respublika.lt

2018 liepos 17, antradienis

„Snoras“ pasirodė ypač atkaklus numirėlisnuotraukos (23)

2015 rugpjūčio mėn. 15 d. 08:08:38
Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

„Respublikos“ savaitės žmonės - Lietuvos banko valdytojas Vitas Vasiliauskas, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir buvęs premjeras Andrius Kubilius. Per kelias paras 2011 metais numarinę neva visiškai išgrobstytą, nemokų, tik blogomis paskolomis aplipintą banką „Snorą“. Nors „Snoras“, 4,5 metų praslinkus, vis dar turi neišgrobstyto ir net neišparduoto turto. Ir sugrąžino įmonei „Indėlių ir investicijų draudimas“ milijonus, kuriuos šiai įmonei buvo paskolinusi Finansų ministerija, kad atsiskaitytų su „Snoro“ indėlininkais.

 

Eiliniai piliečiai nėra prokurorai, teisėjai, todėl negali atsakyti, kiek kalti ar nekalti yra buvę „Snoro“ savininkai. Pabėgo, ir tiek. Kaip ir Vladimiras Romanovas. Tai teisininkų reikalas. Jei kojas turi, tai bėga. Į žalesnes ar saugesnes lankas. Domina kitas dalykas. 2011 metų lapkritį, kai V.Vasiliauskas su I.Šimonyte pranešė apie banko nacionalizavimą, o vėliau - apie bankrotą, piliečiams buvo sukurtas visiškai neperspektyvaus banko įvaizdis. V.Vasiliauskas ir I.Šimonytė niekur nebėga, todėl įjunkime vaizduotę ir atkurkime praeitį. Tiesiog baisu. Šalyje tvyro ekonominė krizė. Pensininkams nuraižytos pensijos. A.Kubilius labai susiraukęs. Ir staiga televizoriuose pasirodo labai susirūpinęs V.Vasiliauskas ir itin susirūpinusi I.Šimonytė. Balsai virpa lyg tiems pučistams per Maskvos rugpjūčio pučą. Jautriai dėlioja sakinius apie netikėtai pabėgusius „Snoro“ savininkus. Praneša Lietuvos publikai, kad bankas de facto - nemokus. Suprask, indėlininkų pinigai kažkur, dar nežinia, kur ištekėjo. Iš banko liko tik tuščias kevalas. Bet nesijaudinkite. Su indėlininkais bus atsiskaityta. Jus išgelbės Lietuvos valstybė. Sukandusi dantis. Nes, supraskite, krizė. Su itin suveržtais diržais.

Žmonės išsigando (Labai!)

Retorinis klausimas. Jei „Snoras“ prieš 4,5 metų jau buvo visiškai žlugęs, neatgaivinamas, tai iš kur jame liko tiek turto? Ir, kaip dabar matome, buvo visiškai perspektyvus paskolų portfelis. Nes buvę „Snoro“ paskolininkai, išskyrus retas išimtis, ir dabar tvarkingai grąžina paskolas bei moka palūkanas. Tačiau buvo nupieštas visai kitoks vaizdas. O dar daugiau vaizdų prisipiešė patys piliečiai. Prisiminę banko „Sekundė“, įvairių abejotinų investicinių holdingų ir kitų abejotinų bankelių laikus. Įsivaizduok - lyja. Dargana. Sušalę indėlininkai stūkso eilėje prie žlugusio bankelio durų. Rašosi į eilę. Sudarinėja sąrašus, kuria laikinąsias apgautų indėlininkų organizacijas. Aršesni išbarbena bankelio prezidento pilaitės stiklus ir rašo peticijas Vyriausybei, prezidentūrai bei Seimui. Niekas jų neklauso. Tik šiek tiek pavaidina. Atviresni lepteli, jog patys kalti. Įtakingesni lenda pro kitas duris. Kad grąžintų bent pusę. Likusius pasiliktų kaip komisinius. Dar įtakingesni išsikviečia bankelio vadovą į apklausą. Pasiūlo - arba droži į areštinę, kur tavęs laukia trys randuoti karatistai, arba grąžink mano indėlį. Tad piliečiams, pasiklausiusiems valstybės vadovų, įskaitant Dalią Grybauskaitę, tapo itin klaiku. Įsivaizdavo, jog „Snoras“ - mažų mažiausiai tarptautinių banditų, Kolumbijos narkotikų kartelių ir agentų irštva. Turinti kėslą finansiškai sužlugdyti mūsų trapią valstybę. Ir ypač indėlininkus pensininkus. Išdalijo jų pinigėlius įvairiems banditams. O už likusius prisipirko sau limuzinų ir gražių barakudų.

