Vėl nusižudė 15-metė. Kodėl vaikui padėti Lietuvoje ne taip paprasta?nuotraukos (9)

2018 sausio mėn. 12 d. 08:18:53 Perskaitė 2096

Lietuvą sukrėtė dar viena skaudi tragedija - iš gyvenimo savo noru pasitraukė 15-metė gimnazistė, klasės seniūnė. Viešojoje erdvėje tuojau pat pasipylė klausimai, kur žiūrėjo mokytojai ir kodėl vėl nebuvo sureaguota laiku, jei iš moksleivės buvo tyčiojamasi. Kodėl po jos mirties, net žvakutės uždegti neleista? Tačiau kur buvo ir ar tokiais atvejais iš viso reaguoja tam sukurtos tarnybos, neklausiama.

 

- Kodėl ir vėl nesuspėta užbėgti už akių tragedijai, išgelbėti jauno žmogaus? - „Vakaro žinios“ paklausė psichologės, socialinės darbuotojos iš Kupiškio Valijos ŠAP.

- Tokiais atvejais, kaip įprasta, labai lengva apkaltinti mokyklos bendruomenę, mokytojus, tėvus ar įtėvius, bet mažai kas žino, kas iš tiesų vyksta, kad vaikui padėti Lietuvoje yra ne taip paprasta. Todėl vieną kartą visuomenei turime sąžiningai pasakyti - sistema pati visiškai nepadeda mūsų vaikams, o dar blogiau - nepadeda mokyklai padėti vaikams.

Šiuo atveju mokykla iš karto iškvietė specialistų pagalbą, taip pat viešai pasakė, kad su vaikais ėjo ir į bažnyčią, ir į laidotuves. Ir reikia suprasti, kad specialistai jau seniai rekomenduoja tokiais atvejais nedegti jokių žvakių viešose fojė, nes tai gali paskatinti savižudybei aukštos rizikos vaikus. Nejau mokykla kalta, kad laikėsi profesionalų rekomendacijų?

Visuomenei reikia žinoti, kad gausu atvejų, kai vaikui padėti tiesiog neįmanoma net tada, kai mokykla labai nori. Nes sistema neleidžia. Tarnybos neveikia, jos tik ginasi, o galiausiai apkaltina pačią mokyklą. Pavyzdžių, kaip veikia tarnybos, turiu ne vieną, galiu drąsiai pasakyti, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba mane, kaip specialistę, yra siaubingai nuvylusi, aš ja visiškai nepasitikiu ir daugiau niekada į ją nesikreipčiau. Įstatymas nurodo, kad kiekvienas pilietis privalo informuoti tarnybas išgirdęs net ir kaimynų vaiko kalbas apie savižudybę. Įtarus, kad yra rizikos, o tėvai tai neigia arba to nemato, galima pačiam kreiptis į Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą. Kaip manote, kokie bus tarnybos žingsniai? Būtų logiška galvoti, kad nedelsiant bus tiriama situacija, bet realybė yra tokia, kad pirmiausia tarnyba išnagrinės jūsų raštą pagal nustatytą tvarką, tuomet išrašys naują raštą savivaldybei, kurioje jūs gyvenate, kad savivaldybė išnagrinėtų situaciją ir per 20 darbo dienų lauks atsakymo. Irgi raštu. Maža to, Vaiko teisių apsaugos tarnyba net nesiteiks jūsų informuoti apie tai, kas vyksta, nors gal jūs ir toliau bendrausite su tuo vaiku, bandydami jam padėti, kol tarnybos turėtų dirbti. Ir gali būti, kad vaikas ims su jumis kalbėtis ir gal jis norės gyventi tik todėl, kad atsirado toks žmogus kaip jūs. Jūs bendrausite su juo ir turėsite mėnesių mėnesiais gyventi su atsakomybe už šį vaiką, žinosite, kad daugiau niekas pagalbos nesuteikia. Kiek laiko jūs pats sugebėsite taip gyventi, kai šalia yra aukštos savižudybės rizikos žmogus? Galiausiai tai palauš ir jus, nes būsite vienintelė to žmogaus atrama.

- Kodėl viešai apie tai niekas nekalba?

- Jei aš dirbčiau savivaldybėje ar valstybės institucijoje, ir aš apie tai nepasakočiau, nes būčiau nesaugi. Reikia suprasti, kad vaikai gyvena mūsų, suaugusiųjų gyvenimą. Mokykloje jie praleidžia tik 6 valandas per dieną, o 18 valandų per parą jie būna visuomenėje. Jeigu ji yra praradusi viltį, vaikai joje lygiai tokie patys. Jie taip pat jaučia spaudimą būti gražiems, liekniems, lydimiems sėkmės. Ir jei toks neesi, tu jau pasmerktas patyčioms.

Mokykla viena patyčių problemos neišspręs. Ir tokios tragedijos nesiliaus tol, kol mokykla nesijaus saugi, kad jeigu ji kreipsis - būtinai sulauks pagalbos. Be kažkokių raštų terminų. Nes sistema yra, specialistai yra, tik jie įpainioti į kažkokius biurokratinius terminus. Nemanau, kad tarnybos taip pat šaltai reaguotų, jei grėsmė kiltų ten dirbančių specialistų vaikams. Nes dabar elgiamasi taip, lyg vaikas yra tik darbo vienetas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net