respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriamsnuotraukos (62)

2018 birželio mėn. 06 d. 12:50:44
Danas NAGELĖ

Seimas vakar pritarė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadoms, nors diskusijos buvo itin karštos. Labiausiai atmosferą įkaitino NSGK narys valstietis Dainius Gaižauskas, pastebėjęs, kad valstybėje ypatingai bloga padėtis, nes „valstybė praktiškai yra parklupdoma“, o ypatingai riesta, jo nuomone, yra konservatoriams.

 

Seime svarstant NSGK išvadas, D.Gaižauskas kolegas kvietė tarnauti žmonėms, o ne koncernams.

Vėliau D.Gaižauskas „Vakaro žinioms“ išreiškė nuostabą, kad dalis politikų, ypač konservatoriai, ragino „viską pamiršti ir eiti toliau“.

„Matyt, jie nori išvengti viešumo, kad žmonės nepamatytų, kas darėsi, kai jie valdė. Bet jei galimai buvo padarytos nusikalstamos veikos, jei buvo padaryta žala valstybei, valstybė privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad kaltieji būtų nuteisti, o žala - išieškota. Tą ir bandome daryti. Priešingu atveju būtų sukurtas precedentas, kad net už nusikalstamu keliu padarytą milžinišką žalą būtų nebaudžiama. Negali būti nebaudžiamumo ir neliečiamųjų. Tačiau konservatoriai, matyt, bijo, kad, pradėjus ikiteisminį tyrimą, paaiškės, jog Andriaus Kubiliaus laikais buvo žinoma, kas vyksta valstybėje, tačiau tai buvo toleruojama“, - svarstė parlamentaras.

D.Gaižauskas tikisi, kad nebus apsiribota tais dalykais, kurie buvo NSGK tyrimo objektai. Pasak jo, ypatingo dėmesio turėtų sulaukti SGD terminalo ir kitos aferos.

Reaguodamas į kolegos kalbą NSGK pirmininkas valstietis Vytautas Bakas pakvietė nesivadovauti noru kažkam atkeršyti. Parlamentinis tyrimas, anot jo, nebuvo nukreiptas prieš partiją, ar prieš asmenis.

„Sustokime nuo noro kažkam atkeršyti“, - ragino V. Bakas, pakvietęs į problemą pasižiūrėti ne per vienos partijos prizmę, o per visos politinės sistemos sąrangą.

Parlamentaras Povilas Urbšys apgailestavo, kad komiteto tyrime nebuvo įvertinta galimai neskaidri konservatorių veikla. P. Urbšys reiškė kaltinimus ekspremjerui konservatoriui Andriui Kubiliui.

„Mano žiniomis, tada, kai iš tikrųjų skilo Tautos prisikėlimo frakcija ir kilo pavojus, kad gali būti nepatvirtintas biudžetas, įvyko Dariaus Mockaus, Raimondo Kurlianskio ir Romano Raulynaičio („MG Baltic“ esamų ir buvusių vadovų, - aut. past.) susitikimas su Andriumi Kubiliumi. Ir buvo padarytas sandėris, kad mainais „MG Baltic“ paveiks būtent atskilusią frakciją, kuri parems biudžetą“, - sakė P. Urbšys, klausdamas ar taip A. Kubilius neprisidėjo prie „MG Baltic“ turtėjimo.

A.Kubilius atsakė, kad, klausantis D.Gaižausko ir P.Urbšio, susidaro įspūdis, kad yra kelios NSGK išvadų versijos. Pasak jo, vieną NSGK versiją pristatė V.Bakas, o kitas versijas - D.Gaižauskas, Ramūnas Karbauskis ir P.Urbšys. A.Kubilius bandė įrodyti, kad konservatoriai nepasidavė nei „MG Baltic“, nei „Rosatom“ spaudimui.

NSGK pirmininkas V.Bakas sakė, kad „MG Baltic“ ir kitos verslo arba interesų grupės atsirado parlamentinio tyrimo dėmesio centre tik dėl to, kad „kišimasis į politinius, visuomeninius procesus, įtaka sprendimų priėmėjams yra ne atsitiktinė, ji yra sisteminė ir trunka daugelį metų“.

