„MG Baltic“ skandalas atvėrė niekada neužgyjančias žaizdasnuotraukos (30)

2018 gegužės mėn. 15 d. 12:29:11 Perskaitė 7087

„Vakaro žinių“ straipsnis „MG Baltic“ nesustabdė net mirtis“ vėl privertė prisiminti mįslingą kartu su koncerno vadovu Dariumi Mockumi verslą kūrusio ir dirbusio verslininko Arvydo Grigo mirtį 2000-ųjų metų pradžioje. Sūnaus netekęs žinomas mokslininkas Romualdas Grigas neabejoja, kad jis nunuodytas, siekiant apsidrausti nuo Lietuvą savo čiuptuvais apraizgiusio „MG Baltic“ paslapčių atskleidimo.

 

A.Grigas savo namų vonioje negyvas rastas 2000 metų sausio 20-osios rytą, likus mėnesiui iki 35-ojo gimtadienio. Iš pradžių ekspertai nusprendė, jog mirties priežastimi tapo apsinuodijimas etilenglikoliu (pagrindine automobilių aušinimo skysčio dalimi). Ekshumavus palaikus ir Kijeve atlikus pakartotinę ekspertizę, konstatuota natūrali mirtis. Tačiau tai nepanaikino įtarimų, jog į Ukrainos sostinę nuvežti visai ne to žmogaus kūno dalių ir kraujo pavyzdžiai.

Nors oficialia A.Grigo mirties priežastimi laikomas ūmus širdies veiklos sutrikimas, ja verslininko artimieji netiki iki šiol. Kad sūnus mirė ne savo mirtimi, bet greičiausiai nunuodytas, neabejoja ir profesorius, habilituotas socialinių mokslų daktaras, akademikas Romualdas Grigas.

„Tuo esu absoliučiai įsitikinęs. Jis nunuodytas vienu ar kitu būdu. Jei mirtis būtų savaiminė, nebūtų reikėję nei klastočių, nei mėginių vežimo į Kijevą. Prieš sūnaus mirtį mane aplankydavo keista nuojauta. Tokios niekada anksčiau nebuvo. Bent pusę metų susitikęs žiūrėdavau į sūnaus rankas ir mane imdavo šiurpas, kad jas matysiu karste. Buvo ir daugiau požymių. Jam kažkas padovanojo paveikslą „Saulėlydis“ ir jis jį norėjo man atiduoti. Sakiau, išmesk. Per Kūčias iš po staltiesės ištraukė trumpiausią šiaudą. Tada mes tik nusijuokėme. Antrąją Kalėdų dieną aš jo atsiprašiau, kad gal kur buvau neteisus ar per kietas, o jis atsakė, kad viską, ką turi geriausio, gavo iš manęs. Tai buvo mūsų atsisveikinimas. Aš išvažiavau į sanatoriją Palangoje. Sausio 20 dieną atvyko mano brolis ir sesuo, kurie ir pasakė, kad Arvydo nebėra gyvo“, - vakar kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ prisiminė R.Grigas.

Tėvo teigimu, Arvydas su D.Mockumi buvo kursiokai Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete ir kartu sumanė verslą bei kartu jį kūrė. Tačiau prieš 2000-uosius suplanuota, jog A.Grigas tęs mokslus doktorantūroje. Tačiau to padaryti jam neleista.

„Sūnus pasakė, kad dabar negali to padaryti, nes yra gavęs kažkokią užduotį. Savo dienoraštyje rašė, kad kasdien vaikšto kaip po minų lauką ir nežino, kada išlėks į orą. Likus pusmečiui iki mirties, jame rašė, jog kažkaip pragyveno, išsilaikė dvejus su puse metų, bet nežino, ar pavyks išlikti dar tiek pat. Jis nujautė, kad darosi klaiku ir grėsminga. Sūnus, matyt, buvo kažkuo įsipareigojęs, tad ir sulaukė grasinimų, jog neišeitų iš koncerno. Jis buvo labai sąžiningas ir labai jautrus“, - patikino R.Grigas.

Nors A.Grigas ir neatviravo apie savo darbą su D.Mockumi, tėvas neabejoja, kad jis žinojo labai daug paslapčių ir taip sau pasirašė mirties nuosprendį.

„Mūsų šalies aukščiausi pareigūnai buvo nuperkami. Net pats prezidentas visiškai neslaptai vyko į Ukrainą tvarkyti D.Mockaus koncerno reikalų. Kyšiai dalinti stambiu mastu. Arvydas nebegalėjo to pakęsti. Kadangi jis daug žinojo, natūralu, jog baimintasi, kad anksčiau ar vėliau, ypač būdamas akademinėje bendruomenėje, gali neišlaikyti žodžio. O gal koncerno vadovai buvo įsitikinę, kad jau kažkam ir prasitarė. Juk jų žvalgyba buvo labai organizuota“, - sakė R.Grigas.

Akademikas prisipažįsta iš karto supratęs, kad neturės jėgų pakovoti, jog būtų atskleistos tikrosios sūnaus mirties aplinkybės ir priežastys.

„Po jo mirties teisybės ieškoti nebandžiau. Praėjus kelioms dienoms užsukau pas D.Mockų ir įsitikinau, jog su tuo žmogumi kalbėtis negalima. Paklausiau, kaip jūs dabar be savo kompaniono Arvydo. O jis atsakė, kad dabar pas juos tokia įvykių gausa, kad neturi laiko gedėti. Kartu buvo ir Raimondas Kurlianskis. Supratau, kad tai yra vilkai ir gandai apie mano sūnaus nunuodijimą yra visiškai pamatuoti. Į teisėsaugą nesikreipiau. Žinojau, kad nebūsiu pajėgus, nes neužteks nei pinigų, nei sveikatos bylinėtis. Po Arvydo mirties gavau savo pirmąjį infarktą. Mačiau, kokiu voratinkliu jie turi visus apraizgę, jų žmonės sėdi teisėsaugos institucijose. Štai tokie mano išgyvenimai. Nors ir praėjo daug metų, jie manęs nepalieka. Sąžinė reikalauja, kad tokie asmenys būtų sutramdyti“, - liūdnai konstatavo R.Grigas.

Trumpas dosjė

Arvydas Grigas gimė 1965 metais Vilniuje. Lankė šio miesto 22-ąją, 34-ąją (dabar Sausio 13-osios) ir baigė 50-ąją vidurinę mokyklą 1982 metais. Dirbo Panerių tarybiniame ūkyje darbininku. 1983-1985 metais tarnavo sovietinėje armijoje. Grįžęs įstojo į Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetą. Jį baigė 1990 metais ir buvo paliktas dirbti mokslinį darbą Vadybos katedroje.

1991 metais įsijungė į UAB „Investicijos fondas“ organizavimą. Vėliau buvo holdingo bendrovės „Ifanta“ projektų vadovas, bendrovių „Apranga“, „Sėklos“, „Birštono mineraliniai vandenys“, „Trojina“ valdybų narys.

Staigi mirtis Arvydą ištiko 2000 metų sausio 20-osios rytą... Iki jo 35-ojo gimtadienio buvo likęs mėnuo. Ankstyva ir netikėta mirtis sukrėtė ne tik jo artimųjų ar verslo, bet ir politikos bei mokslo pasaulį...

Arvydas:

„Pasak padavimų, pragaras, siautulinga blogio stichija, yra apačioje, po mūsų kojomis - vaikštome ant jos... Ir apmaudu, kad tas absoliutus blogis kartais čiurkšlėmis prasiveržia ir aptaško mus netikėčiausiais momentais. Suteršia, apdrabsto mus - mūsų vertinimus, nuostatas, vaizdinius...

Ko gero, vienintelis būdas išvengti tokio nenuspėjamo suteršimo yra žiūrėjimas (mintijimas) aukštyn, į dangų... Vaikščiojimas užvertus galvą aukštyn...

Ir nieko nepadarysi, kad tai „keistai atrodo“.

Iš dienoraščio (1991 06 23)

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net