respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Rusija atsisakė išduoti R.Baranauską. Jam suteikė politinį prieglobstįnuotraukos (339)

2017 sausio mėn. 27 d. 08:00:17
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Uždaryto „Snoro“ banko prezidento Raimondo Baranausko Rusijos Federacija Lietuvai neišduos - jam suteiktas politinis prieglobstis. Oficialų atsakymą Generalinė prokuratūra gavo šį mėnesį. Valdžios koridoriuose rezgamas planas buvusius bankrutavusio banko akcininkus teisti už akių, tarsi karo nusikaltėlius.

 

R.Baranauskui - Rusijos politinis prieglobstis

Didžiausi bankrutavusio „Snoro“ banko akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas įtariami banko turto iššvaistymu, piktnaudžiavimu, dokumentų klastojimu. Pirmasis teismo sprendimas suimti eksbankininkus priimtas dar 2011 m. lapkritį, kai tuometė konservatorių ir liberalų Vyriausybė nutarė nacionalizuoti „Snorą“ ir kelti bankroto bylą.

Iki 2015 m. vasaros Rusijos pilietybę turintis V.Antonovas ir R.Baranauskas gyveno Londone, kur bylinėjosi dėl ekstradicijos į Lietuvą. Londono teismams priėmus sprendimą perduoti juos Lietuvai, vyrai išvyko nežinoma kryptimi, vėliau paaiškėjo, kad jie slapstosi Rusijoje.

2016 m. buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai Rusijos Federacijos kompetentingoms institucijoms, prašant išduoti V.Antonovą ir R.Baranauską Lietuvai. Kokie rezultatai?

„Gautas atsakymas iš Rusijos Federacijos, kad R.B. suteiktas politinis prieglobstis Rusijos teritorijoje, todėl Lietuvai jis neišduodamas, o dėl V.A. atsakymo nesame gavę“, - „Vakaro žinioms“ pranešė Generalinė prokuratūra.

Sieks teisti už akių


Nuo pat 2011 m. lapkričio mėn. ikiteisiminį tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Darius Stankevičius teigė, kad, Rusijai suteikus R.Baranauskui politinį prieglobstį, byla aklavietėje tikrai neatsidūrė.

„Galvojame, dėliojame įvairius variantus, nes dėl antro asmens (V.Antonovo - red. past.) dar jokio atsakymo neturime. Veiksmų yra įvairių, ir svarstome, kuris yra priimtiniausias ir optimaliausias šiai bylai, kuri yra tikras galvos skausmas“, - pripažino prokuroras.

Jo teigimu, Europos arešto orderis lieka galioti, paskelbta tarptautinė paieška, ir, jeigu ieškomi asmenys kirstų kurios nors valstybės sieną, galiotų tokia pati tvarka, kaip ir ieškant aferomis įtariamo Sergejaus Rachinšteino, kuris buvo sulaikytas Vietname.

O jeigu eksbankininkai nepaliks saugaus kampelio Maskvoje, kur gali ir gyventi, ir dirbti?

„Stabdyti tyrimo tikrai nesirengiame. Yra daug įvairių kelių, vienas pagrindinių - teismas už akių, - sakė D.Stankevičius. - Bet čia yra problemų. Kol kas nėra pakeistas Baudžiamojo persekiojimo kodeksas, ir tai yra didžiausia kliūtis (teisti už akių - red. past.).

Dar prieš 5 metus, kai buvo sulaikyti Londone, V.Antonovas ir R.Baranauskas ieškojo ryšių su teisėsauga ir norėjo duoti parodymus būdami ne Lietuvoje. Dabar net ir teismai Lietuvoje jau vyksta nuotoliniu būdu - ar „Snoro“ bylos įtariamųjų nebūtų galima apklausti, pavyzdžiui, per videokonferenciją?

„O kaip ir kur aš galėčiau tai padaryti? Juk turi būti teisinis pagrindas, turi būti ryšys. Čia yra tarptautiniai dalykai, o, kaip matote, mūsų bendradarbiavimas su Rusijos tarnybomis nėra toks, kaip norėtume“, - apgailestavo prokuroras.

Parodymai kelia grėsmę

Žmogaus teisių ir antikorupcijos srityje veikiančios visuomeninės organizacijos „Skaidri politika“ steigėjo ir vadovo Gintaro Radvilos teigimu, jau pats terminas „politinis prieglobstis“ daug ką sako.

