respublika.lt

Paskelbtos „Snoro“ laidotuvės

(0)
Publikuota: 2012 rugpjūčio 24 08:25:38, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×

Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad pernai lapkričio  16-ąją nacionalizuotas „Snoro“ bankas bus likviduotas. Teismo sprendimu „Snoro“ daugiau nebebus, nors kreditoriai matė galimybių jį prikelti ir atgauti savo pinigus, bet to neleido šalies valdžia.

 

Nėra kam apeliuoti

Teismo nutartis dar gali būti skundžiama, tačiau „Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovo Dano Arlausko nuomone, skųsti net nėra kam.

„Kas gali skųsti, jeigu teismui apsispręsti galutinai likviduoti banką patarė pats „Snoro“ kreditorių komitetas, o tiksliau - jame lemiamą balso teisę turinčios valstybinės įmonės Indėlių draudimo fondo atstovai“, - teigė D.Arlauskas.

Kreditorių komitetas ir įpareigojo dabartinį banko bankroto administratorių, užsienietį Nilą Kuperį (Neil Cooper) kreiptis į teismą dėl visiško „Snoro“ sunaikinimo.

Tai nuspręsta liepos 19-ąją, nors kartu nuo rugpjūčio 1-osios kreditorių komitetas nustatė ir solidžią N.Kuperio algą - 100 tūkst. litų per mėnesį, o visai administratoriaus komandai leido kas mėnesį išeikvoti dar po 5 mln. litų.

Iš pagrindinės „Snoro“ kreditorės - Lietuvos valstybės - kišenės N.Kuperiui bei jo firmos kompanionui buvusiam „Snoro“ laikinajam administratoriui Saimonui Frikliui (Simon Freakley) jau išmokėta apie 84 mln. litų.

Turto neužteks

Teismas iki šiol yra pripažinęs „Snoro“ kreditorių reikalavimus 6 mlrd. 523 mln. litų sumai. Valstybės interesams atstovaujantis Indėlių draudimo fondas gali tikėtis atgauti tik iki 3 mlrd. 799 mln. litų.

Lietuvos bankas pernai yra tvirtinęs, kad „Snoro“ veiklos apribojimo dieną - lapkričio 16-ąją - grynasis banko turtas siekė 4 mlrd. 416 mln. litų, o prisiimti įsipareigojimai siekė net 7 mlrd. 172 mln. litų.

Tai reiškia, kad Lietuvos banko bei Finansų ministerijos pasėti viltingi lūkesčiai ir pažadai „Snoro“ kreditoriams tebuvo apgalvotas demokratijos žaidimas.

Akivaizdu, kad po teismo sprendimo galutinai sunaikinti buvusį vieną stambiausių komercinių bankų jo turtas bus išparduotas dalimis ir gana pigiai. Vadinasi, „Snoro“ klientams išmokėtų pinigų neatgaus ir Lietuvos valstybė, iš skolintų lėšų jau įmerkusi į šį banką apie 4 mlrd. litų.

Valdžia liko kurčia

„Praėjusį pavasarį, vasarą mes ne kartą siūlėme Lietuvos bankui, Finansų ministerijai bei „Snoro“ bankroto administratoriui N.Kuperiui savo projektą, kaip atgaivinti banko veiklą ir uždirbti tiek pinigų, kad jų užtektų ir milijardus pervedusiai valstybei, ir visiems kitiems kreditoriams, - „Respublikai“ sakė „Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovas D.Arlauskas. - Iki šiandien negavome absoliučiai jokio atsakymo iš Lietuvos banko ir Finansų ministerijos, nors pati ministrė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad analizuos mūsų siūlymą. Asociacijai raštu atsakė tik N.Kuperis, kuris teigė, jog „Snoro“ atgaivinimo planas yra įdomus ir vertas dėmesio“.

D.Arlausko nuomone, skubus kreditorių komiteto sprendimas kreiptis į teismą dėl galutinio „Snoro“ bankroto aiškiai rodo, kad visa banko nacionalizavimo ir visiško sunaikinimo istorija yra grynai politinė.
„Kreditorių komiteto pirmininkė ir Indėlių draudimo fondo vadovė Aurelija Mažintienė yra pavaldi Finansų ministerijai, todėl savaime aišku, kad ji privalėjo dirbti valstybės finansinių interesų labui, - teigė D.Arlauskas. - Tačiau kadangi net nebuvo svarstoma „Snoro“ atgaivinimo idėja ir reali galimybė atsiskaityti su kreditoriais, t.y. ir su valstybe, tampa aišku, kad visiškas bankrotas priklausė tik nuo politinės valios. Sunaikinant banką valstybė tikrai nukentės, bet kartu ir neliks jo nacionalizavimo pėdsakų. Nuostoliai bus ne vien materialūs - kur kas svarbiau yra gerokai kritęs pasitikėjimas valstybe“.

Bronislovas Genzelis, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, praradęs šeimos pinigus „Snore“:

Banko nebeliko, bet baisios jo klientų apgaulės, pasirodo, niekas nesiaiškina. Kodėl iki šiol nieko šiuo klausimu neištiria prokurorai, kodėl nėra reikalaujama jokios atsakomybės iš dabartinės ar buvusios Lietuvos banko vadovybės, kuri pro pirštus žiūrėjo į tai, kad „Snoras“ apgaudinėja klientus? O dar labiau stebina tam bankroto administratoriui N.Kuperiui mokami milijonai iš banko klientų pinigų. Ir kodėl buvo nusamdytas užsienietis, kuris nieko nežino nei apie „Snorą“, nei apie mūsų bankininkystę. Dar blogiau, kad tas N.Kuperis visiškai nėra atsakingas už savo veiklą, todėl banke gali daryti ką nori. Tai - tiesiog didelė kriminalinė afera.

Romualdas Grigas, Lietuvos mokslų akademijos narys, praradęs šeimos pinigus „Snore“:

Manau, kad sprendimas dėl „Snoro“ sunaikinimo buvo priimtas ne dabar, ne teisme, o jau pernai, stabdant banko veiklą. Kalbos apie jo veiklos atnaujinimą tebuvo žaidimai ir priežastys pateisinti tas nesuvokiamo dydžio išmokas samdytiems svetimtaučiams administratoriams. Kitas dalykas, kodėl taip elgtis leido mūsų Finansų ministerija, kuri kone iškart nusiplovė rankas nuo „Snoro“ istorijos. Aš jau susitaikiau su šia situacija, nes nemanau, kad kada nors bus grąžinti mano pinigai - Lietuva tėra teisinės valstybės imitacija. Ji jau nebeteko bet kokio savo piliečių pasitikėjimo, nes juos apgaudinėja tiesiai šviesiai...

 Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s