„Ir su tuo mes negalime taikstytis“, - sakė V.Bakas.

Kalbėdamas apie 2008-2012 metus, NSGK vadovas pažymėjo, kad „tai buvo aukso amžius „MG Baltic“ grupei: kada visi veržėsi diržus, žmonėms buvo mažinami atlyginimai, daugelis įmonių ir verslų bankrutavo, pasak V.Bako, „MG Baltic“ gavo užsakymų, kurių vertė siekė apie 500 mln. eurų.

 

***
- NSGK pirmininkas Vytautas Bakas tikisi, kad valstybė išieškos žalą, patirtą dėl „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“, o ji esą siekia apie 1,5 mlrd. eurų. Jums, kaip teisininkui, tokios parlamentaro viltys atrodo pagrįstos? Ar valstybė turi tokių svertų, nes, tikėtina, verslas nesutiks su tokiomis išvadomis?, - „Vakaro žinios“ teiravosi teisininko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Egidijaus BIČKAUSKO:

- Manyčiau, kad normalia teismine tvarka tokių nuostolių išieškoti būtų neįmanoma. Neįmanoma būtų netgi objektyviai nustatyti žalos dydžio. Galiu pateikti pavyzdį. Vargu, ar kam yra paslaptis, kad mūsų suskystintų dujų terminalas nupirktas per brangiai ir už jį mes visi mokame per brangiai. Turbūt visi su tuo sutiktume. Tačiau lygiai taip pat turbūt visi sutiktume, kad politiniu aspektu jis duoda tam tikrų privalumų, nes dujų prasme mes esame labiau nepriklausomi, nei buvome. Tačiau pinigine prasme mes galėjome nusipirkti mažesnį. Kaip atlikti skaičiavimą tarp naudos ir ekonominės žalos? Kaip tai įvertinti? Bijau, tai sudėtinga, jei iš viso įmanoma. Aš, gink Dieve, nieko neginu. Man istorija su LEO LT visada atrodė labai įtartina.

Kita vertus, jūs išreiškėte abejones, kad verslas savanoriškai atlygins žalą, jei ji iš tiesų buvo padaryta. Galbūt jūsų abejonės nepagrįstos? Gal tas ar kitas juridinis asmuo, kaltinamas žalos padarymu arba naudos turėjimu, paskaičiuos ir pagalvos, kad jam neverta pyktis su valstybe ir geriau bent dalį atiduoti? Neatmetu jokių variantų. Pas mus viskas įmanoma.

- Jei VSD pažymoje, perduotoje NSGK, surašyta vien teisybė, kodėl nuo pat 2006 m. aukščiausi šalies vadovai nieko nedarė, leido verslo struktūrai užvaldyti valstybę, leido sandorius, atnešusius Lietuvai milijardinę žalą?


- Jei kas nors mums duotų visas iš eilės rašytas VSD pažymas ir vertinimus už šį laikotarpį ir pamatytume, kad visi vertinimai susiję tik su „Vilniaus prekyba“ bei „MG Baltic“, tada galima būtų klausti apie tai. Tačiau gal mes matome tik šimtadalį to, kas yra surinkta, o 99 proc. medžiagos surašyta visai kas kita?

- Gal ir dabar vyksta tokie patys dalykai, kaip pažymoje minėtu laikotarpiu, tik tai nėra viešinama?

- Apie tai ir kalbu. Todėl skeptiškai žiūriu į visus tokius politizavimus. Kur kalbama apie kyšį, neteisėtą finansavimą - tai yra viena. Tačiau kai daromos išvados, kad kažkoks verslo vienetas ieško ryšių aukščiausiuose valdžios sluoksniuose tam, kad sudarytų sau geresnes verslo sąlygas - nematau labai didelės problemos, nes tai yra natūralu. Aišku, jei ta įtaka kuriama už pinigus, jei politikai pradeda vykdyti korupcinę veiklą - tai jau kas kita.Viskas priklauso nuo politinio vertinimo, nuo to, iš kokio taško bus pažiūrėta, todėl neskubu daryti išvadų. Todėl ir žalos išieškojimo galimybe labai abejoju. Štai, pavyzdžiui, iš ko išieškosime žalą dėl „Mažeikių naftos“, kurią ne pardavėme, o dar ir primokėjome?

