respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

E.Bičkauskas: Kodėl saugumiečiai dvylika metų tylėjo?nuotraukos (60)

2018 gegužės mėn. 10 d. 07:20:22
Danas NAGELĖ

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, teisininkas Egidijus Bičkauskas VSD pažymą vadina skandalinga net keliais aspektais. Visų pirma - joje užfiksuotos senos žurnalisto Tomo Dapkaus žinutės „MG Baltic“ vadovams.

 

„Kalbant apie šitą pažymą, tai kyla labai daug klausimų. Pirmas - daugiau nei 10 metų VSD klausėsi privačių asmenų pokalbių, tarp jų - ir žurnalistų, skaitė žinutes. Jei tai taip paprasta padaryti, man kyla klausimas, kokiu mastu tas vyksta valstybėje. Gal dabar ir mano su jumis pokalbio telefonu klausosi ir sega į bylas, kurios bus pakeltos po 10 metų. Be to, jei nuo 2006 m. žinoma, kad viena partija nupirkta, sukurta už pinigus ir ja manipuliuojama, kyla dar vienas klausimas: vyrai, ką jūs darėte, kaip savo žinias realizavote ir užkirtote kelią, kad tokiais būdais nebebūtų veikiami procesai valstybėje? Seimo NSGK vadovas Vytautas Bakas kalbėjo per radiją ir iš jo kalbos buvo galima suprasti, kad tarnybos neturėjo kam pateikti šitų duomenų. Nes tie patys asmenys susiję su šitais duomenimis. O tai galėjo būti tik Jos Ekscelencija. Žinome, kad prezidentūroje Eligijus Masiulis kotiravosi aukštai. Tada sau užduodu klausimą: jei VSD turėjo duomenų, kad jis ir visas Liberalų sąjūdis nupirktas už „MG Baltic“ pinigus, jei šituos duomenis perdavė prezidentūrai, kodėl prezidentūra jį toliau kotiravo labai aukštai? Tai - skandalas. O jei VSD turėjo šitą informaciją ir matė, kad E.Masiulis aukštai kotiruojamas, skiriamas tai susisiekimo ministru, tai į kitą postą, bet informacijos niekam neperdavė - ir tai yra skandalas“, - akcentavo E.Bičkauskas. Tačiau teisininkas sakė nesantis optimistas.

„Manau, viskas greitai išsisklaidys ir aistros nurims, nors viskas yra skandalinga. Vienintelį pliusą matau - gal žmonėms atsivers akys ir jie pamatys, kad už fasado (taip pat - ir už prezidentūros fasado) nėra viskas taip gražu, kaip rodoma“, - kalbėjo E.Bičkauskas.

Nežino, ką daryti


Pats V.Bakas „Vakaro žinioms“ kategoriškai paneigė manantis, kad VSD medžiagos neperdavė prezidentūrai, nes į skandalą įsipainiojusi ir prezidentė. Taip pat jis nesiėmė komentuoti, kodėl VSD 12 metų nepasidalijo skandalinga informacija su kitomis institucijomis. Savo išvadas politikas pažadėjo pateikti birželį, kai NSGK baigs žiemą pradėtą tyrimą. „Vakaro žinios“ primena, kad Seimas komitetui pavedė atlikti tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo poveikio politikams bei valstybės institucijoms. Remdamasis šituo tyrimu NSGK ir paprašė jau minėtos VSD pažymos.

„Man pačiam įdomu, ne tik kas ir kaip darė poveikį, bet kodėl nesuveikė valstybės saugikliai ir šešėlyje tūnantys galios centrai galėjo taip laisvai veikti.“, - sakė V.Bakas.

Paklaustas, ką reikia daryti, kad Lietuva apsivalytų, NSGK vadovas nustebino.

„O jums, Danai, kaip didelę patirtį turinčiam žurnalistui, yra naujiena, kad verslas daro įtaką politiniams procesams? Tai jūs turėtumėte pasakyti, ką daryti. Mes turėsime susėsti ir tartis. Komiteto užduotis - parodyti bendrą vaizdą“, - teigė V.Bakas.

Politikams darytą poveikį tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) domisi 5-6 interesų grupėmis ir tai nėra vien lietuviško kapitalo įmonės.

„Iš esmės tie galios centrai pastaruosius metus buvo visada, tai ne vien lietuviško kapitalo interesų grupės, tai nėra vien lietuviškas kapitalas. Mes domėjomės, su įvairiais niuansais, 5-6 pagrindinėmis grupėmis“, - sakė V. Bakas.

