respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

„Snoras“ niekaip nenumarinamasnuotraukos (88)

2016 lapkričio mėn. 15 d. 07:44:04
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Prieš penkerius metus Lietuvos bankas sustabdė banko „Snoras“ veiklą, o tuometė konservatorių ir liberalų Vyriausybė nusprendė jį nacionalizuoti ir kelti bankroto bylą. Likviduojant „Snorą“, saujelė apsukrių veikėjų neblogai pasipelnė, tūkstančiai prarado viso gyvenimo santaupas, o valstybė iš jų dar ir išsityčiojo. Bet likimo ironija - ant išblaškytų „Snoro“ griuvėsių gali iškilti naujas valstybinis komercinis bankas.

 

88 mln. eurų - tiek mokesčių mokėtojams jau kainavo neveikiantis, bankrutavęs, likviduojamas „Snoro“ bankas. Daugiausia lėšų pareikalavo bankroto administravimo procedūra, nes Lietuvos bankas ir Vyriausybė pasirinko „specialistus“ iš užsienio. O kreditorių komitetas, apsvaigęs nuo jų „kompetencijos“, sutiko mokėti kosmines algas - liūdnai pagarsėjęs Nilas Kuperis (Neil Cooper) gavo kas mėnesį po 100 tūkst. litų (beveik 29 tūkst. eurų).

Nuo 2014 m. lapkričio prisidirbusį ir atgal į Londoną pabėgusį N.Kuperį pakeitė UAB „Valnetas“ iš Kauno, ir svarbiausiu „Snoro“ likvidavimo vairininku tapo bendrovės vadovas Gintaras Adomonis. Išlaidos bankroto administratoriaus komandai ir konsultantams akivaizdžiai sumenko. Bet ir gardžiausių žlugusio „Snoro“ kąsnelių jau nelikę, tik trupiniai.

Milijoniniai ieškiniai

Vien pažvelgus į kelis skaičius paskutinėje banko „Snoras“ bankroto administratoriaus ataskaitoje (iki 2015 m. gruodžio 31 d.), akivaizdu, kad turto belikę tiek, kad vargu ar pakaks atsiskaityti su valstybe, ką jau kalbėti apie kitus kreditorius. Nebent staiga atsirastų dar nežinomų, paslėptų bankrutavusio banko turtų. Vargu ar kas nors tuo tiki, mat daugelis bendrovių ir valstybės įmonių „Snore“ įmerktas lėšas jau nusirašė iš balansų kaip beviltiškas.

Neatgauto „Snoro“ turto esama nemažai - buvusiems „Snoro“ savininkams Vladimirui Antonovui ir Raimondui Baranauskui yra pateiktas 482 mln. eurų civilinis ieškinys Generalinės prokuratūros atliekamame ikiteisminiame tyrime. Šveicarijos pareigūnai taip pat atlieka ikiteisminį tyrimą, kur figūruoja iš „Snoro“ išpumpuoti pinigai. Jungtinės Karalystės teismas buvusio „Snoro“ administratoriaus N.Kuperio prašymu yra areštavęs 492 mln. eurų vertės V.Antonovo turto visame pasaulyje - tai vertybiniai popieriai, įmonių akcijos, bankų sąskaitos, nekilnojamasis turtas.

Išieškoti šį turtą įmanoma tik per teismą. Bet įtariamieji kol kas nepasiekiami net ikiteisminius tyrimus atliekantiems pareigūnams. Kada jie galėtų stoti prieš teismą ir ar tai apskritai įvyks, joks orakulas nesiryžtų pranašauti. Taigi ir perspektyvos kada nors atgauti „Snoro“ turtą miglotos.

G.Adomonis galimybių atgauti lėšas kreditorių naudai iš buvusių banko savininkų nekomentavo, tačiau leido suprasti, kad „Snoro“ išregistravimas iš juridinių asmenų registro negali įvykti, kol ūkio subjektas dar turi turto.

Neužteks ir 10 metų

„Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovas Danas Arlauskas kitokios pozicijos nė nesitikėjo: „Kuo ilgiau temps, tuo ilgiau administratorius ir jo komanda gaus atlyginimus. Suvaldyti tą procesą ir nuspręsti, kada baigsis, yra labai sudėtinga. Reikia žinoti virtuvę, o tie, kurie ją žino, visada gali bakstelėti, kur dar yra įmonės turto, kurį kada nors atgauti yra nors ir teorinė galimybė. Mėginti galima ir iki 2020, iki 2025 metų...“

Vilkinimą galima teisinti proceso sudėtingumu. Mat anksčiau bankrutavę Lietuvos bankai nebuvo tiek daug pinigų išpumpavę į užsienius, neturėjo tiek ryšių su įvairiais fondais, tokios gausybės vertybinių popierių.

