respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Rusija atsisakė išduoti R.Baranauską. Jam suteikė politinį prieglobstįnuotraukos (339)

2017 sausio mėn. 27 d. 08:00:17
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Uždaryto „Snoro“ banko prezidento Raimondo Baranausko Rusijos Federacija Lietuvai neišduos - jam suteiktas politinis prieglobstis. Oficialų atsakymą Generalinė prokuratūra gavo šį mėnesį. Valdžios koridoriuose rezgamas planas buvusius bankrutavusio banko akcininkus teisti už akių, tarsi karo nusikaltėlius.

 

R.Baranauskui - Rusijos politinis prieglobstis

Didžiausi bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas įtariami banko turto iššvaistymu, piktnaudžiavimu, dokumentų klastojimu. Pirmasis teismo sprendimas suimti eksbankininkus priimtas dar 2011 m. lapkritį, kai tuometė konservatorių ir liberalų Vyriausybė nutarė nacionalizuoti „Snorą“ ir kelti bankroto bylą.

Iki 2015 m. vasaros Rusijos pilietybę turintis V.Antonovas ir R.Baranauskas gyveno Londone, kur bylinėjosi dėl ekstradicijos į Lietuvą. Londono teismams priėmus sprendimą perduoti juos Lietuvai, vyrai išvyko nežinoma kryptimi, vėliau paaiškėjo, kad jie slapstosi Rusijoje.

2016 m. buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai Rusijos Federacijos kompetentingoms institucijoms, prašant išduoti V.Antonovą ir R.Baranauską Lietuvai. Kokie rezultatai?

„Gautas atsakymas iš Rusijos Federacijos, kad R.B. suteiktas politinis prieglobstis Rusijos teritorijoje, todėl Lietuvai jis neišduodamas, o dėl V.A. atsakymo nesame gavę“, - „Vakaro žinioms“ pranešė Generalinė prokuratūra.

Sieks teisti už akių


Nuo pat 2011 m. lapkričio mėn. ikiteisiminį tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Darius Stankevičius teigė, kad, Rusijai suteikus R.Baranauskui politinį prieglobstį, byla aklavietėje tikrai neatsidūrė.

„Galvojame, dėliojame įvairius variantus, nes dėl antro asmens (V.Antonovo - red. past.) dar jokio atsakymo neturime. Veiksmų yra įvairių, ir svarstome, kuris yra priimtiniausias ir optimaliausias šiai bylai, kuri yra tikras galvos skausmas“, - pripažino prokuroras.

Jo teigimu, Europos arešto orderis lieka galioti, paskelbta tarptautinė paieška, ir, jeigu ieškomi asmenys kirstų kurios nors valstybės sieną, galiotų tokia pati tvarka, kaip ir ieškant aferomis įtariamo Sergejaus Rachinšteino, kuris buvo sulaikytas Vietname.

O jeigu eksbankininkai nepaliks saugaus kampelio Maskvoje, kur gali ir gyventi, ir dirbti?

„Stabdyti tyrimo tikrai nesirengiame. Yra daug įvairių kelių, vienas pagrindinių - teismas už akių, - sakė D.Stankevičius. - Bet čia yra problemų. Kol kas nėra pakeistas Baudžiamojo persekiojimo kodeksas, ir tai yra didžiausia kliūtis (teisti už akių - red. past.).

Dar prieš 5 metus, kai buvo sulaikyti Londone, V.Antonovas ir R.Baranauskas ieškojo ryšių su teisėsauga ir norėjo duoti parodymus būdami ne Lietuvoje. Dabar net ir teismai Lietuvoje jau vyksta nuotoliniu būdu - ar „Snoro“ bylos įtariamųjų nebūtų galima apklausti, pavyzdžiui, per videokonferenciją?

„O kaip ir kur aš galėčiau tai padaryti? Juk turi būti teisinis pagrindas, turi būti ryšys. Čia yra tarptautiniai dalykai, o, kaip matote, mūsų bendradarbiavimas su Rusijos tarnybomis nėra toks, kaip norėtume“, - apgailestavo prokuroras.

Parodymai kelia grėsmę

Žmogaus teisių ir antikorupcijos srityje veikiančios visuomeninės organizacijos „Skaidri politika“ steigėjo ir vadovo Gintaro Radvilos teigimu, jau pats terminas „politinis prieglobstis“ daug ką sako.