„Aišku, kad nei R.Baranauskas, nei V.Antonovas negali pasirodyti Lietuvoje, nes jie bus areštuoti bet kokiu pagrindu ir jiems neduota jokio žodžio, - sakė G.Radvila. - Nors jie ne sykį akcentavo, kad yra pasiruošę teikti savo parodymus, liudijimus nuotoliniu būdu, bet jų niekas neprašo.“

Jis neatmetė galimybės, kad kai kam buvusių „Snoro“ akcininkų parodymai būtų labai neparankūs.

„Visi supranta, tik oficialiai nedrįsta pripažinti, kad „Snoro“ bankas buvo nacionalizuotas mažų mažiausiai netyčia, - mano G.Radvila. - Pagal Finansų tvarumo įstatymą, kad ir kas būtų paimama visuomenės reikmėms, valstybė turėjo geruoju ar piktuoju susišnekėti su akcininkais ir jiems atlyginti. Šiuo atveju akcininkai nebuvo kviečiami į jokį teismą nei raštu, nei žodžiu, nei per skaipą...“

Daug abejonių dėl Lietuvos banko ir Vyriausybės veiksmų teisėtumo sukėlė ir parlamentinis tyrimas, kurį užbaigti sutrukdė valdančiųjų balsavimas „kojomis“ dėl tyrimo išvadų.

„Liko daug neatsakytų klausimų, bet tyrimas nebuvo pratęstas ir valdžioms pasikeitus. O priežastis greičiausiai ta, kad valstybės biudžete buvo didžiulė skylė ir buvo mažiausiai skausminga ją užlopyti sugriaunant šitą banką, - svarstė G.Radvila. - Kitas akivaizdus faktas - kaip vyksta bankroto procesas: pusvelčiui išparceliuojamas banko turtas, daugybė skandalų, machinacijų, apgavysčių... Galų gale, jeigu vagis paima kažkieno turtą, tai vis tiek stengiasi jį naudingai realizuoti, tiesa?“

Praėjusių metų rudenį, kai V.Antonovas Maskvos arbitražo teisme kėlė Lietuvai 557 mln. eurų ieškinį dėl sutryptos jo verslo reputacijos ir nacionalizavus „Snorą“ patirtų nuostolių, visuomeninė organizacija „Skaidri politika“ siekė dalyvauti procese kaip trečioji šalis. Paklaustas, kokiu tikslu buvo daromas toks žingsnis, G.Radvila aiškino, kad organizacija atstovauja daliai nuo „Snoro“ bankroto nukentėjusių indėlininkų, todėl teismo metu tikėjosi iš pirmų lūpų sužinoti faktus, argumentus, kuriuos Lietuvoje stengiamasi nutylėti.

Nukentėjusieji pilni baimės


„Man pirmiausia rūpėjo informacija, nes aš neblogai žinau, kaip buvo nutildyti nukentėję indėlininkai. Jie buvo suvaryti į asociaciją, o ta asociacija nuvairavo savais keliais, - sakė visuomenininkas. - Nusprendus bankui kelti bankroto bylą, pinigus prarado daugybė privataus verslo, valstybinių įmonių. Skambinau stambiausioms privačioms įmonėms, kurios palaidojo po 5-7-10 milijonų, tai jos elgėsi labai lietuviškai: „Mes turime savo verslą ir norime toliau jį plėtoti. Taip, praradome pinigų, bet niekada nestosime į jokią kovą. Neradau nė vienos teisininkų kontoros, kuri būtų pasiryžusi bent jau iš profesinio intereso pasiaiškinti tuos keistus „Snoro“ bankroto dalykus. Visi bijo pasekmių dėl savo verslo, dėl darbo, karjeros.“

Maskvos arbitražo teismas V.Antonovo ieškinį atmetė, tačiau ir R.Baranauskas viename interviu pernai rugsėjį yra sakęs, kad irgi ruošiasi bylinėtis su Lietuva.