„Snoras“ buvo pakankamai išplėtojęs veiklą į užsienį ir manau, kad 10 metų jam likviduoti tikrai neužteks, - sakė D.Arlauskas. - Bet puslapį apie bent menkiausias eilinių kreditorių viltis atgauti nors po trupinėlį galime užversti jau šiandien.“

Jo vadovaujama asociacija Europos Teisingumo Teisme apgynė „Snoro“ indėlių sertifikatų turėtojus, kuriems po banko bankroto pinigai nebuvo grąžinti - neva tokie indėliai nebuvo valstybės apdrausti. Teisingumo Teismas nusprendė kitaip - pernai tai teko pripažinti ir Lietuvos Aukščiausiajam Teismui. Tūkstančiams apgautų žmonių buvo grąžinta daugiau nei 24 mln. eurų santaupų, įmonės atgavo valstybės apdraustas sumas iki 100 tūkst. eurų. O lygiai taip pat apgauti „Snoro“ obligacijų savininkai (iki 2011 m. lapkričio 15 d. buvo sudaryta daugiau kaip 12 tūkst. sutarčių, jų vertė - apie 108 mln. eurų) liko „ant ledo“.

Parduoda ir moralę

Kas juos apgavo? Lietuvos bankas ir mūsų valdžia tvirtino, kad „Snoras“, platinęs valstybės nedraustus indėlių sertifikatus ir obligacijas. Tačiau kai žmonės kreipėsi į teismus, kad apgaulingos sutartys būtų pripažintos niekinėmis, nacionalizuotas, t.y. valstybiniu tapęs, bankas ir „Snoro“ kreditorių komitetas samdė brangius advokatus ir įrodinėjo, kad bankas nekaltas - kalti patys indėlininkai, pasigviešę didesnių palūkanų.

„Šita moralinė dilema - buvimas skirtingose barikadų pusėse ir perbėgimas iš vienos į kitą - rodo, kad žmonės už atlyginimą gali keisti savo moralines nuostatas. Gal jūs ir aš taip negalėtume, bet yra žmonių, kurie jaučiasi puikiai...“ - apgailestavo D.Arlauskas.

Priglobęs apgautų žmonių pinigus, valstybinis „Snoras“ šelpė valdžią: 2012 m. nuspręsta investuoti į Vyriausybės vertybinius popierius, ir bankas įsigijo beveik visą 600 mln. litų vertės 1 proc. pelningumo obligacijų emisiją - 591 mln. litų vertės. 2013 m. pradžioje dar įsigijo obligacijų už 48 mln. litų ir vekselių už beveik 10 mln. litų.

„Lygiai taip pat keista man buvo, kad, „Snorui“ tebeveikiant, kai kurie komerciniai bankai irgi pirko „Snoro“ indėlių sertifikatus, ir už didesnes sumas nei valstybės apdrausti 100 tūkst. eurų, - atkreipė dėmesį pašnekovas. - Vieno banko vadovo asmeniškai klausiau, kodėl rinkosi tokią rizikingą investiciją. Sako, kodėl nepirkti už gerus procentus. Jie iš žmonių surinko indėlius už 2 proc. palūkanų, o „Snoras“ davė 3,5 proc., taigi, nieko nedarydami jie uždirbo 1,5 proc. palūkanų. Nuo didelių sumų tikrai nemenki pinigai.“

Vietoj „Snoro“ valstybinis bankas

Kokia likimo ironija - valstybė sutraiškė „Snorą“, išparceliavo jo turtą, o po 5 metų ant to turto griuvėsių turi galimybių išaugti valstybinis komercinis bankas. Finansų specialistai, kurie nėra kategoriškai nusistatę prieš Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos siekį atkurti šalyje valstybinį banką, mano, kad racionaliausia būtų jį kurti Lietuvos pašto pagrindu. Ši valstybės valdoma bendrovė turi daugybę skyrių visoje Lietuvoje, tarp jų ir buvę „snoriukai“, kuriuos N.Kuperis Lietuvos paštui pardavė už 3,1 mln. litų (897 tūkst. eurų).

