respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriamsnuotraukos (62)

2018 birželio mėn. 06 d. 12:50:44
Danas NAGELĖ

Seimas vakar pritarė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadoms, nors diskusijos buvo itin karštos. Labiausiai atmosferą įkaitino NSGK narys valstietis Dainius Gaižauskas, pastebėjęs, kad valstybėje ypatingai bloga padėtis, nes „valstybė praktiškai yra parklupdoma“, o ypatingai riesta, jo nuomone, yra konservatoriams.

 

Seime svarstant NSGK išvadas, D.Gaižauskas kolegas kvietė tarnauti žmonėms, o ne koncernams.

Vėliau D.Gaižauskas „Vakaro žinioms“ išreiškė nuostabą, kad dalis politikų, ypač konservatoriai, ragino „viską pamiršti ir eiti toliau“.

„Matyt, jie nori išvengti viešumo, kad žmonės nepamatytų, kas darėsi, kai jie valdė. Bet jei galimai buvo padarytos nusikalstamos veikos, jei buvo padaryta žala valstybei, valstybė privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad kaltieji būtų nuteisti, o žala - išieškota. Tą ir bandome daryti. Priešingu atveju būtų sukurtas precedentas, kad net už nusikalstamu keliu padarytą milžinišką žalą būtų nebaudžiama. Negali būti nebaudžiamumo ir neliečiamųjų. Tačiau konservatoriai, matyt, bijo, kad, pradėjus ikiteisminį tyrimą, paaiškės, jog Andriaus Kubiliaus laikais buvo žinoma, kas vyksta valstybėje, tačiau tai buvo toleruojama“, - svarstė parlamentaras.

D.Gaižauskas tikisi, kad nebus apsiribota tais dalykais, kurie buvo NSGK tyrimo objektai. Pasak jo, ypatingo dėmesio turėtų sulaukti SGD terminalo ir kitos aferos.

Reaguodamas į kolegos kalbą NSGK pirmininkas valstietis Vytautas Bakas pakvietė nesivadovauti noru kažkam atkeršyti. Parlamentinis tyrimas, anot jo, nebuvo nukreiptas prieš partiją, ar prieš asmenis.

„Sustokime nuo noro kažkam atkeršyti“, - ragino V. Bakas, pakvietęs į problemą pasižiūrėti ne per vienos partijos prizmę, o per visos politinės sistemos sąrangą.

Parlamentaras Povilas Urbšys apgailestavo, kad komiteto tyrime nebuvo įvertinta galimai neskaidri konservatorių veikla. P. Urbšys reiškė kaltinimus ekspremjerui konservatoriui Andriui Kubiliui.

„Mano žiniomis, tada, kai iš tikrųjų skilo Tautos prisikėlimo frakcija ir kilo pavojus, kad gali būti nepatvirtintas biudžetas, įvyko Dariaus Mockaus, Raimondo Kurlianskio ir Romano Raulynaičio („MG Baltic“ esamų ir buvusių vadovų, - aut. past.) susitikimas su Andriumi Kubiliumi. Ir buvo padarytas sandėris, kad mainais „MG Baltic“ paveiks būtent atskilusią frakciją, kuri parems biudžetą“, - sakė P. Urbšys, klausdamas ar taip A. Kubilius neprisidėjo prie „MG Baltic“ turtėjimo.

A.Kubilius atsakė, kad, klausantis D.Gaižausko ir P.Urbšio, susidaro įspūdis, kad yra kelios NSGK išvadų versijos. Pasak jo, vieną NSGK versiją pristatė V.Bakas, o kitas versijas - D.Gaižauskas, Ramūnas Karbauskis ir P.Urbšys. A.Kubilius bandė įrodyti, kad konservatoriai nepasidavė nei „MG Baltic“, nei „Rosatom“ spaudimui.

NSGK pirmininkas V.Bakas sakė, kad „MG Baltic“ ir kitos verslo arba interesų grupės atsirado parlamentinio tyrimo dėmesio centre tik dėl to, kad „kišimasis į politinius, visuomeninius procesus, įtaka sprendimų priėmėjams yra ne atsitiktinė, ji yra sisteminė ir trunka daugelį metų“.

„Ir su tuo mes negalime taikstytis“, - sakė V.Bakas.

Kalbėdamas apie 2008-2012 metus, NSGK vadovas pažymėjo, kad „tai buvo aukso amžius „MG Baltic“ grupei: kada visi veržėsi diržus, žmonėms buvo mažinami atlyginimai, daugelis įmonių ir verslų bankrutavo, pasak V.Bako, „MG Baltic“ gavo užsakymų, kurių vertė siekė apie 500 mln. eurų.

