respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Skandalingi faktai dūla giliai stalčiuosenuotraukos (11)

2018 gegužės mėn. 12 d. 11:04:11
Danas NAGELĖ

Iš Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pateiktos VSD pažymos paaiškėjo, kad saugumiečiai nuo pat 2006-ųjų rinko informaciją apie koncerno „MG Baltic“ daromą įtaką politiniams procesams. Tačiau daugiau nei 10 metų tam nebuvo užkirstas kelias. Nors, kaip išsiaiškino „Vakaro žinios“, šią skandalingą informaciją žinojo ne tik saugumiečiai.

 

Štai VSD strateginės komunikacijos vadovė Aurelija Katkuvienė savo feisbuko paskyroje nurodė, kad VSD informaciją apie „MG Baltic“ bandymus paveikti politikus, valstybines institucijas, teisėsaugą, žiniasklaidą rinko 2006-2017 m. Surinkta informacija, pasak jos, nuolat buvo teikiama STT, kadangi pati VSD ikiteisminių tyrimų neatlieka.

„Ką STT darydavo su ta informacija, tai jau jos pačios reikia klausti. Ar dar kam nors informaciją teikdavome, detalizuoti negaliu. Tačiau Žvalgybos įstatymo 18-ame straipsnyje nurodoma, kokiems subjektams mes teikiame informaciją. Įstatymu mes ir vadovaujamės. Visą 2006-2017 m. laikotarpį teikėme informaciją“, - „Vakaro žinioms“ pareiškė A.Katkuvienė.

Minėtame įstatymo straipsnyje nurodoma, kad VSD žvalgybos informaciją teikia Lietuvos nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms. Kokios tai institucijos, numato jau kitas - Nacionalinio saugumo pagrindų - įstatymas. Pasirodo, nacionalinį saugumą užtikrinančios vadovaujančios institucijos yra Seimas, Respublikos prezidentas bei Vyriausybė. O nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų yra gerokai daugiau: Valstybės gynimo taryba, URM, KAM, VRM, kariuomenė, policija, Valstybinė sienos apsaugos tarnyba, VSD, STT bei „kitos ministerijos ir valstybės bei savivaldybių institucijos pagal savo kompetenciją“. Jei visos jos buvo informuotos, tada apie renkamą informaciją žinojo kone pusė Lietuvos.

„Bet, savaime aišku, su tyrimu visai nesusijusios institucijos nebuvo informuojamos. Buvo informuojamos tik tos, kurios pagal kompetenciją priima atitinkamus sprendimus. Žiūrime į veiklos sritis. Pavyzdžiui, KAM iš viso čia niekuo dėta. Kas buvo informuojami, negaliu atskleisti. Tik galiu pasakyti, kad nuolat informuojama buvo STT bei valstybės vadovai. Prezidentė ir pati viešojoje erdvėje pripažino, kad žinojo apie tai“, - slapukavo A.Katkuvienė, nesutikusi atskleisti ir to, kokiu dažnumu informacija buvo teikiama.

Beje, VSD pateikta pažyma yra nepilna, joje užtušuotos kai kurios pavardės, pavadinimai. Premjeras Saulius Skvernelis sakė sieksiantis, kad visa medžiaga būtų išviešinta, bet A.Katkuvienė pateikė VSD poziciją, kad tai gali pakenkti tyrimui.

Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas irgi kalbėjo gana aptakiai, tačiau vis tiek suteikė daugiau informacijos nei VSD atstovė.

„Apie tyrimo eigą buvo informuojami visi sprendimų priėmėjai - visi premjerai, Seimo vadovai, atitinkamų Seimo komitetų pirmininkai. Žinau, kad buvo informuojami. O prezidentei teikiama informacija man yra neprieinama. Tačiau iš to, ką matau, akivaizdu, kad ir ji buvo informuojama nuolat“, - sakė V.Bakas.

Parlamentaras nesutinka, kad daugybę metų nieko nebuvo daroma, siekiant pažaboti „MG Baltic“ neleistiną įtaką.

„Kaip tai nieko nebuvo daroma? Buvo daroma. Mes gi matome ir Darbo partijos bylą, ir „Tvarkos ir teisingumo“ bylą, ir Liberalų sąjūdžio bylą. Mes neturėtume valstybės, jei teisėsauga nedirbtų. Todėl tikrai nereikėtų sakyti, kad niekas nieko nedarė. Laimė, kad Lietuvą valdė visuomenės rinkti žmonės. Ir tik daliai sprendimų įtaką darė šešėliniai galios centrai“, - tikino V.Bakas.

