Sunkiai serganti partinė sistema. Ar galima ją pagydyti?nuotraukos (59)

2018 gegužės mėn. 06 d. 09:20:44 Perskaitė 6980

2018 m. balandžio 19 d. japoniškoms sakuroms ir lietuviškoms vyšnioms akiplėšiškai žydint, iš prokuratūros, specialiame automobilyje saugoma ginkluotų vyrukų, į Vilniaus apygardos teismą iščiuožė daugiatomė, nepriklausomybės dienų garsiausia politinės korupcijos byla.

 

Įtarimai pateikti

Eligijui Masiuliui - buvusiam Liberalų sąjūdžio partijos pirmininkui, buvusiam Seimo nariui, buvusiam susisiekimo ministrui, ir, kaip išryškėjo, prezidentės Dalios Grybauskaitės bičiuliui - įtarimas kyšininkavimu (!), neteisėtu praturtėjimu (!), prekyba poveikiu (!).

Gintarui Steponavičiui - karštam E.Masiulio bendražygiui, garsiam švietimo sistemą krepšelizavusiam buvusiam švietimo ir mokslo ministrui, esamam (!) Seimo nariui - įtarimai piktnaudžiavimu (!).

Šarūnui Gustainiui - liberalui, buvusiam Seimo nariui - įtariamas kyšininkavimu (!).

Vytautui Gapšiui - buvusiam Darbo partijos kūrėjui ir vedliui, buvusiam Seimo nariui - įtarimas kyšininkavimu, prekyba poveikiu.

Raimondui Kurlianskiui - buvusiam „MG Baltic“ koncerno viceprezidentui - įtarimas papirkimu, prekyba poveikiu.

Įsidėmėtina!

Įtariamaisiais paskelbti du juridiniai asmenys:

Liberalų Sąjūdžio partija ir „MG Baltic“ koncernas.

Liberalų sąjūdžio partija įtariama kyšininkavimu, „MG Baltic“ - papirkimu ir prekyba poveikiu.

Bylą nagrinės

Trijų garbingų, aukščiausią profesinę reputaciją pelniusių Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų - U.Trumpulio, J.Kolyčienės, S.Lemežio - kolegija.

Reikia tikėtis, kad teismo posėdžiai bus atviri visuomenei, televizijai, radijui, spaudai ir el.portalams.

Liberalų sąjūdžio partija įklimpo. Nečirškėkim ir nedarykim didelių apibendrinimų - tai tik pradžia.

Gelmė turi atsiverti teisme. Arba neatsivers... Siūlau žvilgtelėti, ko verta visa Lietuvos partinė sistema.

Viktoro Uspaskicho benefisai


Sakykit, kas per ūkinis-partinis darinys buvo minioms iš padangių saldainius, ledus ir kvapą gniaužiančius pažadus barsčiusi Viktoro U. įkurta Darbo partija?

Kieno ir kokią ideologiją ši paskubomis sutverta partija vykdė?

Kaip ir reikėjo tikėtis, šis ūkinis-partinis darinys ilgainiui įklimpo į „juodosios buhalterijos“ dumblą. Ką daro politologų, žiniasklaidininkų liaupsintas įvairių televizijos laidų, portalų, spaudos, radijo herojus, partijai prikirpus uodegą? Viktoras U. savo kūdikėlį - ūkinį-partinį darinį - it pakelės mergelę sviedžia per petį ir teismuose skendęs - nepaskendęs, ramesnis nei belgas panyra į senovės graikų meditacines sūkurines vonias... Jo pamestinukė partija ūkinis-partinis darinys keliauja iš vienų rankų į kitas, kol vėl, kad tu baloj sudegtum, patenka į atsigavusio, pažvalėjusio, svorį numetusio Viktoro U. rankas! Suvažiavimas kone vienbalsiai jam įteikia partinio vadovo skeptrą! O Viktoras U.? O Viktoras U. skelbia: valstybė ir tauta pamatys ko dar nematė - ne ką kita, o kad Viktoras U. su leisgyve partija dar kartą sieks valdžios! Manot, kad nepasieks?!

Artūro Paulausko bangavimai

Sakykite, kas per partinis-socialinis darinys buvo A.Paulausko paskubom įkurta Socialliberalų partija? Naujosios partijos vadovas Artūras P., eidamas į Seimo rinkimus, visuos pašaliuos triūbijo: sukursime stiprią viduriniąją klasę, iš pašaknų pakeisime savivaldą - piliečiai patys rinks vietos valdžią, ją kontroliuos ir jei nuvils - paleis šunims šėko pjauti.

Ir to pakako, kad Artūro P. partija kartu su socialdemokratais laimėtų Seimo rinkimus, o jis pats būtų išrinktas Seimo pirmininku ir net kurį laiką vadovautų prezidentūrai!

