respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriamsnuotraukos (62)

2018 birželio mėn. 06 d. 12:50:44
Danas NAGELĖ

Seimas vakar pritarė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadoms, nors diskusijos buvo itin karštos. Labiausiai atmosferą įkaitino NSGK narys valstietis Dainius Gaižauskas, pastebėjęs, kad valstybėje ypatingai bloga padėtis, nes „valstybė praktiškai yra parklupdoma“, o ypatingai riesta, jo nuomone, yra konservatoriams.

 

Seime svarstant NSGK išvadas, D.Gaižauskas kolegas kvietė tarnauti žmonėms, o ne koncernams.

Vėliau D.Gaižauskas „Vakaro žinioms“ išreiškė nuostabą, kad dalis politikų, ypač konservatoriai, ragino „viską pamiršti ir eiti toliau“.

„Matyt, jie nori išvengti viešumo, kad žmonės nepamatytų, kas darėsi, kai jie valdė. Bet jei galimai buvo padarytos nusikalstamos veikos, jei buvo padaryta žala valstybei, valstybė privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad kaltieji būtų nuteisti, o žala - išieškota. Tą ir bandome daryti. Priešingu atveju būtų sukurtas precedentas, kad net už nusikalstamu keliu padarytą milžinišką žalą būtų nebaudžiama. Negali būti nebaudžiamumo ir neliečiamųjų. Tačiau konservatoriai, matyt, bijo, kad, pradėjus ikiteisminį tyrimą, paaiškės, jog Andriaus Kubiliaus laikais buvo žinoma, kas vyksta valstybėje, tačiau tai buvo toleruojama“, - svarstė parlamentaras.

D.Gaižauskas tikisi, kad nebus apsiribota tais dalykais, kurie buvo NSGK tyrimo objektai. Pasak jo, ypatingo dėmesio turėtų sulaukti SGD terminalo ir kitos aferos.

Reaguodamas į kolegos kalbą NSGK pirmininkas valstietis Vytautas Bakas pakvietė nesivadovauti noru kažkam atkeršyti. Parlamentinis tyrimas, anot jo, nebuvo nukreiptas prieš partiją, ar prieš asmenis.

„Sustokime nuo noro kažkam atkeršyti“, - ragino V. Bakas, pakvietęs į problemą pasižiūrėti ne per vienos partijos prizmę, o per visos politinės sistemos sąrangą.

Parlamentaras Povilas Urbšys apgailestavo, kad komiteto tyrime nebuvo įvertinta galimai neskaidri konservatorių veikla. P. Urbšys reiškė kaltinimus ekspremjerui konservatoriui Andriui Kubiliui.

„Mano žiniomis, tada, kai iš tikrųjų skilo Tautos prisikėlimo frakcija ir kilo pavojus, kad gali būti nepatvirtintas biudžetas, įvyko Dariaus Mockaus, Raimondo Kurlianskio ir Romano Raulynaičio („MG Baltic“ esamų ir buvusių vadovų, - aut. past.) susitikimas su Andriumi Kubiliumi. Ir buvo padarytas sandėris, kad mainais „MG Baltic“ paveiks būtent atskilusią frakciją, kuri parems biudžetą“, - sakė P. Urbšys, klausdamas ar taip A. Kubilius neprisidėjo prie „MG Baltic“ turtėjimo.

A.Kubilius atsakė, kad, klausantis D.Gaižausko ir P.Urbšio, susidaro įspūdis, kad yra kelios NSGK išvadų versijos. Pasak jo, vieną NSGK versiją pristatė V.Bakas, o kitas versijas - D.Gaižauskas, Ramūnas Karbauskis ir P.Urbšys. A.Kubilius bandė įrodyti, kad konservatoriai nepasidavė nei „MG Baltic“, nei „Rosatom“ spaudimui.

NSGK pirmininkas V.Bakas sakė, kad „MG Baltic“ ir kitos verslo arba interesų grupės atsirado parlamentinio tyrimo dėmesio centre tik dėl to, kad „kišimasis į politinius, visuomeninius procesus, įtaka sprendimų priėmėjams yra ne atsitiktinė, ji yra sisteminė ir trunka daugelį metų“.

„Ir su tuo mes negalime taikstytis“, - sakė V.Bakas.

Kalbėdamas apie 2008-2012 metus, NSGK vadovas pažymėjo, kad „tai buvo aukso amžius „MG Baltic“ grupei: kada visi veržėsi diržus, žmonėms buvo mažinami atlyginimai, daugelis įmonių ir verslų bankrutavo, pasak V.Bako, „MG Baltic“ gavo užsakymų, kurių vertė siekė apie 500 mln. eurų.