Valdžia supyko (Labai!)

Nuo pat „Snoro“ bankroto pradžios piliečių smalsumas buvo nukreiptas kiek keistoka vaga. Į pirmą planą buvo iškeltas klausimas, kas nutekino paslaptį, kad „Snoro“ savininkus ketinta sulaikyti. Žmonės ilgam įsivėlė į melo detektorių parodymų ar neparodymų, atstatydinimų ar neatsistatydinimų, net teismo grąžinimo į darbus intrigą. Žmonės svarstė, kiek teisus FNTT vadovas Vitalijus Gailius, ginantis savo pavaduotoją Vytautą Giržadą. Kiek teisi Dalia Grybauskaitė, o kiek Raimondas Palaitis. Tad kol buvo kuriamas šis serialas, taip ir nenustatęs, kas nutekino paslaptį, gyvenome aistringai, bet nenaudingai. Nes ar naudinga būti per daug paranojiškam?

Užsieniečiai praturtėjo (Labai!)

Kol piliečius purtė smalsumo paranoja, valdžia tirtėjo nuo patikimumo ar nepatikimumo paranojos. Iš pat pradžių nuspręsta, jog savus specialistus į neva tuščio „Snoro“ kevalą baisoka įleisti. Mūsiškiai esą nepatikimi. Dar kokį sietyną nusikabins. Į savo butą išbogins. Ar informaciją buvusiems savininkams nutekins. Tad ieškota patikimesnių. Solidžių. Ne nuo žagrės. Su nemūsiškomis pavardėmis. Ir nemūsiškomis algomis. V.Vasiliauskas 2012 metais kalbėjo, kad jei „Snoras“ būtų gelbėjamas, būtų kasmet generavęs 60 mln. Lt nuostolių. Tačiau laikinasis „Snoro“ administratorius Saimonas Friklis per 8 darbo dienas sau ir savo komandai generavo 5 mln. eurų. O nelaikinasis banko bankroto administratorius Nilas Kuperis kartu su konsultantais kainavo 46,963 mln. eurų. Paties N.Kuperio darbo dienos įkainis buvo 935,5 euro kasdien. Vos ne keturios vidutinės mūsų pensininkų pensijos. Tad žiūrint iš laiko perspektyvos Finansų ministerijai būtų buvę pigiau duoti pinigų, kad „Indėlių ir investicijų“ draudimas atsiskaitytų su indėlininkais, o patį „Snorą“ tiesiog susprogdinti. Nes dinamitas už N.Kuperį pigesnis. Kariuomenė tokiam taupiam reikalui būtų paskolinusi. Būtų pigiau pasikviesti kino operatorius, kad nufilmuotų sprogdinamą „Snorą“. Prieš tai išnešus visą kilnojamąjį turtą, įskaitant pieštukus. O sprogimo kadrus galėjome vėliau parduoti. Būtų pravertę naujoms „Godzilos“ serijoms. „Žvaigždžių karams“. Ir meniniam filmui apie Alfredą Nobelį.

Galų gale, jei „Snoras“ buvo visiškai tuščias, savininkų išvogtas, tai reikėjo į tą vakuumą įsileisti bent kelis vaikučių darželius. Kurių galų tas per brangus ir gerokai peraugęs N.Kuperis? Ikimokyklinio ugdymo įstaigų Vilniuje trūksta. Vaikai netelpa. Laigytų sau darželinukai gražioje pilyje. O auklytės saugotų, kad nenusiristų nuo laiptų. Išvalytų visas neigiamas „Kolumbijos mafijos“, „Maskvos įtakos“ ir iššvaistytų pinigų karmas. Seifuose galėtų žaisti slėpynių.

Kada nors vis vien bus aiškinamasi, ar „Snorą“ tikrai derėjo numarinti. Nes kai marinimo procesas taip ilgai tęsiasi, galima įtarti, jog tas numirėlis per daug buvo gyvas. O tai jau skamba makabriškai. Net drakuliškai.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (23)

 • Konservai vagys 2018 sausio mėn. 23 d. 16:17:20

  Atsiverskit SNORO ir ŪKIO BANKŲ reikalus, pamatysit kieno parašai buvo
  padėti ant sprendimų. Kažkoks klaikus psichodelinis vaizdas - kad
  visuose aukštuose postuose - vagys ir aferistai, su DG palaiminimu vis
  stengiasi imtis iniciatyvos valdyti Lietuvą. Kažkaip aš nenoriu tokių
  valdininkų, nenoriu nuoširdžiai.