Pasak D.Arlausko, tai ne pirmas kartas, kai diskusijose apie valstybinį banką prisimenamas „Snoro“ turtas, - dėl bankroto nukentėjusio verslo atstovai siūlė jį kurti „Finastos“ pagrindu.

„Tuo metu nebuvo politinės valios to daryti. Bet šiandien visiškai pritarčiau, kad Lietuvos pašto pagrindu galima sukurti valstybinį banką, nes ir pats Lietuvos paštas jau virsta finansine institucija. Infrastruktūra gatava, patalpos yra, dirba arti žmonių - jokių problemų, - vertina D.Arlauskas.

Bronius GENZELIS, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, nukentėjęs dėl „Snoro“ obligacijų:

„Snoras“ klastojo dokumentus. Ant obligacijų buvo parašyta, kad tai valstybės apdrausta, o paskui paaiškėjo, kad nedrausta. Ir Lietuvos bankas leido tokias klastotes platinti! Klausimas - ar kas nors dėl to buvo nubaustas? Niekas. Mūsų valdžia, nacionalizavusi banką, nesiėmė jokių veiksmų nukentėjusiems savo piliečiams apsaugoti.

Kitas klausimas - kiek metų dar mokėsime už „Snoro“ uždarymą? Manau, tai priklauso ir nuo įstatymų leidėjo. Turi būti nustatyta protingai - jei negali paimti turto, kur po visą pasaulį išmėtyta, už ką tada mokėti? Kodėl kai reikėjo pasikviesti administratorių iš užsienio, o pagal įstatymą buvo galima skirti tik Lietuvos įmonę, tai įstatymas buvo kaipmat pakeistas, niekam neįsigilinant, nesiaiškinant. Mūsų įstatymų leidėjams pasakė, kad reikia, ir jie nubalsavo. Čia du dalykai: viena - tai absoliutus dalies Seimo ir Vyriausybės nekompetentingumas, kita - tai tie, kurie naudojasi tuo nekompetentingumu.

Blogiausia, kad „Snoro“, paskui ir Ūkio banko griūtys padarė mus visus priklausomus nuo užsienio komercinių bankų. Daugiausia iš to laimėjo skandinavų bankai. Pirma, jiems neliko konkurentų, kitas dalykas - jiems atiteko indėlininkai, pastarųjų valstybės apdrausti pinigai atsidūrė skandinavų bankuose. O ką jie dabar su mumis išdarinėja... Aš moku už paslaugas tiesioginiu debetu, tai bankas nuskaičiuoja savo „dalį“ už kiekvieną operaciją. Bet palūkanų už sąskaitoje laikomus pinigus nemoka nė cento. Ir dar tas idiotiškas požiūris, kad, jeigu tu nori savo pinigus paimti grynaisiais, turi susimokėti už išgryninimą. Aš ne finansininkas, bet girdėjau, kad kitose šalyse tai nemokama.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

 


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (88)

 • Darijus 2016 gruodžio mėn. 09 d. 20:00:31

  Įdomiausia, kad Tomkus su Čekuoliu pasiūlė Landbersgą Sąjūdžio
  Vadu. O jūs apie Snorą.

 • SAKAU 2016 gruodžio mėn. 08 d. 20:09:07

  Dėl Snoro skandinavų įsakymus Ožio pastumdėlė uoliai įvykdė.

 • Vagių paieška 2016 gruodžio mėn. 03 d. 18:31:43

  O gal žinot kur pabėgo Snoro pinigai? Girdėjau jog plėšikai buvo labai
  keisti! Viena su mėlynu chalatu ir baltu peruku o kitas kažkoks
  susikūprinęs su smuiku!

 • Remiga 2016 gruodžio mėn. 03 d. 18:21:55

  Kuo skiriasi Lietuva nuo Šiaurės Korėjos? Jau šiandien tiek cinizmo,
  chamiškumo, žmogaus niekinimo, ir tai vadinasi nepriklausoma ,
  laisva????? Kiek galima šitus žmones šitaip terorizuoti??? Atimti jų,
  kaip akcininkų, turtą, nuteisti už akių (o kur nekaltumo prezumcija?)
  ir tyčiotis tyčiotis tyčiotis. Po velnių, kas vyksta, kas tą muziką
  užsakinėja lietuviškoj korėjoj?