„Aišku, kad nei R.Baranauskas, nei V.Antonovas negali pasirodyti Lietuvoje, nes jie bus areštuoti bet kokiu pagrindu ir jiems neduota jokio žodžio, - sakė G.Radvila. - Nors jie ne sykį akcentavo, kad yra pasiruošę teikti savo parodymus, liudijimus nuotoliniu būdu, bet jų niekas neprašo.“

Jis neatmetė galimybės, kad kai kam buvusių „Snoro“ akcininkų parodymai būtų labai neparankūs.

„Visi supranta, tik oficialiai nedrįsta pripažinti, kad „Snoro“ bankas buvo nacionalizuotas mažų mažiausiai netyčia, - mano G.Radvila. - Pagal Finansų tvarumo įstatymą, kad ir kas būtų paimama visuomenės reikmėms, valstybė turėjo geruoju ar piktuoju susišnekėti su akcininkais ir jiems atlyginti. Šiuo atveju akcininkai nebuvo kviečiami į jokį teismą nei raštu, nei žodžiu, nei per skaipą...“

Daug abejonių dėl Lietuvos banko ir Vyriausybės veiksmų teisėtumo sukėlė ir parlamentinis tyrimas, kurį užbaigti sutrukdė valdančiųjų balsavimas „kojomis“ dėl tyrimo išvadų.

„Liko daug neatsakytų klausimų, bet tyrimas nebuvo pratęstas ir valdžioms pasikeitus. O priežastis greičiausiai ta, kad valstybės biudžete buvo didžiulė skylė ir buvo mažiausiai skausminga ją užlopyti sugriaunant šitą banką, - svarstė G.Radvila. - Kitas akivaizdus faktas - kaip vyksta bankroto procesas: pusvelčiui išparceliuojamas banko turtas, daugybė skandalų, machinacijų, apgavysčių... Galų gale, jeigu vagis paima kažkieno turtą, tai vis tiek stengiasi jį naudingai realizuoti, tiesa?“

Praėjusių metų rudenį, kai V.Antonovas Maskvos arbitražo teisme kėlė Lietuvai 557 mln. eurų ieškinį dėl sutryptos jo verslo reputacijos ir nacionalizavus „Snorą“ patirtų nuostolių, visuomeninė organizacija „Skaidri politika“ siekė dalyvauti procese kaip trečioji šalis. Paklaustas, kokiu tikslu buvo daromas toks žingsnis, G.Radvila aiškino, kad organizacija atstovauja daliai nuo „Snoro“ bankroto nukentėjusių indėlininkų, todėl teismo metu tikėjosi iš pirmų lūpų sužinoti faktus, argumentus, kuriuos Lietuvoje stengiamasi nutylėti.

Nukentėjusieji pilni baimės


„Man pirmiausia rūpėjo informacija, nes aš neblogai žinau, kaip buvo nutildyti nukentėję indėlininkai. Jie buvo suvaryti į asociaciją, o ta asociacija nuvairavo savais keliais, - sakė visuomenininkas. - Nusprendus bankui kelti bankroto bylą, pinigus prarado daugybė privataus verslo, valstybinių įmonių. Skambinau stambiausioms privačioms įmonėms, kurios palaidojo po 5-7-10 milijonų, tai jos elgėsi labai lietuviškai: „Mes turime savo verslą ir norime toliau jį plėtoti. Taip, praradome pinigų, bet niekada nestosime į jokią kovą. Neradau nė vienos teisininkų kontoros, kuri būtų pasiryžusi bent jau iš profesinio intereso pasiaiškinti tuos keistus „Snoro“ bankroto dalykus. Visi bijo pasekmių dėl savo verslo, dėl darbo, karjeros.“

Maskvos arbitražo teismas V.Antonovo ieškinį atmetė, tačiau ir R.Baranauskas viename interviu pernai rugsėjį yra sakęs, kad irgi ruošiasi bylinėtis su Lietuva.

„Nežinau, kokių veiksmų dabar imsis buvę „Snoro“ akcininkai, bet žinau tik viena - kad rankų jie nenuleis. O mūsų prezidentės vietoje aš irgi visą kaltę versčiau ne valstybei, o konkretiems vykdytojams - Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui, finansų ministrei Ingridai Šimonytei, premjerui Andriui Kubiliui. Jie ir turėtų atsakyti. Bet ar mūsų Lietuvoje kas nors yra atsakęs už savo veiksmus? - mano G.Radvila. - Buvę „Snoro“ savininkai gali kreiptis į tarptautinį arbitražą Stokholme, Niujorke ar kitur, nes V.Antonovas tolesnei kovai paaukojo savo Panamos banką, ir toliau daro didelius verslus. Taip, „Snore“ jis daug prarado, bet tai tikrai ne paskutiniai jo pinigai“, - įsitikinęs
G.Radvila.


