respublika.lt

2018 rugpjūčio 19, sekmadienis

Politinės korupcijos bylos nagrinėjimas tęsis po savaitėsnuotraukos (13)

2018 birželio mėn. 08 d. 16:50:11
Artūras Ketlerius, Elta

Penktadienį pradėjus nagrinėti politinės korupcijos bylą, kaltinamieji reikalavo nušalinti tiek prokurorą, tiek pačią teisėjų kolegiją.

 

Dėl to teismas pasisakys birželio 15 dieną, 8 valandą, kai bus skelbiama nutartis.

Byloje teisiamieji siekia nušalinti tiek prokurorą Justą Laucių, tiek ir visą teisėjų kolegiją. „MG Baltic“ koncernas poveikiu teismui kaltina ir prezidentę Dalią Grybauskaitę. O Eligijus Masiulis teigia, kad prokuroras šią savaitę lankėsi Prezidentūroje, tad turėtų nusišalinti.

Prokuroras J. Laucius po posėdžio žurnalistams teigė, kad net jei jį nušalintų, „nepakeičiamų prokurorų nėra“, tačiau advokatų argumentai, kad jis yra šališkas, yra nepagrįsti. Jis taip pat neigė E. Masiulio kaltinimus, kad jis šią savaitę lankėsi Prezidentūroje.

„Šešiolika metų nesilankiau tame pastate“, - žurnalistams po posėdžio sakė prokuroras.

Į tai E. Masiulis atkirto, kad „viskas artimiausiu metu taps aišku“, tačiau į žurnalistų klausimą, ar tai reiškia, jog jis pateiks įrodymų, neatsakė.

E. Masiulis taip pat teigė, kad nors posėdyje prokuroras tikino, jog susirašinėjimas elektroniniu paštu su prezidente yra byloje, per apklausas tai nebuvo pateikta.

„Noriu objektyvaus proceso, kad prokuroras neišiminėtų iš bylos to, kas jam pasirodė nesvarbu. O teisėjams tai gal pasirodys svarbu“, - sakė E. Masiulis.

Koncerno advokatas Linas Belevičius, Vilniaus apygardos teismui posėdyje padarius pertrauką, žurnalistams teigė, kad teisėjų kolegija turėtų nusišalinti. Be to, užsiminė apie planus kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT).

„Paskaitykime NSGK išvadą, kurią patvirtino Seimas. Jau šioje išvadoje koncernas yra įvardytas kaip nusikalstama grupė. Tai gal apskritai nebereikia teismo, Seimas galėtų ir bausmę paskirti. Vytautas Bakas jau skaičiuoja milijardus, galėtų ir metus paskaičiuoti. Lygiai taip pat apie atskirus įrodymus yra kalbėjusi prezidentė per pastarąjį laikotarpį. Esant tokiai situacijai, tos garantijos, kurių reikalauja Europos Žmogaus Teisių Teismas, iš kaltinamųjų yra atimtos - tiek į nepriklausomą teismą, tiek į nekaltumo prezumpciją“, - žurnalistams sakė L. Belevičius.

Anot jo, valstybė nesugeba organizuoti teismų darbo.

„Jeigu valstybė nesugeba organizuoti tokių teismo procesų, reiškia ji nesugeba. (...) Galbūt tegul organizuoja NSGK posėdžius ir parlamentinius tyrimus. Labai puikiai sekasi. (...) Aš manau, kad sulaukime teismo sprendimo, tai buvo gynybos argumentai, kur galiausiai pasisakys Europos Žmogaus Teisių Teismas“, - tikino L. Belevičius.

Anot jo, į EŽTT bus kreipiamasi, kai ateis „tam tinkamas procesinis laikas“.

Šį kartą į teismo posėdį atvyko visi teisiamieji: buvę liberalai Gintaras Steponavičius, Šarūnas Gustainis, E. Masiulis, taip pat buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys ir buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimonas Kurlianskis.

R. Kurlianskis pareiškė norintis, kad būtų nušalinta visa teisėjų kolegija. E. Masiulis nori, kad būtų nušalintas prokuroras J. Laucius, pastarąjį nušalinti nori ir Š. Gustainis. Nušalinimų reikalauja ir „MG Baltic“ koncernas. V. Gapšys ir G. Steponavičius nepareiškė noro nušalinti teisėjus arba prokurorą.