Nuo 2012 m. pabaigos iki 2016 m. pabaigos premjero pareigas ėjęs Algirdas Butkevičius „Vakaro žinioms“ patvirtino, kad apie šešėlinius procesus, vykstančius Lietuvos politikoje, buvo informuojamas.

„Mes kiekvieną savaitę būdavome informuojami ir tam tikrą medžiagą gaudavome. Tačiau jei kalbėtume apie tokią medžiagą, kokia atiduota NSGK, tai mes tokios negaudavome. Gaudavome aptakią informaciją, su kuria susipažindavome ir, jei reikia, kitus supažindindavome. Ir grąžindavome su parašu: „susipažinau“. Bet tose pažymose buvo rašoma „manau“, „galima rizika“, „gali būti“ ir t.t. Tai - vidinis dokumentas, apie kurį joks valstybės vadovas negali viešai kalbėti. Ir negali kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl ikiteisminio tyrimo. Pažymų buvo kiekvieną savaitę, todėl, kai eskaluojama ta, kuri buvo pateikta NSGK, atrodo kaip vaikų darželis. Buvau informuotas, kad domimasi „MG Baltic“. Buvau informuotas apie kelią Vilnius-Utena ir panašiai. Tačiau apie tai net dabar negaliu kalbėti, nes esu įsipareigojęs parašu. Kaip reaguodavome? Pavyzdžiui, atšaukdavome neskaidrius konkursus arba liepdavome Viešųjų pirkimų tarnybai atidžiai peržiūrėti konkurso sąlygas“, - pasakojo A.Butkevičius.

Pasak ekspremjero, jei pradedamas ikiteisminis tyrimas, jo medžiaga neteikiama net valstybės vadovams - kad „nenutekėtų“.

„Aš pats, kaip premjeras, per 4 metus nesikreipiau nė į vieną teisėsaugos instituciją, kad man suteiktų informacijos apie įmonių įtaką, politikus ir panašiai (išskyrus STT, kai reikėdavo išvados apie kokį nors į pareigas priimamą pilietį). Nes žinojau, kad tada kiti apkaltintų mane besinaudojant užimamomis pareigomis“, - tvirtino A.Butkevičius.

Parlamentaras, buvęs vienas STT vadų, Povilas Urbšys įsitikinęs, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė apie viską buvo informuota. Tačiau, pasak politiko, šalies vadovė medžiagą naudojo saviems politiniams tikslams, o ne tam, kad būtų užkirstas kelias „MG Baltic“ įtakai.

„Prezidentės karas su „MG Baltic“ tęsiasi labai seniai, nes koncernui priklauso žiniasklaidos grupė, pakritikuojanti Jos Ekscelenciją. Neabejoju, kad jai buvo teikiama informacija apie koncerno sąsajas su premjeru. Štai, kai premjeru dirbo Andrius Kubilius, sklandė informacija, kad ant prezidentės stalo guli įvairios schemos, rodančios A.Kubiliaus aplinkos ryšius su „MG Baltic“. Neabejoju, kad prezidentei yra pateikta informacija ne tik apie konservatorius bei liberalus, bet ir failai apie kitas partijas. Sunku paneigti nuomonę, kad specialiųjų tarnybų surinkta informacija yra naudojama politiniame prezidentės žaidime. Turint informaciją galima tampyti už virvučių, todėl ne visa informacija paviešinama ar tampa tyrimo objektu“, - teigė P.Urbšys.


Antanas Guoga: nebuvau „MG liberalas”

- Ar būdamas Liberalų sąjūdžio nariu jautėte, žinojote, kad partijai didžiulę įtaką daro koncernas „MG Baltic“, kodėl siūlėte pasitikrinti melo detektoriumi?

- Ar atsimenate tokią Juliją Mackevič? Liberalų sąjūdžio valdybos narę, kuri, man tik pradėjus vadovauti partijai, pareiškė, kad mano aktyvus kalbėjimas apie partijos bėdas bei siūlymas pasitikrinti melo detektoriumi yra žalingas liberalams?

Tada Eugenijus Gentvilas su Gintaru Steponavičiumi ir Šarūnu Gustainiu priešaky skubėjo šaukti valdybą, nes tai buvo vienintelis būdas mane staigiai patraukti. Dabar suprantu, kodėl melo detektoriaus istorija sukėlė tokį rezonansą - aš kėliau realią grėsmę jų „projektui“, nebuvau „MG Baltic“ žmogus, o jie buvo „MG liberalai“.

