respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

E.Bičkauskas: Kodėl saugumiečiai dvylika metų tylėjo?nuotraukos (60)

2018 gegužės mėn. 10 d. 07:20:22
Danas NAGELĖ

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, teisininkas Egidijus Bičkauskas VSD pažymą vadina skandalinga net keliais aspektais. Visų pirma - joje užfiksuotos senos žurnalisto Tomo Dapkaus žinutės „MG Baltic“ vadovams.

 

„Kalbant apie šitą pažymą, tai kyla labai daug klausimų. Pirmas - daugiau nei 10 metų VSD klausėsi privačių asmenų pokalbių, tarp jų - ir žurnalistų, skaitė žinutes. Jei tai taip paprasta padaryti, man kyla klausimas, kokiu mastu tas vyksta valstybėje. Gal dabar ir mano su jumis pokalbio telefonu klausosi ir sega į bylas, kurios bus pakeltos po 10 metų. Be to, jei nuo 2006 m. žinoma, kad viena partija nupirkta, sukurta už pinigus ir ja manipuliuojama, kyla dar vienas klausimas: vyrai, ką jūs darėte, kaip savo žinias realizavote ir užkirtote kelią, kad tokiais būdais nebebūtų veikiami procesai valstybėje? Seimo NSGK vadovas Vytautas Bakas kalbėjo per radiją ir iš jo kalbos buvo galima suprasti, kad tarnybos neturėjo kam pateikti šitų duomenų. Nes tie patys asmenys susiję su šitais duomenimis. O tai galėjo būti tik Jos Ekscelencija. Žinome, kad prezidentūroje Eligijus Masiulis kotiravosi aukštai. Tada sau užduodu klausimą: jei VSD turėjo duomenų, kad jis ir visas Liberalų sąjūdis nupirktas už „MG Baltic“ pinigus, jei šituos duomenis perdavė prezidentūrai, kodėl prezidentūra jį toliau kotiravo labai aukštai? Tai - skandalas. O jei VSD turėjo šitą informaciją ir matė, kad E.Masiulis aukštai kotiruojamas, skiriamas tai susisiekimo ministru, tai į kitą postą, bet informacijos niekam neperdavė - ir tai yra skandalas“, - akcentavo E.Bičkauskas. Tačiau teisininkas sakė nesantis optimistas.

„Manau, viskas greitai išsisklaidys ir aistros nurims, nors viskas yra skandalinga. Vienintelį pliusą matau - gal žmonėms atsivers akys ir jie pamatys, kad už fasado (taip pat - ir už prezidentūros fasado) nėra viskas taip gražu, kaip rodoma“, - kalbėjo E.Bičkauskas.

Nežino, ką daryti


Pats V.Bakas „Vakaro žinioms“ kategoriškai paneigė manantis, kad VSD medžiagos neperdavė prezidentūrai, nes į skandalą įsipainiojusi ir prezidentė. Taip pat jis nesiėmė komentuoti, kodėl VSD 12 metų nepasidalijo skandalinga informacija su kitomis institucijomis. Savo išvadas politikas pažadėjo pateikti birželį, kai NSGK baigs žiemą pradėtą tyrimą. „Vakaro žinios“ primena, kad Seimas komitetui pavedė atlikti tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo poveikio politikams bei valstybės institucijoms. Remdamasis šituo tyrimu NSGK ir paprašė jau minėtos VSD pažymos.

„Man pačiam įdomu, ne tik kas ir kaip darė poveikį, bet kodėl nesuveikė valstybės saugikliai ir šešėlyje tūnantys galios centrai galėjo taip laisvai veikti.“, - sakė V.Bakas.

Paklaustas, ką reikia daryti, kad Lietuva apsivalytų, NSGK vadovas nustebino.

„O jums, Danai, kaip didelę patirtį turinčiam žurnalistui, yra naujiena, kad verslas daro įtaką politiniams procesams? Tai jūs turėtumėte pasakyti, ką daryti. Mes turėsime susėsti ir tartis. Komiteto užduotis - parodyti bendrą vaizdą“, - teigė V.Bakas.

Politikams darytą poveikį tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) domisi 5-6 interesų grupėmis ir tai nėra vien lietuviško kapitalo įmonės.

„Iš esmės tie galios centrai pastaruosius metus buvo visada, tai ne vien lietuviško kapitalo interesų grupės, tai nėra vien lietuviškas kapitalas. Mes domėjomės, su įvairiais niuansais, 5-6 pagrindinėmis grupėmis“, - sakė V. Bakas.