E. Masiulis teismo posėdyje nusprendė pasisakyti ne tik per advokatą, bet ir pats. Jis teigė, kad prokuroras turėtų išvengti bet kokių įtakų, o, jo žiniomis, trečiadienį, apie 10.45 val., prokuroras lankėsi Prezidentūroje.

Tai E. Masiuliui sukėlė įtarimų, apie ką buvo kalbamasi.

E. Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas prokurorą kaltino šališkumu, nusistatymu prieš E. Masiulį bei kad jis teismui pateikė ne visą informaciją.

Š. Gustainio advokatas Linas Kuprusevičius kaip argumentą naudojo konservatoriaus, kurio narystė partijoje sustabdyta, Lauryno Kasčiūno susitikimą su „MG Baltic“ atstovu. Anot jo, situacija analogiška kaip Š. Gustainio, skiriasi tik jų atstovautos partijos. Pasak advokato, Mantas Adomėnas susitikimuose su „MG Baltic“ prašė paramos. Tačiau, advokato teigimu, nors duomenų gerokai daugiau, L. Kasčiūnas ir M. Adomėnas buvo apklausti kaip liudytojai ir jiems „net nebuvo suteiktas specialiojo liudytojo statusas“.

„MG Baltic“ advokatas L. Belevičius teigė, kad abejotina, jog teisėjai gali būti nešališki. Anot jo, tuo laikotarpiu, kai teisėjai turėjo susipažinti su bylos medžiaga - nuo balandžio pabaigos iki ketvirtadienio - aukščiausi šalies vadovai ne kartą „MG Baltic“ įvardijo kalta, organizuota nusikalstama organizacija.

Pasak jo, prezidentė D. Grybauskaitė kelis kartus pasisakė apie bylą, taip darydama spaudimą teismui. Jis įvardijo D. Grybauskaitės interviu LRT televizijai ir portalui delfi.lt, kur ji kalbėdama apie galimą E. Masiulio kyšį, įvardindama „paskolą dėžutėje“ iškėlė rankas ir parodė kabučių ženklą. Advokato teigimu, tai yra nepalankios visuomenės nuomonės formavimas, tai galima vertinti kaip jos nuomonės išsakymą teismui, kokio sprendimo ji tikisi.

Jis taip pat teigia, kad tai, jog VSD pažymos apie „MG Baltic“ buvo paviešintos žiniasklaidai, rodo, kad Seimo NSGK nariai galėjo norėti iš anksto suformuoti nuomonę apie bylą.

L. Belevičius taip pat įvardijo, kad prie spaudimo prisidėjo Seimo narių V. Bako, Rasos Juknevičienės, Gabrieliaus Landsbergio, Naglio Puteikio pasisakymai, taip pat Vilniaus miesto mero - Remigijaus Šimašiaus - teiginiai.

„Už žiniasklaidos kampanijos metu informacijos atsakinga yra būtent valstybė ir valstybės pareigūnai. (...) Kampanija vyko tuo metu, kai buvo suformuota teisėjų kolegija“, - posėdyje sakė L. Belevičius, teigdamas, kad žiniasklaidoje pasirodę pranešimai daugiausiai buvo VSD ataskaitų turinio perrašymas.

R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas teigė, kad tiek prezidentės pasisakymai, tiek kitų politikų svarstymai, ar E. Masiulio gauti pinigai buvo paskola, darė įtaką teisėjų kolegijai.

„Jeigu gerbiama kolegija padarytų tas pačias išvadas kaip prezidentė, natūralu, kad kils klausimų apie nešališkumą. (...) Tam, kad būtų išvengta abejonių teismo nešališkumu, manau, kad visgi esant šioje situacijoje, yra pagrindo gerbiamai kolegijai nusišalinti“, - posėdyje sakė S. Slapšinskas.

Prokuroras J. Laucius, kalbėdamas apie teisėjų nušalinimą, teigė, kad tai, jog šalies vadovai pasisakė apie „MG Baltic“ bylą, nėra privaloma teismui, todėl tai nėra tinkamas argumentas nušalinti kolegiją.