 

***
- NSGK pirmininkas Vytautas Bakas tikisi, kad valstybė išieškos žalą, patirtą dėl „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“, o ji esą siekia apie 1,5 mlrd. eurų. Jums, kaip teisininkui, tokios parlamentaro viltys atrodo pagrįstos? Ar valstybė turi tokių svertų, nes, tikėtina, verslas nesutiks su tokiomis išvadomis?, - „Vakaro žinios“ teiravosi teisininko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Egidijaus BIČKAUSKO:

- Manyčiau, kad normalia teismine tvarka tokių nuostolių išieškoti būtų neįmanoma. Neįmanoma būtų netgi objektyviai nustatyti žalos dydžio. Galiu pateikti pavyzdį. Vargu, ar kam yra paslaptis, kad mūsų suskystintų dujų terminalas nupirktas per brangiai ir už jį mes visi mokame per brangiai. Turbūt visi su tuo sutiktume. Tačiau lygiai taip pat turbūt visi sutiktume, kad politiniu aspektu jis duoda tam tikrų privalumų, nes dujų prasme mes esame labiau nepriklausomi, nei buvome. Tačiau pinigine prasme mes galėjome nusipirkti mažesnį. Kaip atlikti skaičiavimą tarp naudos ir ekonominės žalos? Kaip tai įvertinti? Bijau, tai sudėtinga, jei iš viso įmanoma. Aš, gink Dieve, nieko neginu. Man istorija su LEO LT visada atrodė labai įtartina.

Kita vertus, jūs išreiškėte abejones, kad verslas savanoriškai atlygins žalą, jei ji iš tiesų buvo padaryta. Galbūt jūsų abejonės nepagrįstos? Gal tas ar kitas juridinis asmuo, kaltinamas žalos padarymu arba naudos turėjimu, paskaičiuos ir pagalvos, kad jam neverta pyktis su valstybe ir geriau bent dalį atiduoti? Neatmetu jokių variantų. Pas mus viskas įmanoma.

- Jei VSD pažymoje, perduotoje NSGK, surašyta vien teisybė, kodėl nuo pat 2006 m. aukščiausi šalies vadovai nieko nedarė, leido verslo struktūrai užvaldyti valstybę, leido sandorius, atnešusius Lietuvai milijardinę žalą?


- Jei kas nors mums duotų visas iš eilės rašytas VSD pažymas ir vertinimus už šį laikotarpį ir pamatytume, kad visi vertinimai susiję tik su „Vilniaus prekyba“ bei „MG Baltic“, tada galima būtų klausti apie tai. Tačiau gal mes matome tik šimtadalį to, kas yra surinkta, o 99 proc. medžiagos surašyta visai kas kita?

- Gal ir dabar vyksta tokie patys dalykai, kaip pažymoje minėtu laikotarpiu, tik tai nėra viešinama?

- Apie tai ir kalbu. Todėl skeptiškai žiūriu į visus tokius politizavimus. Kur kalbama apie kyšį, neteisėtą finansavimą - tai yra viena. Tačiau kai daromos išvados, kad kažkoks verslo vienetas ieško ryšių aukščiausiuose valdžios sluoksniuose tam, kad sudarytų sau geresnes verslo sąlygas - nematau labai didelės problemos, nes tai yra natūralu. Aišku, jei ta įtaka kuriama už pinigus, jei politikai pradeda vykdyti korupcinę veiklą - tai jau kas kita.Viskas priklauso nuo politinio vertinimo, nuo to, iš kokio taško bus pažiūrėta, todėl neskubu daryti išvadų. Todėl ir žalos išieškojimo galimybe labai abejoju. Štai, pavyzdžiui, iš ko išieškosime žalą dėl „Mažeikių naftos“, kurią ne pardavėme, o dar ir primokėjome?

- 2004-iais Seime baigė darbą laikinoji tyrimo komisija, kuri ir žalos dydį dėl „Mažeikių naftos“, ir kaltuosius įvardijo. Pasekmių - jokių.

- Manau, kad ir su dabartinėmis NSGK išvadomis bus tas pats.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (62)

 • Vilhelmas Petraitis. 2018 birželio mėn. 06 d. 10:08:35

  Gal jau baigsim garbinę senelį atkūrusį naują Lietuvą.

 • aik jau aik ..... 2018 birželio mėn. 06 d. 10:03:47

  taip nieko nebus ,brangusis Bičkauskai.Pats JAU,kaip rodo minties eiga
  ,esi visa sugadintas "trynimosi" valdžioje .Todėl rimtai paties patarimų
  jau senai nevertinu : žmonėms reikia ne kažkokio "keršto" už baisias
  aferas ,o tiesos ir teisingumo,kas senai užsisėdėjusiems yra visiškai
  svetima ir nebesuprantama. O ir seimerių kadencijų skaičių mažinti iki
  dviejų - reikia gi žmones gelbėt nuo natūralaus "stogo"
  važiavimo,kurio pagrindinė priežastis - per ilgas ....