- Dabartinis partijos lyderis Eugenijus Gentvilas tikina nebuvęs „MG Baltic“ įtakoje. Ar tikite jo žodžiais, kad šiandien partijoje likę „švarūs“ žmonės?

- Pats Gentvilas partiją pavadino neklusniu „MG Baltic“ vaiku. Net antraštė žiniasklaidoje tokia yra.

Tos partijos gretose ir šiandien yra daug puikių, idėjinių žmonių, bet tai nereiškia, kad su partija viskas gerai. Liberalų „brežnevas“, Gentvilas, viešai kaltina Valstybės saugumo departamentą vidaus politikavimu, aiškina, kad kuriantis Liberalų sąjūdžiui, kelių tūkstančių žmonių valios joks koncernas negalėjo paveikti. Bet juk nesunku suprasti: nereikia visų žmonių paveikti, užtenka „savos“ vadovybės.

Reikėtų nepamiršti, kad Liberalų sąjūdis praktiškai yra Zuoko „abonentinės“ partijos fiasko rezultatas. Liberalių idėjų žmonės tuo metu ieškojo alternatyvos ir ta alternatyva tapo Liberalų sąjūdis.

Aš vis pagalvoju, kur šiandien būtų liberalai, jei prieš du metus būtų principingai patikėję partijos vadžias į nepriekaištingos reputacijos ir aukščiausiais politinės moralės standartais besivadovaujančių žmonių rankas?

- Kaip vertinate tai, jog VSD, STT, prezidentūra, premjerai dešimtmečiais galėjo žinoti apie verslo koncerno įtakoje esančią partiją, tačiau visuomenė apie tai sužinojo tik dabar?

- Bandymai menkinti ir pulti teisėsaugą, įtraukti svarbiausias valstybės institucijas šiandien naudingi tik įtariamiesiems byloje. „Masiulis, Kurlianskis ir Co“ trauks nereikšmingas detales, kad tik nukreiptų dėmesį nuo esmės. Dar visko matysim. Bet teisėsauga jau padarė milžinišką darbą ir juos reikia gerbti už drąsą ir principines nuostatas.

Gyvename teisinėje valstybėje, reikia suprasti, kad surinkti nenuginčijamus nusikaltimų įrodymus, kurie teisme atlaikytų visas priekabes, nėra paprastas ir greitai įgyvendinamas uždavinys. Mes jau dabar matome Eligijaus Masiulio bandymus politizuoti bylą. Beje, jis sakė, kad yra už greitą teismo procesą - pažiūrėsim, ar jis sutiks, kad jam būtų paskirtas valstybės apmokamas advokatas. Jei ne, tai bus ženklas, kad mūsų laukia ilgi ir varginantys, Lietuvą ir demokratiją niekinantys, bylos metai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

 • nuostaba 2018 gegužės mėn. 14 d. 10:58:51

  Niekas neišeina:) Atleiskite, bet garbingi VSD karininkai tuo metu badavo,
  saugojo gyvybę, kad nenužudytų įkalinimo įstaigose...Kiti, dirbo
  repetitoriais, dėstė informatiką. Ir "Respublika" jų NEMATĖ. Į
  informaciją, kad VSD pareigūnas badauja 1,5 mėn. "Respublika" ironiškai
  mostelėjo "Kodėl badauja? Reikia valgyti..." Įsivaizduojate JAV, kai
  NYTimes atsakytų "Kodėl badauja? Reikia valgyti..." į informaciją apie
  A. Sacharovo bado akciją:)

 • Tai iseina, kad 2018 gegužės mėn. 13 d. 16:52:33

  VSD garbingi karininkai tylejo tiek metu, kol korumpuota ir zmoniu isrenkta
  valstybine mafija arde Valstybe ?
  GEDA !!!

 • deinis 2018 gegužės mėn. 13 d. 10:03:35

  Kodėl keliamas didelis triukšmas dėl niekų,kaškas suarė hektarą
  žemės ,kaškas paėmė keliasdešim tukstančių ,kažkas pavažiavo
  mašina o juk visa teisybė išdėstita SENIS komentare ,vot kur reikia
  imtis už gavos ,kad nesproktų,kodė niekas nesutvarko tos betvarkės kuri
  Lietuvoje tesiasi dešimtmeti ,vot čiom vopros.

