respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Rusiškas valdžios užgrobimo planasnuotraukos (34)

2018 gegužės mėn. 19 d. 18:34:30
Danas NAGELĖ

VSD daugiau nei 10 metų rinko informaciją apie Liberalų sąjūdį bei „MG Baltic“, tačiau skandalas sukeltas tik dabar. Kodėl? Eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas Žukauskas interviu „Vakaro žinioms“ sako, kad pas mus skandalai nekyla šiaip sau. Vienu norima užgožti kitą - gerokai svarbesnį. Šiuo atveju - gal net du: prezidentės susirašinėjimo bei „Agrokoncerno“.

 

- Iš Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pateiktų pažymų matyti, kad apie „MG Baltic“ politikams daromą įtaką žinota kone 12 metų, bet tam nebuvo užkirstas kelias. Kodėl? - teiravomės Henriko ŽUKAUSKO.

- Aš manau, kad 11-12 metų yra mažas laiko tarpas. Galėjo dar 10 metų palaukti. Gal daugiau prisirinktų įdomios informacijos. Taip pat reikia suprasti, kad ir tyrimas neatliekamas per vieną dieną. Reikia tam tikro laikotarpio, nes yra žiūrima, sekama, stebima, filmuojama, klausomasi. Sunku kalbėti už valstybių vadovus, ar jie gaudavo renkamą informaciją, nes visi traktuoja skirtingai. Vieni sako, kad gaudavo, kiti - kad nieko negirdėjo, treti - kad nekreipė dėmesio. Bet jau nuo 2005 m. tyrimas prasidėjo - kai Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovavo Algimantas Matulevičius. Jis būtent tada pradėjo kelti šituos klausimus.

Pas mus blogiausia, kad nuo Rolando Pakso apkaltos laikų Lietuvoje ėmė „vaikščioti“ visokios pažymos. Iki to laiko tos pažymos neturėjo nei juridinės, nei moralinės galios. Tačiau nuo R.Pakso laikų prasidėjo tų pažymų išskirtinumas. Vos tik kas - tuoj valstybės vadai, jei reikėdavo skirti ar atleisti kokį nors žmogų, mojuodavo tomis pažymomis, kurių niekas nei girdėjo, nei matė. Manau, tokios pažymos ir buvo visos šitos istorijos pagrindas. Jomis lengva manipuliuoti, kai nenori skirti vieno ar kito asmens. Pasakai: atsiprašau, greitai apie tave šnekės visas pasaulis.

- Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė buvusi informuota apie „MG Baltic“ ryšius su liberalais. Tai kodėl tada ministrais leido dirbti Eligijui Masiuliui, Gintarui Steponavičiui, kodėl jiems nebuvo uždrausta dirbti su slapta informacija?

- Ir man įdomu. Tačiau pas mus viskas selekcionuojama. Jei vieniems kažkas galioja, tai kitiems negalioja. Jei nenori kažkokio asmens skirti, tai gali apkaltinti jį nebūtais dalykais. Priminkime kad ir „juodąjį viceministrų sąrašą“. Jiems iškart buvo pasakyta, kad jų ministerijose neliks. Taip turėjo būti elgiamasi ir su liberalų ministrais. Juk apie kiekvieną yra medžiagos. Jei medžiagos nėra - suras arba sugalvos. Nes visada lengviau manipuliuoti asmeniu, jei apie jį daug žinai. Manau, kad stalčiai yra pilni informacijos.

- Pažyma buvo ištraukta ir prieš Vydą Gedvilą, kuris buvo siūlomas švietimo ir mokslo ministru. Tos pažymos pagrindu ministru jis netapo, nors galėjo eiti Seimo pirmininko pareigas. Ar ne paradoksas?

