nukentėjusius asmenis, laikiusius banke iki 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų) draustus indėlius, taip pat investavusius į obligacijas ir sertifikatus. Susivienijimo narių reikalavimų suma viršija 300 mln. litų.

D.Arlauskas teigia, kad teismui patenkinus grupinį 400 kreditorių ieškinį, kuriuo reikalaujama solidarios atsakomybės iš institucijų ir banko savininkų, pirmiausia laimėtų jo pateikėjai.

„Jeigu jie pasieks tam tikrą rezultatą, vadinasi, bus precedentas, kad teismas formuoja tam tikrą teisinę praktiką“, - sako D.Arlauskas, tačiau nesiryžo prognozuoti, kaip įvykiai galėtų rutuliotis toliau.

Esą vis viena reikėtų laukti sprendimo Europos Teisingumo Teisme, kuris turėtų pasisakyti, ar nebuvo pažeistos vartotojų teisės sudarant keturias kreditorių grupes. Mat kitose Europos Sąjungos šalyse visi kreditoriai yra lygūs.

O teismui pateikiamame naujame asociacijos skunde kvestionuojamas N.Kuperio ir „Ernst & Young“ kompanijos susitarimas dėl 40 mln. litų.

„Mes galvojame, kad ta kompanija, iš esmės suklaidinusi ir Lietuvos banką, ir vartotojus, esą „Snoro“ banke reikalai yra labai geri, turėtų sumokėti ne 40 milijonų, o mažiausiai 400 milijonų. Štai tokios sumos turėtų užtekti išmokėti nukentėjusiems mūsų asociacijos nariams“, - neabejoja skundą pasirašęs D.Arlauskas.

Jis svarsto, kad ir iš tokios N.Kuperio taikos sutarties su „Ernst & Young“ kažkas galėjo gerokai pasišildyti.

N.Kuperis vakar buvo nepasiekiamas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net