respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

Landsbergiams geriau patylėtinuotraukos (50)

2018 gegužės mėn. 25 d. 13:04:36
Justina GAFUROVA

Jau kitą savaitę Seime bus paskelbta, kas labiausiai korumpuotas Lietuvoje, kas dešimtmečius buvo tampomas įtakingų verslininkų už virvutės. Kas dirbo ne Lietuvai, bet atstovavo pavienių asmenų interesams. Laukdami rezultatų, politikai narsto vienas kitą po kaulelį. Tačiau skaidrumo siekia ne visi. Štai prieš kvietimą liudyti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį mūru stojo komitete esantys partiečiai ir ne tik.

 

Koją pakišo procedūros

Jau pusmetį vykstančio tyrimo metu Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) analizuota specialiųjų tarnybų surinkta medžiaga apie asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimą neteisėtą poveikį valstybės institucijoms ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams. Čia minimas ilgas buvusių ir dabartinių politikų sąrašas. Tyrimo metu jie buvo kviečiami liudyti ir pasiaiškinti dėl ryšių su verslo subjektais. Tačiau G.Landsbergiui apklausos pavyko išvengti dėl procedūrinių dalykų. Komitete balsuojant tiesiog nepakako balsų, nors reikalingas 6 narių kvorumas buvo. Tiesa, atskleisti balsavimo rezultatų nenori ir pats komitetas, suskubęs žurnalistus patikinti, kad posėdis buvo uždaras, tad duomenys yra neskelbiami.

„Mes, trys valstiečiai, buvome pateikę prašymą (iškviesti liudyti G.Landsbergį - aut. past.), vyko balsavimas. Jo metu nubalsavome, kad Gabrielius apklausai nebūtų kviečiamas. Kas pasipriešino, neprisimenu, neskaičiavau, bet į apklausą Gabrielius nekviečiamas. O klausimų yra. Ir pakankamai rimtų. Kažkada į juos reikės atsakyti“, - „Vakaro žinioms“ sakė komiteto narys Dainius Gaižauskas. Jis prisiminė, kad už partijos pirmininką stoję konservatoriai buvo gana aršūs: „Partiečių gynyba buvo neadekvati. Tiek Rasa Juknevičienė, tiek Arvydas Anušauskas atrodė keistai. Netgi daugiau nei keistai. Saugojo kaip nežinau ką... Kad tik neiškviestų.“

Siūlo ateiti pačiam

Politiko nuomone, neturint ko slėpti, politikas galėtų ir pats atvykti į komitetą. „Kai kurie Seimo nariai yra patys pasiprašę, nes norėjo išsklaidyti kilusias abejones. Galėtų gal partijos nariai paraginti...“ - svarstė D.Gaižauskas.

Paklaustas, kokios įtakos išvadoms turėtų neįvykusi
G.Landsbergio apklausa, parlamentaras patikino, kad išvados sukels diskusijų: „Kai jos bus, bus įdomu. Jeigu jau dabar bijo... Stengsimės, kad visa medžiaga būtų prieinama ir išviešinta. Jeigu kils klausimų, visi turime į juos atsakyti, kad neliktų jokių abejonių. O svarbiausia - kad priimtume reikalingus įstatymo paketus. Turiu omenyje ir lobizmo, ir partijų finansavimo klausimus.“

G.Landsbergio partietis Kęstutis Masiulis, „Vakaro žinioms“ sakė, kolegos vietoje pats pasisiūlytų būti apklausiamas komitete: „Aš G.Landsbergio vietoje nueičiau. Nes nėra ką ten aiškinti.“

Parlamentaras sako, kad visokios komisijos trukdo dirbti ir klaidina žmones: „Įtariu, daugelis žmonių nesupranta, kad čia tik politinis, bet ne teisinis tyrimas. O jeigu yra teisiniai dalykai, reikia kreiptis į teismą, jei yra etikos pažeidimų - reikia kreiptis į Valstybinę tarnybinės etikos komisiją. Jei kažkas vertas apkaltos, reikia sudaryti apkaltos komisiją. Jeigu norisi tik pasipurvinti, reikia sukurti komisiją. Lyg neturėtume ką veikti. Iš žiniasklaidos sužinome apie planuojamas reformas, nes dar nematėme nė vieno projekto.“

Laukia asmeniško kvietimo


Vakar G.Landsbergis per atstovę spaudai perdavė trumpą komentarą dėl susidariusios situacijos: „Jei Seimo NSGK komitetas iškvies G.Landsbergį, tai jis ateis liudyti.“

O per vykusią Vyriausybės valandą, G.Landsbergis rado laiko ryšiais su verslu apkaltinti ir premjerą. „Ar tiesa, kad būdamas vidaus reikalų ministru siekėte, o vėliau ir dalyvavote viešai neskelbtame susitikime su Vilniaus meru, o susitikimo metu kalbėjote apie „Lietuvos energijos“ vystomo elektrinės Vilniuje projekto stabdymą. Ar nemanote, kad viršijote savo, kaip vidaus reikalų ministro, įgaliojimus ir ar apie savo veiksmus buvote informavęs tuometinį premjerą Algirdą Butkevičių?“ - klausė konservatorius. Užduodamas klausimą, jis kandžiai pabrėžė, kad
Saulius Skvernelis, kaip bręstantis politikas, turėtų išmokti ne taip jautriai reaguoti į įvairius jam duodamus paklausimus.

Kokius klausimus NSGK nariai paruošė jaunajam konservatoriui, dar neaišku. Tačiau jau žinoma, kad G.Landsbergis buvo apklausiamas STT dėl vykusių susitikimų su „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu. Vieną iš jų G.Landsbergis įnicijavo pats, norėdamas verslininkui pristatyti partijos politinę programą. Tačiau G.Landsbergis dėl to nebuvo svarstytas partijos Priežiūros komitete. Nors vos pasirodžius informacijai, kad kitas partijos narys, Laurynas Kasčiūnas, STT apklausiamas kaip liudytojas politinės korupcijos byloje, G.Landsbergio senelis Vytautas Landsbergis pareiškė, kad „tokių neaiškių veikėjų, kaip L.Kasčiūnas, mūsų partijoje nebūtų“. Paaiškėjus, kad ir anūkas lankėsi STT, nuo griežtų pasisakymų buvo susilaikyta.

 

- Po nepavykusio balsavimo NSGK, jūsų frakcija kreipėsi į komitetą su reikalavimu per artimiausią posėdį, dar iki tyrimo išvadų paskelbimo, apklausti visus VSD pažymose minimus asmenis, o tarp jų ir G.Landsbergį. Liko neapklausta ir daugiau asmenų?, - „Vakaro žinios“ teiravosi partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko Remigijaus ŽEMAITAIČIO.

- Manome, kad neturi būti taikomi dvigubi standartai, kai vieni kviečiami, o kiti ne. Liudyti atėjo Andrius Kubilius, Tomas Dapkus ir visi kiti, tad būtų nenormalu, jei konservatorių partijos pirmininkas liudyti neateitų. Ypač, kai jau pasigirsta kalbų, kad ne tik liberalai, bet ir konservatoriai prisidėjo prie netiesioginio valstybės užvaldymo. Manome, kad reikalinga išsklaidyti visus įtarimus ir interpretacijas. Ir tai liečia ne tik politikus, bet ir visų valstybinių institucijų vadovus. Pavyzdžiui, prokurorai, kurie susitikinėdavo su verslo grupėmis, taip pat turėtų liudyti.

- Normalu, kai tyrime dėl politinės korupcijos lemiami sprendimai priimami dėl procedūrinių kliūčių - nepakako balsų?


- Komitete yra trys konservatoriai. Tad kyla klausimas, kas ir kaip balsavo, jeigu komitete iš viso yra 11 narių. Ar trys konservatoriai gali nulemti viso komiteto balsavimą? O gal balsavo trys prieš tris, o lemiamas buvo pirmininko balsas. Akivaizdu, kažkas dar balsavo prieš. Gal tokiu atveju trys konservatoriai gali nulemti ir komisijos išvadas, ir tai, kad 2006 m. pažyma neviešinama, kurioje yra pakankamai skandalingi faktai.

- Kalbate apie vieną pažymą, ar jų yra ir daugiau?

- Tai šešios VSD pažymos, kurios yra dar skandalingesnės nei dabar aptariamos. Toje medžiagoje aiškėja, kad verslo grupių buvo labai daug. Nulinčiuota tik viena. Manau, kad „MG Baltic“ - tik mažas briliantas dideliuose karoliuose. Nekalbama apie dujų terminalą, apie Kauno verslininkų įtaką konservatorių partijai. Tiesiog atsisakoma jas viešinti. Manau, ten minima: „Gazprom“, „Dujotekana“, Garbaravičiai. Tada tuo metu labai stipriai veikė konservatorių partija.

Nemanau, kad bandoma apsaugoti G.Landsbergį. Manau, partija bando apsaugoti save ir buvusius partiečius, kurie galimai minimi pažymose. Gabrielius į politiką atėjo prieš 2 metus, o pasiklausymai vyko nuo 2004-2006 m., kai politikoje buvo A.Kubilius ir Vytautas Landsbergis.

- Jeigu yra VSD medžiaga, kurioje užfiksuota korupcinė veika, turi būti pradėti teisiniai procesai, o ne parlamentinis tyrimas?


- Taip. Pažymas turi VSD ir NSGK.

- Bet procesai nevyksta?


- Ne. Nenorima to daryti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (50)

 • to manau 2018 gegužės mėn. 26 d. 08:35:44

  ir vienas Landsbergis visa tai padare, o kur tuo metu buvo visa tauta?
  Geriau sakyk, kad Landsbergis atsirado tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje,
  kai didysis darbas buvo padarytas. O jo vaidmuo Nepriklausomybes kelyje
  daug kur abejotinas.

 • Dzukas 2018 gegužės mėn. 26 d. 08:17:02

  Mums runkeliams senai aisku,kad lanzbergiu klanas issisuks-is didelio
  debesies neiskris ne lasas...

 • Nu jo 2018 gegužės mėn. 26 d. 08:00:47

  Kai kvailys tampa nebesuvaldomas, tai geriau jo nepaleis ir nerodyt.. ta ir
  daro uoli komjaunuole ir kgbistu saraso zinovas

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 26 d. 07:23:23

  Labai gaila, kad politikai murkdosi savo pačių susikurtame politiniame
  purve, nes puikiai supranta, jog gali jiems rojus Lietuvoje ir pasibaigti,
  jei į politiką ateitų gerai žiniomis ir darbu pasikaustę žmonės,
  kurių taip lengvai neišgąsdinsi, jei atimsi saldainį...Kad ir kokios
  geros kompiuterinės programos būtų sukurtos, bet jas vis tiek tobulina
  ir keičia žmonės..O tam reikalingos žinios ne kur pigesnį drabužį,
  maistą ar mašiną nusipirkti, bet kaip pataisyti sugedusią mašiną,
  kaip pataisyti stogą, kad nevarvėtų, kaip užgydyti žaizdą, kad
  žmogus greičiau pasveiktų... Geri specialistai nelaksto po partinius
  susirinkimus, nes jie turi daug darbo ir be tuščių kalbų, kurių taip
  daug TV programose ir internete...

 • Menkystų paradas 2018 gegužės mėn. 26 d. 06:38:40

  IŠKVIESKIT IR V.LANDSBERGĮ, GAL KLAUSIMŲ IR JAM NETURIT?

 • n 2018 gegužės mėn. 26 d. 06:03:38

  kaip visada...konservatoriai issisuks...

 • Komedija 2018 gegužės mėn. 26 d. 04:38:08

  Kažkokios juokingos tos komisijos ir politinės partijos!

 • Manytojui 2018 gegužės mėn. 26 d. 00:23:03

  Jeigu smardusis Kremliaus mišrūnas(grynaveisliai yra tik etatiniai
  KGBistai ir platforminiai komunistai, pvz reitingų lydere)prakalbetų apie
  visas savo niekšybes, iškrėstas Lietuvai, tai Respublika mažiausia
  savaitę neturėtų ką daugiau rašyti.

 • Eruditas 2018 gegužės mėn. 25 d. 21:43:42

  Na kokie menki ir neissilavine Respublikos komentatoriai. Dieve, uz ka tu
  mus baudi?

 • Che che 2018 gegužės mėn. 25 d. 20:58:19

  Draugas tartiufas su paveldėtoju

 • Štirlicas 2018 gegužės mėn. 25 d. 20:20:20

  Pas "Dėdulę" sukrito nevykę genai,o pas anūkėlį tai jau visai skystai
  gavosi.

 • Nesupratau ? 2018 gegužės mėn. 25 d. 19:54:22

  Niekaip nesuprantu,kaip gali komitete būti tie patys,kuriuos svarsto ???
  Visai nesvarbu ar tai valstiečiai,ar konservatoriai,
  ar liberalai ,ar socdemai ar kt. Sėdi komisijoje ir svarsto SAVO
  pirmininko apklausimą ,ar neapklausimą .
  Jeigu kilo ginčas dėl Landsbergio,tai , šiuo atveju , mano
  nuomone,Juknevičienė ir Anušauskas turėjo nusišalinti nuo balsavimo ?
  Ar ne ?

 • joo 2018 gegužės mėn. 25 d. 19:24:06

  smaukunaitaiti,tai tu ir padedi kenkti lietuvai,besmegeni su didele galva

 • to Manau 2018 gegužės mėn. 25 d. 19:21:48

  gal mineta oziui padaryk,nustosi nervintis beretozoidini priedurny

 • aga 2018 gegužės mėn. 25 d. 19:19:52

  jau vemti norisi nuo sito ozyno,senasis ozys ir nesusitupejes
  kazliokas,tpfu...

 • senis tam:manau 2018 gegužės mėn. 25 d. 18:31:50

  o kaip manai, kodel Kremlius vadovauti paliktiems kgbistams, paliko
  Lansbergi? Ir, kodel 25 Lietuvos nepriklausomybes metais, tuos kgbistus
  uzslaptino dar 75 metams? Burtininkai, savo galias, dazniausiai, palieka
  anukams. Gal Lansbergis savo laipsni paliko Anukui?

 • to: Manau 2018 gegužės mėn. 25 d. 18:13:48

  Įkąsk sau į vieną vietą.Ruskiai okupavo, o dabar už alaus bambalį ir
  skalbimo miltelių pokelį patys be muilo sulindote į dar žiauresnį
  "sojuzą", kur kiekvieną mūsų pirstelėjimą reguliuoja Briuselio
  okupantai.

 • Manau , 2018 gegužės mėn. 25 d. 17:42:17

  jeigu galėtų visi Kremliaus mišrūnai visą Lansbergių familiją po
  gabalėlį suėstų ,kad per didelę V,Lansbergio malonę laiku iš
  Kremliškos teroristinės Lietuva valstybės išplėšta.Ruskių mišrūnai
  kai okupavo tai , Mažąja Amerika vadino ,kol žmones neišvežė ,kitus
  KGB rūsiuose išsaudė ir nukankino viską išvogė , kolchosus sukūrė
  kol maisto parduotuvėse tik karvių "basanoškės" ( kanopos) vien
  atsidūrė. dabar jiems Lansbergiai blogi , kad laisvę turi ir valgyt kiek
  nori tiek gali.O gal panorot Kremliaus maisto kortelių ar Brežnevo
  paketų , nuo kurių jau nepadarė vyrai kieto.Prašau į Maskvą atgalios
  jei norit gyvent kaip prie sovietų valdžios.

 • jonas 2018 gegužės mėn. 25 d. 17:26:59

  Tai negi banditas sau kartuves statys???

 • Pasakykit man tiesiai šviesiai 2018 gegužės mėn. 25 d. 17:10:25

  Kodėl NSGK tiria konservų aferas ir komisijoje sėdi aršiausi niekšai
  konserviniai Juknevičienė ir Anušauskas? Konserviniai iš vis neturėtų
  būti toj komisijoj.

 • kgb 2018 gegužės mėn. 25 d. 16:17:17

  normalioje valstybeje,jie senai sedetu,uz 'nuopelnus' Lietuvai ir Jos
  Tautai,bet ???......

 • Agnė 2018 gegužės mėn. 25 d. 15:15:14

  Niekada netikėjau šiuo žmogumi nuo Sąjūdžio

 • Pensininkė 2018 gegužės mėn. 25 d. 14:42:41

  Dieve, kaip aš nemėgau senojo Landsbergio nuo pat Sajūdžio įkurimo.
  Niekada neklausydavau jo postringavimų per televiziją. Jei kartais
  sutabdavo kanalai, kada kalbėdavo Gorbačiovas, tuomet klausydavausi šio
  veikėjo. Man jis buvo tikroviškesnis... Per mitingus niekad neplodavau,
  niekad neištariau jo skandavimui ir pan, nors vėliau įsikurus
  konservatorių partijai prisijungiau prie jų, bet man jis taip ir liko ne
  tikroviškas, liaudiškai pasakius. Kai kas jį laikė ir laiko asmenybe,
  bet man jis tik Čiurlionio megėjas ir šachmatininkas. Pasitraukiau nuo
  jų nuo Mažeikių aferos, nes man buvo aišku...

 • jie 2018 gegužės mėn. 25 d. 14:29:24

  jie yra kaip valstybes astunkojai kokie

 • valdas 2018 gegužės mėn. 25 d. 14:20:03

  2017 02 16 is ozio kalbos balkone"ramunai stok i musu gretas,kitaip busi
  dauzomas,spardomas..."
  Is siu metu ne perseniausiu vapaliojimu:"as,dziaugiuos,kad kazkam pagerinau
  gyvenima..."
  Jei turit atminti,o turit turet ,nes gyvenam su siuo issigimeliu beveik
  trisdesimt metu,tai cia dienos neuzteks prirasyti...
  Bet beveik desimtis su isgama raudonaja musmire,tai irgi kas atminti turit
  ir sekat,kad 2 in 1...
  Ozy ir zaraza jusu deka nera puses tautos issilavinusios darbingos...
  Jus nusikaltot pries zmogu,pries Lietuva daugiau ,nei Hitleris...
  Ir jus, turit but teisiami, kartu su savo parankiniais TAUTOS,ne
  teismu,kuriuos sukuret,bet LIETUVIU...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • SVEIKINIMAI: Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino Bulgarijos Respublikos prezidentą Rumeną Radevą šalies 110-ųjų nepriklausomybės metinių proga.
 • TĖVYNEI: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šeštadienį vyks I kurso kariūnų priesaikos ceremonija; tarnauti Lietuvos valstybei prisieks 36 kariūnai, dar 18 pirmakursių jau yra prisiekę anksčiau, tarnaudami Lietuvos kariuomenėje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018