respublika.lt

2018 liepos 17, antradienis

„MG Baltic“ korupcijos tinkle - ir universitetasnuotraukos (34)

2018 birželio mėn. 19 d. 12:44:11
Vytautas VYŠNIAUSKAS, VU magistrantas

Žaidimas baigėsi: atėjo laikas pakalbėti apie tikrovę, iš kurios ilgą laiką šaipytasi.

 

Vilniaus universiteto senatas, kurio sudaryta kompetentinga komisija keletą savaičių tyrė VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) skaidrumą, iš esmės pripažino faktą, kad profesorius Vytautas Radžvilas yra persekiojamas dėl pažiūrų. Profesoriaus etatas panaikintas be konkurso, o kaip alternatyva pasiūlytas kitiems asmenims specialiai pritaikytas konkursas, į kurį V.Radžvilas, pasak senato, objektyviai negalėjo pretenduoti.

Lyg to būtų maža, rektorius balsavo prieš šias išvadas, o senatui jas priėmus, pareiškė jų sprendimo nepaisysiąs. Tai reiškia, kad prof. Ramūno Vilpišausko aferą patvirtinęs rektorius prof. Artūras Žukauskas už ją prisiima visą atsakomybę. Verta įsidėmėti: VU vadovas remia ir dangsto jei ne politinį persekiojimą dėl pažiūrų, tai mažų mažiausiai - neskaidrius konkursus, taip pat pažeidžia universiteto statutą, taigi ir Lietuvos Respublikos įstatymus, bei atvirai sabotuoja studentų iniciatyvą ir akademinės bendruomenės sprendimus.

Stambias partijas ir institucijas purtant korupciniams skandalams, neskaidri rektoriaus ir TSPMI politika puikiai įsijungia į nusikaltėlių chorą. Vieną po kitos valstybines aferas vykdančio „MG Baltic“ savininkas Darius Mockus, įkūręs verslo interesams tarnaujantį ir progresiniams mokesčiams, taigi ir milžiniškos socialinės atskirties įveikimui, labiausiai Lietuvoje pasipriešinusį Lietuvos laisvosios rinkos institutą (LLRI), praktiškai užvaldė didelę dalį švietimo sistemos. Valstybės saugumo departamento pažymoje nurodyti „MG Baltic“ strateginiai tikslai sutampa su LLRI misijoje užsibrėžtomis veiklos kryptimis.

2009 m. TSPMI direktoriumi tapo ir juo iki šiol yra LLRI statytinis prof. R.Vilpišauskas. 1997-2004 m. jis dirbo LLRI, o 2004-2009 m. - Lietuvos Respublikos prezidento patarėju, tad 12 metų turėjo galimybę skleisti ir vykdyti „MG Baltic“ antivalstybinius išteklių užvaldymo, nuosavybės privatizavimo ir turto išgrobstymo interesus atitinkančią ideologiją. Tam iki šiol puikiai pasitarnauja „MG Baltic“ koncernui nuo 2002 m. priklausanti didžiausia televizijų grupė Lietuvoje, valdanti LNK, „Info TV“, BTV, TV1 ir „Liuks!“ kanalus.

Netrukus po R.Vilpišausko tapimo TSPMI direktoriumi, šiame institute ekonomiką ėmė dėstyti LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas, kurio kvalifikacija eiti lektoriaus pareigas net formaliu požiūriu kelia daug abejonių. Bet kokia ironija apie kritiką institutui už jo didelę ideologizaciją ir virtimą laisvosios rinkos ir neoliberalių nuostatų propagandine mokykla praranda bet kokią prasmę. Sulig R.Vilpišausko ir jo propaguojamos ideologijos įsigalėjimu prasidėjo ir intensyvus, iki šiol besitęsiantis, apie šias problemas niekada netylėjusio prof. V.Radžvilo stūmimas į instituto paraštes.

Neskaidrūs konkursai TSPMI šiame kontekste atrodo kaip lašas jūroje. Tais pačiais 2009 m. vykusi neoliberali, verslo interesams aukštąjį mokslą adaptuojanti „krepšelinė“ reforma buvo reikšmingai veikiama ir dalinai inicijuota „MG Baltic“ koncerno. Šalia reformos šalininko R.Vilpišausko šią reformą itin uoliai vykdė TSPMI doc. Nerija Putinaitė, kuri kartu su R.Vilpišausku 2004-2008 m. dirbo Lietuvos Respublikos prezidento patarėja, o 2008-2012 m. švietimą reformavo eidama švietimo ir mokslo viceministrės pareigas šalia „MG Baltic“ statytinio, švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus. Nenuostabu, kad po švietimo sistemą sujaukusios, pagal „MG Baltic“ verslo principus sukurptos aukštojo mokslo reformos N.Putinaitė, baigusi darbą Vyriausybėje, perėjo dirbti į R.Vilpišausko valdomą TSPMI, kuriame skleidžia šiame institute puikiai tarpstančias LLRI artimas antitautines ir antivalstybines nuostatas.

TSPMI tapo „MG Baltic“ koncerno įtakos įkaitu, dėl kurio per dešimtmetį galbūt neatitaisomą žalą patyrė ištisos studentų laidos ir sąžiningi profesūros atstovai. Neskaidrūs konkursai, akademinės laisvės varžymas ir asmenų persekiojimas TSPMI atrodo visiškai akivaizdus, nes nusikalstamų struktūrų veikimas jos viduje išvešėjęs jau visą dešimtmetį. Daug kas apie persekiojimą kalbėjusius prof.
V.Radžvilą ir jo rėmėjus kaltino paranoja, švaistėsi tikrovės neatitinkančiomis savo interpretacijomis, kurių klaidingumas tampa akivaizdus.

Neatsitiktinai tarp besijuokusių ir V.Radžvilo atvejį bei apskritai jo veiklą ir mintis sukarikatūrinti bandančių žmonių yra ir šiai švietimo reformai pritarę Seimo narys Mantas Adomėnas bei prof. Paulius Subačius. Pastarasis yra LLRI tarybos narys, ištikimas švietimo sistemos pajungimo laisvosios rinkos ir verslo ideologijai šalininkas, asmeniškai reformą rėmęs ir saugojęs kaip švietimo ministro G.Steponavičiaus visuomeninis patarėjas. O M.Adomėnas jau yra išmestas iš Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos už korupcinius ryšius su „MG Baltic“ koncernu.

Matant tokias su „MG Baltic“ susijusiomis nusikalstamomis struktūromis susispietusias pajėgas, okupavusias didelę švietimo sistemos dalį, sunku tikėtis ko kito, nei vien puolimo prieš prof. V.Radžvilą. Kai nusprendžiama stoti į viešą ir atvirą kovą prieš pastangas išstumti jį iš TSPMI tiek už koncernui palankių antitautinių ir antivalstybinių nusistatymų kritiką, tiek už nepaliaujamą kalbėjimą apie TSPMI tapimą ideologine mokykla, kurioje, be kai kurių išimčių tarp dėstytojų ir be tam atsparių studentų, iš esmės ugdomi valstybingumo ir tautiškumo pajautos neturintys karjeristai-kosmopolitai. Vėliau jie tampa tolimesnei valstybės išvogimo strategijai palankiais „politologais“ - analitikais, dažnai prieš savo pačių žinią tarnaujančiais ideologinei verslo schemai.

Akivaizdu, kad universitetui atėjo laikas apsivalyti nuo neskaidrios ir atvirai nusikalstamos kai kurių koncernų užgaidoms palankių ar atvirai tarnaujančių žmonių veiklos, nuo profesorių persekiojimo, išankstinio studentų nuteikinėjimo ir akademinės laisvės suvaržymo.

Pirmasis šalies universitetas turėtų būti neliečiamas kaip nacionalinė šventenybė, be kurios neįmanomas valstybės išlikimas. Tačiau šiandien matome, jog atskirus jo padalinius krečia į konservatorių ir liberalų partijų atvirai nusikalstamą ir antivalstybinę veiklą įsivėlusių asmenų skandalai. Jų epicentre atsidūrę žmonės už savo iš esmės antiuniversitetinius - ir jau vien todėl antivalstybinius - veiksmus privalo sulaukti kuo griežtesnių sankcijų bei veiklos įvertinimo jų padarytos žalos požiūriu. Jų išlikimas akademijoje - ne tik pražūtingas universiteto ir visos švietimo sistemos ateičiai, bet ir grėsminga nacionaliniam saugumui.

Juoktis - nebėra iš ko.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Jonas 2018 birželio mėn. 24 d. 08:39:26

  Jonas per jonines mano, kad visa mokslo reforma kvepia aferizmu,
  greičiau reikia vyti šalin ministrę su visa genge. Universitetų
  tarybos-tai didele dalimi verslininkų -žulikų siekis sunaikinti
  universitetus, eilinių piliečių vaikus padaryti juodnugariais. Ministrė
  be sveiko proto sumaitojo programas, bandė uždaryti net tas, kuriuos
  tarptautiniai ekspertai akreditavo daugiau nei puikiai. Konstitucinis
  Teismas nustatė, kad pažeista Lietuvos konstitucija. Ministrės matoma
  tik arogancija, bet jokios kompetencijos. Sugalvotos studijų krypčių
  ataskaitų formos-psichiškai sergančių žmonių fantazija. Pirma,
  ministrė turi skubiai atsistatydinti ir išsivesti savo "smegenų
  trestą".Arogancija įveikė sveiką protą, jei jio buvo.

 • dėl diskusijos 2018 birželio mėn. 22 d. 18:16:11

  Kaip tik dauguma komentuotojų diskutuoja, tegu vieniap ar kitaip. O tokie,
  kaip Prašalietis - yra dar keli įkyrūs egzemplioriai - tiesiog tik pila
  nelabai išprususio žmogaus ,,sąmonės srautą", monologus... Ek,jeigu
  daugiau būtų tokių blaiviai mąstančių ir išprususių, kaip
  komentatorius Safyras, aišku, diskutuoti būtų vienas malonumas. Deja,
  yra kaip yra...

 • Ar tai diskusija? 2018 birželio mėn. 22 d. 12:23:43

  Prašaliečiui: "Manote, paprasti žmonės, kurie ateina padiskutuoti, čia
  ir sėdi nuo ryto iki vakaro? Ne. Jie ateina laisvu metu, padiskutuoja ir
  išeina. O jūs vis sėdite. Ir tik nereikia sakyti, kad čia nėra
  apmokamas trolio darbas..."
  Nematau, kad čia kažkas diskutuotų tuose komentaruose, beveik ištisai
  pompastiškas pritariančių choras. O jei atsiranda koks oponuojantis
  komentaras, iškart užbombinamas kaip purvą ant vienintelės tiesos
  pilantis trolis.

 • ;ds 2018 birželio mėn. 22 d. 11:32:49

  Stokite i VDU PMDF. Normali, tarptautiska ir humaniska vieta. Tikras
  mokslas. Pirma Lietuvoije Politikos moksluose. O cia parodija ir moklso ir
  veiklos...

 • gal us aiskiau... 2018 birželio mėn. 21 d. 00:20:03

  Zukauskas ne tik kad mokesi su Grybauskaite, bet dirbo su Ceslovo Jurseno
  sunum Saulium, kartu gavo premija ir tt.

 • Seniai rašiau, 2018 birželio mėn. 20 d. 13:40:15

  kad TSPMI yra konservlibderastinė gauja. Todėl ir susidorojo su
  Radžvilu, niekšai.

 • Safyrui 2018 birželio mėn. 20 d. 10:44:39

  Ko gero šis Jūsų komentaras pats taikliausias. Apskritai man patinka
  Jūsų blaivus mąstymas ir protingi komentarai.

 • Safyras 2018 birželio mėn. 20 d. 07:45:15

  Kai dabar yra laisva rinka, tai tiek daug visokio plauko reguliuotojų
  tikrai nereikia. Tačiau, kai žmogus neturi normalios specialybės, o
  sugeba tik taukšti niekus, pasikinkęs kompiuterinius grafikus,
  skaičiavimus, tai ir matosi visos švietimo spragos. Kai politikai su
  verslininkais , pasidalinę visų žmonių uždirbtus turtus, sau
  pasiskiria didžiausią dalį, o kitiems bando aiškinti, jog jie dirba 20
  kartų daugiau už kitus, todėl ir nusipelno gyventi geriau, tai darosi
  liūdna , kad iš tokios gražios ateities vizijos prieš 30 metų
  susikūrė gobšuolių klanas, be jokio moralinio veido,nes gražios
  nuotraukos dar nerodo žmogaus vidaus...

 • Prašaliečiui 2018 birželio mėn. 19 d. 23:11:54

  Matome, kad nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro einate į visas
  RESPUBLIKOS žinutes ir pilate purvą, kai kur net ir ne po vieną savo
  bevertę rašliavą paliekate, todėl susidaro įspūdis, kad savo gyvenime
  daugiau nieko neveikiate, tik sėdite ir rašinėjate kažkokį šlamštą.
  Manote, paprasti žmonės, kurie ateina padiskutuoti, čia ir sėdi nuo
  ryto iki vakaro? Ne. Jie ateina laisvu metu, padiskutuoja ir išeina. O
  jūs vis sėdite. Ir tik nereikia sakyti, kad čia nėra apmokamas trolio
  darbas, kad esate mąstantis ir čia yra adekvati kritika. :) Dar matyt
  naujas esate trolių žaidimuose, neįvaldęs gudrybių :) Nieko,
  išmoksite.

 • nu tikrai 2018 birželio mėn. 19 d. 22:39:55

  ir mane užknisa tas prašalietis.

 • Prašalietis 2018 birželio mėn. 19 d. 22:01:33

  "Išvada"nieko nuostabaus,kad Tamstą"kvaili to Prašaliečio komentarai,
  tiesiog užkniso".Šiandieninio durnių laivo"jaunųjų intelektualų
  baigtas aukštasis išsilavinimas",pavyzdys Vyšniauskų Vytautuko
  šv.Augustino"filosofinių traktatų būsimas specialistas",vargu ar
  prilygtų Smetonos laikų keturių klasių lygiui.Todėl
  šiems"intelektualams protingam ir kulturingam oponavimui"šiandiena
  pakanka"kompetentingai pareikšti":kvaili komentarai užkniso,skleidžiamas
  purvas ir t.t.O dieve šaukia šiandiena diedukas išsivaikščiojusiame
  Lietuvos kaime,ir šie šiandienos matomai jauni ir dar
  spuoguoti"intelektualiniai šaunuoliai,tokiu lygiu sugebantys protingai
  pasamprotauti",svajoja turėti kokių nors šansų priartėti prie durnių
  laivą vairuojančios kajutkompanijos durų seime ar kokioje valstybinėje
  kontoroje...,o pasisekus prieiti,kažką protingo ir prasmingo nuveikti...

 • Apsiskaičiavote 2018 birželio mėn. 19 d. 19:42:02

  „Netrukus po R.Vilpišausko tapimo TSPMI direktoriumi, šiame institute
  ekonomiką ėmė dėstyti LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas“ – nu
  laba diena. Vilpišauskas direktoriumi tapo 2009 m., o Šilėnas TSPMI
  pradėjo dėstyti 2017 m. rugsėjį. Prieš kažką rašydamas, tikrinkite
  faktus. Nebent jums tie 8 metai yra „netrukus“ :)

 • išvada 2018 birželio mėn. 19 d. 19:20:13

  bet kokie kvaili to Prašaliečio komentarai, tiesiog užkniso.

 • Baisu,kai skaitai apie 2018 birželio mėn. 19 d. 17:49:59

  valstybės korupcinį supuvimą.
  Ir dar mokslo šventovėje-Vilniaus universitete,atvirtusiu
  į darbo raudonosios vėliavos ordino vinco mickevičiaus kapsuko
  univerką.

 • Prašalietis-Ponui prašaliečiui, kuris visiems jau nusibodo 2018 birželio mėn. 19 d. 17:46:43

  Tamsta save"pristatote mąstančiu ir kulturingu žmogumi",bet nesugebate
  atidžiai paskaityti ne tik Vyšniauskų Vytautuko straipsnius,bet ir kuom
  jis yra straipsnių antraštėse pristatomas kaip"būsimas
  specialistas".Mano diskusijų objektas niekada nebuvo galimo
  oponento"dorumas,jaunumas,gražumas,protingumas,spindėjimas"ir t.t.Įdomu
  apie ką ir kaip yra kalbama.Kai objektyviai ir argumentuotai kalba apie
  daiktus ir realijas tikri profesionalai tai viena,tuomet galima ir
  argumentuota kritika ar argumentuotas pritarimas.Kitas dalykas
  kai"protingai filosofuojama"ir"mąstantys ir kulturingi"žmonės tegali
  juos žavinčiam autoriui išreikšti tik savo meilę,tyrus
  jausmus,žavesį,viltį,stiprybės šiam jaunam žmogui,o galimam
  oponentui"sutriuškinti"pakanka mąstantiesiems"oponento atžvilgiu
  pavaryti"kulturingai,dorai ir pamąsčius"trolis,pili purvus,laidai kreivai
  šleivai kritikos strėles,paprašyk VSD sumokėti
  daugiau"..Išvada,"mąstantys ir protingi"tėra publika,norinti būti"kam
  nors eilinį kartą nuteikta".

 • >Prašalietis 2018 birželio mėn. 19 d. 17:10:44

  O koks tamstai reikalas sugebės ar nesugebės??? Jo tikslas išreikšti
  savo pilietinę poziciją. Jauni žmonės daugiau mato ir supranta, nei
  tokie kaip tamsta, tik laidyti kritikos strėles su tam tikromis
  abejonėmis: pataikysiu, nepataikysiu... Galiu drąsiai pasakyti, kad
  tamstos strėlės nei jaunam žmogui, nei jį palaikantiems neveikia, nes
  kreivai šleivai taikaisi. Matyt mažai moka. Paprašyk daugiau ir
  pasistenk, kol VSD dar nesusidomėjo...Jie tokius visus fiksuoja...

 • ruta 2018 birželio mėn. 19 d. 16:43:43

  Publicistika visada puiki , kai ja raso ZMOGUS , kuriam rupi viesas
  interesas , kuriam skauda del valstybes korupcijos ir kuris savo zodziu
  noretu pazadinti ta abejingu , apolitisku , bailiu grupe / o Lietuvoje mes
  zinome kas buna kai pasipriesini sistemai , arba pradedi ja kritikuoti ../
  , nes musu stiprybe vienybeje !Sekmes ir stiprybes siam jaunam ZMOGUI !

 • Ponui prašaliečiui, kuris visiems jau nusibodo 2018 birželio mėn. 19 d. 16:43:24

  O iš kur žinote, kad Vytautui yra artima Šv.Augusto filosofija? Čia,
  lyg, niekur neminima... Susidaro įspūdis, kad Tamsta esate trolių
  trolis, kurio darbas yra per naktis sekti žmogų, o žiniasklaidoje
  pasirodžius apie tą žmogų straipsniams pilti ant jo purvą. Labai jau
  dažnai pastebiu jus RESPUBLIKOJE, kur komentaruose trypiate dorus žmones
  ir bandote prieš juos nuteikti publiką. Gal jau laikas būtų nešdintis
  į „Delfį“, kur tokių kaip jūs - šimtai, o RESPUBLIKĄ palikite
  mąstantiems ir kultūringiems žmonėms?

 • Prašalietis 2018 birželio mėn. 19 d. 16:35:08

  Vytautas VYŠNIAUSKAS, VU magistrantas„MG Baltic“ korupcijos tinkle -
  ir universitetas...Įdomiausia yra ne tai apie ką kalbama straipsnyje,bet
  kad"aršiausias kovotojas prieš korupciją"pasidarė ne pagal metus ir
  pareigas gerai informuotas Vyšniauskų Vytautukas.Nejaugi tariami ir tikri
  kovotojai su lansberginiu beretiniu"politiniu"stogu galvoja,kad šis
  šv.Augustino"filosofijos specialistas"sugebės įveikti 28 metus kurtą
  KGB-sąjūdinę-komunistinę brazauskinio lansbergizmo"politinę
  sistemą".Panašu į Lietuvos įsigytų 5 vokiškų"superinių haubicų
  galimybes atgrasyti Rusiją"....Iš viso šito,jau ir juokas neima...

 • Dvigubi standartai ? 2018 birželio mėn. 19 d. 16:23:53

  Man dabar tapo dar aiškiau !!! Mūsų visuom.transl. - LRT ,
  išlaikomame iš biudžeto,nuolat ekspertais buvo ir yra kviečiami
  R.Vilpišauskas ,Ž.Šilėnas ,kurie dar "mokė" Lietuvos žmones ?

 • Na 2018 birželio mėn. 19 d. 16:06:52

  Atkreipkim dėmesį. Kai tik viešai spūstelėjamas koks Vilpišauskas,
  Bumblauskas, Landsbergis, Žukauskas ir pan. jie tuoj pat lyg niekur nieko
  (tik kita tema) atsiranda TV ekrane ar radijuje

 • Na ir atsiskleidė ! Ačiū už straipsnį ! 2018 birželio mėn. 19 d. 15:55:55

  Tai tas "MG Baltik " bus bevaldąs viską ,kas svarbiausia! Vilniečiai
  kalba ,kad VU rektorius Žukauskas ,labai "drąsiai" jaučiasi. Rėmė ir
  remia tokius vilpišauskus,šilėnus, putinaites,
  steponavičius,nes turi draugę iš vidurinės laikų ,o dabar ,galimai ,ir
  "stogą" Grybauskaitę .Vilniečiai sako,kad Žukauskas ir Grybauskaitė
  kartu baigė Salomėjos Nėries vid. m - klą ir dabar bendrauja, kaip
  klasiokai ?
  Kas žinote - patikslinkite !

 • Viskas 2018 birželio mėn. 19 d. 15:44:06

  taip ir yra kaip rašoma, o kai kuriais atvejais dar blogiau.
  Antivalstybinė šutvė pradedant rektoriumi, vilpišausku ir ko
  įžūliausiais būdais naikina universiteto demokratiją, laužo Statutą.
  Jie turi būti pašalinti ir teisiami.

 • Antanas 2018 birželio mėn. 19 d. 15:42:20

  Geras laikas apsivalyti nuo "MG Baltic" aštuonkojo , atrodo dalis
  akademinės bendruomenės mėgsta pinigus daug labiau už pareigą
  teisingai ir demokratiškai auklėti jaunus žmones."Respublika" drąsiai,
  kritiškai, teisingai įvertina , aprašo politikos, verslo , švietimo ir
  kt. problemas. Reikės savaitraštį užsisakyti .

 • Agnė 2018 birželio mėn. 19 d. 15:03:30

  Švietimo ministerija net nereaguoja, kas tai? Naujas teisingumo ministras
  per dieną susitvarkė, patys išlėkė, Kas tai? Kodėl ne visi ministrai
  dirba?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: antradienį Sankt Peterburge per sprogimą dujų balionų pildymo įmonėje žuvo du žmonės.
 • VAGYSTĖ: Bartonių kaimo ganyklos pavogta karvė, telyčia ir jautis; žala siekia 1700 eurų; atliekamas tyrimas; įtariamasis ar įtariamieji kol kas nenustatyti.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar pajutote šią vasarą praūžusių audrų padarinius?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +18  +19 C

 

   +18 +19 C

  +26  +28 C

   +27  +29 C

 

   +25  +28 C

    6-11 m/s

  2-6 m/s

 

    1-3 m/s

 

USD - 1.1720 PLN - 4.3013
RUB - 72.9220 CHF - 1.1696
GBP - 0.8827 NOK - 9.4790
reklama
Ukis 2018