Jo nuomone, toks veikimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Tai, kad kažkokia niekieno nerinkta grupė sugeba priiminėti valstybėje sprendimus, yra grėsmė nacionaliniam saugumui. (...) Matome tokius sprendimus, kurie naudingi tik vienai grupei ar kelioms grupėms, tai yra grėsmė. Valstybę turi valdyti žmonių išrinkta valdžia“, - teigė NSGK pirmininkas.

Parlamentinį tyrimą dėl poveikio politikams atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas teigia, kad neapsiribos žurnalisto Tomo Dapkaus veikla ir ketina domėtis ir kai kuriomis žiniasklaidos priemonėmis.

„Bus žiniasklaidos priemonių“, - sakė V. Bakas. Jis atsisakė plačiau komentuoti, apie kokią žiniasklaidą kalbama.

„Negalėčiau komentuoti. Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, aš negaliu jų pavadinti žiniasklaida. Tai yra tokie propagandos departamentai, kurie aptarnauja tam tikrus interesus ir tik dėl vaizdo įdeda kokią tai žinių laidą, kad būtų galima atspindėti įvykius“, - pastebėjo V. Bakas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė pasidomėti, ar aukščiausieji valstybės vadovai buvo informuojami apie tam tikrų interesų grupių darytą neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Pasak NSGK pirmininko Vytauto Bako, šiuo klausimu nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

„Nutarėme kreiptis dar papildomai į Viešųjų pirkimų tarnybą, į VSD, į STT, prašydami informuoti, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai, turiu mintyje Ministrus Pirmininkus, Seimo Pirmininkus, taip pat NSGK vadovus, buvo informuojami apie tų interesų grupių tokią neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, - trečiadienį po NSGK posėdžio žurnalistams sakė V. Bakas.

Jis nemano, kad dešimt metų nieko nebuvo daroma.

„Aš šiame tyrime tikiuosi parodysiu ir įrodysiu, kad aukščiausieji valstybės vadovai, turiu mintyje vykdomąją valdžią, parlamentą, buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė grėsmę valstybės nacionaliniams interesams, ypač strateginiuose sektoriuose“, - sakė V. Bakas.

Visiški „nekaltučiai“

Tik vienas „Vakaro žinių“ kalbintas žmogus VSD paviešintoje informacijoje nemato nieko blogo. Bet tai ir nenuostabu, nes tai - parlamentaras Eugenijus Gentvilas, šiuo metu vadovaujantis Liberalų sąjūdžiui ir vienas šios partijos įkūrėjų.

„Aš jau sakiau, kad apie „MG Baltic“ įtaką nežinojau. Lygiai taip pat nežinojau, kad „MG Baltic“ esą dalyvavo suskaldant Artūro Zuoko partiją ar kuriant mūsų partiją. Neatmetu galimybės, kad koks Eligijus Masiulis ar neva „MG Baltic“ parinktas Petras Auštrevičius, kuris ir tapo pirmuoju Liberalų sąjūdžio pirmininku, bendravo su Raimondu Kurlianskiu (buvusiu „MG Baltic“ viceprezidentu, - aut. past.). Na ir kas čia tokio? Galbūt aš su kokiu verslininku Jonaičiu ar Petraičiu irgi bendravau, o jie sakė, kad su A.Zuoku ne pakeliui ir kad turiu kurti kitą partiją. Tačiau iš kur VSD ištraukė, kad mūsų partija yra „visiškai kontroliuojama“? Visiška kontrolė būtų, jei R.Kurlianskio kabinete būtų buvęs parašytas planas, kad reikia tą padaryti, tą padaryti, kad pirmininku turi būti tas ir tas ir dar už tai duodama pinigų. Tačiau VSD savo fantazijas surašė be jokių faktų. Gal ir R.Kurlianskis galvojo, kad reikia naujos partijos. Bet man jo nuomonė neįdomi. Be to, nieko nusikalstamo nebūtų, jei Liberalų sąjūdis būtų „MG Baltic“ jėgomis sukurta partija. Prisiminkime kad ir „Agrokoncerno“ jėgomis suburtą valstiečių partiją. Irgi nieko blogo, kol neprasideda kokie nors neteisėti finansavimai ar neteisėti konkursų laimėjimai. O VSD nieko apie neteisėtumą nerašo“, - tvirtino E.Gentvilas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (60)

 • Rūta 2018 gegužės mėn. 12 d. 13:36:41

  Matau, kad Lietuvoje visada jautėsi konservų įtaka, dbr dar išlindo
  prezidento institucijos asmeniniai interesai, visokie Rubikonai, MG Baltiko
  susikurti liberalai...o kiek dar nežinomų mafijinių struktūrų kaip
  erkių ant LT kūno veisias, siurbia tautos kraują; ir mes niekaip
  prasigyvent negalim.