„Nežinau, kokių veiksmų dabar imsis buvę „Snoro“ akcininkai, bet žinau tik viena - kad rankų jie nenuleis. O mūsų prezidentės vietoje aš irgi visą kaltę versčiau ne valstybei, o konkretiems vykdytojams - Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui, finansų ministrei Ingridai Šimonytei, premjerui Andriui Kubiliui. Jie ir turėtų atsakyti. Bet ar mūsų Lietuvoje kas nors yra atsakęs už savo veiksmus? - mano G.Radvila. - Buvę „Snoro“ savininkai gali kreiptis į tarptautinį arbitražą Stokholme, Niujorke ar kitur, nes V.Antonovas tolesnei kovai paaukojo savo Panamos banką, ir toliau daro didelius verslus. Taip, „Snore“ jis daug prarado, bet tai tikrai ne paskutiniai jo pinigai“, - įsitikinęs
G.Radvila.


Rimas ANDRIKIS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys:

Visada sakiau, kad asmens nuteisimas už akių nelabai dera su teisinės valstybės ir demokratijos principais. Aišku, galima kokį nors krokodilą pripažinti dideliu slieku, bet jis vis tiek netaps slieku.

Tai yra labiau politinis, bet ne teisinis sprendimas, arba sprendžiant teisinį klausimą dominuoja politinė potekstė. Taip apibūdinčiau šią situaciją. Tiems, kurie tokias mintis laido ir stumia tokius projektus, siūlyčiau statistiškai įvertinti, kokiose išsivysčiusiose demokratinėse šalyse, turinčiose gilias tradicijas, yra nuteisimo už akių institutas. Tuomet jau patys žmonės nuspręstų, ko vertos tokios idėjos. Bet kadangi Lietuvoje yra ir kitų teisinių problemų, ypač vykdant istorinį teisingumą atsiveria skaudžios opos, tai šiuo metu visuomenė, ko gero, ir pateisina tokį institutą. Lygiai taip pat galima sakyti, kad mirties bausmė kaip institutas Lietuvoje panaikinta jau keli dešimtmečiai, bet vis tiek dar yra žmonių, kurie mielai norėtų ją sugrąžinti.

Kriminologinė statistika sako, kad baimė atgraso nuo nusikalstamų veikų trečdalį žmonių. Tai, ar mes viską darome dėl vieno trečdalio, palikdami du trečdalius, ar vis dėlto darome kažką visiems? Taip ir čia - kai kuriuos paliksime ramybėje, o kai kuriuos teisime už akių, ir bus išskirtinis teisingumo vykdymas. Kalbant apie nevisiškai teisinius argumentus, tai visi kiti papildo žmonių teisinio neraštingumo lygmenį.

Dar aš norėčiau sužinoti, pavyzdžiui, kiek vokiečių yra perduota Lietuvai teisti, kiek švedų, norvegų, danų ir t.t.? O tada, jeigu jau čia tokia tragedija, pasakyčiau, kad gal prijunkime ir kitas šalis. Čia tik Lietuva visiems perduoda savo piliečius pagal menkaverčius prašymus už menkavertes veikas. O valstybėse, kur Konstitucija draudžia perduoti jos pilietį į kitą šalį baudžiamajam persekiojimui, tvirtai laikomasi tos nuostatos. Lietuva yra, ko gero, baudžiamajam persekiojimui į kitas šalis perdavusi tiek savo piliečių, kad jų skaičius net kelis kartus viršija perduotų iš kitų šalių.

Kalbėdami apie bet kokias įstatymo taikymo išimtis neturėtume būti akli, neturėtume būti skatinami savo keršto, įgeidžių ar kitų konjunktūrinių interesų. Vertėtų plačiau pasižiūrėti į pasaulį ir pagalvoti, kodėl mes niekaip neišsiritame iš pirmaujančių vietų pagal represijas prieš savo piliečius, pagal kalinamų žmonių skaičių ir atrodome taip toli nutolę nuo savo Vakarų kaimynų.

Parengta pagal  dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (339)

 • Grėsmė 2017 sausio mėn. 29 d. 14:11:03

  Baranauskas melynajam chalatui dabar, kaip Snaudenas Killarei Klinton. Bet
  kada gali paviesinti turimu dokumentu turini.

 • Gražiai ir švelniai pasakyta 2017 sausio mėn. 29 d. 11:57:30

  ,,Visi supranta,bet tik nedrįsta pripažinti,kad,,Snoro''bankas
  nacionalizuotas mažų mažiausiai netyčia...''O apklaust nuotoliniu
  būdu kai kurių vasiliauskų su jo ,,stogais''nenorai ar ne žemės
  degimo po kojomis požymis?

