respublika.lt

Vairuoti išgėrus švogerių krašte nebaisu

2013 gruodžio mėn. 08 d. 08:40:24
Monika BURVYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
Policijos reidų metu kaskart sulaikoma  arti kelių šimtų neblaivių vairuotojų. Eimanto Chachlovo nuotr.

„Klaipėdos apskrityje įkliuvo 22 girti vairuotojai“, „Per tris dienas išaiškinti 138 neblaivūs vairuotojai ir 71 neblaivus dviratininkas“, „Savaitgalį išaiškinti 133 neblaivūs vairuotojai“, „Sulaikyta daugiau nei pusantro šimto neblaivių vairuotojų“, „Gatvėje girto vairuotojo kapas“ - tai tik antraštės, žiniasklaidoje mirgančios kone kasdien. Deja, už jų slypi kur kas skaudesni dalykai. Kol lietuviai suka galvas, kaip išgydyti čionykščius nuo alkoholizmo prie vairo, Kinijoje girtam žmogui už sukeltą avariją skiriama mirties bausmė.

Pavasarį nulis promilių

Nors visi aimanuoja, kokios griežtos bausmės už vairavimą išgėrus, neblaivių vairuotojų nė pro kur nemažėja jau daugybę metų.

Už vairavimą išgėrus gresia administracinė, o jei apgadintas turtas, ir civilinė atsakomybė. Tuo metu baudžiamoji atsakomybė už neblaivius pasivažinėjimus nėra įtvirtinta. Nebent tokia kelionė baigiasi tragedija, ir nukenčia ar net žūsta žmonės. Tiesa, yra įregistruotas Baudžiamojo kodekso pakeitimų projektas, kuriuo neturintys teisės vaidentis kelyje su kraujyje cirkuliuojančiu alkoholiu būtų uždaromi areštinėn ar turėtų atlikti viešuosius darbus.

Tad kol projektai guli Seimo stalčiuose, baudos egzistuoja atitinkamai nuo pakeltų taurelių kiekio.

Kai girtumo laipsnis yra lengvas, vairavimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 Lt; vairuotojams, kurių vairavimo stažas iki dvejų metų, - nuo 800 iki 1000 Lt; visiems kitiems - baudą nuo 1000 iki 1,5 tūkst. Lt su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 1 iki 1 m. 6 mėn.

Esant vidutiniam ar sunkiam girtumo laipsniui bet kurios kategorijos asmenims, pažeidusiems bet kurią iš trijų pareigų, numatyta vienoda atsakomybė - bauda vairuotojams nuo 2 tūkst. iki 3 tūkst. Lt su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 2 iki 3 m. arba administracinis areštas nuo 10 iki 20 parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 2 iki 3 m.

Dar didesnė atsakomybė kyla asmeniui, kuris ne tik vairuoja neblaivus, tačiau padaro ir kitą administracinį teisės pažeidimą, pavyzdžiui, vairuodamas neblaivus padaro kitam asmeniui nežymų sveikatos sutrikdymą. Tokiu atveju šis pažeidimas asmeniui užtraukia baudą nuo 4 tūkst. iki 5 tūkst. Lt su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 m. arba administracinį areštą nuo 15 iki 30 parų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 3 iki 5 m.

Visai neseniai, prieš porą mėnesių, Seimas pritarė dar vienam siūlymui - griežtinti promilių skaičių kraujyje. Šįkart parlamentarai siūlo „Nulio promilių“ pataisą. Priėmus įstatymo pataisą, jauni vairuotojai būtų laikomi neblaiviais net jei jų kraujyje būtų rasta 0,01 promilės.

Šiais pakeitimais siūloma pakoreguoti neblaivumo sąvoką ir už transporto priemonių vairavimą turint iki dvejų metų vairavimo stažą esant neblaiviems, kai nustatomas lengvas girtumo laipsnis nuo 0,01 promilės iki 0,4 promilės, bausti vairuotojus nuo aštuonių šimtų iki vieno tūkstančio litų.

Daugumai parlamentarų pritarus įstatymo pataisai, šis Seime bus svarstomas gruodžio 17-ąją, o priėmimo stadijos galima sulaukti dar pavasarį. Tad nutirpus sniegui bus nevalia net stiklinės kefyro išlenkti.