 • Kas galėtų paneigti... 2018 gegužės mėn. 11 d. 17:29:46

  Dabar labai populiari "dvigubų agentų" tema. Kas galėtų paneigti
  galimybę, kad ši byla atspindi "dvigubus žaidimus", visai gali būti -
  ir aukščiausiu lygiu. O gal ir tarptautiniu mastu? Ir nesvarbu, kokių
  augalų ar vabalų pseudonimų vardai jiems būtų parinkti.

 • žemyna 2018 gegužės mėn. 11 d. 15:17:24

  komitetas parodys bendrą vaizdą...? Kas iš to? Argi nematome,kas
  vyksta,kad šalis skurdinama? Vagiama neįsivaizduojamais mąstais.Ir
  niekam nieko ? Tik bendras vaizdas...? Kokioje šalyje gyvename ir kokio
  lygio ir kiek užvaldyta valstybė, nes visi susiję tarpusavyje ir niekas
  nuteistas rimtai nebus.Ir toliau vogs ir korupcija klestės.o valdžia
  užsidėjusi juodus akinius ir užsikimšusi ausia,bet,galimai ,ištiesusi
  saują...?

 • Aritmetika 2018 gegužės mėn. 11 d. 12:51:32

  prezidentė prezidentauja nuo 2009m,VSD pateikia duomenis nuo 2006m.Bet
  2006mprezidentavo Adamkus.Nesueina galai?

 • Ale 2018 gegužės mėn. 11 d. 00:00:32

  Moka vyrai pasakas kurti ir sekti.

 • teisube 2018 gegužės mėn. 10 d. 20:14:03

  visi viska zinojo ir zino.dabar apsimeta nustebe ir s**maliai ir
  zurnaliugos.labai jau smirda.....

 • ziurek dabar 2018 gegužės mėn. 10 d. 19:08:10

  ar kam naudinga siuksliu pertvarka Vilniuje, anksciau pats galejai
  pasirinkt vezeja, beveik demokratiskai, aktyviai siulosi n. priziuretojai
  keisti vamzdynus daugiabuciuose, silumos punktuose kas met matuot e,
  varzas,nors niekad nematavo, makaluoti sankryzu zymejimus, visad itariau
  ,kad kazkam naudingi kamsciai gatvese-vsi aukojasi pilieciu labui..

 • Škvalas 2018 gegužės mėn. 10 d. 18:02:03

  Kai privalomieji draudikai, surašę sau įstatymus, taip siautėja
  rinkoje, man šitie Masiulio ir MG smirdalai - tarsi vaikų žaidimai.

 • augis 2018 gegužės mėn. 10 d. 14:48:02

  a todel kad jie slapukai tiesiog paranku buvo pinigus svaistyti i kaire ir
  desine turint gera kompromata

 • Arnesuprantate 2018 gegužės mėn. 10 d. 13:14:19

  Kad čia paleista dūmų uždanga kad atitolinti magnolijos irkoncervu
  padarytas niekšybes Lietuvai tautai faktiškai jie jau senai turiejo
  siedieti nuo SDT ir snoro banko išvogimo ir i savo kompanija turi dar
  Vasiliauską pasijimti o dabar trokš o bus daug o tiesos nie laso kaip
  anigduote pauz pauz ir nusineš taip ir čia bus tik garsas Prosenelis.

 • Pagaliau 2018 gegužės mėn. 10 d. 12:44:49

  sužinojome kas daug metų vadovavo buvusiai valdžioje /aukščiausiame
  ir žemiausiame lygmenyje/ lietuviškai valdžiai. Tikėkimės,
  tūkstantagalviui slibinui, apraizgiusiam Lietuvėlę, prasidėjo galvų
  kapojimo metas...

 • jjj 2018 gegužės mėn. 10 d. 09:12:04

  Koks šventutis tas gentvilas

 • jo jo 2018 gegužės mėn. 10 d. 03:33:11

  Gentvilui tik pist - ir dingsta atmintis "nieko nežinojau"

 • Tai 2018 gegužės mėn. 09 d. 23:25:54

  štai kodėl vargšai darbdaviai negali kelti atlyginimų
  dirbantiesiems.Tiesiog nelieka pinigų,nes jie nusėda
  "geradarių"kišenėse,o prokurorai,apsvaigę iš laimės{jiems ir vėl
  pirmiesiems pakėkė atlyginimus}niekpo nemato.

