Kitokia tiesa apie Liberalų sąjūdįnuotraukos (26)

2018 gegužės mėn. 11 d. 07:09:11 Perskaitė 4132

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pateiktoje ataskaitoje VSD teigia, kad Liberalų sąjūdis yra „MG Baltic“ projektas: esą ši partija įkurta tam, kad koncernas galėtų dalyvauti politikoje bei patenkintų savus interesus. Kaip iš tiesų susikūrė Liberalų sąjūdis? Apie tai - „Vakaro žinių“ pokalbis su vienu šios partijos steigėjų psichologu, buvusiu ilgamečiu parlamentaru Vytautu Čepu.

 

- Dabartinis Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad jūs su trimis kolegomis (Petru Auštrevičiumi, Vytautu Grubliausku bei Kęstučiu Glavecku) 2006 m. išėjote iš Artūro Zuoko vadovautos Liberalų ir centro sąjungos valdybos ir taip sutrukdėte planams nuversti A.Zuoką. Esą sumanėte kurti Liberalų sąjūdį, kuris, pasak VSD, yra „MG Baltic“ projektas. Reiškia, jūs, kaip vienas partijos steigėjų, buvote koncerno statytinis? - „Vakaro žinios“ teiravosi Vytauto ČEPO.

- Visų pirma ne taip buvo, kaip pasakoja E.Gentvilas. Aš iš viso suspendavau savo narystę A.Zuoko partijoje. Aišku, tada ir iš valdybos išėjau. Išėjo ir panevėžietis, buvęs Seimo narys Gintaras Šileikis, P. Auštrevičius bei K.Glaveckas. Ir mes pradėjome steigti kitą partiją - Liberalų sąjūdį. Iš esmės visą darbą padarėme. O Gintaras Steponavičius su Eligijumi Masiuliu liko pas A.Zuoką. Pas mus nėjo, blaškėsi, derėjosi ir dar bala žino ką darė, bet liko su A.Zuoku. O kai liko pora dienų iki Liberalų sąjūdžio steigiamojo susiėjimo, jie atlėkė ir tapo naujos partijos steigėjais. Aš net į sceną nelipau fotografuotis ir rankų kitiems spaudyti. G.Šileikis, K.Glaveckas, P.Auštrevičius užlipo. Tai paskui aš ir sakiau: „Petrai, pamatysi, kaip jie - E.Masiulis ir G.Steponavičius - tave dabar suės“. Atspėjau. Ir suėdė Petriuką, kai tapo naujos partijos pirmininku. O mane iškart pradėjo ignoruoti, tai aš greitai spjoviau ir išėjau iš liberalų pas socialdemokratus.

- Koks buvo „MG Baltic“ vaidmuo steigiant partiją?

- Kai dabar skaitinėju tuos VSD raštus, galvoju, kad gal pas A.Zuoką kažkas ir vyko - jog jo partija būtų suskaldyta. Tačiau galite paklausti G.Šileikio, K.Glavecko, P.Auštrevičiaus, kurie kartu su manimi buvo pagrindiniai Liberalų sąjūdžio steigėjai, kad dėl steigimo nebuvo jokios „MG Baltic“ rankos. Juokinga, kad dabar visi labai nori laurus dėl naujos partijos steigimo nusiskinti. Tas pats E.Gentvilas buvo už tūkstančio kilometrų nuo visko, nors dabar nori laurų. Ką jis čia dabar kalba, kai prie steigimo visai neprisidėjo?

Tiesa, buvo labai ilgos derybos pas A.Zuoką namuose. Gerdavome alų, o Zuokas (juk žinote, koks jis) visiems postus žadėdavo, kad tik neišeitume ir naujos partijos nekurtume. Bet mes pirmieji išėjome, kiti gal susigundė kuriam laikui pažadais.

Tačiau dabar, po visų tų VSD raštų, galvoju, kad gal E.Masiulis su Stiopka (G.Steponavičiumi, - aut. past.) į Liberalų sąjūdį ir atėjo kaip „MG Baltic“ atstovai. Tačiau to nežinau, todėl negaliu patvirtinti. Kaip ir paneigti. Visko gali būti. Tikiu, kad vėliau ir koncernas prisidėjo, pinigų atnešė.

- Tačiau VRK duomenys rodo, kad 2006-2011 m. „MG Baltic“ labiausiai finansiškai rėmė ne Liberalų sąjūdį, o konservatorius. Logiškiau būtų, kad koncernas būtų labiau rėmęs liberalus, jei tai buvo jų produktas.

- Ne paslaptis, kad didžiausia verslo parama partijas pasiekdavo iš „juodųjų buhalterijų“. Nebūdavo stambių įmonių, kurios neremtų partijų. Pavyzdžiui, Bronislovas Lubys rėmė iš eilės visas. O štai Darius Mockus („MG Baltic“ savininkas, - aut. past.), matyt, taip Liberalų sąjūdį prisijaukino. O partija už tai privalėjo atidirbti. D.Mockus paėmė labai aukštą natą - valstybiniu lygmeniu.

- Kaip manote, kodėl dozuojama informacija? Paskelbta tik apie „MG Baltic“ darytą įtaką politiniams procesams, o dar apie 5-6 įmones, apie kurias Seimo NSGK surinko informaciją, nutylima.

- Gal prezidentės susirašinėjimo skandalą norima paskandinti. Be to, prisiminkime, kad netrukus - rinkimų maratonas. Dar išlįs tokių dalykų, apie kuriuos net nesapnavome. Jau net apie konservatorius tiek visko išlindo, nors iki šiol jie vieninteliai buvo šventieji ir skaidrumo specialistai. Nėra nė vienos šventos partijos. Bet nieko politikoje netyčia neatsitinka. Kiekvienas politikas turi savo strategiją keleriems metams į priekį. Be to politikas nebūtų politikas.

Prezidentė išgirdo, kaip E.Masiulis, sėsdamas į mašiną, pareiškė, kad dar daug kas paaiškės, dėl ko visiems gyventi bus įdomiau. Paskui lengviau atsiduso, kai išgirdo, kad lyg ir kažkokį namą pirkti norėjo, nes pagalvojo, kad apie tai Eligijus ir ketino pranešti. O paskui štai kokie dalykai išlindo. Tačiau vis tiek visokie kubiliai ir landsbergiai esą nieko blogo tame nemato, nes politikai su prezidente neva ir turi susirašinėti. Pradedi raudonuoti jų klausydamas. Taip, susirašinėti reikia, tokia yra politiko priedermė. O žemdirbio priedermė yra arti žemę. Tačiau Bronių Markauską dėl kelių suartų arų iš žemės ūkio ministrų išmetė.

- Prezidentė pateikė labai keistą versiją: esą apie „MG Baltic“ korupcinius dalykus buvo seniai žinoma, tačiau nieko nebuvo galima daryti, nes reikėjo įrodymų. Tačiau jei ji viską žinojo, kaip leido E.Masiuliui toliau eiti susisiekimo ministro pareigas?

- O ką ji galėjo daryti? E.Masiulis apie ją turėjo informacijos. Be to, pažiūrėkime, kieno prezidentė yra „išperėta“. Ji „išperėta“ partinės mokyklos, toje partinėje mokykloje buvo kone antras žmogus pagal svarbą. Kai mes visi draskėmės dėl Nepriklausomybės, ji ten ramiai sėdėjo. Bet dabar niekam tai neužkliūna. Aš prieš 40 metų metus pabuvau milicininku - kriminalinėje paieškoje dirbau. Man iki šiol šitą dalyką primena ir prikaišioja, neva aš agentas ir visoks kitoks. O kokia buvo mano nuodėmė? Tik tokia, kad mane, „bachūrėlį“, pagal paskyrimą numetė į Klaipėdą. Pasirinkimo neturėjau. O D.Grybauskaitė Sąjūdžio laikais buvo partinės mokyklos dėstytoja, tvarkė partinius reikalus, o paskui neaišku kaip visur praslydo. Iš čia ir toks požiūris: ai, kaip nors praslysiu.

Visai galimas dalykas, kad prezidentė apie „MG Baltic“ bei E.Masiulį net nieko ir nežinojo. Pagalvokite, juk VSD neturėjo, kam surinktą informaciją pateikti. Kaip teiksi prezidentei, kai ji su visais tais dalykais pati buvo susipynusi? Juk niekas neteikia informacijos vagiui apie tai, kad jis gaudomas kaip vagis. Dėl to ta informacija dešimt metų ir gulėjo.

Negaliu klausytis, kai kalbama apie skaidrumą. Prezidentė prieš kokius du mėnesius kalbėjo: tik visiškai skaidrus žmogus gali eiti į valstybės tarnybą. Dabar ir galvoju: negi tu pati tokia skaidri? Pasirodo, nelabai. Kaip ir tie patys šventieji konservatoriai, kurie visada dėl kritikos pasiteisindavo: Kremlius puola. Manau, kad ir dabartiniame skandale dar ir Kremliaus korta bus išmesta.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net