- Na, čia truputį kitoks atvejis, nes ministrai yra skiriami, o Seimo nariai renkami. Jei žmonės išrenka Seimo narį, jis gali tapti ir Seimo pirmininku, jokiomis pažymomis to neuždrausi, nes jis išrinktas Tautos. O ministrai yra skiriami. Skiriami žiūrint, ar tu esi patogus, klausysi, neklausysi. Pas mus yra didžiulė bėda. Visi žino žodį „kompetencija“, bet ji niekam nereikalinga. Lojalumas - taip, paklusnumas - taip, jei esi prognozuojamas - taip. Tai - pagrindiniai dalykai, pagal ką pasirenkama.

- Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad su verslu jokių sąsajų neturi valstiečiai, Lietuvos lenkų rinkimų akcija, socialdarbiečiai. Bet ar iš tikro yra nors viena skaidri partija? Panašu, kad valstiečiai yra „Agrokoncerno“ projektas, socialdarbiečio Gedimino Kirkilo pavardė šmėžuoja VSD pažymoje...


- Galite netęsti. Nėra skaidrių partijų ir negali būti, jų egzistencija nėra įmanoma. Iki to laiko, kol juridiniai asmenys galėjo legaliai remti partijas, pastarosios galėjo išsilaikyti. Aišku, atidirbdamos už tą paramą. Bet vis tiek buvo išlaikytas skaidrumo principas. Visi rėmėjai buvo skelbiami viešai ir specialiosioms tarnyboms būdavo lengviau matyti, į kokias įmones reikia labiau kreipti dėmesį. Dabar partijų juridiniai asmenys nebegali remti. Tai iš ko jos gali išsilaikyti? Iš nario mokesčio? Absurdas. Iš biudžeto dotacijų? Absurdas. Juk visos partijos sukūrusios didžiulius aparatus, kuriuos reikia išlaikyti: reikia mokėti algas, mokesčius „Sodrai“, gyventojų pajamų mokestį ir t.t. Jei nėra donorų, kurie duotų kraujo, tai jos miršta. Daugelis partijų taip ir numirė, o kai kurios kažkaip išsilaiko. Reiškia, kažkas jas maitina, tik dabar nebežinome, kas maitina.

- Prezidentė niekad neslėpė simpatijų ne tik konservatoriams, bet ir liberalams, nors, kaip pati sakė, buvo informuota apie minėtą tyrimą. Tai iš kur tos simpatijos?

- Matote, tai, ką žino aukščiausi šalies pareigūnai... Jie žino, kad ta informacija niekada nenutekės. Informacija yra jų privati nuosavybė. Tik šiuo atveju E.Masiulis, matydamas, kad visi jį paliko likimo valiai, „privačią nuosavybę“ paviešino. Matyt, nusprendė: kodėl turiu skęsti vienas? Kai pilnas vagonas, važiuoti yra smagiau, net ir į Sibirą. Štai kas įvyko. Procesas tapo nekontroliuojamas.

Aš visada, kai kyla koks nors skandalas, galvoju, kokį kitą daug svarbesnį skandalą tuo norima „paskandinti“. Man atrodo, kad VSD pažymos paviešinimas turėjo užgožti prezidentės susirašinėjimo su E.Masiuliu skandalą. Arba viskas galėjo būti surežisuota dėl „Agrokoncerno“, dėl kurio buvo pasišauta atlikti parlamentinį tyrimą. Tokią prielaidą dar labiau sustiprina faktas, kad komitetui, kuriam pateikta VSD pažyma, vadovauja valstietė. Jei nebūtų lįsta prie žemių, prie trąšų, gal VSD pažyma nebūtų išlindusi. Yra posakis „ieškokite moters“. Tai štai ta moteris ir yra - Agnė Širinskienė.

Mano nuomone, Lietuvoje buvo planuota sukurti tandemą, koks yra Rusijoje (turiu mintyje tandemą Putinas plius Medvedevas). Manyčiau, kad E.Masiulis buvo ruošiamas į prezidentus, o D.Grybauskaitė pasibaigus kadencijai būtų perėjusi į geros partijos įvaizdį sukūrusios politinės jėgos vadovus bei premjero postą. Po vienos kadencijos pertraukos vėl būtų grįžusi į prezidentus. Bet, matyt, kažkas įkišo pagalį į ratus. Gal kokie valstybininkai. Čia jau aukštas pilotažas. Niekas pas mus nevyksta šiaip sau.