 • Nuomone 2018 sausio mėn. 23 d. 16:08:04

  Snoras buvo bankas, kuris kasmet augo....ziurekit dokumentus ir nereme
  konservatoriu, o dar isigijo L.ryta, ir turejo daug pinigu....skaudejo
  konservams galva, kad Snoras gali paremti bet kuria partija ir bet kuri
  sekanti prezidenta....Yra irodymu, kad konservatoriai prase pinigu
  partijai, bet Snoro vadovai nesutiko.Bankas akiplesiskai, ziauriai,
  ciniskai sunaikintas.

 • Klausimas 2018 sausio mėn. 23 d. 16:07:26

  Ar tiesioginis Snoro sunaikinmas buvo pats pigiausias ir teisingiausias
  kelias? Gal kas atsakys?

 • Vadakste 2018 sausio mėn. 23 d. 16:04:25

  Manau ,kad nuo rusu vadovaujamu banku sunaikinimo ir prasidejo rusofobija.

 • Kiek zinau 2018 sausio mėn. 23 d. 16:03:47

  bankrota skelbia patys savininkai....o CIA Kuperis ......nors Friklis sake,
  kad bankas mokus ir prades snoriukai veikti nuo pirmadienio, ant kioskeliu
  buvo uzrasyta nuo pirmadienio dirbs

 • Marius 2018 sausio mėn. 23 d. 16:02:34

  Buvo informacijos kad šitos Degutienės sūnus pinigus atsiėmė jau po
  Snoro uždarymo. Tad nenuostabu kodėl ši boba priešinosi komisijos
  sudarymui. Elementaru. Įdomus turėjo būti vaizdelis: "Mama, mama, Snorą
  uždarė,įmonės pinigai liko užblokuoti, daryk ką nors!"...
  Tėvynsąjungiečiai - tai patys šlyščiausi niekšai ir veidmainiai
  Lietuvos politikoje. Kada jie galų gale juos nustosite rinkti? Nejau
  nematote, kad jie dirba sau, bet ne Lietuvai. Kauno megztaberetininkai, na
  kodėl jūs tokie bukapročiai? Kodėl vis balsuojate už tą patį
  mėšlą?

 • Array 2017 spalio mėn. 05 d. 23:56:34

  1

 • 1 2017 spalio mėn. 05 d. 23:55:25

  1

 • <!-- 2017 spalio mėn. 05 d. 23:54:18

  1

 • '" 2017 spalio mėn. 05 d. 23:54:01

  1

 • Jo 2017 spalio mėn. 05 d. 20:35:39

  Skolinimosi už dideles palūkanas specialistė Šimonytė vėl išlindo
  .... beje kur naktinės reformos autorius Šemeta slepiasi? Rašo Kubyliui
  naują ekonomikos vadovėlį?

 • 1 2017 spalio mėn. 05 d. 15:52:56

  1

 • Jo jo, Vasiliauskai 2017 rugpjūčio mėn. 10 d. 22:25:20

  Sena auksinė taisyklė:kiekvienas melas turi būti atskiestas dalimi
  tiesos.

 • Bestas 2017 rugpjūčio mėn. 09 d. 16:10:25

  Šis ponios statytinis vaidina Lietuvos ir jos žmonių interesų
  gynėją...bet realiai viskas priešingai: bankai elgiasi kaip savame
  darže. Lietuva gali uždirbti tik kasdama griovius..ir daug, o vat
  Skandinavų bankai - steigėjai a la lietuviškų bankų - su baltomis
  piršitatėmis. Juk šie bankai tai sovietinių laikų taupkasės - jie
  nieko nesprendžia..O VAT PONAS STTYTINIS LAI PAAIŠKINA, KAM DEDA
  KAIŠINIUS SUKAUPTAS EURO REZERVŲ FONDAS...KAS IŠ JO PELNOSI, LAI
  ĮVARDIJA TUOS LAIMINGUOSIUS...

 • :)) 2017 rugpjūčio mėn. 09 d. 16:09:30

  Labiausiai patiko pagrindinio aferisto Vasiliausko nuotrauka.

 • PELIUS 2017 rugpjūčio mėn. 07 d. 00:00:58

  Simonyte ne 0-nulis, ji tik paklusni Kubiliaus asmenine buhaltere, kuri
  leido Kubiliui praskolinti Lietuva ir mokame dabar kas metai 0,56 mlrd.
  Eur. vien palukanu. Visa skola 17,5 mlrd. Eur.