„Šalyje realiai veikia valdžių padalijimo principai. (...) Neturi jokio pagrindo išvadai, kad būtent dėl to, kad teisėjai turėtų kažkaip reaguoti į Seimo narių ar kitas pastabas“, - sakė prokuroras.

Prieš teismo posėdį G. Steponavičius, dėl kurio neatvykimo ketvirtadienį buvo atidėtas bylos nagrinėjimas, teigė, kad nežinojo, jog bylos nagrinėjimas sutriks.

„Nemaniau, kad mano nepasirodymas sutrikdys bylos nagrinėjimą. (...) Esu suinteresuotas kuo greitesniu bylos nagrinėjimu“, - prieš teismo posėdį žurnalistams teigė G. Steponavičius.

Kaltinimai pareikšti ir pačioms Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijoms bei „MG Baltic“.

Teisėsauga įtaria, kad politikai, imdami kyšius iš „MG Baltic“, palaikė ar inicijavo koncernui palankius sprendimus Seime bei kitose valstybės institucijose, taip pat darė poveikį nulemiant viešųjų pirkimų laimėtojus.

Ikiteisminio tyrimo metu apklausta daugiau nei 150 asmenų, iš kurių daugiau kaip 50 - praėjusios ir šios kadencijos Seimo nariai, keletas buvusių ministrų, Europos Parlamento narių. Atlikta daugiau nei 200 apklausų ir daugiau nei 30 kratų.

Įtariama, kad Š. Gustainis gavo daugiau nei 8 tūkst. eurų kyšį, G. Steponavičius - 15 tūkst. eurų, V. Gapšys - daugiau nei 27 tūkst., E. Masiulis kaltinamas daugiau nei 106 tūkst. eurų kyšio paėmimu.

Darbo partija įtariama kyšininkavimu ir prekyba poveikiu, Liberalų sąjūdis - kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Įtariama, kad politikai dėl kyšių tarėsi su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau Seime ar kitose institucijose siūlė arba palaikė koncernui palankias iniciatyvas.

Visi įtariamieji savo kaltę neigia. „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus bylą pavadino politizuota, o kaltinimus laiko nepagrįstais.

Baudžiamąją bylą nagrinėja trijų teisėjų - Jurgitos Kolyčienės, Ugniaus Trumpulio ir Nijolės Žimkienės - kolegija.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (13)

 • man 2018 birželio mėn. 11 d. 14:25:05

  susidare toks ispudis, kad vien Kurlianskis laikosi kaip tikras vyras, o
  apie parsidavusius politikierius net nekalbu. Kodel anksciau, kai mums
  kurete istatymus, vaidinote viska zinanciais ir ismananciais, o va kai
  pakibo damoklo kardas, pirmiausia pasirupinote advokatais, taigi esate
  proto bokstai, ginkites patys, verskites per galvas irodinedami savo
  tiesas, o faktas lieka faktu - parsidaveliai, ko nepasakysi apie prekeivi -
  jis verslo zmogus, ieskojo parsidaveliu ir rado.

 • senis 2018 birželio mėn. 09 d. 13:41:27

  geriausia iseitis Mockui, patepti prokurora ir teisma. Cia gi rinkos
  politika. Netepes nevaziuosi.

 • bus kaip visada bus 2018 birželio mėn. 09 d. 11:38:26

  is didelio debesio mazas lietus. I kalejimus sodina tuos,kurie pavagia
  batona

 • Demokratiškoje Lietuvoj 2018 birželio mėn. 09 d. 11:32:27

  nusikaltėliai patys pasirinks prokurorus ir teisėjus,o gal ir
  kalėjimus Kanaruose.
  Jei bankų žlugdymo bylose galima Friklius nusisamdyti,tai
  kodėl nesamdome prokuroro iš Italijos,o teisėjo iš Ispanijos?

 • S 2018 birželio mėn. 08 d. 20:25:02

  Auginame vaikus, leidžiame į mokslus, po to jie įsidarbina į privačias
  įmones, kurioms teikia visokeriopą pagalbą, kaip mandriau mus pačius
  apiplėšti...