Jo nuomone, toks veikimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Tai, kad kažkokia niekieno nerinkta grupė sugeba priiminėti valstybėje sprendimus, yra grėsmė nacionaliniam saugumui. (...) Matome tokius sprendimus, kurie naudingi tik vienai grupei ar kelioms grupėms, tai yra grėsmė. Valstybę turi valdyti žmonių išrinkta valdžia“, - teigė NSGK pirmininkas.

Parlamentinį tyrimą dėl poveikio politikams atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas teigia, kad neapsiribos žurnalisto Tomo Dapkaus veikla ir ketina domėtis ir kai kuriomis žiniasklaidos priemonėmis.

„Bus žiniasklaidos priemonių“, - sakė V. Bakas. Jis atsisakė plačiau komentuoti, apie kokią žiniasklaidą kalbama.

„Negalėčiau komentuoti. Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, aš negaliu jų pavadinti žiniasklaida. Tai yra tokie propagandos departamentai, kurie aptarnauja tam tikrus interesus ir tik dėl vaizdo įdeda kokią tai žinių laidą, kad būtų galima atspindėti įvykius“, - pastebėjo V. Bakas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė pasidomėti, ar aukščiausieji valstybės vadovai buvo informuojami apie tam tikrų interesų grupių darytą neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Pasak NSGK pirmininko Vytauto Bako, šiuo klausimu nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

„Nutarėme kreiptis dar papildomai į Viešųjų pirkimų tarnybą, į VSD, į STT, prašydami informuoti, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai, turiu mintyje Ministrus Pirmininkus, Seimo Pirmininkus, taip pat NSGK vadovus, buvo informuojami apie tų interesų grupių tokią neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, - trečiadienį po NSGK posėdžio žurnalistams sakė V. Bakas.

Jis nemano, kad dešimt metų nieko nebuvo daroma.

„Aš šiame tyrime tikiuosi parodysiu ir įrodysiu, kad aukščiausieji valstybės vadovai, turiu mintyje vykdomąją valdžią, parlamentą, buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė grėsmę valstybės nacionaliniams interesams, ypač strateginiuose sektoriuose“, - sakė V. Bakas.

Visiški „nekaltučiai“

Tik vienas „Vakaro žinių“ kalbintas žmogus VSD paviešintoje informacijoje nemato nieko blogo. Bet tai ir nenuostabu, nes tai - parlamentaras Eugenijus Gentvilas, šiuo metu vadovaujantis Liberalų sąjūdžiui ir vienas šios partijos įkūrėjų.

„Aš jau sakiau, kad apie „MG Baltic“ įtaką nežinojau. Lygiai taip pat nežinojau, kad „MG Baltic“ esą dalyvavo suskaldant Artūro Zuoko partiją ar kuriant mūsų partiją. Neatmetu galimybės, kad koks Eligijus Masiulis ar neva „MG Baltic“ parinktas Petras Auštrevičius, kuris ir tapo pirmuoju Liberalų sąjūdžio pirmininku, bendravo su Raimondu Kurlianskiu (buvusiu „MG Baltic“ viceprezidentu, - aut. past.). Na ir kas čia tokio? Galbūt aš su kokiu verslininku Jonaičiu ar Petraičiu irgi bendravau, o jie sakė, kad su A.Zuoku ne pakeliui ir kad turiu kurti kitą partiją. Tačiau iš kur VSD ištraukė, kad mūsų partija yra „visiškai kontroliuojama“? Visiška kontrolė būtų, jei R.Kurlianskio kabinete būtų buvęs parašytas planas, kad reikia tą padaryti, tą padaryti, kad pirmininku turi būti tas ir tas ir dar už tai duodama pinigų. Tačiau VSD savo fantazijas surašė be jokių faktų. Gal ir R.Kurlianskis galvojo, kad reikia naujos partijos. Bet man jo nuomonė neįdomi. Be to, nieko nusikalstamo nebūtų, jei Liberalų sąjūdis būtų „MG Baltic“ jėgomis sukurta partija. Prisiminkime kad ir „Agrokoncerno“ jėgomis suburtą valstiečių partiją. Irgi nieko blogo, kol neprasideda kokie nors neteisėti finansavimai ar neteisėti konkursų laimėjimai. O VSD nieko apie neteisėtumą nerašo“, - tvirtino E.Gentvilas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (60)

 • Aklad 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:26:03

  Jei tai ivyktu kokioje nors demokratineje salyje, tai veikejai turetu lekti
  is visu uzimamau pareigu. Bet cia korumpuociausia salis,cia visi nupirkti,
  vieni Mockaus kiti tai bankininku,rubikonu ir kt...Pamazu skandalas
  nuslugs, pribles ir vagys toliau ples sali,privers isvykti zmones is
  salies, nes cia jau nepakenciama eiliniui zmogui gyventi.Tai stai kokia
  nepriklausoma Lietuva susikure sau gaujos.Slykstu.

