VSD vadas Seimo smalsumo nepatenkinonuotraukos

2018 gegužės mėn. 16 d. 10:03:51 Perskaitė 857

VSD direktorius Darius Jauniškis vakar buvo iškviestas į Seimą pasiaiškinti. Parlamentarus labiausiai domino, kodėl daugiau nei 10 metų buvo matoma, kad „MG Baltic“ mėgina užvaldyti valstybę, tačiau nieko nebuvo daroma. VSD teigimu, buvo daroma - buvo teikiama surinkta informacija kitoms specialiosioms tarnyboms bei valstybės vadovams. Tik to pasekmių reikėjo laukti ištisą dešimtmetį. Į kitus klausimus VSD vadas atsakė dar lakoniškiau.

 

VSD vadas į Seimą buvo iškviestas daugiausia frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ iniciatyva. Ar VSD pažymose pateikta informacija nėra politiškai dozuojama, siekiant apsaugoti konservatorius ir prezidentę Dalią Grybauskaitę? Toks buvo pirmasis juos dominęs klausimas. D.Jauniškis užtikrino, kad šalies vadovybė nesikiša, nereguliuoja ir nedaro įtakos departamento veiklai.

„To nedarys, kol aš būsiu direktoriumi“, - tikino D.Jauniškis, pridurdamas, kad informacija nuolat buvo teikiama sprendimų priėmėjams, tarp jų - ir prezidentei.

VSD informaciją rinko nuo 2002 metų, stebėjo, kaip vyksta valstybės užvaldymas, ir nesiėmė jokių veiksmų sustabdyti šį procesą. Parlamentarai domėjosi, kodėl ir ar yra tikimybė, kad VSD pareigūnų veiksmams įtaką darė „MG Baltic“.

„Matyt, akivaizdu pagal visus tyrimus ir paskleistą informaciją, kad ne. Nedarė“, - atsakė VSD šefas.

Į klausimą, kokios teisėsaugos institucijos kaltos, kad 10 metų dėl šios situacijos nebuvo imtasi jokių veiksmų, D.Jauniškis atkirto, kad VSD pagal kompetenciją nevertina kitų institucijų darbo.

VSD direktorius į viešojoje erdvėje užduodamus klausimus, kodėl tyrimo duomenys pateikti tik dabar, atsakė klausimu: „O kodėl ne dabar? Geriau vėliau nei niekada“. Jis užtikrino, kad VSD informacijos pasirodymas nėra susijęs su viešumoje pasirodžiusiu prezidentės ir buvusio Liberalų sąjūdžio Eligijaus Masiulio susirašinėjimu, siekiant pastarąjį skandalą „nuskandinti“.

„Noriu išsklaidyti abejones, kad ši informacija atsirado po žiniasklaidoje paviešinto susirašinėjimo. Žvalgybos informacija NSGK vykdomam tyrimui buvo pradėta teikti jau 2017 metais“, - kalbėjo VSD vadovas.

Parlamentarai VSD direktoriaus teiravosi, ar galima tikėtis, kad ateityje tokių VSD pažymų Seimas gautų mažiau, ir ką reikėtų daryti, kad tokie atvejai nepasikartotų.

„Labai bijojau šito klausimo, nes man, kaip pareigūnui, nežinau ar būtų etiška ir sakyti savo nuomonę. Kai bus paskelbtos tyrimo išvados, aš tikiu, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pateiks pasiūlymus. O iš mūsų pusės, jei reikia kažkokių idėjų, mes visada pasiruošę jas pateikti“, - atsakė D.Jauniškis.

Po „tardymo“ Seime D.Jauniškis turėjo atsakyti ir žurnalistų klausimus. Pavyzdžiui, kodėl E.Masiuliui ir Gintarui Steponavičiui buvo išduoti leidimai dirbti su slapta informacija, jei buvo žinoma apie jų ryšius su „MG Baltic“. Tačiau D.Jauniškis teatsakė, kad tai buvo ne jo kadencijos metu, todėl negalintis nieko komentuoti.

„Nekomentuosiu tokių sprendimų. Matyt, buvo kokios nors aplinkybės“, - spėliojo VSD vadas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net