 

***
- NSGK pirmininkas Vytautas Bakas tikisi, kad valstybė išieškos žalą, patirtą dėl „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“, o ji esą siekia apie 1,5 mlrd. eurų. Jums, kaip teisininkui, tokios parlamentaro viltys atrodo pagrįstos? Ar valstybė turi tokių svertų, nes, tikėtina, verslas nesutiks su tokiomis išvadomis?, - „Vakaro žinios“ teiravosi teisininko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Egidijaus BIČKAUSKO:

- Manyčiau, kad normalia teismine tvarka tokių nuostolių išieškoti būtų neįmanoma. Neįmanoma būtų netgi objektyviai nustatyti žalos dydžio. Galiu pateikti pavyzdį. Vargu, ar kam yra paslaptis, kad mūsų suskystintų dujų terminalas nupirktas per brangiai ir už jį mes visi mokame per brangiai. Turbūt visi su tuo sutiktume. Tačiau lygiai taip pat turbūt visi sutiktume, kad politiniu aspektu jis duoda tam tikrų privalumų, nes dujų prasme mes esame labiau nepriklausomi, nei buvome. Tačiau pinigine prasme mes galėjome nusipirkti mažesnį. Kaip atlikti skaičiavimą tarp naudos ir ekonominės žalos? Kaip tai įvertinti? Bijau, tai sudėtinga, jei iš viso įmanoma. Aš, gink Dieve, nieko neginu. Man istorija su LEO LT visada atrodė labai įtartina.

Kita vertus, jūs išreiškėte abejones, kad verslas savanoriškai atlygins žalą, jei ji iš tiesų buvo padaryta. Galbūt jūsų abejonės nepagrįstos? Gal tas ar kitas juridinis asmuo, kaltinamas žalos padarymu arba naudos turėjimu, paskaičiuos ir pagalvos, kad jam neverta pyktis su valstybe ir geriau bent dalį atiduoti? Neatmetu jokių variantų. Pas mus viskas įmanoma.

- Jei VSD pažymoje, perduotoje NSGK, surašyta vien teisybė, kodėl nuo pat 2006 m. aukščiausi šalies vadovai nieko nedarė, leido verslo struktūrai užvaldyti valstybę, leido sandorius, atnešusius Lietuvai milijardinę žalą?


- Jei kas nors mums duotų visas iš eilės rašytas VSD pažymas ir vertinimus už šį laikotarpį ir pamatytume, kad visi vertinimai susiję tik su „Vilniaus prekyba“ bei „MG Baltic“, tada galima būtų klausti apie tai. Tačiau gal mes matome tik šimtadalį to, kas yra surinkta, o 99 proc. medžiagos surašyta visai kas kita?

- Gal ir dabar vyksta tokie patys dalykai, kaip pažymoje minėtu laikotarpiu, tik tai nėra viešinama?

- Apie tai ir kalbu. Todėl skeptiškai žiūriu į visus tokius politizavimus. Kur kalbama apie kyšį, neteisėtą finansavimą - tai yra viena. Tačiau kai daromos išvados, kad kažkoks verslo vienetas ieško ryšių aukščiausiuose valdžios sluoksniuose tam, kad sudarytų sau geresnes verslo sąlygas - nematau labai didelės problemos, nes tai yra natūralu. Aišku, jei ta įtaka kuriama už pinigus, jei politikai pradeda vykdyti korupcinę veiklą - tai jau kas kita.Viskas priklauso nuo politinio vertinimo, nuo to, iš kokio taško bus pažiūrėta, todėl neskubu daryti išvadų. Todėl ir žalos išieškojimo galimybe labai abejoju. Štai, pavyzdžiui, iš ko išieškosime žalą dėl „Mažeikių naftos“, kurią ne pardavėme, o dar ir primokėjome?

- 2004-iais Seime baigė darbą laikinoji tyrimo komisija, kuri ir žalos dydį dėl „Mažeikių naftos“, ir kaltuosius įvardijo. Pasekmių - jokių.

- Manau, kad ir su dabartinėmis NSGK išvadomis bus tas pats.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (62)

 • užsirašyk, Stebėtojau 2018 birželio mėn. 06 d. 13:49:49

  Archimedas sverto neprašė, bo pats jį išrado. Jis sakė "Duokite man
  atramos tašką ir aš išjudinsiu Žemės rutulį".
  :)

 • T0mas J. 2018 birželio mėn. 06 d. 13:48:10

  2012 m. rinkimuose į Seimą koncerno "MG Baltic" viceprezidentas
  konservatorius Artūras Listavičius kandidatavo TS-LKD sąraše bei
  vienmandatėje kaip TS-LKD atstovas. Tuo metu jis buvo ir Alkoholiniais
  gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas. Deklaravo per
  2011 m. gavęs 3.124.654 Lt pajamų.

 • Politinė korupcija 2018 birželio mėn. 06 d. 13:47:07

  "Aišku, jei ta įtaka kuriama už pinigus, jei politikai pradeda vykdyti
  korupcinę veiklą - tai jau kas kita."

 • nu 2018 birželio mėn. 06 d. 13:46:27

  Kiekvienam nusikaltėliui po frazę: "Viską pamirškim ir eikim toliau."
  O ypatingiems nusikaltėliams, valstybę pardavusiems, tiktų: "Dirbam
  Lietuvai".

 • Prašalietis 2018 birželio mėn. 06 d. 13:30:35

  Danas NAGELĖ:Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriams..Tokiu
  strapsnelio pavadinimu autorius bando savo"pasapnavimą pateikti kaip
  realybę".Nors ir mažaraštis šiandieninio kaimo bernas žino,kad
  sąjūdinė KGB-istinė ir profesionali komunistinė publika jau seniai
  persiformavo į"konservatorinę-krikščioniškają"politinę partiją.Jie
  tapo"tautiniu-politiniu elitu",kuris nepakeičiamai stumdosi prie valdžios
  lovio visus 28 metus ir po kurio politiniu stogu jau seniai yra
  pagrindinės valstybinės jėgos institucijos.Taip kad net ir išspirtas
  iš buvusios"politinės"chebros Bičkauskas šiame interviu lemena,kad yra
  VSIO ZAKONO ir jokių pasekmių nuo šio,kaip ir kitų buvusių
  praeityje,triukšmelio"VAGIA" nieko nebus ir durnių laivas
  toliau"sėkmingai plūduriuos kaip ir plūduriavo".Na o durnių laivo
  keleiviai,"gyvendami europinėje demokratijoje",gali kartas nuo
  karto"pasipiktinti ir būti nepatenkintais",bet į visa tai durnių laivo
  kapitonams ir jų"politinėms"komandoms yra nusišvilpt....

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 06 d. 13:16:20

  Bočeliui.Geriausiai ir pigiausiai bei sau naudingiausiai terminalą būtų
  pasistatę švogeriai Lubys ir Brazauskas,beveik už tiek pat kaip kūmai
  iš Šiaulių subudavojo valdovų rūmus.

 • valdas 2018 birželio mėn. 06 d. 12:36:35

  Gal ir galima prota pragert,aisku priklauso nuo kiekio ir kokybes gorgelio
  ir ilgiau issilaikai,jei issiblaivai-nedarai pachmielo...
  Taip kaip kalbet ka geriau kiseneje turet,lita,rubli,eura,doleri ar
  fleskike...a,ne ?

 • Irena 2018 birželio mėn. 06 d. 12:25:23

  Gerai sako E.Bickauskas.Juk visais laikais buvo ir tikrai toliau bus verslo
  lobistai.Tik visa tai turi buti GRIEZTAI pagal istatymus.O dabar palaida
  bala.Todel ir naudojasi verslininkai visokiomis istatymu landomis,
  pralandomis, o politikai is to pelnosi.Va cia ir yra esme.Grieztai bausti
  BE JOKIU ISLYGU reikia politikus, imancius "gerimu dezutes" ir kitokias
  gerybes.Tai ju turtas turi buti KONFISKUOTAS, jeigu nebus irodyta is kur ir
  kokie aitvarai ta turta sunese.Svarbiausias vaidmuo cia turi tekti
  teisininkams, kurie turetu SAZININGAI surinkti visus irodymus, be visokiu
  ten "bobuciu ir dieduku" palikimu.Bet, kaip girdime ir matome, su musu
  teisininku sazine irgi yra tam tikros problemos.Ir vel daina be galo...Esu
  nusivylusi musu "skaidriaisiais", bet reikia tiketi, kad mes atsitiesim.

 • Bočelis 2018 birželio mėn. 06 d. 12:18:08

  Ponas Bičkauskai nusišnekate, kaip eilinis konservatorius neturėdamas
  argumentu apsiginti.Pagal Tamstos teiginį, jai būtume įsigyja dar
  didesni SGD terminalą,tai būtume dar labiau nepriklausomi...nors
  piniginiu aspektu pralošiame,nes negalime paskaičiuoti,tarp žalos ir
  pelno.Ponas Lubys būtu
  paskaičiavęs,davęs pinigų ir pastatęs.O pardavus Mažeikių naftą
  Rusų žideliams sau į nuostolį patapome labiau nepriklausomi,,,

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 06 d. 11:40:11

  Trumpą atsakymą į klausimą Bičkauskui berods pasakė dar
  Archimedas:-"duokite man svertą ir aš apversiu žemę.''

 • Pasekmės 2018 birželio mėn. 06 d. 11:34:07

  Kai ištyrė "mažeikių naftą" tai aš supratu, kad toks tokį
  "padarė".Man reik duoną užsidirbt, o ne į mitingus vaikščiot. O kad
  iš biudžeto pinigėlius kažkam po šiai dienai beria, tai man vistiek :
  ar jie mersedesus pirks ar su mergom po komandiruotes duosis. Velniai
  nematė. Ar taip ar taip žmogeliui tik - barankos skylė. BET DABAR.....
  Aš sužinojau, kad kažkoks vienas mulkis su babkėm , PIRKO seimo narius.
  Tuos kuriuos aš rinkau, tuos kuriems leidau po 3000 kanceliarkėm . Ir
  šitiems dar mažai... dar parsidavinėjo kažkokiam parduotuvės
  direktoriui????.....

 • >Jonui 2018 birželio mėn. 06 d. 11:22:50

  Jonai, o man atrodo, kad tas kvietimas nekiršinti yra noras
  susikoncentruoti į tikslą. Valstiečiams labiau rūpi atskleisti ir
  panaikinti blogį, negu įrodyti "kad aš nekaltas o tu kaltas". Tu pats
  pagalvok: Juk kai savo bulves randi šernų išknistas po nakties ir
  suėstas, juk tu nepuoli eit ir rėkt ant kaimynų, kad jie tų šernų
  nesulikvidavo. Na nežinau, aš tai užsitverčiau savo lauką,
  pasikalbėčiau su kaimynais ką jie daro ir gal kartu nueitume pas
  girininką pagalvot ką darom?... Linkėjimai valstiečiams :-)

 • Kaimietis 2018 birželio mėn. 06 d. 11:16:45

  Manau, kol didysis patriarchas su parankine ne už grotų, tol Lietuvoje
  teisingumo ir nebepamatysime!

 • Rima 2018 birželio mėn. 06 d. 11:11:34

  R.Karbauskiui patarimas
  Ramūnai, kad ir ką būtum prisidirbęs, žinok: tavo komanda padarė tai
  ko iki šiol visi tie impotentai net nepabandė. Tai labai svarbu. Ir
  dabar, pasipils ant tavęs ir tavo žmonių visoks , kai kurių asmenų
  nuolatinis palydovas pamėgtas š... . Neišsigąsk. Žmonės tikrai nėra
  bukagalviai, mes suvokiam kas vyksta. Ir kad dabar JUs dergs dar labiau.
  Sveikos Lietuvos - tai nepaveiks. Jūs tik dirbkit toliau ir palikit mums
  spręsti kas yra kas. Pamatėm, kad Tiesa jums tikrai rūpi. Mums (kurie
  daiktus vadina tikrais vardais) irgi rūpi. Tas Jūsų tyrimas- įrodymas
  ir išskirtinis Jūsų darbas. Rinkėjams tai milžiniškas rodiklis ir
  argumentas. Sėkmės Jums

 • jonas 2018 birželio mėn. 06 d. 11:02:21

  PANASU KAD BAKAS BANDO PRIDENGTI KONSERVATORIUS KVIESDAMAS NEKERSITI BET
  JUK TAI DVIGUBI STANDARTAI.SITA ZULIKU PARTIJA PRISIDENGUSI PATRIJOTIZMU
  28METUS TIK KENKIA LIETUVOS ZMONEMS IR TIK AKLAS TO NEMATO.

 • manau 2018 birželio mėn. 06 d. 10:56:45

  koncervatoriai sukure sachmatu taisykles, ne va tai imkite ir zaiskite
  visi
  pagal tas sachmatu taisykles, tik deja jie patys nezaidzia shachmatais o
  reguliuoja pvz. temperatura tu zaideju, kad butu pakeliama arba
  nepakeliama, shtai ir visas kriukis

 • Rima 2018 birželio mėn. 06 d. 10:50:56

  ..per tuos 30 metų lietuviai ir šunauja ir runkeliais ir kt. epitetais
  buvo vadinami. Aš vis galvojau, na nejaugi tikrai tiek daugeliui žmonių
  galėjo būti protas susimaišęs, kad nematytų viso to brudo ir melo,
  kuris mūsų visų vardu įvairių "laisvę" atnešusių, buvo skelbiamas.
  Jaučiau, kad negali to būti. Lietuvis, tas kuris duoną savo darbu
  užsidirba, tyli tol, kol neturi ko pasakyti. Lietuvis niekada į muštynes
  pirmas nepuls. Lietuvis pirma neskubėdamas gerai viską į galvą
  susidės. O va dabar , kai jau yra daug gerai suprastų ir įvertintų
  dalykų,- konservams ir kitai ko "labai laisvą laisvę" nešusiai , galima
  eit ilsėtis :-) .. Jums jau nieks nepadės. Ir nieks Jūsų nevers, ir
  nekovos. Ir jokie TV projektai negelbės. Nes Pagrindinis projektas jau
  įvyko širdyse. To neįmanoma pakeisti niekuo. Tauta pamatė, kad atsirado
  kas mus girdi. Ir net jei valstiečius savo melu toliau dergsite, žmonės
  tikrai niekada nepamirš, kad jie bent jau bandė ieškot Tiesos ir
  įvardint melą. Ačiū valstiečiams.

 • taip.... 2018 birželio mėn. 06 d. 10:49:12

  Seime turi būti daugiau tokių principingų žmonių, kaip Dainius
  Gaižauskas.

 • nuomone 2018 birželio mėn. 06 d. 10:47:06

  viskas imanoma,kas del isieskojimo pavogtu pinigu,bet kad noro nera.O kaip
  Gruzijoje ateme is oligarchu pinigus,patys atidave ''gerose vietose
  pasedeje''.Galima garantuot, rezultatas bus nulinis,vogs is tautos ir
  toliau tie patys.Norint gauti rezultata reikia sodint,sodint ir sodint Ir
  turtus paimt.Bet kas ta darys?Matom kokia teisesauga,jei jie turi savo
  prokurorus ir kt.

 • mano nuomone 2018 birželio mėn. 06 d. 10:35:45

  mano nuomone,jei visi seimo nariai butu tokie kaip Gaizauskas ar bent jau
  kazkiek i ji panasus,tai Lietuva zydetu ir klestetu,o nesivilktu kazkur
  apacioj ir zmones nebegtu i uzsienius.Bet,kai seime dauguma visokiu
  kasciunu,adomenu,steponaviciu ir i juos panasiu,kuriu nagai tik i
  save,kurie tik ir ziuri kuo cia pasinaudoti ir ka apgauti,tai nieko gero
  negali buti.Visokius tokius reikia vyti is seimo nesuteikiant teises
  isidarbinti aukstose pareigose.Kas is to,kad jie baige tuos oksfordus ar
  kembridzus,jei ten ismoko tik aferas prasukti ir,akis isvertus,nesamones
  malti?

 • Juozas 2018 birželio mėn. 06 d. 10:34:41

  Nutraukti finansavimą konservatorių, liberalų partijoms. Sekmokas
  turėtų pats ar padedant konservatoriams tuos 400 mil. eurų grąžinti į
  biudžetą. Juk Kubilius leido tokį begėdišką laišką parašyti.

 • Gerai ,kad nevoge 2018 birželio mėn. 06 d. 10:22:31

  vistu , tada ,tikrai ,butu pasodine.

 • Prosenelis 2018 birželio mėn. 06 d. 10:19:47

  Idiejo masonu įteisintų vagiu išversta skuriu. Nuotrauka bet manau jau i
  užpakalius nie adatos neįkiši nes eina labai seuru liepteliu per praraja
  nes bijo nukristi o naktis neramios nes milijuonu basų netekti taip
  stengiesi prisipliesti ir gresmie tu milijuonu netekti tautos naikyntojams
  skurdintojam pareina viešpatavimo pabaiga tauta turietu ant Šakių miesla
  išmesti i savartyną kad oro neterštų tas laikas jau artieja tautos
  išdavikai negali būti nenubausti.

 • klausimėlis 2018 birželio mėn. 06 d. 10:14:49

  Ką šioje negarbingoje kompanijoje veikia Linas Balsys ?

 • kolonija 2018 birželio mėn. 06 d. 10:10:30

  Šaunuolis Gaižauskas,vienintelis kalbėjo iš esmės ir nieko
  nevyniodamas į vatą.Vienintelis ,pakvietė seimo narius tarnauti juos
  išrinkusiems ,o ne koncernams.
  Na Bičkauskas netiki,kad kas nors pasikeis ...vadinasi žino jis gi
  teisininkas.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
 • DVIRAČIAI: Austrijoje vyksiančio dviračių plento pasaulio čempionato jaunių vaikinų 27,7 km atskiro starto lenktynėse antradienį Lietuvos atstovas Erikas Šidlauskas užėmė 50-ąją vietą, o Aristidas Kelmelis - 57-ąją.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Sveikata Grožis