Konservatoriai paruošė dirvą korupcijainuotraukos (17)

2018 birželio mėn. 01 d. 07:14:11 Perskaitė 3355

Po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto parlamentinio tyrimo išvadų paskelbimo dėl politinės korupcijos ore pakibo neatsakytų klausimų debesis. Pavyzdžiui, premjerui Sauliui Skverneliui pro akis neprasprūdo, kad NSGK tyrimas visiškai nepalietė konservatorių, kurie, pasak jo, Andriaus Kubiliaus vadovautoje Vyriausybėje turėjo žinoti apie vykusius neskaidrius procesus šalyje.

 

Spaudos konferencijoje pristatant komiteto išvadas, valstiečių atstovas Dainius Gaižauskas teigė, kad būtent konservatoriai, būdami valdžioje, sukūrė patogią terpę politinei korupcijai. Į D.Gaižausko replikas atsakydama NSGK narė, konservatorė Rasa Juknevičienė užsiminė, kad ateis ir „Agrokoncerno“ eilė analogiškam tyrimui.

Ji įsitikinusi, kad konservatoriai tikslingai buvo juodinami valdančiųjų. „Tai aš noriu pasakyti, kad nėra ir nebuvo nuo pat pradžių tose išvadose jokios kompromituojamos medžiagos. Ir pono D.Gaižausko insinuacijos, kad neva kažkas mokėjo kažką nuslėpti, yra visiškai neteisingos“, - apibendrino R.Juknevičienė, akcentuodama, kad tyrimo medžiagoje kaip tik pasakyta, jog konservatoriai atsilaikė prieš „MG Baltic“ taikytą spaudimą.

- Teigiate, kad politinės korupcijos monstras, apie kurį šiandien kalba visa šalis, užaugo ant tuometinio premjero Andriaus Kubiliaus kelių. Tai parodė medžiaga, kuri nepateko į tyrimo išvadas? - „Vakaro žinios“ paklausė Dainiaus GAIŽAUSKO.

- Manau, visas vaizdas atsivers tuomet, kai bus galima susipažinti ne tik su išvadomis, bet ir su visais priedais. Komisijai Seimas suformavo klausimus, kurie labiausiai buvo akcentuoti į faktus, kas šiuo metu valstybėje kelia grėsmę. Komisijoje sėdi politikai, ne tyrėjai. Tad jie analizavo informaciją tokią, kokią pateikė specialiosios tarnybos. Ko klausdavome, apie tai ir sužinodavome. Todėl daugiausiai informacijos gavome apie Liberalų sąjūdį ir „MG Baltic“. Bet tada atsivėrė vaizdas, kad tiek ši partija, tiek koncernas sustiprėjo būtent tuo metu, kai valdžioje buvo konservatoriai. Pavyzdžiui, iki 2009 m. „Lietuvos geležinkelių“ veikloje „MG Baltic“ nedalyvauja. Bet po to - milijoniniai užsakymai. Tai yra konservatorių valdymo metai. Kaip Andrius Kubilius formavo savo, kaip premjero, komandą? Jo patarėju tapo Virgis Valentinavičius - „Alfa Media“ grupės vadovas.

Į 2012 m. rinkimus Tėvynės Sąjunga eina sąraše su „MG Baltic“ viceprezidentu Artūru Listavičiumi. Pats A.Kubilius apklausų metu sakė, kad lankydavosi „MG Baltic“. Paklaustas, ar gaudavo informaciją iš specialiųjų tarnybų dėl koncerno daromos įtakos, tai patvirtino. Paklaustas, kodėl nieko nedarė, pasakė, kad padaryti nieko negalėjo. Premjeras, pažadėjęs tarnauti Lietuvai, tarnavo verslo interesams. Žinant šiuos faktus, klausimų kyla dar daugiau. Net ir prasiskolinimai, kuriais kaltinama tuometinė valdžia, taip pat kelia įtarimų. Klausimų turėjau ir daugiau, tačiau vyko isteriškas puolimas, ginant A.Kubilių. Tuo užsiėmė Arvydas Anušauskas ir Rasa Juknevičienė, esą užduodu per daug klausimų, tad neliks laiko apklausti kitus.

Kalbant paprastai, politinė sistema buvo sugriauta. Ji netarnavo žmonėms, nes tarnavo tam tikriems koncernams ir įmonėms. Mes manome, kad šalia įstatyminės bazės stiprinimo labai svarbus ginklas apsidrausti nuo tokių dalykų - viešumas. Valstybė negali kištis į žiniasklaidos darbą. Tačiau valdant konservatoriams, buvo sukelti mokesčiai, dėl ko žiniasklaida tapo priklausoma nuo verslo interesų. Negalime to leisti. Be nepriklausomos žiniasklaidos demokratinės valstybės nebus.

- Konservatoriai tikina, kad tyrimo išvados iš anksto suplanuotos, o valstiečiai tyrimą organizuoja pamiršdami savo nuodėmes?


- Mes kreipėmės į institucijas, klausdami, kokią grėsmę kelia „Agrokoncernas“ ir Ramūnas Karbauskis. Gavome atsakymą, kad šis koncernas pagal tam tikrus požymius nė iš tolo neprilygsta tam, ką mes tyrėme. Tai paprasta įmonė, nekelianti grėsmės. Sakiau A.Anušauskui ir R.Juknevičienei, kad neapgaudinėtų žmonių. Bet neišgirdo. Turiu pripažinti, tai - profesionalai, puikūs manipuliatoriai. Mes, naujokai, jiems neprilygstame. Mes valdžios nematę, gal tai ir yra mūsų stiprybė. Nespėjome prisidirbti. Todėl reikia skubiai sukurti saugiklius, kad nenorėtume to skonio paragauti. Manau, privalome taikyti Seimo nariams dviejų kadencijų limitą Seime, o tie, kurie nubausti už korupciją - 10 metų negalėtų dalyvauti rinkimuose.

Tyrimas parodė, kad beveik visose kadencijose veikė tas pats procesas. Pamatėme tam tikrą tinklą, į kurį visada gaudomi tiek politikai, tiek kiti valdžios atstovai. Korupcijos iškeldinimą reikia pradėti nuo Seimo. Nes čia yra korupcijos kalvė ir girdykla.

 

***
Beliko tik vienas būdas apsivalyti. Koks - skaitykite rytoj „Vakaro žiniose“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net