 • Rūta 2017 sausio mėn. 28 d. 23:14:53

  Ko norėt?.....Jau bėgliais tapo pusė Lietuvos.....

 • Iš tiesų 2017 sausio mėn. 28 d. 23:12:29

  Kodėl tas riebus katinas vardu Vasia dabar jau tyli, kaip prišikęs į
  grietinę, kur tų gudriųjų Vasiliausko ir Šimonytės komentarai, kaip
  jie "puikiai" suvaldė Snoro krizę, ar tiurmos išsigando???

 • Ak, kaip gražu 2017 sausio mėn. 28 d. 23:07:45

  kolaborantės šiknoje jau fitilis dega?...

 • Jau greit 2017 sausio mėn. 28 d. 22:59:21

  Įsitikinęs, kad sekantis ieškinys bus akcininko Baranausko.

 • PAGAL KIENO DŪDELĘ ŠOKAMA? 2017 sausio mėn. 28 d. 22:53:21

  Taip rašė: Baranauskas banką statė dvidešimt metų, o Grybė
  sugriovė per naktį, žinoma griauti, tai ne statyti... LIETUVOJ VISI
  SPRENDIMAI PRIIMAMI NAKTĮ.............TODĖL KAD AMERIKOJE RYTAS......

 • DZŪKAS 2017 sausio mėn. 28 d. 22:51:37

  Štai čia tokie žmonės kaip ANTONOVAS ir BARANAUSKAS yra stiprios
  dvasios ir valios žmonės. Štai iš tokių žmonių yra ko ir galima
  mokytis, mokytis ir semtis išminties ir stiprybės. Na aš tikiu su savo
  tautiečiais, kad šita parazituojanti prezidentė GRYBAUSKAITĖ su savo
  plėšikų banditų gauja, kada nors stos prieš tautos teismą. Na, o
  šitie VASILIAUSKAI, KUBILIAI, ŠIMONYTĖS - išsigimeliai kabos ant šakos
  savartyno viduryje. Na, nemanau, kad tai praeis. Landsbergiai irgi
  išgaiš,nes jau dabar nežino, ką atsakyti už LIETUVOS tautos genocidą,
  tik su marsiečiais kalbasi.

 • vladas lukosevicius 2017 sausio mėn. 28 d. 22:48:34

  Tokias Lansbergines , Grybauskines išgamas, kaip Kubilius, Vasiliauskas,
  Šimonytė, surinkti visus , sukišti į plastikinius maišus ir numesti
  saulėje.....tegul dvesia savo pačių smarvėje be jokio teismo sprendimo
  . Kaip ir jie išsityčiojo ir sugriovė milijonų žmonių lūkesčius ir
  viltis į normalų , prasmingą ir padorų gyvenimą . IŠGAMOS.

 • Tik nuomonė 2017 sausio mėn. 28 d. 20:25:52

  Tai kur buvote,valdantieji, kad leidote jiems pabėgti? Pabučiuokite,
  jiems dabar į ...

 • Viktorija 2017 sausio mėn. 28 d. 18:39:55

  ar jus suvokiate kas suteikdama politini prieglobsti Rusija nurode kad
  Lietuva nera demokratine valstybe. Kad Lietuvoje politika yra vartojama
  kaip spaudimo priemone zmogui..

 • SNORAS BUS GRYBAUSKAITĖS SAULĖLYDIS 2017 sausio mėn. 28 d. 17:38:50

  Pamatysit. Juk ir Kubilius, ir Anūkas su konservatoriais tiek 2012m. tiek
  ir 2016m. Seimo rinkimuose jau krito. Apvirto jų vežimas užlėkęs ant
  Snoro kalnelių!!!

 • x 2017 sausio mėn. 28 d. 17:34:30

  atsakys vasiliauskas is LB. Ta diena arteja

 • Kęstutis 2017 sausio mėn. 28 d. 17:31:14

  Aš nesuprantu mūsų prokurorų darbo styliaus,kai rusai prašo išduoti
  koki nors veikėja rusams, tai jie skubos tvarka labai stengiasi.O rusai
  nieko neišduoda Lietuvai,net jei tas žmogus ekonominis nusikaltėlis.
  Kodėl toks nuolankumas ????