 • Valstybinė mafija 2018 gegužės mėn. 13 d. 06:55:41

  simbioziniu gyvenimu su stambiuoju kapitalu. Užmirškit apie tikrus
  rinkimus ir Tėvynės gerbūvį kol LRS sėdės gabrieliai, eligijai,
  eugenijai, raselės, irenos bei senelių mumijos.

 • vincas 2018 gegužės mėn. 12 d. 21:25:03

  Tai ka padare teisininkai,jie privalejo padaryti.ir as manau jeigu reiketu
  is naujo pradeti Masiulio byla,jie ne akimirkos nesvyruotu.Reikia tai
  atsiminti abejoniu ir silpnumo akimirka.Prezidente teisi teigdama jog musu
  salies teisesauga stipreja.Lietuva del sios bylos drasko nesutarimai, jie
  ganetinai pavojingi bet pasalinami.Blogiausiu atveju jie gali padaryti
  laikinos zalos.Bet zmones dirbantys prie sios bylos issaugojo nepaliestus
  principus,be kuriu Lietuva negali gyvuoti.Abejoti nereikia ateities kartos
  susikurs aukstesni teisingumo ir tiesos supratima,mes tai zinome, bet sis
  isitikinimas, si viltis nemazina saziningu zmoniu jegu, atvirksciai, tai
  yra akstinas dabartiniam verzimuisi pirmyn.Kiekvienos kartos pareiga yra
  visomis jegomis siekti tiesos, kaip galima labiau priarteti prie jos, o
  paskui zutbut issilaikyti ties pasiektaja riba, tartum ji ir butu toji
  absoliuti tiesa.Tokia yra Tautos pazangos kaina.

 • abc 2018 gegužės mėn. 12 d. 20:43:35

  Magnolija specialiosiomis tarnybomis naudojos savo politinių ambicijų
  tikslais.. Žiauru
  Tas pats Lanzbergis kitoj rankoj

 • senis 2018 gegužės mėn. 12 d. 17:38:57

  tai juk ir prezidente ir premjerai sutartinai, gaujoje kovojo pries
  Lietuva. Pav. Kubilius krizes metu, zlungant eksportui, is vidaus apyvartos
  iseme keleta milijardu litu. Tai tiesioginis teroristinis aktas pries
  Lietuva. Pasiskolino keleta milijardu doleriu uz 9% palukanas, irgi
  terorizmas. Butkevicius ivede okupanto valiuta eura, tuo sumazindamas
  teritorijos gyventoju perkamaja galia 3,5 karto. Tai gerai suplanuotas,
  ilgai ruostas teroristinis aktas pries Lietuva! Prezidente pavare savo
  bizni su Gaspromu per ofsorus pirkdama rusiskas dujas per Norvegija uz
  dviguba kaina. Siuo savo veiksmu sukele energoresursu kainas, kad Lietuva
  ES galetu konkuruoti tik pigia darbo jega, kad milijonas lietuviu keltu
  gerove svetimiems. Tai irgi gerai suplanuotas teroristinis aktas pries
  Lietuva. Jeigu Mockus prisidejo prie salies zlugdymo, prezidente ir
  premjerai dziugavo

 • valdas 2018 gegužės mėn. 12 d. 14:40:04

  Kazkas kalbejo,kad "nusikaltimo ikalciu slepimas,prilygsta paciam
  nusikaltimui,gal net daugiau"...
  O kodel daugiau,nes to pasekoje daromi kiti nusikaltimai aritmetine
  progresija,kuri galu gale virsta i geometrine...
  O tai,jau katastrofa,kas dabar vyksta Lietuvoje.

 • Lietuva valdo 2018 gegužės mėn. 12 d. 13:57:39

  Mockus su Kurlncku klausimas kam tada reikalynga magnolija seimas
  vireusybie? Prosenelis.

 • Macas 2018 gegužės mėn. 12 d. 12:44:03

  Šioje valstybėje nėra ir nebuvo teisingumo o valstybė valdo paslamekai

 • Monika 2018 gegužės mėn. 12 d. 12:16:55

  Įdomu ir smalsu skaityti tokius straipsnius, nes plačiau atsiveria akys.
  Ir pagaliau pasidarė aišku, kodėl buvo patrauktas iš kelio
  senajam Gentvilui. Geras palyginimas - "brežnevinis". Aš seniai galvojau,
  koks gali būti jo prototipas? Pagaliau Guoga taikliai pasakė...Man net
  palengvėjo ant dušios...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018