 • E.P. 2017 rugpjūčio mėn. 06 d. 23:58:26

  Šimonytei vadovaujant FM Lietuva rekordiškai prasiskolino, skolinosi
  trigubai nei Latvija, padidėjo mokesčiai, tame tarpe ir PVM, 10%
  biudžeto buvo prašvilpta žaibo greitumu iškeltoje Snoro bankroto byloje
  ir pan. Įdomu ar sutiktumėte, kad jūs operuotų chirurgas su panašia
  istorija. Jei nepasisekė darbas viršūnėse, tada turėtų nusileisti ant
  žemės. Jos vieta - dirbti kokiame Uab'e buhalterė.

 • Tiems kas pamirso 2017 rugpjūčio mėn. 06 d. 23:57:23

  Pone Simonyte,kuri keikia nelygybe,Ja Pati Samoningai ir Sukure ! Budama
  financu ministre Kubiliaus vyriausybeje ! Kada salies konkurencingumas
  uzsienio rinkose buvo didinamas Pigios darbo jegos saskaita Lietuvoje !
  Noreciau jums priminti kad butent Simonytes ir Kubiliaus paleistos Vidines
  devalvacijos deka,Lietuvoje siandien Tiek daug skurdo,kuris dideja !
  Nepamirskime ponai,kad Lietuva ,Simonytes ir Kubiliaus deka siandein yra
  Viena is skurdziausiu EU valstybiu ,kuri savo pragyvenimo lygiu ir kainomis
  jau atitinka Kosta Rikos pragyvenimo lygiui ! Tad jau Kam,Kam,o ponei
  Simonytei Vertetu Uzsiciaupti ir patyleti kampe,nes uz tai ka ji
  padare,baudziamosios atsakomybes butu Mazoka ! Jus zinote kodel Lietuva
  skurde ? Del Simonytes ir Kubiliaus Kaltes !

 • Šimonytei 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 19:04:35

  Nuo kada arklys vadinamas dama?

 • Simonyte ar toli begsi nuo sazines ir morales? 2017 rugpjūčio mėn. 04 d. 19:02:25

  Prabilo Simonyte ( vilkas apsikaisiojes baltom plunksnytem)!!!Lia lia lia -
  kaip grazu, saule leidzias pamazu!!! Susirupino tautieciu gerove??? Ar
  tikrai??? Tikriausiai saule pradejo teketi is Vakaru!!! Atleisk, nesimato
  to , tavo geranoriskumo, nei padidinamaji stikla , nei galinga ziurona
  prikisus!!! Nieko nekainoja loti dabar!!! Taciau, kodel savo valdymo metais
  tu, Simonyte, isrovei is pacios pazeidziamiausios tautos dalies pensininku
  burnu paskutini kasni ir palikai juos merdeti ??? Taciau, tuoj pat, tuos
  sutaupytus milijonus padovanojai zydams, kuriu jiems visai
  nereikejo!!!Jiems tai buvo netiketa mana is gausybes rago!!

 • "Gelbėtojai" 2017 balandžio mėn. 27 d. 22:40:28

  Laikinasis „Snoro“ administratorius Saimonas Friklis per 8 darbo dienas
  sau ir savo komandai generavo 5 mln. eurų. O nelaikinasis banko bankroto
  administratorius Nilas Kuperis kartu su konsultantais kainavo 46,963 mln.
  eurų. Paties N.Kuperio darbo dienos įkainis buvo 935,5 euro kasdien.

 • Jei rimtai 2017 balandžio mėn. 27 d. 22:31:12

  Mėlyną tumbą ir ožį i kartuves.Grybauskaitei ir ožiui apkalta dėl
  Snoro banko.

 • 3UWbgxlxr74S 2017 balandžio mėn. 26 d. 12:40:32

  Én 10.000 kie&&oeacute;terlnkmeacute;nt el szoktam menni egy
  sztenderd auratisztításra meg olyankor
  ránézetek az itt maradt szellemekre is.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TENISAS: Kanadoje vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro „Banqueqe Nationale de Gatineu“ vienetų varžybų pirmajame rate pirmadienį lietuvis Laurynas Grigelis 6:2, 7:5 nugalėjo 23-ejų metų italą Stefano Napolitano.
 • BENDRADARBIAVIMAS: Vietnamo pareigūnų delegacija ir Lietuvos pasieniečiai aptars dvišalį bendradarbiavimą kovoje su neteisėta migracija ir planus pasirašyti savitarpio memorandumą dėl bendradarbiavimo imigracijos srityje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar sutinkate, kad dabartinis Ministrų kabinetas vertas profesionalų Vyriausybės vardo?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +18  +19 C

 

   +18 +19 C

  +26  +28 C

   +27  +29 C

 

   +25  +28 C

    6-11 m/s

  2-6 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018