Rimas ANDRIKIS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys:

Visada sakiau, kad asmens nuteisimas už akių nelabai dera su teisinės valstybės ir demokratijos principais. Aišku, galima kokį nors krokodilą pripažinti dideliu slieku, bet jis vis tiek netaps slieku.

Tai yra labiau politinis, bet ne teisinis sprendimas, arba sprendžiant teisinį klausimą dominuoja politinė potekstė. Taip apibūdinčiau šią situaciją. Tiems, kurie tokias mintis laido ir stumia tokius projektus, siūlyčiau statistiškai įvertinti, kokiose išsivysčiusiose demokratinėse šalyse, turinčiose gilias tradicijas, yra nuteisimo už akių institutas. Tuomet jau patys žmonės nuspręstų, ko vertos tokios idėjos. Bet kadangi Lietuvoje yra ir kitų teisinių problemų, ypač vykdant istorinį teisingumą atsiveria skaudžios opos, tai šiuo metu visuomenė, ko gero, ir pateisina tokį institutą. Lygiai taip pat galima sakyti, kad mirties bausmė kaip institutas Lietuvoje panaikinta jau keli dešimtmečiai, bet vis tiek dar yra žmonių, kurie mielai norėtų ją sugrąžinti.

Kriminologinė statistika sako, kad baimė atgraso nuo nusikalstamų veikų trečdalį žmonių. Tai, ar mes viską darome dėl vieno trečdalio, palikdami du trečdalius, ar vis dėlto darome kažką visiems? Taip ir čia - kai kuriuos paliksime ramybėje, o kai kuriuos teisime už akių, ir bus išskirtinis teisingumo vykdymas. Kalbant apie nevisiškai teisinius argumentus, tai visi kiti papildo žmonių teisinio neraštingumo lygmenį.

Dar aš norėčiau sužinoti, pavyzdžiui, kiek vokiečių yra perduota Lietuvai teisti, kiek švedų, norvegų, danų ir t.t.? O tada, jeigu jau čia tokia tragedija, pasakyčiau, kad gal prijunkime ir kitas šalis. Čia tik Lietuva visiems perduoda savo piliečius pagal menkaverčius prašymus už menkavertes veikas. O valstybėse, kur Konstitucija draudžia perduoti jos pilietį į kitą šalį baudžiamajam persekiojimui, tvirtai laikomasi tos nuostatos. Lietuva yra, ko gero, baudžiamajam persekiojimui į kitas šalis perdavusi tiek savo piliečių, kad jų skaičius net kelis kartus viršija perduotų iš kitų šalių.

Kalbėdami apie bet kokias įstatymo taikymo išimtis neturėtume būti akli, neturėtume būti skatinami savo keršto, įgeidžių ar kitų konjunktūrinių interesų. Vertėtų plačiau pasižiūrėti į pasaulį ir pagalvoti, kodėl mes niekaip neišsiritame iš pirmaujančių vietų pagal represijas prieš savo piliečius, pagal kalinamų žmonių skaičių ir atrodome taip toli nutolę nuo savo Vakarų kaimynų.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (339)

 • Globalistų vasalai 2017 sausio mėn. 28 d. 10:02:45

  Skandinavų įsakymus dėl Snoro Ožio pastumdėlė Grybauskaitė ir jos
  vasalas Vasiliauskas uoliai įvykdė.

