respublika.lt

2018 rugsėjo 18, antradienis

E.Masiuliui buvo prieinama ypač slapta informacijanuotraukos (34)

2018 gegužės mėn. 10 d. 10:00:11
Danas NAGELĖ

Parlamentinį tyrimą dėl poveikio politikams atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) neapsiribos žurnalisto Tomo Dapkaus veikla bei ketina domėtis ir kai kuriomis žiniasklaidos priemonėmis. Taip pat domisi ne tik „MG Baltic“ galimai daryta įtaka, bet ir dar 5-6 įmonėmis, kurių neįvardija, nors „MG Baltic“ buvo įvardyta. Įvardys birželį ir bus sukeltas dar vienas skandalas. O tada prezidentės susirašinėjimo skandalas dar labiau prisimirš.

 

„Bus žiniasklaidos priemonių“, - žurnalistams vakar sakė Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas. Jis atsisakė plačiau komentuoti, apie kokią žiniasklaidą kalbama.

„Negalėčiau komentuoti. Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, aš negaliu jų pavadinti žiniasklaida. Tai yra tokie propagandos departamentai, kurie tarnauja tam tikriems interesams ir tik dėl vaizdo įdeda kokią žinių laidą, kad būtų galima atspindėti įvykius“, - pastebėjo V.Bakas.

NSGK taip pat nutarė pasidomėti, ar aukščiausieji valstybės vadovai buvo informuojami apie tam tikrų interesų grupių darytą neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Pasak V.Bako, šiuo klausimu nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, VSD ir STT.

„Nutarėme kreiptis dar papildomai į Viešųjų pirkimų tarnybą, į VSD, į STT, prašydami informuoti, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai, turiu mintyje ministrus pirmininkus, Seimo pirmininkus, taip pat NSGK vadovus, buvo informuojami apie tų interesų grupių tokią neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, - trečiadienį po NSGK posėdžio žurnalistams sakė V.Bakas. Jis nemano, kad dešimt metų nieko nebuvo daroma.

„Aš šiame tyrime, tikiuosi, parodysiu ir įrodysiu, kad aukščiausieji valstybės vadovai, turiu omenyje vykdomąją valdžią, parlamentą, buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė grėsmę valstybės nacionaliniams interesams, ypač strateginiuose sektoriuose“, - sakė V.Bakas.

VSD komitetui pateikė informaciją tik apie „MG Baltic“. Apie kitas įmones informacija surinkta, kaip „Vakaro žinioms“ sakė komiteto narys Laurynas Kasčiūnas, iš kitų specialiųjų tarnybų bei liudytojų parodymų.

Politikams darytą poveikį tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas domisi 5-6 interesų grupėmis ir tai nėra vien lietuviško kapitalo įmonės. Tačiau jos taip ir lieka neįvardytomis, kiekviena stambesnė bendrovė dabar yra „pakabinta“, nes negali garantuoti, kad nebus įvardyta neigiamame kontekste. Politinės korupcijos bylos epicentre buvęs Eligijus Masiulis dėl to turėtų džiaugtis, nes yra „primirštas“, tačiau mano, kad naujas skandalas sukeltas norint išplauti prezidentės mundurą. Vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pranešė norintis susipažinti su prezidentės Dalios Grybauskaitės ir E.Masiulio elektroniniu susirašinėjimu.

- Visuomenei teikiama dozuota informacija. Kol kas paskelbta tik apie vienos įmonės darytą galimą įtaką, apie kitas bus pranešta birželį ir vėl bus sukeltas naujas skandalas... - „Vakaro žinios“ pradėjo pokalbį su Eligijumi Masiuliu.

- Labai teisingai kalbate. Tačiau pirmiausia norėčiau pasakyti, kad VSD pažyma neverta pažymos pavadinimo. Tai yra rašliava. Ir labai aišku, ko ja siekiama. Tinkamu momentu pateikta dozė informacijos ne šiaip sau. Akivaizdu, kad reikia kuo greičiau užgesinti prezidentės susirašinėjimo skandalą. Antras tikslas - artėjant bylos nagrinėjimui teisme, reikia visuomenei parodyti, kad vyko labai baisūs dalykai.

- Bet jie vyko.

