respublika.lt

2018 rugsėjo 19, trečiadienis

Landsbergiams geriau patylėtinuotraukos (50)

2018 gegužės mėn. 25 d. 13:04:36
Justina GAFUROVA

Jau kitą savaitę Seime bus paskelbta, kas labiausiai korumpuotas Lietuvoje, kas dešimtmečius buvo tampomas įtakingų verslininkų už virvutės. Kas dirbo ne Lietuvai, bet atstovavo pavienių asmenų interesams. Laukdami rezultatų, politikai narsto vienas kitą po kaulelį. Tačiau skaidrumo siekia ne visi. Štai prieš kvietimą liudyti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį mūru stojo komitete esantys partiečiai ir ne tik.

 

Koją pakišo procedūros

Jau pusmetį vykstančio tyrimo metu Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) analizuota specialiųjų tarnybų surinkta medžiaga apie asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimą neteisėtą poveikį valstybės institucijoms ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams. Čia minimas ilgas buvusių ir dabartinių politikų sąrašas. Tyrimo metu jie buvo kviečiami liudyti ir pasiaiškinti dėl ryšių su verslo subjektais. Tačiau G.Landsbergiui apklausos pavyko išvengti dėl procedūrinių dalykų. Komitete balsuojant tiesiog nepakako balsų, nors reikalingas 6 narių kvorumas buvo. Tiesa, atskleisti balsavimo rezultatų nenori ir pats komitetas, suskubęs žurnalistus patikinti, kad posėdis buvo uždaras, tad duomenys yra neskelbiami.

„Mes, trys valstiečiai, buvome pateikę prašymą (iškviesti liudyti G.Landsbergį - aut. past.), vyko balsavimas. Jo metu nubalsavome, kad Gabrielius apklausai nebūtų kviečiamas. Kas pasipriešino, neprisimenu, neskaičiavau, bet į apklausą Gabrielius nekviečiamas. O klausimų yra. Ir pakankamai rimtų. Kažkada į juos reikės atsakyti“, - „Vakaro žinioms“ sakė komiteto narys Dainius Gaižauskas. Jis prisiminė, kad už partijos pirmininką stoję konservatoriai buvo gana aršūs: „Partiečių gynyba buvo neadekvati. Tiek Rasa Juknevičienė, tiek Arvydas Anušauskas atrodė keistai. Netgi daugiau nei keistai. Saugojo kaip nežinau ką... Kad tik neiškviestų.“

Siūlo ateiti pačiam

Politiko nuomone, neturint ko slėpti, politikas galėtų ir pats atvykti į komitetą. „Kai kurie Seimo nariai yra patys pasiprašę, nes norėjo išsklaidyti kilusias abejones. Galėtų gal partijos nariai paraginti...“ - svarstė D.Gaižauskas.

Paklaustas, kokios įtakos išvadoms turėtų neįvykusi
G.Landsbergio apklausa, parlamentaras patikino, kad išvados sukels diskusijų: „Kai jos bus, bus įdomu. Jeigu jau dabar bijo... Stengsimės, kad visa medžiaga būtų prieinama ir išviešinta. Jeigu kils klausimų, visi turime į juos atsakyti, kad neliktų jokių abejonių. O svarbiausia - kad priimtume reikalingus įstatymo paketus. Turiu omenyje ir lobizmo, ir partijų finansavimo klausimus.“

G.Landsbergio partietis Kęstutis Masiulis, „Vakaro žinioms“ sakė, kolegos vietoje pats pasisiūlytų būti apklausiamas komitete: „Aš G.Landsbergio vietoje nueičiau. Nes nėra ką ten aiškinti.“

Parlamentaras sako, kad visokios komisijos trukdo dirbti ir klaidina žmones: „Įtariu, daugelis žmonių nesupranta, kad čia tik politinis, bet ne teisinis tyrimas. O jeigu yra teisiniai dalykai, reikia kreiptis į teismą, jei yra etikos pažeidimų - reikia kreiptis į Valstybinę tarnybinės etikos komisiją. Jei kažkas vertas apkaltos, reikia sudaryti apkaltos komisiją. Jeigu norisi tik pasipurvinti, reikia sukurti komisiją. Lyg neturėtume ką veikti. Iš žiniasklaidos sužinome apie planuojamas reformas, nes dar nematėme nė vieno projekto.“

Laukia asmeniško kvietimo


Vakar G.Landsbergis per atstovę spaudai perdavė trumpą komentarą dėl susidariusios situacijos: „Jei Seimo NSGK komitetas iškvies G.Landsbergį, tai jis ateis liudyti.“

O per vykusią Vyriausybės valandą, G.Landsbergis rado laiko ryšiais su verslu apkaltinti ir premjerą. „Ar tiesa, kad būdamas vidaus reikalų ministru siekėte, o vėliau ir dalyvavote viešai neskelbtame susitikime su Vilniaus meru, o susitikimo metu kalbėjote apie „Lietuvos energijos“ vystomo elektrinės Vilniuje projekto stabdymą. Ar nemanote, kad viršijote savo, kaip vidaus reikalų ministro, įgaliojimus ir ar apie savo veiksmus buvote informavęs tuometinį premjerą Algirdą Butkevičių?“ - klausė konservatorius. Užduodamas klausimą, jis kandžiai pabrėžė, kad
Saulius Skvernelis, kaip bręstantis politikas, turėtų išmokti ne taip jautriai reaguoti į įvairius jam duodamus paklausimus.

Kokius klausimus NSGK nariai paruošė jaunajam konservatoriui, dar neaišku. Tačiau jau žinoma, kad G.Landsbergis buvo apklausiamas STT dėl vykusių susitikimų su „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu. Vieną iš jų G.Landsbergis įnicijavo pats, norėdamas verslininkui pristatyti partijos politinę programą. Tačiau G.Landsbergis dėl to nebuvo svarstytas partijos Priežiūros komitete. Nors vos pasirodžius informacijai, kad kitas partijos narys, Laurynas Kasčiūnas, STT apklausiamas kaip liudytojas politinės korupcijos byloje, G.Landsbergio senelis Vytautas Landsbergis pareiškė, kad „tokių neaiškių veikėjų, kaip L.Kasčiūnas, mūsų partijoje nebūtų“. Paaiškėjus, kad ir anūkas lankėsi STT, nuo griežtų pasisakymų buvo susilaikyta.

 

- Po nepavykusio balsavimo NSGK, jūsų frakcija kreipėsi į komitetą su reikalavimu per artimiausią posėdį, dar iki tyrimo išvadų paskelbimo, apklausti visus VSD pažymose minimus asmenis, o tarp jų ir G.Landsbergį. Liko neapklausta ir daugiau asmenų?, - „Vakaro žinios“ teiravosi partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko Remigijaus ŽEMAITAIČIO.

- Manome, kad neturi būti taikomi dvigubi standartai, kai vieni kviečiami, o kiti ne. Liudyti atėjo Andrius Kubilius, Tomas Dapkus ir visi kiti, tad būtų nenormalu, jei konservatorių partijos pirmininkas liudyti neateitų. Ypač, kai jau pasigirsta kalbų, kad ne tik liberalai, bet ir konservatoriai prisidėjo prie netiesioginio valstybės užvaldymo. Manome, kad reikalinga išsklaidyti visus įtarimus ir interpretacijas. Ir tai liečia ne tik politikus, bet ir visų valstybinių institucijų vadovus. Pavyzdžiui, prokurorai, kurie susitikinėdavo su verslo grupėmis, taip pat turėtų liudyti.

- Normalu, kai tyrime dėl politinės korupcijos lemiami sprendimai priimami dėl procedūrinių kliūčių - nepakako balsų?


- Komitete yra trys konservatoriai. Tad kyla klausimas, kas ir kaip balsavo, jeigu komitete iš viso yra 11 narių. Ar trys konservatoriai gali nulemti viso komiteto balsavimą? O gal balsavo trys prieš tris, o lemiamas buvo pirmininko balsas. Akivaizdu, kažkas dar balsavo prieš. Gal tokiu atveju trys konservatoriai gali nulemti ir komisijos išvadas, ir tai, kad 2006 m. pažyma neviešinama, kurioje yra pakankamai skandalingi faktai.

- Kalbate apie vieną pažymą, ar jų yra ir daugiau?

- Tai šešios VSD pažymos, kurios yra dar skandalingesnės nei dabar aptariamos. Toje medžiagoje aiškėja, kad verslo grupių buvo labai daug. Nulinčiuota tik viena. Manau, kad „MG Baltic“ - tik mažas briliantas dideliuose karoliuose. Nekalbama apie dujų terminalą, apie Kauno verslininkų įtaką konservatorių partijai. Tiesiog atsisakoma jas viešinti. Manau, ten minima: „Gazprom“, „Dujotekana“, Garbaravičiai. Tada tuo metu labai stipriai veikė konservatorių partija.

Nemanau, kad bandoma apsaugoti G.Landsbergį. Manau, partija bando apsaugoti save ir buvusius partiečius, kurie galimai minimi pažymose. Gabrielius į politiką atėjo prieš 2 metus, o pasiklausymai vyko nuo 2004-2006 m., kai politikoje buvo A.Kubilius ir Vytautas Landsbergis.

- Jeigu yra VSD medžiaga, kurioje užfiksuota korupcinė veika, turi būti pradėti teisiniai procesai, o ne parlamentinis tyrimas?


- Taip. Pažymas turi VSD ir NSGK.

- Bet procesai nevyksta?


- Ne. Nenorima to daryti.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (50)

 • pensininkas 2018 birželio mėn. 07 d. 23:00:41

  nusikalteliai nori buti teisuoliai

 • faktas 2018 gegužės mėn. 30 d. 07:23:30

  sunku nesikeikti kai kalbama apie lanzbergu familija, paveldimos
  demokratijos ikureja

 • ... 2018 gegužės mėn. 27 d. 10:23:55

  kada nors viskas islis...Galvojat,kad viskas bus sunaikinta?Kaip
  visada,kazkas prisidarys kopiju ar pan.

 • Prašalietis 2018 gegužės mėn. 27 d. 09:55:16

  Landsbergiams geriau patylėti..Kas čia dar per naujiena?Kiekvienas
  žino,kad Lansbergis"grojo pirmuoju smuiku"nuo pat šauniųjų 1990.Visi
  klausė ir plojo,daug kas ploja ir po šiai dienai.Artimiausi lansberginiai
  chebrantai pasidarė oligarchais ir šiandieniniais"tautiniais politiniais
  elitais".V.Lansbergis 1990-ais"paprašė ir gavo"iš Jelcino visiems
  tautiečiams"laisvę ir nepriklausomybę".Ir še
  tau,esamas"tautos"patriarchas ir būsimas"tautos"patriarchas"turi
  šiandiena patylėti....Kas taip išdrįsta kalbėti turi"pasisaugoti",nes
  V.Lansbergis ko dar gyvas gali pats Lietuvai"parneštą iš Jelcino laisvę
  ir nepriklausomybę grąžinti"Putinui.Jei nespės to padaryti pats,esant
  tokiam šiandieniniam raskladui,kai siūloma Lansbergiams patylėti,gali
  paprašyti tai padaryti būsimą"tautos"patriarchą savo anūkėlį.Ir
  tuomet tiems,kurie liepia Lansbergiams nutilti,o su jais ir visiems
  likusiems ateis"Kajuk".

 • L 2018 gegužės mėn. 27 d. 09:19:55

  UZ VISA PRIDERGTA S*DA TEGUL ATSAKO APSIS*KE.TE GRAZINA LIETUVAI ISVOGTA
  TURTA.VAGIS I KALEIMA JU TURTA NACIONALIZUOTI...TIK TAIP PRIEISIME PRIE
  TVARKOS.KITU ATVEJU VISKAS BUS PO SENOVEI.

 • Gal ir bus Lietuvoje tvarka 2018 gegužės mėn. 27 d. 08:21:38

  Jeigu nesuės valstiečių stresas nuo kasdienio kontakto su konserviniais
  idiotais.

 • vergams 2018 gegužės mėn. 27 d. 07:33:03

  ne mitingus reikia kelti, o susiburti visiems i viena partija ir per
  rinkimus teisingai prabalsuoti...bet ne nosi krapstyti ir laukti kol kiti
  uz jus kazka padarys

 • vergams 2018 gegužės mėn. 27 d. 07:25:57

  nustokit matyti tik save, visoje Europoje socializmas buvo griaunamas vienu
  metu ir ta dare pati kgb kuri ir ikurta vakaru turciu izraelitu

 • vergams 2018 gegužės mėn. 27 d. 07:16:41

  sveiki atvyke i kapitalizma varguoliai...jus ponas tik pervede is vieno
  tvarto gyvuliu ukyje i kita ir jus visada durnins meluodamas kad jus
  islaikytu savo garde...bet jus patys kalti nes nenorite nieko keisti patys,
  o norite kad kiti uz jus tai padarytu

 • kamera 2018 gegužės mėn. 27 d. 07:14:07

  ju senai laukia ir ne tik ju,uz 'nuopelnus' Lietuvai ir Tautai.

 • eikit 2018 gegužės mėn. 26 d. 19:01:17

  ko jus ant tu koncervu arabisku varot!? lyg kitu partiju atstovai sventi,
  jos superetos buvo is ltsr komuniagines partijos, partiju daug o nariai tie
  patys...

 • Pk 2018 gegužės mėn. 26 d. 17:09:18

  Konservatoriai tai uteles ant valstybes sprando,jeigu ne ju vagystes
  gyventume kaip vokieciai.

 • man idomu kodel 2018 gegužės mėn. 26 d. 16:33:03

  VISI DAR BIJO TEISYBE PASAKYTI APIE KGB STUKACIU LENZBERGA,SEIMO NARIAI
  BIJO,ZURNALIUGOS BIJO,VALDINIKAI BIJO ,VISI BIJO PONAI KODEL JUS DAR BIJOT
  SIO PIRDYLOS,KODEL?

 • chmm 2018 gegužės mėn. 26 d. 16:20:04

  "Jau kitą savaitę Seime bus paskelbta, kas labiausiai korumpuotas
  Lietuvoje, kas dešimtmečius buvo tampomas įtakingų verslininkų už
  virvutės..."
  O nebus kaip su kgb sąrašais? Irgi, neva, paskelbtais?

 • ? 2018 gegužės mėn. 26 d. 16:03:56

  su ožių dinastija viskas aišku ,visi žino kokie jie aferistai ,bet kad
  magnolija katra (atseit) kovojo su korupcija ir dabar gina korumpuotu tai
  įrodo kad pati iki ausų iklimpus

 • Na , Kremliaus mišrūnai 2018 gegužės mėn. 26 d. 14:49:43

  pabarškėjot Lansbergį vistiek suėst nespėjot ir suėsti negalėsit ,
  kad ir kaip kruvinais nasrais čepsėsit .Geriau padarykit steklomojaus ir
  važiuokit namo į Kremliaus rojų.

 • LL 2018 gegužės mėn. 26 d. 14:31:01

  Sena stukaciu isverstaskuriu paderme pradedant NKVD,KGB ir t.t prisitaike
  prie visu rezimu kaip ziurkes prie nuodu o tarakonai prie radiacijos.

 • LL 2018 gegužės mėn. 26 d. 14:20:12

  Sena stukaciu isverstaskuriu paderme pradedant NKVD,KGB ir t.t

 • vytautas 2018 gegužės mėn. 26 d. 13:45:58

  kol rinksite KGBagentus,tol risimės į duobę ,Faktiškai valstybės
  nebeturime ir per ką ,per jūsų durnas galvas

 • tam manau 2018 gegužės mėn. 26 d. 13:32:26

  Tas ,manau ,yra to nesantuokinis vaikas,matote,pats prisipažino komentare
  ,kad neturėjo ko valgyti ir tas nepadarė kieto ...Cha, cha !

 • Visiems iteisintiems vagyms 2018 gegužės mėn. 26 d. 12:40:04

  Masonam pradedant spiku DIEDULE jau pradiejo rūkti dumai iš užpakaliu
  už MAŽEIKIŲ naftos gamykla už LEO 2KK už nekilnojamo zemies turto
  skraidima už suaukotų kitu valstybių milijuonu pasisavinimą už auksą
  Lietuvos grazynta Amerikos valstybies manau kad ger Karbauskas Skvernelis
  seime valstiečiai žalieji turi teise paklausti dar už kaliejimo
  pastatima pareikalavus amerikiečių žvalgybai vot delko tie dumai
  rūksta ir kinkos dreba vaizdelis ne koks Prosenelis.

 • ! 2018 gegužės mėn. 26 d. 12:02:09

  Pritariu pavadinimui 100 proc.

 • tol 2018 gegužės mėn. 26 d. 09:47:51

  kol jus cia sedesit prie kompu ir rasysit komentarus, bet su*iniu
  nepakelsit nueiti i Daukanto, ar prie seimo i protesto mitingus nieko siame
  durniu laive nesikeis. Visai nesianei buvo mitingas del apkaltos melinam
  kaftanui,Kur jus buvote?

 • valdas 2018 gegužės mėn. 26 d. 09:38:45

  Zymiai greiciau viskas eitu i zmones,Lietuvai,jei nebutu suklastoti
  rinkimai,nebutu "luze"kompai,nedumiamos zmonem akys...
  Ar ne laikas grizt is Razlivo ir uzleist vieta oziu saikai su pagrindiniu
  mee,bei ismezt invazines musmires,visus kgb-istus...
  Visu lesciu neisgaudysi gerb.Vitai,palik invaziniams oziams,invaziniu
  grumbulu ir kitokio edalo...

 • Daša yra Lietuvos dalia 2018 gegužės mėn. 26 d. 09:07:56

  "Dėdulė" Kremliaus nurodymu laiko ją už Veneros kauburėlio plauko.
  Anukėlis prilaiko senelį ,kad tas nenugrūtų pervargęs nuo darbo.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018