VSD prezidentei sakė ne viskąnuotraukos (28)

2018 gegužės mėn. 23 d. 11:08:11 Perskaitė 4056

Jei tikėtume prezidentės patarėju Mindaugu Linge, net šalies vadovė Dalia Grybauskaitė nežino, kas darosi Lietuvoje, mat esą iš specialiųjų tarnybų gauna ne visą informaciją. Neva ji susirašinėjo su buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu, nes tuo metu neturėjo apie jį bei koncerną „MG Baltic“ tokios informacijos, kokia yra paviešinta ir kokia rinkta ne vienus metus.

 

Prezidentūra atmeta viešojoje erdvėje metamus kaltinimus, kad D.Grybauskaitė, žinodama, jog buvęs liberalas E.Masiulis yra veikiamas koncerno „MG Baltic“, su juo privačiai susirašinėjo.

„Jeigu įsivaizduojama, kad prezidentė skaitė kažkokias pažymas, kokios dabar yra išviešinamos, tai to tikrai nebuvo. Prezidentė, be abejo, yra pagal poreikį informuojama, ir tos informavimo formos būna įvairios. Kokia dalimi informuoti šalies vadovus - sprendžia pačios tarnybos“, - „Žinių radijui“ aiškino M.Lingė ir pridūrė: šalies vadovės žinojimas turi būti toks, kad jis negalėtų pakenkti vykdomiems tyrimams.

„Vakaro žinios“ primena, kad D.Grybauskaitė elektroniniu paštu nurodė tuometiniam liberalų lyderiui pasakyti „MG Baltic“ vadovui Dariui Mockui, kad šis patrauktų „savo skaliką“ žurnalistą Tomą Dapkų. Mat pastarasis rengė reportažus, nepalankius D.Grybauskaitės pasirinktam kandidatui į generalinius prokurorus Evaldui Pašiliui, vėliau ir tapusiam generaliniu prokuroru. Teigiama, kad E.Masiulis 2015 metais susitikime su D.Mockumi ir koncerno viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu pasakė, kad prezidentė nepatenkinta, jog „MG Baltic“ kišasi į generalinio prokuroro skyrimo procedūrą.

Kad M.Lingė šį tą nutyli, verčia manyti kelios priežastys. Visų pirma, jei prezidentė nežinojo apie E.Masiulio ir „MG Baltic“ ryšius, kodėl būtent per E.Masiulį bendravo su koncernu? Be to, VSD vadovas Darius Jauniškis užtikrino, kad bent jau jo kadencijos metu (VSD jis vadovauja nuo 2015 m. balandžio, - aut. past.) informacija apie politinę korupciją pasiekdavo aukščiausius šalies vadovus.

„Informacija mano valdymo metais buvo pateikiama“, - užtikrino D.Jauniškis, paklaustas, ar apie daugiau nei 10 metų vykdomą verslo interesų, susijusių su politiniais procesais, stebėjimą buvo informuojami šalies vadovai. Perklaustas, ar tai reiškia, kad apie dabar paviešintas grėsmes šalies vadovai žinojo bent jau pastaruosius trejus metus, D.Jauniškis tiesaus atsakymo išvengė, tačiau pridūrė: „Bent man atrodo, ir prezidentė sakė, kad ji žinojo.“

Ir čia kyla dar vienas klausimas. Jei prezidentė buvo informuojama apie VSD stebėjimą, kaip ji galėjo nebūti informuota apie pagrindinius stebėjimo objektus? Nebent buvo pateikiama maždaug tokia aptaki informacija: „Vienas koncernas Lietuvoje įkūrė vieną politinę partiją ir bando daryti įtaką politiniams procesams.“ Kažkaip mažai tikėtina.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas „Vakaro žinioms“ sakė negalintis komentuoti, kokią informaciją gauna prezidentė.

„Ji yra vienas iš valstybės asmenų, gaunančių specialiųjų tarnybų informaciją. Tačiau kokia apimtimi - čia jau ne mano kompetencijos klausimas. O ar tikiu, kad prezidentė, susirašinėdama su E.Masiuliu, nežinojo apie jo ryšius su „MG Baltic“? Tai ne tikėjimo ar netikėjimo klausimas. Neturiu patikimos informacijos, todėl tai būtų tuščias oro virpinimas“, - sakė V.Bakas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net