- VSD pažymoje atskleidžiami privatūs pokalbiai, užfiksuoti dar 2008 metais. Kiek žinau, jei nepradedamas ikiteisminis tyrimas, slapta surinkta informacija turi būti sunaikinama...


- Įstatyme taip ir yra surašyta. Bet ne lietuvio natūra yra naikinti kažką, kas vėliau gali atnešti naudą.

Tačiau aš tuo nesistebiu. Ar iš viso pas mus laikomasi įstatymų? Mes tik žiūrime į vokiečius, švedus ir stebimės, kad jie gerai gyvena. O patys sakome, kad gyvename teisinėje valstybėje, nors tai tėra žodžių žaismas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Rūta 2018 gegužės mėn. 23 d. 16:11:36

  Taip, masiulis pažymą, "bendradarbiavimą" išviešino ir išplaukė ant
  grybo - dbr jau nebe kyšis, o paskola pasidarė.

 • se 2018 gegužės mėn. 23 d. 09:24:27

  Nėra skaidrių partijų ir negali būti, jų egzistencija nėra įmanoma.
  Mane tie zodziai pasiurpino,tai kas tie dariniai-gaujos?O kur idejos-eiline
  fikcija,o gal tokiu partiju ir ju paslaugu nereikia?Juk net ne trys
  milijonai,o gal paprastesnio,pigesnio,nes is tu partiju vienos
  bedos,naudos,kaip ozio pieno ir dirba tik savo naudai.

 • Valstybinė mafija 2018 gegužės mėn. 23 d. 07:06:08

  veikia atvirai ir nebaudžiama kartu su jos "didenybe" mafijos
  imperatoriene Dalia I-ja.

 • atsi^palaidaves nuo visko 2018 gegužės mėn. 22 d. 19:50:25

  a ko cia taip darkytis?kam kas niezti?kiekvienas turi savas ligas sirgti

 • Aldona 2018 gegužės mėn. 22 d. 13:25:05

  Viskas teisingai partašyta, tik eilinį kartą neapsieina nepaminėję
  rusų. Dairykimės savo kieme. o jie tegul gyvena kaip jiems patinka

 • Ernis 2018 gegužės mėn. 22 d. 01:58:25

  Pažymas ir teikimus sugalvojo "Nabagėlis",pažymos tai kai kaliausė
  bando šokinėti ir išsikišti aukštų saulėgražų lauke, kontora
  sėdi nukarusiais pilvais ir delfi kompuose žiūrinėja

 • vIDAS 2018 gegužės mėn. 22 d. 00:15:13

  pAGALIAU MŪSŲ DALYTĖ išrengta nuogai, pagaliau rašau todėl, kad ji
  savo juodais ir niekingais darbais sužlugdė daugelio garbingų Lietuvos
  žmonių gyvenimus, atėmė sveikatą, gali būt ir žmonių
  gyvybę.Įvairios pažymos, įtarinėjimai, persekiojimas, niekinimas,
  šalinimas iš užimamų pareigų -štai kokiais metodais buvo ir yra
  vadovaujama iš Daukanto gatvės.Šaunuoliai tie, kurie nepabūgo ir
  atskleidė tai ,kas yra nusikalstama veikla demokratinėje valstybėje.

 • Freken Bok 2018 gegužės mėn. 21 d. 22:25:38

  pala,per savo beganti karsta piena nesuspesiu isgelbeti "valdzios".nepykit
  brangieji.

 • Sveikatos ir kantrybės Gerb. A. Širinskienei ! 2018 gegužės mėn. 21 d. 21:29:08

  Mes rinkėjai,pastebime,kad Gerb. A.Širinskienė yra sąžininga,santūri
  ,reikli komiteto pirmininkė ! Šaunuolė !
  Tik nenuleiskite rankų, vilkite į dienos šviesą visas "makles" !
  Žinant,kokie yra ,kai kurie teisėsaugininkai - gali nepradėti kelti
  bylų,bet nors rinkėjai sužinojo ir sužinos - kas yra kas ?

 • po pamaldu 2018 gegužės mėn. 21 d. 16:39:26

  Dievui i ausi ,visata visagale: viska sutvarko i savo vietas ir 9 kartoms i
  prieki,mes tu svarstykliu ir nematom.su Sekminemis!!!

 • pamiršau 2018 gegužės mėn. 21 d. 15:12:41

  Gerai ,kad nors pagaliau žmones supranta, kad ginti Lietuvą nuo
  korupcijos galima tik ginant ją nuo dalių ir anūkų! Tikėkimės, jog
  greitai išsivalysime.

 • klaunai 2018 gegužės mėn. 21 d. 08:08:13

  kada 'prezidentai' ir 141 dirbo Lietuvos ir Tautos labui? Jie dirbo ,dirba
  ir dirbs tik savo verslo ir 'draugu' interesams ,nes Lietuvoje politika
  tapo bizniu tiems ,kas valdzioje ir jiems dzin ant Lietuvos ir Tautos
  geroves,jie tik sau ,sau ir sau ,nes tspo euro vergais ir briuselio
  klapciukais be savo nuomones ir Lietuvos ateties vizijos.

 • :DDDD......................................... 2018 gegužės mėn. 21 d. 00:08:34

  juokinate ieškodami "mistikos", Masiulis tiesiog išsidavė, nes jo
  grupuotės nariai jį "paliko ant ledo"

 • Zose nuo braskiu lysves 2018 gegužės mėn. 20 d. 20:40:37

  a kuo jiems gristi cia,jei braskiu kiluogramas dabartes 20 E.O nuolaidu as
  tikrai nedarysiu, nuo euru pritvinkusiu ponuliu.Tegu lieka savo
  Ispanijase,Airijase pliumpti savo "irich beers";)

 • Aciu Dievui, 2018 gegužės mėn. 20 d. 19:49:56

  kad Seime dirba Agne Sirinskiene...juk konservatoriai yra uz visus
  lygesni,ir beje,liberalai buvo po labai patikimu stogu,buvo stoguojami,o
  dabar pasikeite srove tai kodel atsakyti turi vienas buve ponios
  parankinis,juk ne be jos tolerancijos viskas ir vyko,dar Masiuliui gaunant
  komanda pasinaudotiteiktomis pazymomis ir nurodant kuria partija
  paspausti,siaubas ir kaip tokias ponstvas sv.zemele nesioja,zmones pakraupe
  ..cia niekad negris dori emigrantai matant tokia neteisybe...

 • Donatas 2018 gegužės mėn. 20 d. 17:56:15

  JAV vasalų kolonijoje nieko naujo - ant ko baudžiauninkams leidžiama
  loti žiniasklaidos cenzūros sąlygomis - ant to ir lojama.
  Niekinga tai, kad viskas dangstoma Laisvės ir Nepriklausomybės
  lozungais.

 • KUKULAS 2018 gegužės mėn. 20 d. 11:45:23

  TAIP VISIEMS REIKIA ATOSTOGU.GAL I Vepriu k vaziuosiu ,prie upes,uodai
  zyziantys tikrai nemaisys.

 • Birutė 2018 gegužės mėn. 20 d. 11:19:07

  PONIA ŠIRINSKIENĖ JUK TURĖTŲ BŪTI SĄŽININGA , JUK JOS
  VEIKSMUS LYDI DIEVAS IR LABAI SĄŽININGAS KARBAUSKIS SU DAR
  SĄŽININGESNE PRIEŠ DIEVĄ ŠEIMA . JUK JIS LAIKOSI PAŽADŲ ,PAŽADĖJO
  MAMAI KAD KAVOS NRGERS IR N E GE R I A

 • Kazys 2018 gegužės mėn. 20 d. 11:15:51

  Gerai ,kad nors pagaliau žmones supranta ,kad ginti Lietuvą nuo
  korupcijos galima tik ginant ją nuo dalių ir anūkų!

 • budriškis 2018 gegužės mėn. 20 d. 10:35:39

  Jei taip mastai esi e k s , O ne tikras . Jei
  šiek tiek turėtum smegenų suprastum , kaip tokie
  nusikaltimai išvelkami į viešumą .Priminsiu PREZIDENTĖS
  pareiškimą -o l i g a r h a i ramiai nemiegos . .... Visą
  paliktą AMB ir amerikono š**ą tenka iškopti PREZIDENTEI
  D.GRYBAUSKAITEI . Jeigu šitą supranti tai
  varai antiprezidentinę propagandą , o tai manau kelia
  grėsmę nacionaliniam saugumui .

 • pensininkas 2018 gegužės mėn. 20 d. 10:23:19

  " Absurdas. Juk visos partijos sukūrusios didžiulius aparatus, kuriuos
  reikia išlaikyti: reikia mokėti algas, mokesčius „Sodrai“,
  gyventojų pajamų mokestį ir t.t. Jei nėra donorų, kurie duotų kraujo,
  tai jos miršta. Daugelis partijų taip ir numirė, o kai kurios kažkaip
  išsilaiko. Reiškia, kažkas jas maitina, tik dabar nebežinome, kas
  maitina." Juos tik pasivadino partijomis, bet juos istikruju yra grupotes,
  kurios skiriasi nuo Daktariniu, daskiniu ar kamoliniu tik tuo, kad vienos
  registrotos plicijoje, o kitos teisingumo ministerijoje.

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 20 d. 10:22:54

  O kaip atsitiko, kad keletas "labai gudrių" žmogelių galėjo nusipirkti
  didžiulius fabrikus, žemes, viešbučius, kurių jie nestatė, bet viską
  gavo už simbolinę kainą? Kam buvo pelningas visas turto grąžinimas,
  kai vieni atgavo kažkada praradusią nuosavybę, nors daug metų negyveno
  Lietuvoje ir nieko joje nekūrė? Ar ne tie patys politikai su verslininku
  klanu, mosuojantys įstatymais ir nutarimais, pažymom, kai reikia,o kai
  reikia žmonėms pakelti algas ar pensijas, tada prasideda komedija....
  Patogu slėptis už statistinių skaičių, leisti pinigus už projektus,
  kurie niekam nereikalingi ir dejuoti, jog žmonės nevertina laisvės
  laisvai plepėti bet ką, bet ne gyventi ne kalbomis oriai, bet iš
  tikrųjų... Juk ir Vokiečiai nukentėjo po II pasaulinio karo, buvo
  padalinti, bet sugebėjo pažengti į priekį patys, be jokių kitų
  šalių pamokslų, kaip ir tos šalys, kurios neturi nei naftos , nei
  aukso klodų, bet žmonės gyvena geriau, jei tikrai dirba, o ne imituoja
  darbą...

 • taigi 2018 gegužės mėn. 20 d. 10:22:51

  nuo sungrybio viespatavimo viskas prasidejo gi

 • valdas 2018 gegužės mėn. 20 d. 07:45:10

  Yra vagys,yra dori zmones, su morale,gal kartais ji kam paslysta,bet...
  Tai ypatinga isgamu invaziniu oziu,musmiriu veisle...
  Nieko nekurt,o vogt,bet tas vogimas dar su kenkejiskumu,kad nieko
  neliktu,naikint,kad sunkiai atsigautu...
  Sita padla,brudu brudas,isgamu isgama ir su ozio saika turi (komentaro
  dalis kursto nesantaiką, - red. past.)...
  Syyysai...,siek tiek kitokie, jie ziuri saves,tik sau...

 • Faktas 2018 gegužės mėn. 20 d. 07:21:46

  Galingiausias teisininkų klanas. Ir VSD pažymas kaip reikės, taip ir
  išvartys ir liberalus su MG boltikais išsuks. Aišku, ne už ačiū.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018