 • ceslovas 2018 gegužės mėn. 09 d. 21:01:03

  Ko stebisi Bickauskas, VSD nesieme priemoniu kadangi nebuvo komandos FAS

 • ar 2018 gegužės mėn. 09 d. 18:34:07

  vagiui gali pranesti kad ji seki

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 09 d. 18:22:58

  Kai verslo įmonės per rinkimus paremdavo politikus, tai jau tikrai ne už
  gražias akis, nes saviems darbuotojams nėra tokie dosnūs, todėl ir
  tokie dideli pajamų skirtumai atsirado. Tik labai gaila, kad niekas
  nesugeba kontroliuoti tų gausiai besidauginančių visokiausių
  kontroliuojančių firmų, aplipusių pelningas įmones, visokiausi
  rėmėjai su gražiais šūkiais liaudžiai, bet godumu pinigams ir nenoru
  rodyti savo finansus. Tai ir algų vidurkiai gražiai atrodo ataskaitose,
  bet ne gyvenime...

 • Atstokite 2018 gegužės mėn. 09 d. 17:27:36

  nuo pono Gentvilo,jis tyras kaip ašara, nekaltas kaip kūdikis,jam
  popiežius galėtų pavydėti to jo dorumo.Tai mūsų garbė ir sąžinė
  , protas ir išmintis kaip sakydavo apie Leniną.

 • Feikas 2018 gegužės mėn. 09 d. 17:16:10

  Jei nuo 2006 m. žinoma, kad viena partija- Liberalų sąjūdis - nupirkta,
  sukurta už pinigus ir ja manipuliuojama, kyla klausimas: vyrai, ką jūs
  darėte, kaip savo žinias realizavote ir užkirtote kelią, kad tokiais
  būdais nebebūtų veikiami procesai valstybėje?

 • >juk 2018 gegužės mėn. 09 d. 16:24:19

  Na nebūkit tokie naivūs.Negi jūs galvojate, kad tik MG Baltic tokie
  dalykai dėjosi...Kalėjimų departamento "perliukai", "auksiniai
  šaukštai" ir t.t.,kaip toj pasakoj -kur pažvelgsi visur...

 • juk 2018 gegužės mėn. 09 d. 16:11:36

  seniai jauciama, kad ka berinktum valdzion, bet rezultatas tas pats. Tai
  reiskia, kad nariu pakeitimas nieko gero neduoda, nes ne jie valdo
  valstybe, o jiems yra nurodoma, ka jie gali daryti, o ka ne. As seniai
  laukiau tokios naujienos. Juk iki siol, kad ir kokia partija butu
  valdzioje, beveik nieks nesikeisdavo. Ar keisis dabar, pamatysim. Gal
  maziau milijonu nuses kazkieno kisenese ir jie atiteks Lietuvos pilieciams.

 • Rasa 2018 gegužės mėn. 09 d. 15:22:15

  Liberalu partija turi buti panaikinta ir kuo greiciau pasalinta is seimo
  .Taip pat ir visi kiti kurie bendradarbiavo su nusikalteliais . Ir aisku
  TEISIAMI .

 • to Stebetojui, 2018 gegužės mėn. 09 d. 15:08:34

  deje,tulpe pas mus tik viena.Jei tu tris turi,tavim reiketu pasidometi.

 • Monika 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:46:49

  Puikiai visi žinome, kas prieš 10 metų prezidntu buvo ir
  VSD vyriausiąjį (KGB rezervistą) saugojo kaip savo akies vyzdį. O
  taip pat nuo 2006 metų įkurta Mockaus - liberalų sąjūdis, o kas gi
  prezidentavo? Taip pat aišku. Štai tais metais ir buvo padėtas pamatas
  visam šiam jovalui.

 • klausimas 2018 gegužės mėn. 09 d. 14:29:12

  Kuo skiriais DGB (VSD) nuo KGB? Juk tos pačios represinės organizacijos.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUŽUDYTA: Kazachstano sostinėje Astanoje nužudyta interneto portalo „Nur.kz“ žurnalistė Irina Beketova.
 • UGNIS: šiaurės Londono laisvalaikio centre įsiplieskė gaisras, ugnis apėmė Haiburio rajone esančio vieno aukšto pastato stogą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas spaudoj

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

USD - 1.1773 PLN - 4.3009
RUB - 77.5752 CHF - 1.1290
GBP - 0.8946 NOK - 9.5693
reklama
Ukis 2018