- Tai - tik rašliavos. Man labai liūdna, kad VSD, turinti užsiimti grėsmių prevencija, tapo politinių užsakymų staleliu. Visiškai aišku, iš kur tie užsakymai ateina. Iš S.Daukanto aikštės. Besiklausant prezidentės akivaizdu, kad ji žinojo apie mano kontaktus su „MG Baltic“. Klausimas: kodėl ji laiškuose reiškė tam tikrus pageidavimus ir provokavo susitikinėti su „MG Baltic“ vadovais. Jei ne prezidentės prašymai, kai kurių susitikimų ir nebūtų buvę.

Man labai keista. 16 metų dirbau Seimo nario darbą, 4 metus - ministro. Ketverius metus gaudavau VSD vadovų pasirašytus leidimus dirbti su ypač slapta informacija. Tikint VSD pažyma, aš kėliau grėsmę nacionaliniam saugumui. Tai kaip tada man buvo galima išdavinėti leidimus dirbti su ypač slapta informacija? Man niekaip nesuvokiama, kodėl 13 metų informacija buvo renkama ir nieko nebuvo daroma. Nenustebčiau, kad tai yra labai šiltas, tik pastaruoju metu parašytas rašinėlis, skirtas nuplauti dėmes nuo prezidentės munduro ir nukreipti dėmesį visai kitur.

- VSD pažymoje užfiksuotos „MG Baltic“ vadovų, žurnalisto T.Dapkaus ir kitų asmenų žinutės, rašytos dar 2008-aisiais. Tiek metų sekta, nebuvo pradėti jokie ikiteisminiai tyrimai, tačiau ir žinutės nebuvo sunaikintos. Jos saugotos dešimtmetį. Ar tai nekelia minčių, kad apie daugelį mūsų renkama informacija, kuri prireikus po kelerių metų bus išmesta į viešąją erdvę?

- Vienareikšmiškai jūs teisus. Tačiau dabar bus galimybė „rašytojų“ reikalauti pasiaiškinti, kokiu pagrindu buvo renkama informacija, nors, jei tyrimas nebuvo pradėtas, ta informacija turėjo būti sunaikinta. Totalus sekimas kelia klausimą, ar ne Šiaurės Korėjoje gyvename.

Atkreipiu dėmesį ir apie informacijos dozavimą. Kol kas į viešąją erdvę išmesta informacija tik apie „MG Baltic“. Kita informacija palikta stalčiuje. Duodama suprasti: jei mūsų nekritikuosi, tai gal ji ir liks stalčiuje, jei kritikuosi - neliks.

- Stebina prezidentės pozicija. Buvote jos favoritas, o dabar...

- Vertinant iš šios dienos perspektyvos man kyla įtarimas, kad prezidentė žaidė dvejopus žaidimus. Kitaip sunku suprasti, kodėl ji prašė perduoti linkėjimus, pasakyti, kad „patrauktų skaliką“. Jei prezidentė žinojo apie neleistinus ryšius, kodėl provokavo mane susitikti, bendrauti, perduoti linkėjimus. Kas čia per veikimo stilius? Tai - provokavimo dalykai, kurie ir teisiškai galėtų būti įvertinti. Dabar prezidentei jau esu blogis, nes jai reikia gesinti susirašinėjimo skandalą.

Beje, niekas kažkodėl nekalba apie dar kai ką. Specialiai iš VRK puslapio išsitraukiau informaciją apie „MG Baltic“ įmonių paramą partijoms (kai juridiniai asmenys dar galėjo remti) 2006-2011 m. Tai didžiausią paramą gavo konservatoriai. Bet tose rašliavose to nematyti, baudžiamojoje byloje prieš 2016 m. rinkimus irgi kviečiami liudyti tik liberalai, o konservatorius pradėta kviesti jau po rinkimų.

- Prezidentė pareiškė, kad korupciniai „MG Baltic“ ryšiai buvo žinomi seniai, tačiau žinojimo nepakako, reikėjo įrodymų. Tačiau kaip tada jus prileido prie ministro kėdės? Juk, pavyzdžiui, galėjote už centus koncernui parduoti „Lietuvos geležinkelius“ ar „Klaipėdos naftą“.

- Man irgi kyla toks klausimas. Taip, ministru pradėjau dirbti dar tada, kai prezidentas buvo Valdas Adamkus. Tačiau kai prezidente tapo Dalia Grybauskaitė, visi ministrai vėl turėjo būti iš naujo patvirtinti. D.Grybauskaitė mane patvirtino. Dar keistesni yra vėlesni momentai. Pavyzdžiui, jos man adresuotas prašymas padėti rinkti aukas jau kitai jos prezidentinei rinkimų kampanijai.

Rytoj „Vakaro žiniose“ skaitykite: buvęs liberalas atskleidžia, kaip iš tiesų buvo steigiamas Liberalų sąjūdis


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • tradicija 2018 gegužės mėn. 09 d. 23:34:33

  tu man ,aš tau užsimezgė žymiai anksčiau dar prieš prezidentės
  pirmąją kadenciją, pasiskaitykit.

 • nuostabu 2018 gegužės mėn. 09 d. 21:44:59

  štai ką reiškia - R I U S A I PUOLA...jau seniai matėsi ,kad viduje -
  SIAUBŪNAI.....BE SĄŽINĖS ,BE GARBĖS.....Štai kodėl -valstybėje
  didžiausiais nusikaltėliias laikė -mergaitės senelius,ir DORĄ IR
  GARBINGĄ NERINGĄ VENSKIENĘ...KĄ JI PASAKĖ NE TAIP??????ji juk MATĖ
  ,KAS DEDASI VALSTYBĖJE IR JOS UŽVALDYMO MĄSTĄ,..o už tai klaniniai
  nori - T E I S T I.....LAZDA TIURI DU GALUS,manau jie pirmieji atsiras
  ,ten kur priklauso......

 • 2018 gegužės mėn. 09 d. 21:43:06

  Tas E.M. - visiškas šlykštukas... o gaila!

 • Dvigubi standartai ? 2018 gegužės mėn. 09 d. 21:39:01

  Buv.premjeras Butkevičius aiškiai pasakė,kad šią pažymą išmetė
  tulpės skandalui pridengti ! Gegužėje baigiasi tulpių žydėjimas!
  Sveikiname Teisės komitetą,kad pradėjo tyrimą - tautai atskleis visus
  laiškus . Įdomūs bus ypač anūko laiškai.
  P.S. Masiulis daugumoje teisus ,kad ,galimai, buvo "pakištas" .

 • ceslovas 2018 gegužės mėn. 09 d. 21:23:44

  politines pakirksnutes (liaudiskai mandavozkes)ir susiburuses, kad galetu
  kenkti tautai, o patys pamptu.

 • kas 2018 gegužės mėn. 09 d. 20:38:53

  tas masiulis, ar ta grybauskaite, kai landsbergis suprato buves apgautas ir
  ne karta. dar neseniai kviete vykti i baltarusija griauti elektrines, bet
  jau per velu

 • VSD 2018 gegužės mėn. 09 d. 20:37:26

  Tai masiulis dar ne "kurorte"?

 • Vyras 2018 gegužės mėn. 09 d. 20:07:26

  šitas vsd pažymos skandalas pasklido būtent tada kai žmonės ėmė
  Grybauskaitę keikti. ir pažiūrėkit - apie skandalingą
  susirašinėjimą jos ir Masiulio jau niekas nebekalba. Staiga blogas labai
  tapo Dapkus ir MG Baltic , o paie prezidentės už virvučių atmpomą
  Masiulį nieks nė girdėti enbenori.

 • valdas 2018 gegužės mėn. 09 d. 19:55:07

  "Kokia laime gyventi,buti gyvenimo viespaciu,o ne auka".R.Rolanas

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PABĖGO: antradienį Pietų Korėjos Tedžono mieste, kuris yra už 160 kilometrų į pietus nuo Seulo, iš zoologijos sodo pabėgo puma.
 • NELAIMĖ: Austrijos Graco mieste traukiniui susidūrus su autobusu, vienas žmogus žuvo, o dar 11 buvo sužeista.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar vizitai pas gydytojus ir tyrimai turėtų būti apmokestinti?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +8 +11 C

   +9  +11 C

 

   +8  +10 C

  +11  +24 C

   +22  +26 C

 

   +21  +24 C

  2-3 m/s

 3-5 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1671 PLN - 4.2955
RUB - 79.4113 CHF - 1.1236
GBP - 0.8888 NOK - 9.5620
reklama
Ukis 2018