 • Snoras buvo geriausias bankas 2017 sausio mėn. 28 d. 10:01:51

  Prie Baranausko nedingo nei litas, piniguciai isplauke is nacionalizuoto
  valstybinio Snoro, per Frykli, Kuperi, Adamoni piniguciai isplauke i tam
  tikras kisenes

 • Nenuostabu 2017 sausio mėn. 28 d. 09:59:35

  Stai kino aktorius, kovos menu meistras Igalas irgi pasiprase Rusijos
  prieglobscio. Zinomas prancuzu aktorius Depertje irgi taip pat pasielge.
  Sumanus, turtingi zmones visiems reikalingi. Kazkodel bomzu rusai nepriima,
  nes zino, kad is ju jokios naudos

 • UK 2017 sausio mėn. 28 d. 09:50:48

  As vieno nesuprantu , grybauskaite jau is briuselio gryzo milijoniere
  ,vaiku neturi, dar prezidentai iki mirties valstybes islaikomi, tai kam jai
  dar reikejo visokiom aferom uzsiiminet , dabar su snoru ar duju baleika
  tiek nuostoliu saliai pridare , kad ilgai dar atsilieps.Graban visvien tu
  pinigu neisides

 • che 2017 sausio mėn. 28 d. 09:40:53

  tvarto zombiai negavo baranausko sudraskymui.

 • bajoras 2017 sausio mėn. 28 d. 09:38:06

  tai buvo pats geriausias bankas: nueini į kioskelį ir atlieki visas
  operacijas už kelis centus, nereikia po valandą pralaukti kaip dabar.
  Pagarba Rusijai kad neišduoda bankininkų. Pagarba. Visi mato kokie mūsų
  teismai: nekaltą pasodins, kaltą išteisins.

 • Safyras 2017 sausio mėn. 28 d. 07:58:54

  Bankai, kaip ir kiekviena firma turi savo savininkus. Blogai, kad Lietuvos
  valdžia griežtai nekontroliuoja firmų veiklos. Todėl ir leidžia
  pabėgti su milijonais tiems, kurie mokesčius moka simbolinius, bet gyvena
  labai prabangiai. Neužtenka tik parašyti įstatymą ar nutarimą ir
  galvoti, kad visi bus šventi ir bijos nusikalti. Todėl ir pensijos,
  minimalus atlyginimas yra labai mažas, nes politikams rūpi tik savas
  kailis ir vėl patekti į valdžią, tada galima žaisti katino ir pelės
  žaidimą, kol sueina senaties terminai nusikaltėliams arba sau ramiai
  snausti darbo metu ..Kai politikai važinėja žiūrėti rungtynių darbo
  metu, tai nėra ko norėti, kad juos kas nors gerbtų ir mylėtų. Įdomu,
  jei pardavėja ar gydytojas ateitų į darbą ir pasakytų savo
  viršininkui, kad aš nedirbsiu šiandien , važiuoju žiūrėti
  krepšinio, ralio ar plaukimo varžybų ar koncerto... Gal tada jiems dar
  premiją išrašytų? O politikai su verslinikais viską gali, nes jie yra
  viršiau įstatymų, tik neaišku, kokios valstybės..

 • ... 2017 sausio mėn. 28 d. 01:19:47

  Koncervatoriu šutve ir ta boba melynu chalatu yra lietuvos pulinys.

 • Lionginiuks 2017 sausio mėn. 28 d. 00:36:13

  Snoro buve seimininkai noretu pasikalbeti maskvoje su tais pilieciais.
  I.ŠIMONYTE , A.KUBILIUM , V.VASILIAUSKU ir D.GRYBAUSKAITE. Del snoro
  likvidavimo.

 • "Всё законно!" 2017 sausio mėn. 28 d. 00:32:59

  Išvogė banką komunistų būdu:„vok, ne tai kitas pavogs“, o dabar
  tarp įstatymų "kišeninių" prokurorų padedami pinklioja, kad
  nusikaltimo galus kultūringiau paslėpti...Tiek privogus, gali gyventi ir
  advokatą sau nusipirkti iki dienų galo, kol dzievulis pašauks...Geruliai
  katalikai iš Lietuvos,
  protestantai iš Švedijos ir Amerikos žydai „suėdė“ normalų
  banką... O atiduos "prarastus" indėlius matomai visos tautos pinigais.

 • R.KARBAUSKIUI 2017 sausio mėn. 28 d. 00:18:05

  Karbauski, pakelk vienintelį turimą puikų ginklą – SNORO bylą ir
  iškart tiek Mėlyna tumba, tiek Ožys, tiek ir visa Kubiloidų vagių
  gauja į kelnes prišiks. Garantuoju. Kitaip tvartelinių ožių gauja tave
  gyvą "suės". Skubiau revizuok Seime banko SNORAS bylą!

 • Aloyzas Sabutis 2017 sausio mėn. 27 d. 23:47:51

  Stiprybės ir geros sveikatos Jums, Snoro akcininkai, ateis diena, kai
  vietoje buvusių b.bylų būsite apdovanojami. Tik būkit labai atsargūs,
  kaip sakant saugokitės netgi savo šešėlio. Ši sistema viską gali. Mes
  su Jumis.