Į vairavimo pamokas - su kvapeliu

Ilgametis vairavimo instruktorius Arvydas Vaskela apgailestavo, jog vairavimo mokyklose nemoko kultūros, savo veiksmų atsakomybės, o moko tik vairuoti.

„Jeigu žmogus šeimoje tuo klausimu nėra išprusęs ar išauklėtas, jei jam nėra kalama galvon, kad vairuoti išgėrus nėra gerai, tai ir yra priežastis, dėl ko yra sėdama prie vairo išgėrus. Bažnyčia sako, lenk medelį, kol jaunas. Mano manymu, tai yra tėvų darbas, nes jeigu žmogus yra silpnai pasiruošęs, jam įtaką greitai gali padaryti bet kuris aplinkinis žmogus“, - teigė A.Vaskela.

Vairavimo instruktorius pasakojo, jog net į vairavimo pamokas jaunuoliai ateina su kvapeliu. Dėl šios priežastis Arvydas visada turi alkoholio matuoklį.

„Buvo kartą, kai 18 metų ką tik atšventęs vaikinas atėjo dar linksmas. Užuodus net užkąst norėjos. Nors instruktoriams neprivaloma turėti alkoholio matuoklio, aš duodu papūsti visiems, dėl kurių man kyla įtarimas. Aš jo klausiau, ką jis ruošiasi daryti, kad jau dabar taip elgiasi. Jis sako, taigi vis tiek niekas nesužinos. Sakau, tai aš jau žinau ir to užtenka“, - apie jaunųjų vairuotojų atsakomybę kalbėjo A.Vaskela.

Kodėl žmogus sėda girtas prie vairo, Arvydas negalėjo atsakyti, tačiau pažymėjo, jog toks poelgis turi būti paties netoleruojamas. Griežtesnės baudos, anot vairavimo instruktoriaus, taip pat nepadės.

„Čia vienas atsakymas - švogerių kraštas. Vieša paslaptis, kad iš girtų kuo mieliausiai imami kyšiai. Čia reikia policininkams padaryti tokius atlyginimus dėl kurių jie jaudintųsi, pergyventų, bijotų prarasti darbą ir už bet kokį kyšį iškart skristų iš darbo. Tada galbūt kažkas pasikeistų“, - svarstė A.Vaskela.

Baudos per mažos

Vairavimo mokyklos savininkas, ilgametis vairuotojas ir instruktorius Bronius Kazlauskas tokiai parlamentarų iniciatyvai pritarė, tačiau siūlė dar griežtesnių nuobaudų.

„Šaknys yra tos, kad mūsų įstatymai toleruoja išgeriančius ir sėdančius prie vairo. Yra įvairių nuolaidų ir jie be baimės gali važiuoti. Jeigu ten trims mėnesiams atima teises, tai ką, juk be teisių gali važiuoti, paimti kitą automobilį, jei paties konfiskavo. Jokių problemų.

Tuos įstatymus reikia žūtbūt griežtinti. Jei pagavo girtą pirmą kartą - ne mažiau metams atimti vairuotojo pažymėjimą. Baudą skirti tokią, kad apie ją dar ne vienus metelius pagalvotų. Kokius 5 tūkst. litų. O jei pakliūtum antrą kartą, dar griežtesnę nuobaudą su automobilio konfiskacija, be jokių išlygų, net jei tas automobilis ir paties prezidento”, - pasiūlymais dalijosi B.Kazlauskas. Jis piktinosi, jog dažnai baudų išvengia tie, kurie turi pažįstamų arba yra įtakingi žmonės šalyje.

„Absurdas, kai kažkoks patarėjas arba mūsų valdžios atstovai numuša šviesoforą, pabėga, ir kadangi jam reikia į darbą, važiuoti pas rinkėjus, ta nuobauda jam atleidžiama. Juk jeigu tau reikia važiuoti pas rinkėjus, tai tu negerk. Aš nenoriu, kad tokie žmonės atstovautų šaliai“, - pyko B.Kazlauskas.

Anot jo, sugriežtinus baudas, daug žmonių pagalvotų apie pasekmes ir gresiančias baudas. Jaunieji vairuotojai apskritai negali turėti teisės įpūsti net vienos dešimtosios promilės.

„Dabar jie galvoja, kad gal jam padės mamytė, išsuks tėvelis, o jei pavyksta ir policija išgėrusiojo nepagauna, tai ir antrą kartą be jokios baimės sėdama prie vairo tokios kondicijos“, - teigė B.Kazlauskas.