 • Akivaizdu 2016 gruodžio mėn. 03 d. 18:07:15

  Taigi akivaizdu, kad iš Svernelio vyriausybės vėl prezidentės ausys
  kyšo. Turės mažiausiai du savo statytinius: užsienio reikalų ministrą
  ir aktyviai padėjusį skandinti "SNORAS" banką finansų ministrą,
  Vasiliausko kiemsargį. Taigi, vyriausybė turi galimybę išgyventi
  maksimaliai iki artėjančių prezidento rinkimų.

 • Aidas 2016 lapkričio mėn. 24 d. 20:56:07

  Taigi akivaizdu, kad iš Svernelio vyriausybės vėl prezidentės ausys
  kyšo. Turės mažiausiai du savo statytinius: užsienio reikalų ministrą
  ir jai aktyviai padėjęs skandinti "SNORAS" banką finansų ministrą,
  Vasiliausko kiemsargį. Taigi, vyriausybė turi galimybę išgyventi
  maksimaliai iki artėjančiu prezidento rinkimų

 • Virgis 2016 lapkričio mėn. 24 d. 20:54:21

  Petrošius teisingumo ministras? Tai Švinius gal patarėjas bus. Šapoka
  finansų ministras? Tai Snoro banko pinigų vagys Vasiliauskas su Šimonyte
  jo mokytojais buvo.

 • Dabar suprantu 2016 lapkričio mėn. 24 d. 20:22:57

  Skvernelis skiria finansų ministru LB vadovo V.Vasiliausko kiemsargį
  V.Šapoką, kuris aktyviai padėjo skandinti banką "SNORAS". Sutarta, jog
  ministeris dabar dangstys vagių bei aferistų A.Kubiliaus, I.Šimonytės,
  V.Vasiliausko ir pačios Daukantinės ponios organizuotą ir įvykdytą
  aferą.

 • Grybui 2016 lapkričio mėn. 24 d. 14:59:07

  Tik 2 klausimai . 1. Kur Masiulis ? 2.Kada Seimas pareiks apkalta musmerei
  ,vien Snoro pakaktu .

 • APKALTA! 2016 lapkričio mėn. 23 d. 19:21:11

  DĖL SNORO AFEROS D.GRYBAUSKAITĘ - JAV MARIONETĘ, Į KALĖJIMĄ!

 • visur skandinavų bankai turi savo klapčiukų 2016 lapkričio mėn. 22 d. 21:59:53

  blondinė užsėdus Daukanto a. krėslą, taip pat vyko pirmo oficialaus
  vizito ,ne į kaimyninę šalį ,o pas SEB banko vadovybę į Švediją
  ,"ant kilimo"

 • Paklausykit 2016 lapkričio mėn. 20 d. 00:39:15

  Šv. Kirilas Aleksandrietis († 444) komentuoja: „Tu matai jį
  nukryžiuotą ir jį vadini Karaliumi. Tu tiki, jog tasai, kuris pakelia
  patyčias ir kančią, įžengs į dievišką šlovę.

 • ATMINTIS 2016 lapkričio mėn. 18 d. 11:50:49

  Trumpa tautos atmintis,juk turėjom jau sykį Valstybinį komercinį banką
  ir buvo iš jo išvogta šimtai milijonų litų.Paskui sujungė jį su
  Taupomuoju išvogtu banku ir tą dąrinį pusvelčiui pardavė
  skandinavams.Blogiausiai valdomas Lietuvoje turtas, valdžios.Todėl taip
  ir gyvename,todėl ir bėga žmonės iš gimtų namų,bėga net
  pabėgeliai,ir aš išvažiuočiau,bet man jau septyniasdešimt.

 • Snoras 2016 lapkričio mėn. 16 d. 15:47:47

  G.Lansbergis: "Kažkas nori, kad mes skiltume".
  "Skilsit", manau, ir ne kartą... Policijoj, saugume, prokuratūroj,
  teisme...