 • liancbergos gauja net su savo remejais mockais bej kurlianckais 2017 sausio mėn. 28 d. 17:28:28

  Lryto vyr redaktorius Valatka vaziavo ir vaziavo ant liancbergo saules
  -Grybo ir muset Grybui kantrybe truko klimaksines isterijos metu.Va ir
  turime rezultata.Valatka-prie parashos,Lrytas is dalies suvalstybintas ,o
  snoras-palaidotas.Liancbergas-galingas:)

 • Valius 2017 sausio mėn. 28 d. 17:15:50

  Pats laikas registruoti visus landsberginius kad atejus valandai x butu
  galima kuo greiciau surankioti.

 • Kaip ir aiškumas 2017 sausio mėn. 28 d. 16:22:57

  Žmogeliai, ir Kuperis, ir Kubilius, ir "mūsų" Grybowska yra statytiniai
  daug rimtesnių jėgų iš "laisvų mūrininkų" draugijos. Krizė, tuo
  metu, buvo išdrenavusi daug pinigų, visi turėjo "susimesti". Lietuva
  neturėjo nieko, tai paaukojo, tipo savo, rusiško-lietuviško kapitalo
  banką. Ir taip atsiskaitė su "laisvaisiais mūrininkais". O kad
  Grybowska
  statytinė-aišku.

 • Teisingai padarė 2017 sausio mėn. 28 d. 15:39:12

  Kol teismams vadovauja Grybauskaitė, demokratijos nulis.Dvigubi
  standartai....Ka nori tą patvarko, ko nenori to nejudina.

 • Rokas 2017 sausio mėn. 28 d. 15:10:29

  Tikrai nesuprantu, kaip tokie brudai, kaip V.Vasiliauskas, A.Kubikius ar
  I.Šimonytė galvoja, jog, su prokurorų pagalba sufabrikavus Snoro
  akcininkams bylą, įmanoma savo purviną vagies mundurą bandyti
  atsiplauti? Geriau nueikite į bažnyčią, uždekite žvakeles ir melskite
  Dievo atleidimo, nes ne visi žmonės, jums aferistai, gali atleisti.

 • fwf 2017 sausio mėn. 28 d. 14:52:18

  Čia kas kalba? Kur girtas vairavo...

 • visiems 2017 sausio mėn. 28 d. 14:02:09

  Neturintiems ko paskaityti ir pavargusiems nuo valdžiagyvių melo:
  plus.google.com/104930148289526971655/posts

 • Valio! Baranauska i prezidentus! 2017 sausio mėn. 28 d. 13:53:08

  Toki banka sukure, kad visiems seiles varvejo...blogo nebutu ateme....kas
  valde toki turta, tas ir sali suvaldytu, o dabar grybinis bespridielas.

 • O tai 2017 sausio mėn. 28 d. 13:51:44

  Lietuva yra ,,teisine ,, valstybe, todel dar 10 - 15 metu simtai pareigunu
  dirbs prie sios bylos gvildens desimtis versiju,kurs tikimybiu teorijas, 2
  -3 kart per metus primins straipsniais kad dirba.Naudos jau isgrynintas
  versijas savo geroves kurimui,ir tikrai nepraleis kiekvienais metais pries
  biudzeto pinigu skirstyma pareikalauti daugiau pinigu,nes su buvusiomis
  lesomis nebeimanoma dirbti,kas keisciausia is darbo savo noru dar nei
  vienas neisejo.( Kai pagauna ;Savo noru jau nesiskaito).

 • vladik junior 2017 sausio mėn. 28 d. 13:50:02

  Tiek metu, vis dar ikiteisminis tyrimas...... po to prades parodijuojanti
  teismuka uz akiu (kad butu opiumas liaudziai) ir sueis senaties
  terminas.... nei pinigeliu, nei teisybes, nieks nezinos. Visi Frikliai,
  kurie administravo snoro bankrotinimo proceduras senai dinge ir viska
  pamirse bus.

 • Eimantas A. 2017 sausio mėn. 28 d. 13:48:43

  Va ir vėl eilinį kartą mus visus "apšvarina" o mes tylim,bijom ir
  kenčiame tą nebaudžiamumo jungą!!!Ir kada mes atsikvošėsim???Gal kaip
  pradės tiesiogiai iš kiekvieno atiminėti!!!

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis