respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Rusija atsisakė išduoti R.Baranauską. Jam suteikė politinį prieglobstįnuotraukos (339)

2017 sausio mėn. 27 d. 08:00:17
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Uždaryto „Snoro“ banko prezidento Raimondo Baranausko Rusijos Federacija Lietuvai neišduos - jam suteiktas politinis prieglobstis. Oficialų atsakymą Generalinė prokuratūra gavo šį mėnesį. Valdžios koridoriuose rezgamas planas buvusius bankrutavusio banko akcininkus teisti už akių, tarsi karo nusikaltėlius.

 

R.Baranauskui - Rusijos politinis prieglobstis

Didžiausi bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas įtariami banko turto iššvaistymu, piktnaudžiavimu, dokumentų klastojimu. Pirmasis teismo sprendimas suimti eksbankininkus priimtas dar 2011 m. lapkritį, kai tuometė konservatorių ir liberalų Vyriausybė nutarė nacionalizuoti „Snorą“ ir kelti bankroto bylą.

Iki 2015 m. vasaros Rusijos pilietybę turintis V.Antonovas ir R.Baranauskas gyveno Londone, kur bylinėjosi dėl ekstradicijos į Lietuvą. Londono teismams priėmus sprendimą perduoti juos Lietuvai, vyrai išvyko nežinoma kryptimi, vėliau paaiškėjo, kad jie slapstosi Rusijoje.

2016 m. buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai Rusijos Federacijos kompetentingoms institucijoms, prašant išduoti V.Antonovą ir R.Baranauską Lietuvai. Kokie rezultatai?

„Gautas atsakymas iš Rusijos Federacijos, kad R.B. suteiktas politinis prieglobstis Rusijos teritorijoje, todėl Lietuvai jis neišduodamas, o dėl V.A. atsakymo nesame gavę“, - „Vakaro žinioms“ pranešė Generalinė prokuratūra.

Sieks teisti už akių


Nuo pat 2011 m. lapkričio mėn. ikiteisiminį tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Darius Stankevičius teigė, kad, Rusijai suteikus R.Baranauskui politinį prieglobstį, byla aklavietėje tikrai neatsidūrė.

„Galvojame, dėliojame įvairius variantus, nes dėl antro asmens (V.Antonovo - red. past.) dar jokio atsakymo neturime. Veiksmų yra įvairių, ir svarstome, kuris yra priimtiniausias ir optimaliausias šiai bylai, kuri yra tikras galvos skausmas“, - pripažino prokuroras.

Jo teigimu, Europos arešto orderis lieka galioti, paskelbta tarptautinė paieška, ir, jeigu ieškomi asmenys kirstų kurios nors valstybės sieną, galiotų tokia pati tvarka, kaip ir ieškant aferomis įtariamo Sergejaus Rachinšteino, kuris buvo sulaikytas Vietname.

O jeigu eksbankininkai nepaliks saugaus kampelio Maskvoje, kur gali ir gyventi, ir dirbti?

„Stabdyti tyrimo tikrai nesirengiame. Yra daug įvairių kelių, vienas pagrindinių - teismas už akių, - sakė D.Stankevičius. - Bet čia yra problemų. Kol kas nėra pakeistas Baudžiamojo persekiojimo kodeksas, ir tai yra didžiausia kliūtis (teisti už akių - red. past.).

Dar prieš 5 metus, kai buvo sulaikyti Londone, V.Antonovas ir R.Baranauskas ieškojo ryšių su teisėsauga ir norėjo duoti parodymus būdami ne Lietuvoje. Dabar net ir teismai Lietuvoje jau vyksta nuotoliniu būdu - ar „Snoro“ bylos įtariamųjų nebūtų galima apklausti, pavyzdžiui, per videokonferenciją?

„O kaip ir kur aš galėčiau tai padaryti? Juk turi būti teisinis pagrindas, turi būti ryšys. Čia yra tarptautiniai dalykai, o, kaip matote, mūsų bendradarbiavimas su Rusijos tarnybomis nėra toks, kaip norėtume“, - apgailestavo prokuroras.

Parodymai kelia grėsmę

Žmogaus teisių ir antikorupcijos srityje veikiančios visuomeninės organizacijos „Skaidri politika“ steigėjo ir vadovo Gintaro Radvilos teigimu, jau pats terminas „politinis prieglobstis“ daug ką sako.

„Aišku, kad nei R.Baranauskas, nei V.Antonovas negali pasirodyti Lietuvoje, nes jie bus areštuoti bet kokiu pagrindu ir jiems neduota jokio žodžio, - sakė G.Radvila. - Nors jie ne sykį akcentavo, kad yra pasiruošę teikti savo parodymus, liudijimus nuotoliniu būdu, bet jų niekas neprašo.“

Jis neatmetė galimybės, kad kai kam buvusių „Snoro“ akcininkų parodymai būtų labai neparankūs.

„Visi supranta, tik oficialiai nedrįsta pripažinti, kad „Snoro“ bankas buvo nacionalizuotas mažų mažiausiai netyčia, - mano G.Radvila. - Pagal Finansų tvarumo įstatymą, kad ir kas būtų paimama visuomenės reikmėms, valstybė turėjo geruoju ar piktuoju susišnekėti su akcininkais ir jiems atlyginti. Šiuo atveju akcininkai nebuvo kviečiami į jokį teismą nei raštu, nei žodžiu, nei per skaipą...“

Daug abejonių dėl Lietuvos banko ir Vyriausybės veiksmų teisėtumo sukėlė ir parlamentinis tyrimas, kurį užbaigti sutrukdė valdančiųjų balsavimas „kojomis“ dėl tyrimo išvadų.

„Liko daug neatsakytų klausimų, bet tyrimas nebuvo pratęstas ir valdžioms pasikeitus. O priežastis greičiausiai ta, kad valstybės biudžete buvo didžiulė skylė ir buvo mažiausiai skausminga ją užlopyti sugriaunant šitą banką, - svarstė G.Radvila. - Kitas akivaizdus faktas - kaip vyksta bankroto procesas: pusvelčiui išparceliuojamas banko turtas, daugybė skandalų, machinacijų, apgavysčių... Galų gale, jeigu vagis paima kažkieno turtą, tai vis tiek stengiasi jį naudingai realizuoti, tiesa?“

Praėjusių metų rudenį, kai V.Antonovas Maskvos arbitražo teisme kėlė Lietuvai 557 mln. eurų ieškinį dėl sutryptos jo verslo reputacijos ir nacionalizavus „Snorą“ patirtų nuostolių, visuomeninė organizacija „Skaidri politika“ siekė dalyvauti procese kaip trečioji šalis. Paklaustas, kokiu tikslu buvo daromas toks žingsnis, G.Radvila aiškino, kad organizacija atstovauja daliai nuo „Snoro“ bankroto nukentėjusių indėlininkų, todėl teismo metu tikėjosi iš pirmų lūpų sužinoti faktus, argumentus, kuriuos Lietuvoje stengiamasi nutylėti.

Nukentėjusieji pilni baimės


„Man pirmiausia rūpėjo informacija, nes aš neblogai žinau, kaip buvo nutildyti nukentėję indėlininkai. Jie buvo suvaryti į asociaciją, o ta asociacija nuvairavo savais keliais, - sakė visuomenininkas. - Nusprendus bankui kelti bankroto bylą, pinigus prarado daugybė privataus verslo, valstybinių įmonių. Skambinau stambiausioms privačioms įmonėms, kurios palaidojo po 5-7-10 milijonų, tai jos elgėsi labai lietuviškai: „Mes turime savo verslą ir norime toliau jį plėtoti. Taip, praradome pinigų, bet niekada nestosime į jokią kovą. Neradau nė vienos teisininkų kontoros, kuri būtų pasiryžusi bent jau iš profesinio intereso pasiaiškinti tuos keistus „Snoro“ bankroto dalykus. Visi bijo pasekmių dėl savo verslo, dėl darbo, karjeros.“

Maskvos arbitražo teismas V.Antonovo ieškinį atmetė, tačiau ir R.Baranauskas viename interviu pernai rugsėjį yra sakęs, kad irgi ruošiasi bylinėtis su Lietuva.

„Nežinau, kokių veiksmų dabar imsis buvę „Snoro“ akcininkai, bet žinau tik viena - kad rankų jie nenuleis. O mūsų prezidentės vietoje aš irgi visą kaltę versčiau ne valstybei, o konkretiems vykdytojams - Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui, finansų ministrei Ingridai Šimonytei, premjerui Andriui Kubiliui. Jie ir turėtų atsakyti. Bet ar mūsų Lietuvoje kas nors yra atsakęs už savo veiksmus? - mano G.Radvila. - Buvę „Snoro“ savininkai gali kreiptis į tarptautinį arbitražą Stokholme, Niujorke ar kitur, nes V.Antonovas tolesnei kovai paaukojo savo Panamos banką, ir toliau daro didelius verslus. Taip, „Snore“ jis daug prarado, bet tai tikrai ne paskutiniai jo pinigai“, - įsitikinęs
G.Radvila.


Rimas ANDRIKIS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys:

Visada sakiau, kad asmens nuteisimas už akių nelabai dera su teisinės valstybės ir demokratijos principais. Aišku, galima kokį nors krokodilą pripažinti dideliu slieku, bet jis vis tiek netaps slieku.

Tai yra labiau politinis, bet ne teisinis sprendimas, arba sprendžiant teisinį klausimą dominuoja politinė potekstė. Taip apibūdinčiau šią situaciją. Tiems, kurie tokias mintis laido ir stumia tokius projektus, siūlyčiau statistiškai įvertinti, kokiose išsivysčiusiose demokratinėse šalyse, turinčiose gilias tradicijas, yra nuteisimo už akių institutas. Tuomet jau patys žmonės nuspręstų, ko vertos tokios idėjos. Bet kadangi Lietuvoje yra ir kitų teisinių problemų, ypač vykdant istorinį teisingumą atsiveria skaudžios opos, tai šiuo metu visuomenė, ko gero, ir pateisina tokį institutą. Lygiai taip pat galima sakyti, kad mirties bausmė kaip institutas Lietuvoje panaikinta jau keli dešimtmečiai, bet vis tiek dar yra žmonių, kurie mielai norėtų ją sugrąžinti.

Kriminologinė statistika sako, kad baimė atgraso nuo nusikalstamų veikų trečdalį žmonių. Tai, ar mes viską darome dėl vieno trečdalio, palikdami du trečdalius, ar vis dėlto darome kažką visiems? Taip ir čia - kai kuriuos paliksime ramybėje, o kai kuriuos teisime už akių, ir bus išskirtinis teisingumo vykdymas. Kalbant apie nevisiškai teisinius argumentus, tai visi kiti papildo žmonių teisinio neraštingumo lygmenį.

Dar aš norėčiau sužinoti, pavyzdžiui, kiek vokiečių yra perduota Lietuvai teisti, kiek švedų, norvegų, danų ir t.t.? O tada, jeigu jau čia tokia tragedija, pasakyčiau, kad gal prijunkime ir kitas šalis. Čia tik Lietuva visiems perduoda savo piliečius pagal menkaverčius prašymus už menkavertes veikas. O valstybėse, kur Konstitucija draudžia perduoti jos pilietį į kitą šalį baudžiamajam persekiojimui, tvirtai laikomasi tos nuostatos. Lietuva yra, ko gero, baudžiamajam persekiojimui į kitas šalis perdavusi tiek savo piliečių, kad jų skaičius net kelis kartus viršija perduotų iš kitų šalių.

Kalbėdami apie bet kokias įstatymo taikymo išimtis neturėtume būti akli, neturėtume būti skatinami savo keršto, įgeidžių ar kitų konjunktūrinių interesų. Vertėtų plačiau pasižiūrėti į pasaulį ir pagalvoti, kodėl mes niekaip neišsiritame iš pirmaujančių vietų pagal represijas prieš savo piliečius, pagal kalinamų žmonių skaičių ir atrodome taip toli nutolę nuo savo Vakarų kaimynų.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (339)

 • Vargas tau Lietuva 2017 sausio mėn. 28 d. 13:47:30

  Jeigu ant botago užrašyti ''Laisvė ir nepriklausomybė''-tai esmės
  nekeičia....

 • disidentas 2017 sausio mėn. 28 d. 12:18:59

  Lietuvoje siaučia atviras bandytizmas

 • Trumpa išvada 2017 sausio mėn. 28 d. 12:12:13

  bankas buvo tiesiog sunaikintas, o galejo dirbti ir dirbti

 • ..... 2017 sausio mėn. 28 d. 11:46:39

  Paskaiciu komentarus graudu darosi ant kiek zmones yra buki ir durni. Kaip
  jus nesuvokiate kad Snoras buvo atimtas o jo turtas istampytas visokiausiu
  padugniu. Konservatoriai su boba yra Lietuvos pulinys, vagys kuriems niera
  nieko švento.

 • Snoro istorijoje 2017 sausio mėn. 28 d. 11:43:55

  "Dėdulė" žinojo ką pastatyti vietoje savęs, nes ko nepajėgia padaryti
  pats velnias padaro moteris.

 • ..... 2017 sausio mėn. 28 d. 11:39:08

  Stiprybės jums Prezidente Raimondai Baranauskai ieskant teisybes.
  Anksčiau ar vėliau viskas išaiškės ir kaltininkai banko sunaikintojai
  atsidurs už grotų.

 • Lietuvė 2017 sausio mėn. 28 d. 11:35:27

  Tikiu šiuo žmogum 100%. Tik tiek...

 • Ja jo 2017 sausio mėn. 28 d. 11:34:47

  Kai Snoras nusipirko Lietuvos ryta, tai tikejausi, kad jis eis I
  prezidentus....tai butu nepalyginamai geresnis prezidentas nei
  Grybauskaite.Lietuva su Grybauskaite nuejo subinen.Pagarba Baranauskui.

 • Laukiu komentaru 2017 sausio mėn. 28 d. 11:32:42

  Kam dingo nors vienas litas valdant Snoro banko valdytojui Baranauskui? Kam
  dingo daug litu nacionalizuotame Snoro banke.Manau cia esme.

 • Kad pas mus 2017 sausio mėn. 28 d. 11:31:46

  gauna prieglobsti ekonominiai ir kriminaliniai bandiugos is puses svieto -
  rasyti negrazu,ar ne, zurnalistai?

 • Edis (Snoro sunaikinimas politinis užsakymas) 2017 sausio mėn. 28 d. 11:30:40

  jei Lietuvos prezidentė grubiai kišosi į privataus banko reikalus ir
  uždarė jį . tai pats grubiausias pažeidimas. panaši byla kai Valstybė
  kišasi į privatų verslą dabar vyksta Vašingtono investicijų teisme.
  Kur ieškinį prieš Lietuvą iškelė Viola ( Vilniaus šilumos tinklų
  nuomotoja ) . Esmė tame kad Leituvos vyriausybė privertė PRIVATŲ
  verslą pirkti ne pigesnes dujas iš Gazpromo o brangesnes dujas iš
  Suskystintų dujų terminalo . Ieškinio suma 100 milijonų eurų . Ir
  greičiausiai Lietuvos valstybė praloš , nes VYRIAUSYBĖ NETURI TEISĖS
  NURODINĖTI IR TUO LABIAU VERSTI PRIVATININKĄ IŠ TEN KUR PASAKYS
  VYRIAUSYBĖ. Kratykite pinigines , štai dėl Lietuvos valdžiagyvių
  Lietuva biedna.

 • atrodo 2017 sausio mėn. 28 d. 11:29:09

  kad taip korupcija prispaudem kad kasdien po 2000 zmoniu isvaziuoja

 • doleriai nugalėjo 2017 sausio mėn. 28 d. 11:27:11

  Urrrrrrrrrraaaaaaaaaaaa!!!

 • ****8 2017 sausio mėn. 28 d. 11:23:27

  Paskaicius kai kuriuos komentarus graudu darosi ant kiek zmones yra buki ir
  durni. Kaip jus nesuvokiate kas Snoras buvo atimtas o jo turtas istampytas
  visokiausiu padugniu. Konservatoriai su boba yra Lietuvos pulinys, vagys
  kuriems niera nieko švento.

 • Nesinervuokitttttt 2017 sausio mėn. 28 d. 11:03:08

  geriausias bankas Snoras, kuris galejo paremti bet kuria politine jega....o
  Baranauskas super vadovas, sukurkit toki banka ir dainas
  dainuokit.....nesugebesit.....o sunaikinti gali kiekvienas

 • Grybauskaite 2017 sausio mėn. 28 d. 10:40:25

  Stalinas irgi savo politinę karjerą pradėjo plėšdamas bankus!!!

 • Pagarba Baranauskui 2017 sausio mėn. 28 d. 10:37:20

  Atimti toki milijardini versla, gali tik KGB mokine Grybauskaite, kaip
  Stalino laikais.Laikykis ir laimesi.

 • Korumpuotoje lansbergio lietuvoje 2017 sausio mėn. 28 d. 10:24:40

  komunistines liekanos,buve KGBistai ir ju tarnai landzberqio
  tvartas,sunaikino is asmeniniu paskatu,viena geriausiu lietuvos banku,o
  autoritarinis rezimas persekioja sunaikinto banko akcininkus.

 • Vytautas 2017 sausio mėn. 28 d. 10:23:07

  Kai tik Snoras uzsimojo pirkti bankrutuojancia SAAB gamykla,Lietuveles
  vyriaussybei buvo duotas isakymas sunaikinti nepaklusnu banka. Vat Jums ir
  Laisve.Maza visur musa,jei neklauso.

 • Gerai kad dar yra Rusija 2017 sausio mėn. 28 d. 10:21:22

  nes Lietuvos teisine sistema supuvusi nuo virsaus, jau Konstutucija
  paminta, i ja Grybauskaite nusisluoste kojas.O visa teisine sistema jos
  kiseneje, tai kaip ginsis Baranauskas Lietuvoje, jei Grybauskaite palaimino
  Snoro sunaikinima

 • Petras 2017 sausio mėn. 28 d. 10:19:18

  Tuoj pasikeis politine situacija, bus nuimtos sankcijos Rusijai ir vel
  lietuvaiciai darys bizni su Rusija ir bus laimingi, su kaimynais reikia
  draugauti, o uz Snora dar ses Vasiliauskas i kaliuze.

 • Taip, taip 2017 sausio mėn. 28 d. 10:17:23

  koks buvo Snoras dar reiketu paieskoti, geriausias bankas, kuris turejo 250
  taupomuju skyriu ir buvo patogu apsitarnauti visai Lietuvai, labai trukde
  toks konkurentas svedu bankams ir parsidave Grybauskaite ir sunaikino moku
  banka.

 • Nuomonė 2017 sausio mėn. 28 d. 10:16:19

  Panašu, kad su Snoro ir Ūkio bankais buvo susidorota Lietuvoje kažkieno
  iš naujųjų šeimininkų paliepimu, vien dėl to, kad pastarieji buvo
  rusiškojo kapitalo bankais. Likę bankai yra susiję su JAV bankų ir
  finansų sistemomis. Viskas labai paprasta.

 • vagis vagiui vagis? 2017 sausio mėn. 28 d. 10:06:27

  vagis vasiliauskas...vagis kubilius...vagis šimonytė...vagis
  grybauskaitė...pavogė iš baranausko banką ir turėjo grybauskaitė ir
  konservatoriai pinigų rinkimams...ir dabar turi...o kiek dar kuperis
  "otkatų" sunešė...va taip ir gyvename uab lietuva...o vėliau dar
  grybauskaitė tuos tikruosius snoro banko vagis: kubilių, šimonytę ir
  vasiliauską dar ir ordinais apdovanojo...toliau nebėra
  kur...pabaiga...bet šiaip, šlykštu ir tiek...

 • Tik primenu 2017 sausio mėn. 28 d. 10:03:42

  Lubys "mirė" pagal klasikinę KGB technologiją, o priežastis-dujų
  terminalas kurį jis norėjo pastatyti...pianistų ir grybų valdžia
  nemėgsta konkurencijos, tas pats ir su Snoru tik čia savininkai spėjo
  pabėgti "nuo širdies smūgio"...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KATASTROFA: Tunise gausios liūtys ir potvyniai pareikalavo mažiausiai keturių žmonių gyvybių; Šiaurės rytinėje Nabulo provincijoje gelbėjimo komandos rado dviejų pagyvenusių vyrų ir dviejų jaunų moterų kūnus.
 • TRAGEDIJA: per sukilėlių ataką neramiuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose, Benio mieste, žuvo 16 žmonių, tarp kurių 12 civilių ir keturi kariai arba sukilėliai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. V.Tomkus: nuo atgimimo iki išsigimimo
2. V.Vyšniausko kalba, pasakyta Seime, Sąjūdžio jubiliejaus proga
3. Disidentė, vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Abu popiežiai suprato mūsų kančią
4. Įstatymai rašomi „iš pilvo“
5. Į politiką eina jau prasiskolinę žmonės
6. Rolandas Paksas. Neturi likti ginklų ir kariuomenių Baltijos šalyse bei Karaliaučiuje
7. Prezidentei krizė buvo pelninga
8. Vilniečiai atvykstantį popiežių pasitiks užversti kalnais šiukšlių
9. O.Strikulienė: Kas verks sumažinus Seimo narių skaičių?
10. Parlamentas tirs žinomų šviesuolių KGB šmeižto istoriją
11. Už vizitą pas gydytoją mokėti teks ne visiems
12. Arvydas Juozaitis stoja į kovą
13. Iš Žmogaus teisių komiteto pirmininko posto varomas P.Gražulis: Esu labiausiai tinkamas ginti žmogaus teises
14. O.Strikulienė: Žmonės patys neina balsuoti, o paskui bloga valdžia piktinasi!
15. T.B.Burauskaitė: Padarėme tai, ką liepė Seimas
16. Nekultūringa politika
17. O.Strikulienė: Du politikai, taikos balandžiais lakstantys
18. F.Kauzonas: Parduodamas Europos vidurys!
19. Bausti reikia tikruosius žudikus
20. Perki internetu, malonėk susimokėti... už orą
21. Sumindžiotos mūsų istorinės relikvijos
22. Ar ne laikas grąžinti skolą Mažvydui?
23. Vaidindami demokratišką valstybę pamiršome, kas ta demokratija yra
24. „Auksinių šaukštų“ istorija dar nebaigta
25. O.Strikulienė: Nieko naujo. Valdžios fikusai tik kaitaliojasi su kaktusais
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6 +9 C

   +6  +9 C

 

   +5  +8 C

  +11  +15 C

   +12  +11 C

 

   +10  +12 C

  1-6 m/s

 0-4 m/s

 

    1-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018