 • Algirdas 2017 sausio mėn. 27 d. 23:40:24

  Nieko naujo.Eilinis kartas,kai Lietuvai parodyta trijų pirštų
  kombinacija .

 • Kiek 2017 sausio mėn. 27 d. 23:28:09

  pinigėlių įkrito į nacionalizuotojų kišenę, gal galėtų
  prokuratūra paskelbti viešai, tai dabar nacionalizuokite
  nacionalizuotojų pinigus ir galėsite atsiskaityti su žmonėmis.

 • vidūnas 2017 sausio mėn. 27 d. 23:25:58

  Tie lietuviški bankai pavogti. Iš vagių reikia reikalauti.O vagys tai
  valstybė.Nepatiko rusiškos pavardes,tai suvaidino bankų
  nemokumą.Valdžią reikia teisti.Ji atsakinga.Tai mafija.

 • Stebuklų metas 2017 sausio mėn. 27 d. 23:19:56

  Šv.Kalėdos - stebuklų metas. O taip norėjosi šį kartą, jog atsibudus
  tokį šviesų rytą neberastum Lietuvoje nei Grybų, nei pianistų. Deja,
  deja...

 • Pasiūlymas Grybauskaitei 2017 sausio mėn. 27 d. 23:01:33

  Išeitis viena: Sumokėti V.Antonovui tuos per teismą prašomus 557
  mln.EUR už jo turėtas SNORE 68,1% akcijų, po to pagal antrą ieškinį -
  sumokėti kitam banko akcininkui R,Baranauskui 207 mln.EUR už pastarojo
  turėtas SNORE 25,31% akcijų.
  O patys valdžios vagys galės toliau ramiai plėšti Lietuvą dar iki 2020
  metų, išvogdami jau paskutinius ES struktūrinių fondų milijardus. O po
  to paskutinis lietuvis išvykdamas išjungs oro uoste šviesą...

 • Gedvydas 2017 sausio mėn. 27 d. 22:54:19

  Gerai dar ,kad advokatas R.Andrikis normaliai mąstantis, daugiau tokių
  Seime reikia.

 • Sėkmės jums Snoro akcininkai 2017 sausio mėn. 27 d. 22:49:50

  Sėkmės jums! Juk ne visi Lietuvoje yra idiotai, yra ir mąstancių
  žmonių. Dar galima būtų galvoti ir abejoti, bet Fryklio ir Kuperio
  samdymas viską sustatė į vietas. Tai absurdo teatras. O dabar vietinė
  fauna ganosi Snoro turtuose.

 • Valius 2017 sausio mėn. 27 d. 22:47:49

  Lubys "mirė" pagal klasikine KGB technologiją,o priežastis-dujų
  terminalas kurį jis norėjo pastatyti...valdžia nemėgsta
  konkurencijos,tas pats ir su Snoru tik čia savininkai spėjo pabėgti "nuo
  širdies smūgio"...

 • Linkiu 2017 sausio mėn. 27 d. 22:41:00

  stiprybes R.Baranauskui ir V.Antonovui o
  grybauskaite,kubiliu,vasiliauska,simonyte ir kitus prisidejusius prie Snoro
  uzgrobimo teis Dievo teismas.

 • jonas 2017 sausio mėn. 27 d. 21:51:50

  Negi gali avį atiduoti į vilkų gaują?

 • Vienintelis dalykas 2017 sausio mėn. 27 d. 21:43:44

  kurio meldžiu, kad Dievas suteiktų Jums išminties, nuolankumo ir kad
  toliau globotų Jūsų šeimas, Snoro akcininkai.

 • Tik primenu 2017 sausio mėn. 27 d. 21:41:52

  Primenu visiems 3,14zdabolams, tvarteliniams ir beretnikams, kad bankrutavo
  ne Antonovo-Baranausko bankas Snoras, o valstybinis bankas Snoras. Nuo 2011
  m.lapkričio 16 d. 100 % akcijų valdė Lietuvos Respublikos
  Vyriausybė,vadovaujama konservatoriaus A.Kubiliaus.

 • Tai gal ir 2017 sausio mėn. 27 d. 21:40:18

  Tata shahmatu partijos nebaigs del laiko limito.Laukia ydomus yvykiai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018