 • Atsakymas 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:17:36

  prieš 12 ir anksčiau metų,mes turėjome prezidentą.Prezidentė baigia
  tik...10metukus.Jei suklydau,pataisykite.

 • Birutė 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:00:28

  Kaltesnis seimas ir prezidentūra, nei D. Mockaus koncernas. Kaltesnis
  imantis ir reketuojantis kyšius. Niekas kyšių neduotų, jei nebūtų
  asmenų aukštosiose instancijose labai norinčių ir tiesiog
  reketuojančių kyšius iš žemesnių asmenų. Mockus yra žemesnis asmuo
  nei seimas ar prezidentas. Tai tik iš aukštesnio asmens pozicijos
  vykdomas reketas žemesnėje pozicijoje stovinčiam D. Mockui. Buvę TSKP
  nariai labai jau išvystė ir išplėtojo kyšių, reketų sistemą- jie ir
  yra kalčiausi. Auštieji klerkai ir apsistato savo kėdes juos ginančiais
  tesėsaugos buldogais ir juos šeria gerai, kad tie aukštiesiems tarnautų
  uolai. Postkomunistiniai veikėjai nepripažįsta tikrų tiesų, Melas,
  nešantis jiems didelius turtus yra vadinamas tiesa.

 • Klausimėlis 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:00:27

  Kas tiek metų vairavo Vaigauskui, antikonstitutiškai pravedant rinkimus,
  palikusiam savo uodegą ?

 • IRENA 2018 gegužės mėn. 09 d. 13:45:27

  KAD LIETUVOJE VYKO NESĄMONĖS IR VISOS PARTIJOS BUVO VIENODOS MATĖ,KAS
  TINETINGĖJO IR NEAKLAS....OKODĖL BŪTENT DABAR PASKELBTA???....GAL DĖL
  TO,KAD DABARTINIAM JAUNIMUI....NEBEPRISUOKSI....NEBENT VALDŽIAŽMOGIŲ
  VAIKELIAMS...O BEJE,KODĖL JŪS PATS EGIDIJAU TYLĖJOT,KAI TIEK METŲ
  LIETUVOS TEISĖSAUGA DIRBO BELEKAIP??....

 • šitas 2018 gegužės mėn. 09 d. 13:33:17

  ir vėl sausas išlys, kaip ir anksčiau. Jis visad pakišdavo kitus.

 • ? 2018 gegužės mėn. 09 d. 13:04:06

  Kas dirbo Lietuvos prezidentu prieš 12 metų?

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 09 d. 13:02:22

  Juozukui.Kolchoznykai vagia daugiau,ilgai ir greičiau.Po langu,dar anų
  valdymo laikais,pasisodinau tris tulpes,tai anų valdymo laikais pavokdavo
  po vieną per 2-3 dienas po pražydėjimo,dabar dar nevisai
  pražydusias,visas tris,nunešė per vieną naktį.

 • Manau 2018 gegužės mėn. 09 d. 12:36:23

  kad p.Gentvilui ir liberalams reiketu ilgai tyleti ir atgailauti,jau tiek
  prisiklausem demagogiju apie visu kitu kaltumus,o ju tyruma,kad bloga
  darosi.
  Galetumet savanoriskai atsistatydint is visu postu ir dirbti naudingai
  kitose sferose,kur paziuri ten jusiskiai figuruoja.

 • Juozas 2018 gegužės mėn. 09 d. 12:15:18

  Tik valstiečiams atėjus į valdžią pradėjo rodytis kas yra kas.
  Todėl, kad valstietis nieko nebijo, valgyti užsiaugina pats sau ir
  kitiems ir po Maksimas nelaksto, o kas vagia, prikerpa uodegą.

 • .. 2018 gegužės mėn. 09 d. 11:45:43

  Bravo. Bent kas nors skatina pagalvoti ir paanalizuoti skelbiamą
  informaciją

 • p. Egidijau, 2018 gegužės mėn. 09 d. 10:21:16

  nereikia kaltinti VSD, juk į politiką ateina žmonės iš Lietuvos, bet
  be sąžinės, nes pasak vieno pasakymo, ji (sąžinė) gerai išdresiruota
  ir todėl nekanda savo šeimininko :) Manau, kad jeigu VSD politikams
  einantiems į valdžią darytų "filtrą", tai apie 90 nuošimčių iš jų
  nepakliūtų į "pinigų ir neribotų galimybių rojų". Pripažinkime, kad
  mes taip pat atsakingi už tai, kad leidžiame taip kiauliškai elgtis.