 • galima priminti 2016 lapkričio mėn. 16 d. 15:46:18

  ar dar neaišku kam tarnauja konservai ir prieštarauja bei trukdo
  Lietuvos
  banko kūrimui Lietuvos Pašto pagrindu,jau tai turėjo įvykti
  subankrutavus ar subankrotinus "SNORĄ",bet blondinės užduotis matomai
  ,buvo sunaikinti lietuvišką banką ,skandinaviškų bankų užsakymu.
  Galiu priminti ,kur įvyko pirmas oficialus blondinės vizitas ,užėmus
  Daukanto a. postą,tai buvo ne kaimyninės šalys ,pirmas vizitas buvo
  "ant
  kilimo" pas SEB banko bosus,galima dar priminti ,kaip buvo atleistas
  skandinaviški bankai nuo pelno mokesčio ,kai sumokėjo 3000Lt
  2011-aisiais SEB skelbiasi uždirbęs 380 mln. litų, „Swedbank“ - net
  590 mln. litų

 • Lietuva pagal biudžeto skaidrumą Europos Sąjungoje paskutinė 2016 lapkričio mėn. 16 d. 15:02:48

  Europos antikorupcijos ir valstybės kūrimo tyrimų centro vertinimu,
  pagal biudžeto skaidrumą Lietuvai teko 85 vieta iš 105 pasaulio šalių,
  pranešė valstybinis transliuotojas LRT.
  Ši vieta yra žemiausia iš Europos Sąjungos valstybių.

 • Darijus 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:58:07

  Nemirs Magnolija sava mirtim, žino per daug. Lubio istoriją juk žino.

 • SNORO užgrobimui dirigavo Grybauskaitė 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:45:20

  Byla politinė, visa smarvė kyla iš Vašingtono. Britai ir įvairūs
  Grybai tėra JAV vasalai, todėl bankininkams Lietuvoje kyla grėsmė
  pražūti.

 • apie nykimą 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:38:22

  Lietuva nyksta ir nyksta, nykimo laikotarpiu vadovauja buvę komunistai su
  bevaikiais vadais. Ar bevaikių vadų buvimas neprogramuoja nykimą?

 • TIKIU 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:37:38

  ATEIS LAIKAS KAI MES IEŠKOSIME NUTEISTI DABARTINĖS VALDŽIOS VAGIŲ
  PEDOFILŲ.

 • Lina 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:35:51

  Krajbanko administratorius jau izoliatoriuje. Snoro G.Adomoniui irgi ten
  vieta.

 • Mykolas 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:34:10

  Kas per velniava ? Snoras, AE, Wiljams ir t.t. O kiek dar nežinome ? Ką
  veikia VSD, prokuratūra, prezidentūrą... Bažnyčia, ką tu veiki? Ar
  tik žydų istoriją dėstai ? Ar matai, kas panosėj dedas ? Ar čia jūs
  viena šutvė su kairės-dešinės europartija ?

 • KARMA 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:30:06

  Po to, kai 2011 m. Ožio gauja įžūliai SNORĄ užgrobė ir išvogė
  žmonių pinigus, vien nesėkmės pasipylė tiems brudams konservatoriams:
  2012 m. rinkimus į Seimą prapylė, 2016 m. - taip pat liko užribyje.
  Greit beliks Kubiliui, Šimonytei ir Co tik kameras Lukiškėse pasirinkti

 • Kak vsegda 2016 lapkričio mėn. 16 d. 13:28:46

  Dalia yra "ne prie ko"...

 • piliete 2016 lapkričio mėn. 16 d. 02:31:19

  Idomu,kodel per rinkimu i prezidentus kampanija,poniai D.Grybauskaitei ne
  vienas zurnalistas neisdriso uzduoti nesuderinto is anksto klausimelio
  apie priezastis,paskatinusias valdanciaja konservatoriu partija uzgrobti
  veikianti banka? /Ar ne puikus administratoriu pasipinigavimas be jokos
  atsakomybes.Terminu nera,kuo ilgiau vilkins,tuo jie taps turtingesni banko
  "Snoras" sukauptu turtu./Manau,klausimai aukstiems ponams,kandidatavusiems
  i prezidentus/pries antra D.Grybauskaites kadencija/ buvo suderinti is
  anksto,o klausimai apie banka "Snoras",paprasciausiai buvo atmesti...is
  'meiles' ir 'noro tarnauti' savo tautos zmonems ar didziulio noro tarnauti
  vienai partijai? Tikekimes,kad tiesa viena diena isaiskes.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1769 PLN - 4.2925
RUB - 78.0670 CHF - 1.1312
GBP - 0.8859 NOK - 9.5885
reklama
Ukis 2018