Tačiau bendras su socialdemokratais darbas nesiklijavo - abiejų pusių ambicijos buvo didesnės nei sveikas protas. Kadencijai baigiantis tapo aišku, kad savo pažadų Artūras P. neįvykdys, taigi su ta pačia partija antrąsyk į Seimą nebepateks.

Ką daro televizijos laidų, spaudos puslapių, portalų partinė žvaigždė? Artūras P. savo kūdikį, bičiulius, bendražygius meta per tvorą ir it pabaidytas palaukės kiškis dūmia į vis dar paviršiuje plūduriuojančios Darbo partijos glėbį! Ir, kad tu baloj sudegtum, Viktoro U. sušildytas ir apramintas su darbiečiais vėl patenka į Seimą!

Šiandien Artūras P. kremta sausą advokato vidutinioko duoną ir, kad tu baloj sudegtum, vėl pučia vieną dūdą su Viktoru U. - mes be Seimo ir valdžios nenurimsim. Kieno ir kokią ideologiją išpažino ir vykdė buvusi Socialliberalų partija ir jos trubadūras Artūras P.?

Socialdemokratų bėdos

Atrodė solidi, keletą kadencijų valdžioje buvusi Socialdemokratų partija lengvabūdiškai prapylė 2016 m. Seimo rinkimus. Ne dėl kažkokių nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. O dėl:

a) apgailėtinai prastos rinkimų štabo vadybos - blankesnių rinkimų nebūtų sugalvojęs net genijus;

b) nuvėsę, apleisti regioniniai partijos skyriai turėjo labai menką įtaką rajonuose, provincijos miesteliuose, seniūnijose ir rinkimų išvakarėse, ir pačių rinkimų metu.

Rinkimų bėda pasinaudojo Vilniaus mero R.Šimašiaus pavaduotojas - ponaitis Paluckas - iškėlęs atsinaujinimo šūkį suvažiavime iš partijos pirmininko posto išstūmė A.Butkevičių ir tapo naujuoju partijos vedliu.

Natūralu, kad partijos dalis, pasirinkusi poną Palucką, atskilo, ir kurį laiką, negirdėtas dalykas, Seime veikė dvi Socialdemokratų partijos - viena koalicijoje su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kita, vadovaujama auksinių šaukštų ministro Juozo Olekos, nučiuožė į opozicinę ložę ir ėmė bombarduoti buvusius saviškius!

Tuo tarpu senosios partijos frakcija, vadovaujama patyrusios politikės Irenos Šiaulienės, sušauktame suvažiavime įkūrė Socialdemokratų darbo partiją ir su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasirašė naują bendrystės sutartį - kartu eiti į savivaldų, Europos Parlamento, prezidento ir kito Seimo rinkimus.

Kas gali nutikti su atskilusia pono Palucko socialdemokratų pusele?


Kurį laiką tarp atskilusios ir naujos Socialdemokratų darbo partijos vyks slaptos gūžynės - kuri pusė į savo stovyklą daugiau pritrauks buvusių bendražygių, naujų narių, ar iš sumenkusios Liberalų sąjūdžio, darbiečių partijos bėglių. Stipresnis magnetas naujo Socialdemokratų darbo partijos vadovo Gedimino Kirkilo pusėje. Kodėl?

Atskilusi socdemų dalis, suvažiavime entuziastingai palaikiusi pono Palucko kandidatūrą, nelabai suvokė, kad jų naujasis lyderis, nebūdamas Seimo nariu, neturėdamas postų ir Vyriausybėje, negali betarpiškai dalyvauti valstybės valdymo procesuose. Antra, nuotolinis vadovavimas reiškia, kad stipresnis žodis paliekamas frakcijos Seime vadovui J.Olekui, ką ir matome. Trečia, pats ponas Paluckas visuomenės daliai - menkai žinomas, o jeigu ir žinomas, tai kaip liberalo, Vilniaus mero, kuris sunkiu momentu metė Liberalų sąjūdžio partiją, pavaduotojas. Būti susikompromitavusio mero pavaduotoju - menka garbė. Tikimybė, kad atskilusi partija sėkmingai pasirodys savivaldos, europarlamento, o vėliau ir Seimo rinkimuose, menka. Tokiu atveju atskilėliai gali netekti iš biudžeto dotacijos, arba ta dotacija bus per menka, kad atsilikusioji dalis politikos arenoje galėtų gyvybingai veikti. Ką gali reikšmingo valstybės ir tautos labui nuveikti partija, kurios kišenėse švilpauja palaidi vėjai, o pats partijos vadovas yra už Seimo ir Vyriausybės ribų?

„Tvarkos ir teisingumo“ lyderio „baikos“

Rolandui Paksui pasitraukus, suvažiavimas savo lyderiu išrinko poną Žemaitaitį.