- 2004-iais Seime baigė darbą laikinoji tyrimo komisija, kuri ir žalos dydį dėl „Mažeikių naftos“, ir kaltuosius įvardijo. Pasekmių - jokių.

- Manau, kad ir su dabartinėmis NSGK išvadomis bus tas pats.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (62)

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 10 d. 11:28:47

  Puskvailiu.Pabandyk galvoti viršutiniais smegenų pusrutuliais,jeigu manai
  juos turintis.

 • Remigijus 2018 birželio mėn. 07 d. 19:28:25

  Garbanius Mockus su Kubiliaus pagalba nuėmė FNTT vadą Boreiko, nes tas
  daug kompromato ant D.Mockaus ir MG Baltic koncerno turėjo surinkęs,
  žinojo apie visus jo ofšorus ir žinojo, kokiais juodais pinigais, kaip ,
  kiek ir iš kur konservatorių partiją rėmė. Premjeras A.Kubilius
  paskyrė FNTT direktoriumi sau ir Mockui lojalų parsidavėlį V.Gailių.
  Gailius pilnai buvo Kubiliaus žmogus ir sėdėjo D.Mockaus kišenėje.
  Korumpuotas MG Baltic koncernas užaugo ant Kubiliaus kelių!

 • Jo 2018 birželio mėn. 07 d. 18:13:34

  tikra vagių šutvė.

 • Astra 2018 birželio mėn. 07 d. 16:50:55

  Manau, kad "vieša paslaptis", kad "Vilniaus prekyba" priklauso Rusijos
  piliečiams, o vieši akcininkai tik priedanga

 • Mikimauzas 2018 birželio mėn. 07 d. 13:33:28

  Kol Grybauskaitės kadencija nesibaigs , konservatorių niekas negalės
  paliesti,jie jausis gerai ginami prezidentūros. Todėl tų klausimų
  liesti dabar net nepatartina.Kitas dalykas-kai Grybauskaitė išeis iš
  posto ir jei netaps premjere ar ES vadove, tada galima kelti rimtai
  konservatorių klausimus.O dėl žalos tai Bičkausko apmąstymai apie
  žalos dydį,nerealūs,jis joks ekspertas.

 • Safyrui 2018 birželio mėn. 07 d. 13:26:28

  kelio ženklai tikrai skiriasi sėdinčiam senoje mašinoje, nes jei
  važiuoji greičiau nei 130 tavęs radarai jau nefiksuoja. Tuo įsitikinom
  ne kartą. Važiuojant į Druskininkų šventę padoriu 110 greičiau
  dauguma lenkė. Bet pakeliui sutikome policiją susistabdžiusią vargana
  mašinėle su lapu, jis vargšelis gal kokiu 90 greičiu pavažiavo. Taip
  ir su konservais sausi išlips, jau straipsniai, koks ryžtingas buvo
  anūkėlis prieš rinkimus, pasirodė bobutėms.

 • Mikimauzas 2018 birželio mėn. 07 d. 13:21:52

  Kol Grybauskaitės kadencija nesibaigs , konservatorių niekas negalės
  paliesti,jie jausis gerai ginami prezidentūros. Todėl tų klausimų
  liesti dabar net nepatartina.Kitas dalykas-kai Grybauskaitė išeis iš
  posto ir jei netaps premjere ar ES vadove, tada galima kelti rimtai
  konservatorių klausimus.O dėl žalos tai Bičkausko apmąstymai apie
  žalos dydį,nerealūs,jis joks ekspertas.

 • Gerb. R.Karbauski, Skverneli, Pranckieti ! 2018 birželio mėn. 07 d. 12:58:26

  Turėkite kantrybės ir sveikatos ! Žinokite - bus dar didesnis puolimas
  ant Jūsų frakc ,bei seniūno R.Karbauskio S. Skvernelio ! Matyti šios
  dienos reitinguose .
  Mes rinkėjai suprantame, kad gali teisėsauga ,kaip sako p.Bičkauskas -
  juk jis teisininkas ,žino Lietuvos savo specialybės atstovus,neieškos
  žalos, bet PAGARBA ir DĖKINGUMAS
  Valstiečiams ,kad parodė ,kas vyko per paskutinius 10 -12 metų !
  1. Sužinojome, kad Sekmokas rašė laiškus į ES ,kad Lietuva negautų
  pinigų AE uždarymui.
  2.Kubilius,Adomėnas,Kasčiūnas,G.Landsbergis susitikinėjo "Stikliuose"
  ar kitur (T.Dapkaus parodymai "Respublika" 06 05 ).
  3."MG Boltic" viceprezidentas A.Listavičius kandidatavo į Seimą
  2012 m. KONSERVATORIŲ sąraše ir vienmandatėje - kaip kubilinių
  atstovas .
  4.Ir kita . Jau nekalbant apie liberalus !

 • stebėtojui 2018 birželio mėn. 07 d. 12:36:36

  ...matomai, kad rašinėji, tik kaip stebėtojas,nes tokio organo kaip
  smegenis pas tamstą arba nebuvo,arba ištirpo alkoholyje.Buk geras, jai
  gali, nerašinėk savo kvailų komentarų

 • valdas 2018 birželio mėn. 07 d. 09:43:31

  Ismincius kalbejo:"kad is vandens, ne sausam reikia isbrist,bet svariam"
  Bet situ brudu,sito ozio ir sitos padlos musmires,joks vanduo svaresniais
  nepadarys...
  Juos ne tik su sakem,bet ir su dalgiais reikia amziams nusienaut...

 • gal 2018 birželio mėn. 07 d. 09:03:05

  Konservinį mėšlą su šakėmis išmėžti iš Lietuvos.

 • Reikia retušuoti 2018 birželio mėn. 07 d. 08:49:37

  Toje nuotraukoje matau vieną nepartinę mėlynu munduru.

 • Safyras 2018 birželio mėn. 07 d. 08:06:10

  Praėjo tiek daug metų, bet kažkodėl paprastas žmogelis už savo
  klaidas labai greitai būna nubaudžiamas, o politikai-ne. Kodėl? Kuo jau
  skiriasi kelio eismo taisyklės žmogeliui, sėdinčiam senoje mašinoje
  nuo to, kuris sėdi naujoje? O politikai kuria sau atskiras taisykles ir
  dar nori, kad jiems paplotum..

 • Kodėl 2018 birželio mėn. 06 d. 23:41:44

  Niekas konkrečiai nepaaiškina, kas yra tie Kremliaus Mišrūnai? Ar tai
  etatiniai KGBistai, ar eiliniai ožiai, ar LKPistai, ar platforminiai TSRS
  įstaigos, o gal visi be išimties?

 • tam Vot tai tau 2018 birželio mėn. 06 d. 20:15:10

  Gal jau baikit rašinėti savo nesąmones! Šlykštu skaityti, kai apie
  bent kažką gero darančius žmones sapaliojama tokiomis banalybėmis,kaip
  ,,komunistai", ,,Kremlius", ,,mišrūnai", ,,kolchozai" ir pan. Laimei,
  žmonės jau nelabai tiki tokiais absurdais. Jūsų komentarai čia - nei
  į tvorą, nei į mietą.

 • Vot tai tau , 2018 birželio mėn. 06 d. 18:07:21

  vėl artėja 1992 m. "spektaklis" kada užsiudynti Kremliaus , visi
  komunistai su AMB ir Pruskienės, tada dar liaudinikais, irgi pasistegė
  tokiu būdu pritraukian Kremliaus mišrūnus ,taip apdoroti Tautą , kad ta
  visai pasidarė akla ,kada komunistai vogė viską iš Lietuvos plius per
  vieną kadenciją išvogė net 28 bankus ir tada tiek užipotizuoti buvo ,
  kad dar ir dabar VSIO ZAKONO.Na , o ant koservatorių dar vis Kremlius
  siunta už Nepriklausomybės atstatymą ir, kad koservatorių partija
  susidarė pagrinde iš Sąjūdžio žmonių.Manau, istorija kartojasi ir
  dabar žmones vėl nemato , kad visi ūsuoti bebrai ,komunistai vėl
  vienoje gaujoje su Prunskienės liaudininkais , dabar "valstiečiais"ir
  vėl tos dainos , kaip vakar kolchoze.

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 06 d. 17:59:49

  Pritariu abiem po manimi.

 • Xp 2018 birželio mėn. 06 d. 16:57:33

  Ir aš manau, kad Karbauskis su Skverneliu greičiau iš konservų ir
  liberastų nori išmušti otkatus už milijardines aferas energetikoje,
  šešėlinį dujų laivą ir palankius verslui priimtus įstatymus.
  Valdžiagyviai lietuvoje susiskirstę tik pagal interesus,o partijų
  pavadinimai tik runkeliams smegenis pudrinti.

 • Nemanau , kad čia 2018 birželio mėn. 06 d. 16:33:51

  banDymas ištraukti į dienos šviesą koncervatnykų Darbelius , manau
  čia bandymas gauti už gerai suregstas aferas atkatą , užmuškit
  nepatikėsiu, kad Karbauskio gauja dėl Tautos dirba

 • EJ 2018 birželio mėn. 06 d. 16:09:51

  alkas.lt/2018/06/05/v-vasiliauskas-melo-kalejimo-vartai-prasivere/ ...
  geras informatyvus straipsnis Alke...

 • Stebėtojas 2018 birželio mėn. 06 d. 15:49:55

  Neužsirašyk,kritikuotojau,o atsimink:svertas fizikui,be atramos
  taško,tai tik lazda,o kad nedadėjau atramos taško,tai Archimedas ant
  manęs nesupyks.

 • lr 2018 birželio mėn. 06 d. 15:46:48

  Graudu,kad istatymai sukurti tik paprastam zmogui,kad ji uz menkiausi
  nukrypima galima bausti,tererizuoti.Na matyt tikrai reikia tautos
  tribunolo,kad visas atmatas pakratyti

 • o-o-o 2018 birželio mėn. 06 d. 15:24:40

  Nėra atleidimo šitoms partinėms atmatoms už išglobalintą Lietuvą.
  Konserviškas įžūlumas „viską pamiršti ir eiti toliau“ viršija
  viską ir rodo, kad jiems nusišvilpti ant visokių išvadų, nes jie
  garantuoti, kad niekas čia nieko neišieškos ir neieškos. Iš čia ir
  Bičkausko mykimas, kad dėl indapindos mes labiau nepriklausomi, kad
  neįmanoma objektyviai nustatyti žalos dydio ir bla-bla-bla. Tuoj viskas
  nutils, nes dabar derybų laikotarpis, kas, kiek ir kam, kad viskas
  sugrįžtų į status quo.

 • Vi 2018 birželio mėn. 06 d. 14:58:54

  Kodėl išrinkom valstiečius? Ogi todėl,kad buvo gerai bet kas,kad tik ne
  konservatoriai...

 • Reziume 2018 birželio mėn. 06 d. 14:39:31

  Ko gero čia tiksliausias - Rimos komentaras. Ačiū.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERKELS: apie 2 tūkstančius prieglobsčio besitikinčių migrantų bus perkelti iš labai perpildytos Morijos stovyklos Graikijai priklausančioje Lesbo saloje.
 • PAUKŠČIAI: Tailando valdžia nusprendė uždrausti lesinti balandžius Bankoko gatvėse.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar P. Gražulis turėtų trauktis iš Seimo Žmogaus teisių komiteto?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +9 +11 C

   +8  +10 C

 

   +12  +14 C

  +22  +26 C

   +21  +24 C

 

   +21  +25 C

  3-5 m/s

 2-3 m/s

 

    3-4 m/s

 

USD - 1.1697 PLN - 4.3008
RUB - 79.1659 CHF - 1.1245
GBP - 0.8896 NOK - 9.5473
reklama
Ukis 2018