 • komedija 2018 birželio mėn. 06 d. 09:52:10

  Juk visi įtesinti dejuotojai skundžiasi, kad nieko negalima padaryti...O
  ką jie darė? Kvietė pokalbiui Lietuvoje reziduojančius ambasadorius,
  Varšuvoje reziduojančius užsienio žurnalistus? Prašė, kad padėtų
  tarptautinės organizacijos? Užsienio šalių vyriausybės? Kuoliai,
  juozaičiai, radžvilai ir kt. popierinių džiunglių tigrai...

 • komedija 2018 birželio mėn. 06 d. 09:47:10

  Kodėl Bičkauskas paseno? Visada buvo dejonių meistras, kad nieko
  negalima padaryti...

 • Čiukčia 2018 birželio mėn. 06 d. 08:54:53

  Tai kodėl Lietuvos seime vis dar sėdi dvi teroristinės partijos
  konservatoriai ir liberalai?

 • Pensininke 2018 birželio mėn. 06 d. 08:44:18

  Zmones prabuskite, kodel tiek ilgai miegate uzliuliuoti partiniu
  vagiu gauju , kodel Grybauskaite tylejo dvi kadencijas? Teisingi
  P.Grazulio zodziai TV laidoje : kad norima valstybe SUSILPNINTI,
  PRASKOLINTI ir is varzytiniu.

 • Donatas 2018 birželio mėn. 06 d. 08:40:04

  PONAI KORUMPUOTI PSEUDOPATRIOTAI,
  LIETUVA YRA ES, O NE RUSIJOS AR Š.KORĖJOS SUDĖTYJE, TODĖL VISADA
  PRAŠAU LYGINTIS SU KITOMIS ES VALSTYBĖMIS, O ČIA LIETUVA PIRMAUJA
  PAGAL:
  1. Didžiausią socialinę atskirtį,
  2. Mažiausius atlyginimus ir pensijas,
  3. Didžiausią emigraciją,
  4. Didžiausią savižudybių skaičių,
  5. Didžiausią prasigėrusių žmonių skaičių.
  ŠTAI TOKS KORUMPUOTŲ PSEUDOPATRIOTŲ IR BAUDŽIAVOS LYGIO OLIGARCHŲ
  LIETUVOS ROJUS PO 28 METŲ „NEPRIKLAUSOMYBĖS“.

 • klounas iš milicijos 2018 birželio mėn. 06 d. 08:35:41

  milicininkas Gaižauskas pagavo vieną miško vagį ir kolchozo dėka tapo
  įžymus politikierius, užspringęs konservais - gražulio, skardžiaus,
  Karbauskio mokykla.

 • Klaipėda 2018 birželio mėn. 06 d. 08:30:42

  Kol neišspardysit ši..nų konservų išgamoms, tol valstybėje niekada
  nebus tvarkos. Vyt lauk tuos šunis iš seimo visiems laikams.

 • brojlerio vagiu sutve kai ir nubaude lietuva 2018 birželio mėn. 06 d. 07:49:01

  Paskutine savo darbo diena tuometis energetikos ministras Arvydas Sikmokas
  paraše Europos Sajungai laiška su prašymu sustabdyti finansavima
  Ignalinos atomines elektrines uždarymui. Briuselio klerkai laiška gavo
  ir... perpus apkarpe finansavima. Kodel A.Sikmokas taip pasielge?Lietuva
  patyre beveik 400 mln. euru nuostoli vien del konservatoriu galimo
  pasiutimo, kad pralaimejo rinkimus“,

 • Pilietis 2018 birželio mėn. 06 d. 07:37:38

  Bičkauskas paseno:vien padejavimai,kad nieko negalima padaryti.

 • Vietoj šamanės 2018 birželio mėn. 06 d. 07:31:21

  Ir ką gi gerai ir tokia patieka tiems ant kurių eina viešumo debesis

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TRIKDŽIAI: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį dėl techninių darbų trumpam sutriks banko „Luminor“ internetinė bankininkystė; nuo ketvirtadienio 22.30 val. iki penktadienio 2 val. „Luminor“ klientams nebus galimybės naudotis interneto banku, mobiliuoju banku bei sumokėti už prekes ir paslaugas elektroninėse parduotuvėse.
 • NELAIMĖ: trečiadienį Kolumbijoje aštuoni žmonės žuvo, o dar 10 buvo sužeisti, kai į minią įsirėžė sunkvežimis; tragedija įvyko kelyje, kuriame žmonės buvo susirinkę pažiūrėti anksčiau įvykusios avarijos padarinių; sunkvežimio vairuotojas nesuvaldė transporto priemonės ir įsirėžė į juos; spėjama, kad sugedo sunkvežimio stabdžiai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Sveikata Grožis