R.Pakso vadovaujama partija išpažino Tautinės valstybės stiprinimo idėjas, kokias idėjas išpažįsta naujasis lyderis? Kol kas ponas Žemaitaitis išpažįsta pats save: televizijos, radijo laidose, spaudoje, užsienio kapitalo portaluose entuziastingai skaldo epitetus, kalambūrus apie Valstiečių ir žaliųjų sąjungos priimamus įstatymus, alkoholininkų aptvarus, premjerą Saulių Skvernelį vadina kone nesusipratimu... Jam tai daryti smagu!

Tačiau atsivertęs Seimo portalą, matai visai kitokį vaizdelį: kalambūrų meistras per 1,5 metų ne-pa-siū-lė nieko, kas tikrai stiprintų nacionalinę valstybę ir padėtų atkurti Tautą! Palopo vieną kitą įstatymų pastraipą, ir visas jo nuopelnas. Piliečiai, nors ir pakvatoja iš Žemaitaičio baikų, savo žodį tars jau savivaldos rinkimuose - laiku nepasirišęs liežuvio, priskaldys malkų, kurias susirinks kiti, o gaidį giedorių nupeš ir per ateinančius Seimo rinkimus įmes į sriubą.

Turime labai ryškių, pamokančių pavyzdžių, kai per palaidą liežuvį vienas garbus politikas taip ir netapo Lietuvos prezidentu, o jo artimas prapylė Seimo rinkimus, nors ištikimasis ginklanešys, reitinguotojas Gaidys, jam jau buvo nupynęs premjero vainiką.

Rinkėjai valstiečius ir žaliuosius nors ir pabara, net aprėkia, lemiamu momentu priglaus ir apsaugos - kad ir ką kas bekalbėtų, jų rinkti žmonės, jų Vyriausybė jau spėjo padaryti daug - kitų valdžių labai užleistų darbų.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ blaškosi, vis labiau linksta į dešinę, nuo kurios bėgo R.Paksas. Partija vis labiau primena pono Žemaitaičio stumdomą vagonėlį, kur jis nuriedės per savivaldos, europarlamento, prezidento, kitus Seimo rinkimus nežino ir pats kalambūrų kūrėjas, kuriam mokamas iš biudžeto honoraras.

Gegužės 3 d. po 3,5 metų tyrimo į teismą perduota „Tvarkos ir teisingumo“ partijos korupcinė byla.

Ar konservatorių-krikščionių partijos neištiks širdies priepuolis

Atjaunėti partijai nepavyko - vienas jaunas konservatorius iš Seimo pabėgo, kitas susipainiojo su svetimu sijonu, dar du jauni - susitepė „MG Baltic“ koncerno slidžiais pinigais.

Naujasis partijos vadovas Gabrielius Landsbergis kratosi „MG Baltic“ koncerno šešėlio - ką atskleis gilesnis korupcinės bylos nagrinėjimas Vilniaus apygardos teisme lieka su klaustuko ženklu.

Reikia pripažinti, kad G.Landsbergis tapo tikru partijos tribūnu, pagrindiniu valdančiųjų kirstuku, bet pačią partiją, kaip ir seniau, valdo susikukavęs A.Kubiliaus ir R.Juknevičienės tandemas. Valdo kietai, G.Landsbergį pavertę jų politikos transliuotoju.

Reitingai rodo, kad partija lenkia valstiečius ir žaliuosius. Reitingai lenkė ir prieš Seimo rinkimus. Reikalas paprastas: reitingai sukuriami! Tai odos pakaitalas.

Iki šiol atrodė ir atrodo keistas partijos darinys - valdančiuosius kone kiekviename žingsnyje žeminantis konservatorių elgesys tarsi nieko bendra neturi su krikščioniškomis vertybėmis. Krikščioniškas sparnas tokį grubų konservatorių elgesį turėtų sustabdyti, bet, regis, susitaikė su prielipos vaidmeniu - kurlink eina konservatorių kūnas, ten kartu eina ir prielipa. Skaudu, kad atsiplėšti noras yra, bet trūksta drąsos.

Konservatorių-krikščionių demokratų partija (sąjunga) G.Landsbergiui tapus vadovu nepasikeitė: klastinga, ūmi, slidi, ir tikslas tas pats - traiškant kitus keturpėsčia lipti į politinės ir vykdomosios valdžios viršūnes. Bet partijos pensininkų, ar prie pensijos per žingsnį priartėjusių jėgos mąžta... Papildymo atsargos menkos.