 • Totalus 2018 gegužės mėn. 09 d. 10:19:42

  Tai Rusijai VSD resursų nebelieka, kai savi sekami?

 • Senolis 2018 gegužės mėn. 09 d. 09:57:58

  Partijos eidamos i rinkimus isleidzia didziules sumas.
  Grybauskaite baluotirodamasi i prezidentus ( abu kartus) nebuvo remiama
  partiju.
  Tai uz kieno grasius finansavo rinkimu kompanijas?
  Dosnus tas MG, ciort paberi !

 • Komentatorius 2018 gegužės mėn. 09 d. 08:27:24

  Labas rytas, pone Bičkauskai! Kaip išmiegojote? O gal dar ir dabar
  miegate?

 • valdas 2018 gegužės mėn. 09 d. 08:09:36

  O kam dirbo ...nusauskai,kuri be teismo reiktu ant sakos...
  Buves vienas is tos kartos numyletiniu,ponas Egidijau,tiek metu pradirbes
  nihilistinej teisej vapalioji...,tapai vienu didziausiu surskiu su visa
  saika p...duku...
  Ozys,musmire,kam dirbo tie vadinami "saugumieciai"...
  Ozys-kam nepatinka,tas tegu vaziuoja is Lietuvos...

 • As suprantu taip 2018 gegužės mėn. 09 d. 07:57:10

  Kad saugume dirba 75 metams islaptinti kagebistai kurie visus12metu kenkie
  lietuvai o kigibe majuorie viska zinuojo ir viska sliepie Vitai Tomkau
  Zigmai Vaisvilai Juozaiti kur jus?Juk tai labai rimta butina viska
  isaiskinti tautos priesus isdavikus teisti VISUS Lanzbergio islaptintus su
  DIEDULE teisti uztievynes isdavima Prosenelis.

 • neužauga 2018 gegužės mėn. 09 d. 07:51:57

  Šitas Masiulio sksndalas pernelyg išsipūtė. Reikia mažesnio jam
  subalansuoti, pridengti. Pažiūrėkit pro rakto skylutę, gal kas
  priekabiauja ar rėdosi nauja liemene.

 • abc 2018 gegužės mėn. 09 d. 07:17:07

  Teisininkas Bičkauskas. Gal tada apie teisę kalbėtų, ta prasme ką
  nusimano. O pradėt reiktų nuo savęs. Tarkim ar nedyrba kokiom ne
  valstybinėm organizacijom, kokiem klubam priklauso, kas jį finansuoja.
  Nes su visokiais rotary nėr ka net kalbėt, jie juk nieko patys
  nesprendžia, ar tarkim žmonės ,,dalinas'' informaciją su mūm
  ,,draugiškom'' kitų valstybių tarnybėlėm ir gauna ,,honorarus'' at
  ,,pencijas''..
  Ponas kaško labai ,,jaudinas'' sužinojęs, kad saugumas visdėlto dyrba,
  tai aišku nieko nereiškia, tik juks nieks nešaukia, vagie kepurė dega,
  tai kam tos ,,aistros''

 • nuostaba 2018 gegužės mėn. 09 d. 04:41:38

  E.Bičkauskas jau 27 metus tyli...ir jokio skandalo!

 • taip 2018 gegužės mėn. 09 d. 02:22:21

  tai skandalas, tiksliau daug skandalų

 • Baisu 2018 gegužės mėn. 08 d. 23:55:59

  Tai tokie ir saugumiečiai buvo...na žiauru...

 • ž**a 2018 gegužės mėn. 08 d. 22:34:52

  vagis visada rėkia pirmas ir garsiausiai.

 • ž**a 2018 gegužės mėn. 08 d. 22:31:04

  dar vienas bezdalius pabudo.

 • pinigai 2018 gegužės mėn. 08 d. 22:17:31

  valdo viska,net ir pasauli.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERRINKTAS: Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas išsaugojo frakcijos seniūno pareigas; ketvirtadienį frakcijos nariai jį dar kartą perrinko frakcijos seniūnu; už jo kandidatūrą balsavo 9 frakcijos nariai.
 • RENGINYS: šiandien vykstančiame moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje „Switch“ diskutuojama apie finansines technologijas, kibernetinį saugumą ir ar Europa galėtų tapti dirbtinio intelekto vystymo lydere.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Ukis 2018