 • ozas 2018 birželio mėn. 08 d. 18:36:55

  cirkas prasideda tik kiek laiko vyks cia pasityciojimas is lietuvos
  zmoniu jie juokiasi nes nieko nebus jau dabar prasidejo bylos
  vilkinimas

 • Teisingumas 2018 birželio mėn. 08 d. 17:46:49

  Visus tuos aferistus parišti už kiaušių ant medžio šakos.

 • esmėj 2018 birželio mėn. 08 d. 16:22:55

  Jie teisūs. Ir čia valdžios darbo brokas. Kaip ir tautos neatsakingumo
  kaina renkantis valdžią ir ją kontroliuojant. Konkrečiai Prezidentės.
  Kuri skiria teisėsaugos vadovus su seimo pritarimu ir kaip kontroliuoja
  jų veiklą. taip ir turi. O čia patys valdžioje žaidė.. Ir kaltų
  ieško.

 • abc 2018 birželio mėn. 08 d. 15:57:02

  Su nušalinimais.. Žinot tai labai apibrėšta procedūra. Numatyta kaip
  ir dėl ko gali būt nušalinti ir prokuroras ir teisėjai.. Advokatai
  galėtų apšviest kaltinamuosius, kad tokia ,,ginyba'' yra visiškai
  beviltiška ir neperspektyvi. Kitas dalykas, kad jie tiesiog kvaili, juos
  pagavo už rankos. Su sužymėtais pinigais. Yrašė viską. Nufotkino...
  Tai registruoti faktai, o ne prielaidos ar ytarimai. Viskas nenuneigiama ir
  negynčyjama. Tai galima tik viena ,,ginyba''. Prisipažynt, padėt tyrt ir
  gailėtis. Dar žąlą atlygint. Čia net nėra ,,garbingos išeities'',
  nes vagis pagautas už rankos. Svaiksta nesamones, vaidina nekaltą, dar į
  gėjų teises kreipsis..
  Neapgins nei naglos kiaulės akys, nei lašiniai

 • valdas 2018 birželio mėn. 08 d. 15:17:51

  "Neklausykite tu,kurie,kalba kvailai apie kitus ir gerai apie
  jus".L.N.Tolstojus

 • Vor v zakone 2018 birželio mėn. 08 d. 15:00:24

  O kai panele partines mokyklos mokytoja:) tauta isrinko pirma kadencija, ji
  juk isleke pirma vizita i Svedija ir sako susitiko su banikininkais, kas
  paneigs, kad nebuvo sutarta sunaikinti keleta banku sitoje ubagu vagiu
  valstybeje, taip kaip ir krito Snoras ir Ukio bankai , patys brutaliausi
  banku sunaikinimo atvejai Europoje, o Ukio bankas padalintas tokiais
  metodais, kad atrodo 2 atvejis pasaulyje:) ir viskas vyksta cia Europos
  vidury:)

 • Irena 2018 birželio mėn. 08 d. 14:33:38

  Na del teiseju tai nezinau, bet del prokuroro, tai galimai tik del akiu tas
  nusalinimas...

 • taigi 2018 birželio mėn. 08 d. 14:15:58

  teisėjus nušalinti ir bylą nagrinėti paskirti MG Baltic teisėjui
  Greičiui, prokurorą nušalinti ir paskirti prokuroru MG Baltic klerką
  R.Jancevičių.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • VESTUVĖS: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį atvyko į Gamlico kaimą Austrijoje, kur dalyvaus šios šalies užsienio reikalų ministrės Karinos Kneisl ir verslininko Volfgango Meilingerio vestuvėse.
 • KVIEČIA: Klaipėdos švyturyje šeštadienį bus minima Pasaulinė švyturių diena; Klaipėdos švyturys laisvam lankymui bus atvertas nuo 11.00 iki 18.00 val.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums trukdo viešai vaikus žindančios moterys?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +17 C

   +12  +14 C

 

   +15 +17 C

  +25  +27 C

   +21  +23 C

 

   +21  +23 C

  1-2 m/s

  1-3 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018