Ar dalyvausime Liberalų sąjūdžio partijos laidotuvėse

Sakykite, koks iš tikrųjų buvo jaunimą it magnetas traukęs Liberalų sąjūdžio partinis darinys? 2016 m. Seimo rinkimų metu partija taškėsi pinigais - ištaškė apie 500 tūkst. eurų bankinių paskolų, kurios iki šiol negrąžintos, skelbė ugningas idėjas apie šviesią Lietuvos ateitį ES glėbyje, į jaunimo širdį ir protą lyg elektrodus diegė globalizmo ir europizmo vertybes, o partijos pirmininkas po stalu daugel metų (ko gero?) slapčia lošė kyšininkavimo, neteisėto praturtėjimo pokerį, prekiavo poveikiu! Prezidentės globotinio partija grubiai pažeidė Rinkimų įstatymą ir negavo 2017 metų antrajam pusmečiui 315 tūkst. eurų biudžeto dotacijos. Pati partija tapo įtariamąja byloje! Ar šią partiją turime teisę vadinti nusikalstamu partiniu dariniu, atsakys Vilniaus apygardos teismas.

Kaip elgėsi su bėdų ištikta partija vadovai

Partiją paskelbus įtariamąja, pirmasis ją tėškė E.Masiulio artimas bendražygis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, antrasis į krūmus šovė Seimo narys Vitalijus Gailius, neilgai trukus sužeistą partiją metė naujasis partijos vadovas, liberalas-globalistas-europistas, Lietuvos sostinės (!) meras Remigijus Šimašius!

Partija naudojasi kaip tramplinu

Šie trys partiniai bičai savo tikslui naudojasi partija, kaip tramplinu - patogiai atsispyręs į ES parlamentą įšoko tas pats globalizmo užburtas P.Auštrevičius. V.Gailius nutūpė Seime, R.Šimašius - Vilniaus miesto mero kėdėn!

Šiandien kyšininkavimu įtariamai partijai vadovauja dešinioji E.Masiulio rankelė Eugenijus Gentvilas! Partiją it lėlę metęs ir staiga prie jos vėl prilipęs V.Gailius vadovauja Seimo Antikorupcijos komisijai! Pakabintos partijos vadovas E.Gentvilas užsidegęs vanoja valstiečius ir žaliuosius: peikia reformas, abejoja jų gebėjimu valdyti valstybę, Saulių Skvernelį, premjerą, laiko nevertu jo nykščio, Ramūną Karbauskį ragina atsisakyti rusiškų trąšų verslo, nes trąšose gausu rusiškos politikos. Bičas dėl partijos nuosmūkio nejaučia kaltės nė aguonos grūdo dydžio.

O juk virš pono Gentvilo, V.Gailiaus ir pačios partijos ant plonyčio siūlelio kabo aštriai išgaląstas Damoklo kardas - teismui paskelbus partiją nusikaltusiu kriminaliniu dariniu, lieps lik-vi-duo-tis! Kas tuomet nutiks Liberalų partijai Seime? Kai nebeliks pačios partijos! E.Gentvilas nudreifuos į Klaipėdą, o kur nudreifuos iki šiol neatsisakęs Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo pareigų V.Gailius? Nusikalstamos partijos nariams grįžti į teisėtvarkos sistemą keliai uždaryti.

Apibendrinkime

Šventa vieta: net monarchines valstybes valdo partijos! Nieko geresnio, patikimesnio ir demokratiškesnio civilizacija nesugalvojo.

Brandžios partinės sistemos oficialiai įstatymu prisiima atsakomybę už savo valdymo pasekmes.

Lietuvos partijos (o jų turėjome net 36) nuo pat pradžių persitvarkė taip, kad visa materialinė ir moralinė atsakomybė bei valdymo pasekmes prislėgtų rinkėjų pečius - jei pasirinkai, tai ir atsakyk!

Nepriklausomybę atkūrė Tautos Sąjūdis, ne partijos. Partijos pasiėmė „gatavą produktą“, į pašalius nustūmė sąjūdiečius, ir daug metų ponauja „ant svetimo gero“.

Stebina, kad visuose pašaliuose daug plepantys politologai, apžvalgininkai niekados rimtai nenagrinėjo, kokio politinio lygmens (ir kokybės) politinę sistemą turime, kur link ji juda, stagnuoja, ar nusimetusi ideologinius pančius netapo neaiškios spalvos ir skonio mišraine?

Plika akimi regėti, kad partinė sistema yra pasiligojusi. Seime nesusitepusias turime tik dvi partijas - Valstiečių ir žaliųjų sąjungą bei Lenkų frakciją, visos kitos partijos aptrupėjusios, įmerkusios uodegas į korupcines balas, suskilusios, kritikai-demagogai nepateikė nė vieno įtikimo recepto, kaip sunkiai sergančią partinę sistemą galėtume pagydyti.

Atsakykite sau ir kitiems: ar pats ligonis suvokia, kad yra ligos pakirstas? Iš liberalų, konservatorių, tvarkiečių elgesio, politologų, apžvalgininkų, komentatorių plepėjimo idėjos nematyti. O gaila. Sunkus ligonis nepajėgus gerai valdyti valstybės.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net