respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

„Snoras“ niekaip nenumarinamasnuotraukos (88)

2016 lapkričio mėn. 15 d. 07:44:04
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Prieš penkerius metus Lietuvos bankas sustabdė banko „Snoras“ veiklą, o tuometė konservatorių ir liberalų Vyriausybė nusprendė jį nacionalizuoti ir kelti bankroto bylą. Likviduojant „Snorą“, saujelė apsukrių veikėjų neblogai pasipelnė, tūkstančiai prarado viso gyvenimo santaupas, o valstybė iš jų dar ir išsityčiojo. Bet likimo ironija - ant išblaškytų „Snoro“ griuvėsių gali iškilti naujas valstybinis komercinis bankas.

 

88 mln. eurų - tiek mokesčių mokėtojams jau kainavo neveikiantis, bankrutavęs, likviduojamas „Snoro“ bankas. Daugiausia lėšų pareikalavo bankroto administravimo procedūra, nes Lietuvos bankas ir Vyriausybė pasirinko „specialistus“ iš užsienio. O kreditorių komitetas, apsvaigęs nuo jų „kompetencijos“, sutiko mokėti kosmines algas - liūdnai pagarsėjęs Nilas Kuperis (Neil Cooper) gavo kas mėnesį po 100 tūkst. litų (beveik 29 tūkst. eurų).

Nuo 2014 m. lapkričio prisidirbusį ir atgal į Londoną pabėgusį N.Kuperį pakeitė UAB „Valnetas“ iš Kauno, ir svarbiausiu „Snoro“ likvidavimo vairininku tapo bendrovės vadovas Gintaras Adomonis. Išlaidos bankroto administratoriaus komandai ir konsultantams akivaizdžiai sumenko. Bet ir gardžiausių žlugusio „Snoro“ kąsnelių jau nelikę, tik trupiniai.

Milijoniniai ieškiniai

Vien pažvelgus į kelis skaičius paskutinėje banko „Snoras“ bankroto administratoriaus ataskaitoje (iki 2015 m. gruodžio 31 d.), akivaizdu, kad turto belikę tiek, kad vargu ar pakaks atsiskaityti su valstybe, ką jau kalbėti apie kitus kreditorius. Nebent staiga atsirastų dar nežinomų, paslėptų bankrutavusio banko turtų. Vargu ar kas nors tuo tiki, mat daugelis bendrovių ir valstybės įmonių „Snore“ įmerktas lėšas jau nusirašė iš balansų kaip beviltiškas.

Neatgauto „Snoro“ turto esama nemažai - buvusiems „Snoro“ savininkams Vladimirui Antonovui ir Raimondui Baranauskui yra pateiktas 482 mln. eurų civilinis ieškinys Generalinės prokuratūros atliekamame ikiteisminiame tyrime. Šveicarijos pareigūnai taip pat atlieka ikiteisminį tyrimą, kur figūruoja iš „Snoro“ išpumpuoti pinigai. Jungtinės Karalystės teismas buvusio „Snoro“ administratoriaus N.Kuperio prašymu yra areštavęs 492 mln. eurų vertės V.Antonovo turto visame pasaulyje - tai vertybiniai popieriai, įmonių akcijos, bankų sąskaitos, nekilnojamasis turtas.

Išieškoti šį turtą įmanoma tik per teismą. Bet įtariamieji kol kas nepasiekiami net ikiteisminius tyrimus atliekantiems pareigūnams. Kada jie galėtų stoti prieš teismą ir ar tai apskritai įvyks, joks orakulas nesiryžtų pranašauti. Taigi ir perspektyvos kada nors atgauti „Snoro“ turtą miglotos.

G.Adomonis galimybių atgauti lėšas kreditorių naudai iš buvusių banko savininkų nekomentavo, tačiau leido suprasti, kad „Snoro“ išregistravimas iš juridinių asmenų registro negali įvykti, kol ūkio subjektas dar turi turto.

Neužteks ir 10 metų

„Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovas Danas Arlauskas kitokios pozicijos nė nesitikėjo: „Kuo ilgiau temps, tuo ilgiau administratorius ir jo komanda gaus atlyginimus. Suvaldyti tą procesą ir nuspręsti, kada baigsis, yra labai sudėtinga. Reikia žinoti virtuvę, o tie, kurie ją žino, visada gali bakstelėti, kur dar yra įmonės turto, kurį kada nors atgauti yra nors ir teorinė galimybė. Mėginti galima ir iki 2020, iki 2025 metų...“

Vilkinimą galima teisinti proceso sudėtingumu. Mat anksčiau bankrutavę Lietuvos bankai nebuvo tiek daug pinigų išpumpavę į užsienius, neturėjo tiek ryšių su įvairiais fondais, tokios gausybės vertybinių popierių.

„Snoras“ buvo pakankamai išplėtojęs veiklą į užsienį ir manau, kad 10 metų jam likviduoti tikrai neužteks, - sakė D.Arlauskas. - Bet puslapį apie bent menkiausias eilinių kreditorių viltis atgauti nors po trupinėlį galime užversti jau šiandien.“

Jo vadovaujama asociacija Europos Teisingumo Teisme apgynė „Snoro“ indėlių sertifikatų turėtojus, kuriems po banko bankroto pinigai nebuvo grąžinti - neva tokie indėliai nebuvo valstybės apdrausti. Teisingumo Teismas nusprendė kitaip - pernai tai teko pripažinti ir Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Tūkstančiams apgautų žmonių buvo grąžinta daugiau nei 24 mln. eurų santaupų, įmonės atgavo valstybės apdraustas sumas iki 100 tūkst. eurų. O lygiai taip pat apgauti „Snoro“ obligacijų savininkai (iki 2011 m. lapkričio 15 d. buvo sudaryta daugiau kaip 12 tūkst. sutarčių, jų vertė - apie 108 mln. eurų) liko „ant ledo“.

Parduoda ir moralę

Kas juos apgavo? Lietuvos bankas ir mūsų valdžia tvirtino, kad „Snoras“, platinęs valstybės nedraustus indėlių sertifikatus ir obligacijas. Tačiau kai žmonės kreipėsi į teismus, kad apgaulingos sutartys būtų pripažintos niekinėmis, nacionalizuotas, t.y. valstybiniu tapęs, bankas ir „Snoro“ kreditorių komitetas samdė brangius advokatus ir įrodinėjo, kad bankas nekaltas - kalti patys indėlininkai, pasigviešę didesnių palūkanų.

„Šita moralinė dilema - buvimas skirtingose barikadų pusėse ir perbėgimas iš vienos į kitą - rodo, kad žmonės už atlyginimą gali keisti savo moralines nuostatas. Gal jūs ir aš taip negalėtume, bet yra žmonių, kurie jaučiasi puikiai...“ - apgailestavo D.Arlauskas.

Priglobęs apgautų žmonių pinigus, valstybinis „Snoras“ šelpė valdžią: 2012 m. nuspręsta investuoti į Vyriausybės vertybinius popierius, ir bankas įsigijo beveik visą 600 mln. litų vertės 1 proc. pelningumo obligacijų emisiją - 591 mln. litų vertės. 2013 m. pradžioje dar įsigijo obligacijų už 48 mln. litų ir vekselių už beveik 10 mln. litų.

„Lygiai taip pat keista man buvo, kad, „Snorui“ tebeveikiant, kai kurie komerciniai bankai irgi pirko „Snoro“ indėlių sertifikatus, ir už didesnes sumas nei valstybės apdrausti 100 tūkst. eurų, - atkreipė dėmesį pašnekovas. - Vieno banko vadovo asmeniškai klausiau, kodėl rinkosi tokią rizikingą investiciją. Sako, kodėl nepirkti už gerus procentus. Jie iš žmonių surinko indėlius už 2 proc. palūkanų, o „Snoras“ davė 3,5 proc., taigi, nieko nedarydami jie uždirbo 1,5 proc. palūkanų. Nuo didelių sumų tikrai nemenki pinigai.“

Vietoj „Snoro“ valstybinis bankas

Kokia likimo ironija - valstybė sutraiškė „Snorą“, išparceliavo jo turtą, o po 5 metų ant to turto griuvėsių turi galimybių išaugti valstybinis komercinis bankas. Finansų specialistai, kurie nėra kategoriškai nusistatę prieš Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos siekį atkurti šalyje valstybinį banką, mano, kad racionaliausia būtų jį kurti Lietuvos pašto pagrindu. Ši valstybės valdoma bendrovė turi daugybę skyrių visoje Lietuvoje, tarp jų ir buvę „snoriukai“, kuriuos N.Kuperis Lietuvos paštui pardavė už 3,1 mln. litų (897 tūkst. eurų).

Pasak D.Arlausko, tai ne pirmas kartas, kai diskusijose apie valstybinį banką prisimenamas „Snoro“ turtas, - dėl bankroto nukentėjusio verslo atstovai siūlė jį kurti „Finastos“ pagrindu.

„Tuo metu nebuvo politinės valios to daryti. Bet šiandien visiškai pritarčiau, kad Lietuvos pašto pagrindu galima sukurti valstybinį banką, nes ir pats Lietuvos paštas jau virsta finansine institucija. Infrastruktūra gatava, patalpos yra, dirba arti žmonių - jokių problemų, - vertina D.Arlauskas.

Bronius GENZELIS, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, nukentėjęs dėl „Snoro“ obligacijų:

„Snoras“ klastojo dokumentus. Ant obligacijų buvo parašyta, kad tai valstybės apdrausta, o paskui paaiškėjo, kad nedrausta. Ir Lietuvos bankas leido tokias klastotes platinti! Klausimas - ar kas nors dėl to buvo nubaustas? Niekas. Mūsų valdžia, nacionalizavusi banką, nesiėmė jokių veiksmų nukentėjusiems savo piliečiams apsaugoti.

Kitas klausimas - kiek metų dar mokėsime už „Snoro“ uždarymą? Manau, tai priklauso ir nuo įstatymų leidėjo. Turi būti nustatyta protingai - jei negali paimti turto, kur po visą pasaulį išmėtyta, už ką tada mokėti? Kodėl kai reikėjo pasikviesti administratorių iš užsienio, o pagal įstatymą buvo galima skirti tik Lietuvos įmonę, tai įstatymas buvo kaipmat pakeistas, niekam neįsigilinant, nesiaiškinant. Mūsų įstatymų leidėjams pasakė, kad reikia, ir jie nubalsavo. Čia du dalykai: viena - tai absoliutus dalies Seimo ir Vyriausybės nekompetentingumas, kita - tai tie, kurie naudojasi tuo nekompetentingumu.

Blogiausia, kad „Snoro“, paskui ir Ūkio banko griūtys padarė mus visus priklausomus nuo užsienio komercinių bankų. Daugiausia iš to laimėjo skandinavų bankai. Pirma, jiems neliko konkurentų, kitas dalykas - jiems atiteko indėlininkai, pastarųjų valstybės apdrausti pinigai atsidūrė skandinavų bankuose. O ką jie dabar su mumis išdarinėja... Aš moku už paslaugas tiesioginiu debetu, tai bankas nuskaičiuoja savo „dalį“ už kiekvieną operaciją. Bet palūkanų už sąskaitoje laikomus pinigus nemoka nė cento. Ir dar tas idiotiškas požiūris, kad, jeigu tu nori savo pinigus paimti grynaisiais, turi susimokėti už išgryninimą. Aš ne finansininkas, bet girdėjau, kad kitose šalyse tai nemokama.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

 


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (88)

 • ANTANAS 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:51:55

  Tai dar kartą įrodo,kad valdžiai nusišikt ant Lietuvių ir Lietuvos.

 • Vadakste 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:48:14

  Cooperis išleido pinigų tiek, kiek per tą patį laikotarpį išleistų
  GP, VSD, STT, FNTT bei VK kartu sudėjus. ---------------------------------
  Jeigu GP, VSD, STT, FNTT bei VK būtų dirbę Lietuvai, o ne
  konservatoriams Kupris būtų jau seniai arba sėdėjęs Lukiškėse arba
  išvytas iš lietuvos be kelnių.

 • Letas Palmaitis 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:46:42

  Demokratinio parlamentarizmo sąlygomis galioja taisyklė: pinigai limpa
  prie pinigų. Turtingieji tampa turtingesni, ubagai - ubagesni. Kai
  pastarųjų susidaro "nereikalingi" milijardai žmonių, iškyla reikalas
  juos numarinti.

 • Primenu 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:42:42

  Bankroto administratorius žiniasklaidai pranešė, kad pasirašyta
  sutartis su bankui SNORAS priklausiusios įmonių grupės „Finasta“ ir
  AB banko „Finasta“ pirkėjais. Pirkėjas – UAB „Invalda LT“ už
  visos „Finastos“ bankinės grupės akcijas sumokėjo 21,2 mln. litų.
  Beje, šiuo sandoriu „Finasta“ grįžo į ankstesnių savininkų
  rankas, tačiau būtina priminti, kad bankas SNORAS šią įmonių grupę
  dar 2009 metais pirko iš „Invaldos“ už dvigubai didesnę kainą –
  45,75 mln. litų!

 • to Domas 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:40:16

  Uzsidek megsta kepuryte ant savo vistos galveles ir eik pasivaiksciot.

 • Gintaras 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:39:08

  Banko "Snoras" dukterinės įmonės "Snoras Media", valdžiusios "Lietuvos
  ryto" 34 proc. akcijų, "pelningą" pardavimą naujam pirkėjui B.Gudeliui
  banke Snoras kuravo buvęs banko valdybos pirmininko pavaduotojas Modestas
  Keliauskas ir ten besidarbavęs iki pat 2016 m.pradžios. Jis ir yra tas,
  kuris aktyviausiai padėjo bankroto administratoriui N.Cooperiui ant 10
  milijonų litų apvogti Snoro kreditorius.

 • Didesnių vagių nesu matęs 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:36:36

  Įkeistą Snoro bankui už paskolas "Vilniaus verslo uosto" akcijų
  paketą, bankroto administratorius N.Cooperis neteisėtai už 2,8
  tūkst.eurų (?!)(10 tūkst. litų) perleido atgal akcininkams Adolfui
  Ginaičiui ir Vytautui Baniui, kitaip sakant, pavogė tą turtą iš Snoro
  kreditorių. A.Ginaitis ir V.Banys skubiai perpardavė visą "Vilniaus
  verslo uosto" nekilnojamąjį turtą, visus pastatus skandinavų
  investiciniam fondui "East capital" už 63,7 mln.eurų!!! Va čia tai bent.
  Taip reikia apvoginėti banko kreditorius!

 • Kalčiausia 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:34:01

  tai D.Grybauskaitė, ji padarė viską, kad uždegti žalią šviesą
  skandinavų bankams! Manot už dyką?

 • Birutė 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:33:01

  straipsnio autorei galiu pasakyti, kad ji yra ekonomikos beraštė.

 • Vytas 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:32:32

  Lietuvoje kalėjimuose sėdi tik tie, kas negalėjo susimokėti už
  laisvę. Kuperis susimokėjo. Ir Adomonis moka.

 • Rimantas S. 2016 lapkričio mėn. 16 d. 00:13:04

  Kadangi dalis "nacionalizuoto" Snoro turto išlieka Rusijoje areštuota
  pagal V.Antonovo ieškinį (kol vyks apeliacija), tai suprantu, kad
  bankroto administratoriaus G.Adomonio komanda panikoje - niekaip neišeis
  viso turto pusvelčiui ir už "otkatus" išparduoti, o tuo pačiu ir Snoro
  likviduoti. O tada ir visi "kreivų" sandorių galai pradės lįsti. Mažai
  nepasirodys tikrai.

 • visiems 2016 lapkričio mėn. 15 d. 21:45:57

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Kajus 2016 lapkričio mėn. 15 d. 20:58:31

  Atsakomybę adresuoti poniai Prezidentei.

 • idomu 2016 lapkričio mėn. 15 d. 17:40:30

  idomu tai, kad Lietuvos pilieciai ir balsavo uz kitus zmones, kad
  besavivaliaujanti valdzia, gali samdyti prastos reputacijos "samdomus"
  finansininkus (kurie yra labai nesvarus) , kad jie cia pridare aferu ir
  pasidaline su kuo reikia mautu kuo toliau nuo cia.
  panasiai pasamdo ir dabartini vilniaus oro uosto vadova, (cia isvis
  ironiskas veiksmas), kad po vienos ar kitos aferos, nuo kurios aisku kentes
  paprasti zmones, kuo skubiau i lektuva sestu.

 • Domas 2016 lapkričio mėn. 15 d. 17:19:31

  to Vanda
  Niekados niekas nieko nepasodins tai faktas.

 • Vanda 2016 lapkričio mėn. 15 d. 16:50:18

  Patikėsiu kad Lietuvoje yra teisingumas kai D.Grybauskaitę, A.Kubilių,
  I.Šimonytę ir V.Vasiliauską pasodins už Snorą į teisiamųjų suolą.

 • terminas iki lapkričio 24 dienos 2016 lapkričio mėn. 15 d. 16:31:06

  Remiantis LR Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo
  įstatymo 7 straipsniu, indėlininko teisė į draudimo išmoką galioja
  penkerius metus nuo tada, kai Lietuvos Bankas priėmė sprendimą
  pripažinti banką „Snoras“ nemokiu. Per likusį laiką „Snoro“
  obligacijų turėtojams vertėtų suskubti pasinaudoti galbūt paskutine
  galimybe ir bandyti ginčyti obligacijų pirkimo pardavimo sutartis dėl
  apgaulės – bankas „Snoras“ sąmoningai neatskleidė reikiamos
  informacijos prospekte. V. Birmontas. Dėl Konstitucijos pataisų tektų
  išstoti iš ES (506) Per dešimtmetį ieškinių medikams padvigubėjo
  (21) Kas yra „Snoro“ prospektas?Paprastai tariant, „Snoro“
  obligacijos yra asmens suteikta paskola bankui. Tam, kad turėtų teisę
  platinti obligacijas ne profesionaliems finansų rinkos dalyviams, bankas
  „Snoras“ turėjo paskelbti prospektą – dokumentą, kuriame
  investuotojams ir visuomenei pateikiama informacija apie vertybinių
  popierių emitentą ir jo viešai siūlomus arba į prekybą reguliuojamoje
  rinkoje įtraukia

 • R 2016 lapkričio mėn. 15 d. 16:01:21

  O ką veikė bankų priežiūros tarnybą ir LB, kad leido tiek žmonių
  nukentėti. Ir mes skaitomės ES valstybe. Turbūt Afrikoje saugiau.

 • Mindaugas 2016 lapkričio mėn. 15 d. 15:59:56

  vergauti skandinavu bankams yra didele garbe. girdejau greitai ir
  teritorija tams svedijos arba dar blogiau norvegijos dalimi. tada vergai
  gales ypatingai dziaugtis

 • LUKAS 2016 lapkričio mėn. 15 d. 15:51:43

  laisvalaikio
  skaitiniai://www.ekspertai.eu/kuperis-isleido-pinigu-tiekkiek-per-ta-pati-l
  aikotarpi-isleistu-gpvsdsttfntt-bei-vk-kartu-sudejus/

 • Skaitytoja 2016 lapkričio mėn. 15 d. 15:49:16

  Straipsnio autorė A.Zinkuvienė galėtų tur4ti daugiau supratimo, jei
  bent pasiskaityt7 ir ankstesnių metų Snoro bankroto administratoriaus
  ataskaitas banko kreditoriams ir pamatytų visai kitus, daug didesnius
  skaičius tų milijonų, kuriuos visokie frikliai, kuperiai, mažintienės
  ar adomoniai yra jau išplovę iš Snoro banko. Išlaidos konsultantams
  slepiamos ir administratoriaus išlaidų sąmatos eilutėje - kitos
  išlaidos. Ir ten konkretūs milijonai, byluojantys kaip apvogti paprasti
  banko kreditoriai!

 • Finansų genijus 2016 lapkričio mėn. 15 d. 15:38:48

  Banko “Snoras” administratorius Neil’as Cooper’is, kuris yra
  Didžiosios Britanijos firmos “ Zolfo Cooper LLP partneris, namuose yra
  kaltinamas labai rimtais kriminaliniais nusikaltimais, pradedant
  bendrininkavimu ir apgavystėmis, reketu ir trukdymu vykdyti tyrimą.
  Kalbama apie tai, kaip minėta įmonė administravo vieno milijardo
  dolerių vertės fondą “Coutts Bank Strand Carroll Trust”. Teigiama,
  kad administratoriai klastojo šio fondo sąskaitas ir pavedimus, kas
  smarkiai pakenkė šio fondo likvidavimui. “Šaltiniai, artimi
  Federalinių tyrimų biurui ir Skotland Jardo Specialiųjų operacijų
  direktoratui, patvirtino, kad Neil‘as Cooper‘is yra laikomas „aukšto
  lygio įtariamuoju“ („high value suspect“), kuris yra įvardyjamas
  Didžiosios Britanijos labiausiai pavojingu taip vadinamų „baltųjų
  apykaklių“ („white collar“) nusikaltėlių sindikatų vadovu, -
  teigiama interneto svetainėje www.worldbankadvisor.blogspot.com

 • ūūūūūūūūū 2016 lapkričio mėn. 15 d. 15:28:13

  na nejaugi KARBAUSKIO valdžia nesutvarkys tos betvarkės ir
  nepasodins visos šutvės

 • tep 2016 lapkričio mėn. 15 d. 14:32:47

  Deimantinė šerykla konsultantams tai yra advokatų kontoroms.Atspėkite
  kurios dalyvauja biznyje už mūsų pinigus???

 • Domas 2016 lapkričio mėn. 15 d. 13:20:07

  įdomu ar buvo atvejų, kad žmonės prarastų savo sunkiai uždirbtas
  lėšas tarybinėje Lietuvoje? Kažkodėl ši tema neliečiama.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis