respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Ką STT turi prieš D.Mockų? O gal D.Mockus prieš STT?..nuotraukos (15)

2018 birželio mėn. 24 d. 11:10:11
Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Kokių žingsnių bus imamasi dabar, kai Seimas patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadas dėl politinės korupcijos. Apie tai kalbamės su komiteto pirmininku Vytautu Baku, kurį, beje, koncernas padavė į teismą dėl pažeidžiančių „MG Baltic“ dalykinę reputaciją ir neatitinkančių tikrovės teiginių. Artimiausiu metu toks pat ieškinys bus pateiktas ir Valstybės saugumo departamento direktoriui Dariui Jauniškiui.

 

- Seimas patvirtino komiteto išvadas. Ar numatyti tolimesni žingsniai? - paklausėme Vytauto Bako.

- Tolimesnis darbas yra kelių dalių. Viena jų - Vyriausybė turi pateikti pataisas įstatymų, užkertančių kelią atsirasti tokiems korupcijos dariniams, kur susilieję verslas, politika, žiniasklaida. Ir numatyti adekvačią atsakomybę, jei jie vis dėlto atsiranda. Antras svarbus darbas: Vyriausybė ir ministerijos turi įvertinti visų stambiausių verslų, tarp jų ir „MG Baltic“, sandorius per tą laikotarpį, kai egzistavo politinė korupcija. Nustatyti padarytą žalą ir, jei ji yra, atlyginti. Trečia reikia, užkirsti kelią naujiems tokiems sandėriams. Pavyzdžiui, su „Rosatom“, visiškai nedraugiška Lietuvai įmone, kuri planavo, kaip gauti stambiausią tuo metu esantį užsakymą - Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projektą. „Rosatom“ tikslas yra pakeisti geopolitinę kryptį, priešintis Lietuvos energetinei nepriklausomybei, o su ja susijusi „MG Baltic“ turi žiniasklaidos priemones. Galite įsivaizduoti, kas tokiu atveju atsitiktų. Mes savo ir europiniais pinigais tarnautume Rusijos specialiųjų pajėgų ir politinio elito tikslams.

Komitetas konstatavo, kad būtent tokia „MG Baltic“veikla, kai jie kūrė korupcijos schemas, naudojo neteisėtą įtaką, nesuderinama su nacionalinio saugumo interesais. Vyriausybei jau pasiūlyta įvertinti visų tokių įmonių veiklą nacionalinio saugumo požiūriu ir, jei bus pripažinta, kad ji nesuderinama, jos negalėtų gauti jokių užsakymų strateginiuose objektuose. Manau, tai tinkamas atpildas. Ir ne tik atpildas, bet visų pirma valstybės interesų užtikrinimas.

Reikia priimti svarbius sprendimus dėl esamų ir naujų įstatymų. Ypač svarbus sprendimas, kuris iš esmės pakeis teisinę atsakomybę - įstatymų dėl civilinio turto konfiskavimo paketas. Šis paketas turi užtikrinti, kad didelės vertės turtas, kurio legalumo savininkai negali pagrįsti, turtas, sukauptas iš politinės korupcijos ir organizuoto nusikalstamumo, būtų konfiskuojamas. Tokie projektai turi būti pateikti iki rudens.

- Tačiau jau turime įstatymą dėl neteisėto praturtėjimo?

- Jis yra, bet neveikia. Tie patys politikai, kurie aptarnauja ar aptarnavo tas oligarchines sistemas, kartu sukūrė tokius neveikiančius įstatymus. Jei net būtų atskleisti faktai ir išnagrinėta byla, įstatymai sudėlioti taip, kad bausmės būtų arba labai simbolinės - kelių tūkstančių eurų bauda - arba atidėtas bausmės vykdymas. Todėl tie asmenys, net nutverti, jaustųsi saugūs.

Siūloma, kad ateityje teismas dėl korupcinių veikų apskritai negalėtų skirti bausmių, nesusijusių su laisvės atėmimu. O svarbiausia, tai rodo britų, airių pavyzdžiai, kad skaudžiausias smūgis tokiems asmenims - netekti viso jų neteisėtai užgyvento turto.

- Kodėl lyg nuošalyje paliktas pats koncerno savininkas Darius Mockus? Jis lyg ir pamirštas.


- Mūsų išvadose D.Mockus minimas. Paskaitykite ir pamatysite, jos viešos. Įtarimai pareikšti juridiniam asmeniui. Nei aš, nei komitetas nesame atsakingi už baudžiamąją bylą. Turiu pasakyti, kad tokias schemas, kurias mes įvardijome kaip atitinkančias organizuotos nusikalstamos grupės veiklos požymius, atskleisti yra labai sudėtinga. Juk jose dalyvauja ir teisėsaugos pareigūnai, kurie užtikrina, kad tokie verslo modeliai būtų saugūs. Tačiau, kalbant apie D.Mockų, viena iš sankcijų yra ta, kad jo valdomo koncerno veikla apskritai gali būti uždrausta.

Tačiau turiu pabrėžti, kad net ir išnagrinėjus bylą, teismas bus priverstas taikyti senuosius įstatymus. Tuos, kurie yra labai švelnūs. Tą reikia įsisąmoninti. Juk būtent kai kurie politikai 2016 m., kai buvo teisiamas Viktoras Uspaskichas, sušvelninio Baudžiamąjį kodeksą, ir sukūrė tokias normas, kad už stambią politinę korupciją nebūtų taikoma adekvati baudžiamoji atsakomybė. Tai yra viena iš priežasčių, dėl kurių susiformavo tokia politinė-oligarchinė sistema.

- Galite tuos politikus įvardinti?

- Be abejo. Tuo metu valdančioji dauguma buvo socialdemokratai. Valdė darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“. Žinau, ir kas teikė šiuos projektus, kas juos inicijavo. Tai Juozas Bernatonis, kuris tada buvo teisingumo ministru. Jis teikė įstatymų pataisas.

- Jus jau padavė į teismą, nes neva viešai skleidėte apie koncerną tikrovės neatitinkančius faktus. Koncerno atstovas patvirtino, kad tas pats laukia ir D.Jauniškio.

- Šito koncerno ir kitų koncernų tikslas ir buvo įbauginti politikus, pareigūnus, kurie galbūt buvo nepatogūs, kai kurie jų buvo tiesiog pašalinami, pakeičiami. Toks veikimo stilius buvo įprastas daug metų. Tokioms įmonėms dabar nesuvokiama, kad jie negali kontroliuoti situacijos.

***

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, teisininkas Egidijus Bičkauskas:


- Įstatymų ir sankcijų pas mus visada pakako ir pakanka. Pasakymas, kad trūksta įstatymų, tarsi apsigynimas: viską mes darome, kaip reikia, tik trūksta didesnės bausmės. Jei neklystu, prezidentė Dalia Grybauskaitė bausmių griežtinimo linkme eina nuo pat kadencijos pradžios. Bet ar nuo to situacija pagerėjo? Ne. Vadinasi, priežastis ne čia. Tas pats neteisėto praturtėjimo įstatymas - sukonstruotas kaip neveikiantis. Tą patį pasakyčiau ir apie Vytauto Bako idėją apie kažkokią „civilinę turto konfiskaciją“. Galiu drąsiai pasakyti: tai svajonė, graži svajonė. Bet ar ji nuoširdi, tai dar paklausčiau. Vargu, ar tas įstatymas bus priimtas tokios formos, kokią siūlo V.Bakas. Jį kaip neteisėtą vetuos teisininkai. O vėliau V.Bakui bus galimybė pasakyti: matote, aš labai norėjau, bet neleido pasireikšti, jei tik būtų leidę, viskas būtų gerai. Jau buvome leidę pasireikšti, nors teisininkai visuomet pasisakė neigiamai dėl neteisėto praturtėjimo. Leidome pasireikšti - ir kas iš to? Tik tas, kad kokį pusmetį prezidentė buvo gražiai nušviesta kaip kovotoja prieš korupciją. O rezultatas - nulis.

O dėl Dariaus Mockaus... Bylos medžiagos nesame matę nei aš, nei jūs, bet greičiausiai visi tie pokalbiai, ant kurių „statoma“ byla, yra tiktai Raimondo Kurlianskio. Viskas buvo daroma per jį, todėl ir byla apie jį sukasi. Tyrėjai nieko daugiau neturi. Tokiose bylose pagrindinė bėda yra ta, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba ir prokuratūra visą tyrimo medžiagą, visą bylą kurpia iš telefoninių pokalbių. Daugiau jie nieko nesugeba arba nieko nepadaro. Ir priežastis ne ta, kad nenori. Telefoninių pokalbių įteisinimas ir totalus pasiklausymas, mano galva, „atmušė“ pačių tyrėjų sugebėjimus. Jie pasikliauja vien telefoniniais pokalbiais. D.Mockus tiesiogiai nebendraudavo su niekuo, va, jo ir nėra byloje. Mano manymu, pagrindinis veikiantis asmuo ar bent jau tolygus R.Kurlianskiui turėtų būti D.Mockus, bet, reikia manyti, STT jokios medžiagos prieš jį nesurinko. O viešai žiniasklaida turi to klausti, nes tai svarbus ir rimtas klausimas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (15)

 • Reikia verkiant Berijos 2018 birželio mėn. 25 d. 14:33:52

  Atviras valstybinis nusikaltėlis bet "nepakaltinamas", nes "blogi"
  įstatymai (tyčia nepriimti).

 • Vytenis 2018 birželio mėn. 25 d. 14:02:53

  Tokie seimo nariai į šiukšlyną ir viskas pagerės

 • zenonas 2018 birželio mėn. 25 d. 13:30:51

  Ale ir zvilgsniukas to rebiatos...

 • Zoras 2018 birželio mėn. 24 d. 22:02:21

  Kagi reikėtu įsteigti konsorciumą ;Kubilatomgas; ir energetika bus
  saugi. Matomai koncernas MG baltik neivykdė ;zaadanijos;ir buvo nubaustas
  . O kokia buvo ;zadanija;???

 • vincas 2018 birželio mėn. 24 d. 18:19:24

  ATSAKYMAS TAM VINCUI.
  Laisku drama ir MG KONCERNO skandalingi ivykiai jau ima blanktiGeranoriskos
  prezidentes pastangos faktiskai pradeti rimtesni korupcijos fakto tyrima
  mums paprastiems pilieciams teikia pagrindo su mums nebudingu kantrumu
  laukti tos valandos, kada naturali teismo ivykiu eiga uzlygins visus
  neteisingumo pedsakus,nesgi tiesa atkakliai skinasi kelia, ir galu gale
  visi turi paklusti nepermaldaujamiems jos istatymams.Ar atnes busimas
  teismo sprendimas ta sviesia era, apie kurios atejima mes svajojame...visgi
  teismo dalyviai pajuto, kokie buna pavojingi teismo procesai nukreipti
  pries juos,kokie pavojingi zmones kovojantys su zmonemis kuriu rankos
  nesvarios,jie issigando padoriu zmoniu kaimynystes...

 • tam ech jūs 2018 birželio mėn. 24 d. 16:25:09

  Sapnuojate dieną? Kur jūs matote KGB tardytoją? o čia tiksliausi valdo
  komentarai, ypač tas apie degradaciją.

 • loll 2018 birželio mėn. 24 d. 15:55:32

  tas realistas būtų labai tinkamas Lietuvos prezidentu būt, joks mikronas
  jo nepastumdytų, o trumpys gerbtų ir skaitytus, vienareikšmiškai. juk
  prezidentas veiktų taip kad jo valstybės VISIžmonės gyventų gerai ir
  niekam neprireiktų laimės ižsieniuos ieškot

 • viskas perkama, 2018 birželio mėn. 24 d. 14:57:15

  beje kaip ir teisesauga Lietuvoje,i6 kur pas pro-kur-ora Vilniuje
  sklypas,namas,prabangus automobilis,dar zmona, vaikai,meiluze? Ar is
  prokuroro atlyginimo?

 • valdas 2018 birželio mėn. 24 d. 14:40:50

  Visuome nedegraduoja...
  Nejau tie, kuriuos isgyne is Lietuvos, visi degradave arba priversti
  uzsidirbt ir uzdirbt "tiems"degradams...
  Jus pastebejot siu metu kovo 11 koncerte ozi,o cia tai degradavimas,ar jam
  galima ,jis ozys,arba tapininiu-jakilaitiniu ir ju palaikanciu
  pyd..."letai",o cia tai jau degradavimas absoliutus...

 • ech jūs 2018 birželio mėn. 24 d. 14:39:25

  autoritetas komentuoja - ypatingųjų bylų KGB tardytojas, labai
  nuoširdžiai tikėjęs teisingai susidorojęs su disidentais... Baisus
  lygis:(

 • >Valdas 2018 birželio mėn. 24 d. 13:56:07

  ""Dorybingumas - tai sielos sveikata"Ž.Žuberas" - Jūsų parašyta citata
  - teisnga, taip turėtų būti. Kaip manote kiek atrastume tokių
  asmenybių gyvenančių pagal šį teiginį: aukštuomeneje ir elite -
  vienas, kitas, na iki dešimčių. Bet tenka paliesti ir vyraujantį
  žemesnį sluoksnį, kuriame daug kam ši samprata kaip kriuksei dangus,
  tad ir ten tokia moralė vyrauja. Gal ir nesutiksite su mano teiginiu, jog
  Lietuvos visuomenė degraduoja...Todėl ir turime tai, ką matome
  tikrovėje: vieni lobstant degradavo, o kiti skurstant ir nesuduriant galo
  su galu...
  Tai Lietuvos tragedija 100-čio proga... O kas nenori suprasti šios
  tragedijos yra bejausmiai individai...

 • RAUS 2018 birželio mėn. 24 d. 13:29:04

  Aš pasiilgau burbulų.Gražių storų spalvotų.Pakylančių virš
  debesų.Ir dingstančių ties horizontu.

 • vincui 2018 birželio mėn. 24 d. 12:58:09

  Užsišventėte Joninėse? nerašinėkite nesąmonių.

 • vincas 2018 birželio mėn. 24 d. 12:14:56

  Velniai zino kas cia pries ka ka turi.O nuo tusciu pletku tiesiog negali
  atsiginti.Mockus plusa istisa diena del saviskiu , o veliau aptarineja savo
  problemas.Pasaliniu zmoniu nuomone koncerna mazai tedomina,jiems pilnai
  pakanka savo aplinkos ratelio.Ir kaip tu cia zmogus susigaudysi kas teisus,
  o kas ne.Neturedami rimtu faktu, zurnalistai neretai nori patys juos
  sukurti, uzglaistyti plysi, skirianti ju prasimanyma nuo tikroves, anot
  megstamo geltonosios spaudos laikrascio posakio, paleisti anti.Tokios
  taktines gudrybes zinomos is daugelio nesutarimu istorijos-priesiska akcija
  inscenizuojama tam, kad butu kuo pateisinti abejotinus veiksmus.O tokios
  uzmacios neretai buna panasios i provokacija...

 • valdas 2018 birželio mėn. 24 d. 11:46:02

  Is kur ir kas tai ?
  Siekis bet kokiais budais pasipelnyt is zmogaus,is valstybes...
  Kokie tik imanomi budai, kazkam sumoket is zmoniu,kad tie zmones negautu to
  kas jiems priklauso...
  Gimstam zmonemis,storesni,plonesni,ilgesni...,bet palaipsniui ju vis mazeja
  ,issigimstama,atsiranda pyd..."protingesniu",tokiu ir anokiu ir susijungus
  i grupes,gaujas patampa-oziais,kurvianskiais,"pagamina"teise,kuri uz
  kapeika pripazista juju teise,o anie-like jau zemesnes kastos...
  O kaip,jei morale pripazistama nuodeminga...
  Is kur tas dorybingumas ?
  "Dorybingumas - tai sielos sveikata"Ž.Žuberas

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GARANTIJA: bankas „Luminor“ ūkininkams pradeda teikti paskolas su valstybės garantija, paskolos lengvatinėmis sąlygomis bus teikiamos apyvartiniam kapitalui ir biologiniam turtui.
 • PRATĘSĖ: Seimas dar dviem savaitėms, iki šių metų spalio 8 d., pratęsė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) veiklą tiriančios komisijos darbą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Sveikata Grožis