Benediktas VANAGAS, lenktynininkas:

Tai yra tragedija. Aš esu kategoriškas šituo klausimu. Ir, mano manymu, vienintelė leistina norma sėdant prie automobilio vairo yra nulis promilių. Tai yra 0,0 ir jokios dalelytės negali būti. O jeigu tokio sprendimo valdžia niekaip nepriima, tai yra silpnavališkumo ženklas. Bet koks alkoholio kiekis blogina žmogaus reakciją ir žmonės, kurie išgėrę sėda prie vairo yra... neturiu žodžių.

Manau, kad tam reikia kompleksinio sprendimo. Mes visi norime padaryti sprendimą ir gauti rezultatą. Bet taip netoleregiškai žiūrėdami mes niekada niekur ir nenueiname. O tik bloginame situaciją. Ir jeigu norime po 5-7 metų pagerinti situaciją, reikia pakeisti žmonių mąstymą, o ne didinti baudas.

Baudos efektyvios tik trumpą laiką. Čia lygiai tas pats, kas numesti svorį truputį pabadavus, vėliau užsiauginti dar daugiau kilogramų nei buvo prieš tai.

Didelį poveikį daro ir visuomenei plačiai žinomi žmonės, kurie taip pat važinėja girti. Bet tai tėra mūsų visuomenės atspindys. Jie lygiai tokie patys, kaip ir visi likę.

Antra vertus, žinomi žmonės turėtų rodyti deramą pavyzdį vien dėl to, kad daugybė jaunuolių juos mato ir juos laiko savo autoritetais. Tie, kurie save vadina įžymiais, bet daro tokius nusikaltimus, yra žmonės be vertybių.

Kaip įvairiose šalyse baudžiami sulaikyti išgėrę vairuotojai


VOKIETIJA.
Sulaikytas prie vairo išgėręs vairuotojas, pakliuvęs pirmą kartą, sumokės 1725 litus (500 eurų), antrą kartą - 3450 litų (1000 eurų), trečią - jau 10 350 litų (3000 eurų).

DIDŽIOJI BRITANIJA. Už vairavimą neblaiviam bauda siekia 24 840 litų (7200 eurų).

PRANCŪZIJA. Už vairavimą išgėrus (iki 0,8 promilės) vairuotojui gresia nuo 465,75 lito (135 eurų) bauda, 15 525 litai (4 500 eurų) - jei viršyta 0,8 promilės riba. Jei neblaivus vairuotojas pakliūva į avariją, bauda gali siekti 103 500 litų (30 tūkst. eurų). Jei avarijos pasekmės - sunkios, vairuotojui gali tekti sumokėti daugiau nei pusę milijono (150 tūkst. eurų) ir sėsti į kalėjimą dešimčiai metų.

KINIJA. Vairuotojas, sukėlęs avariją, kur žuvo žmonės, baudžiamas mirties bausme. Jei vairuotojas tiesiog sulaikytas girtas prie vairo ir netapo nelaimingo atsitikimo priežastimi, jam vis tiek gresia baudžiamoji atsakomybė - laisvės atėmimas nuo mėnesio iki šešių. Vairuotojo pažymėjimas atimamas trejiems metams.

JAV. Maksimalus leistinas alkoholio kiekis šioje šalyje - 0,8 promilės (vairuotojams, vyresniems nei 21 metai). Vairuotojas, pirmą kartą sulaikytas prie vairo neblaivus (ir nesukėlęs avarinės situacijos), sumokės 765 litų (300 dolerių) baudą. Teisė vairuoti automobilį jam bus atimta pusmečiui. Jei jis paklius policininkams antrą kartą per dešimtį metų, bauda gali siekti 12 750 litų (5 tūkst. dolerių), trečią - 25 500 litų (10 tūkst. dolerių). Jei neblaivus vairuotojas sukėlė avariją, per kurią žuvo žmonės, jam grės 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

SINGAPŪRAS. Prie vairo sulaikytas neblaivus vairuotojas gali būti... nuplaktas. Be kūno bausmių, vairuotojui gresia 200-230 Singapūro dolerių bauda (vienas Singapūro doleris - apie 0,75 JAV dolerio).

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • URAGANAS: uraganas Willa pirmadienį sustiprėjo iki penktos kategorijos audros, galinčios turėti „katastrofiškų“ padarinių Meksikos Ramiojo vandenyno pakrantei, įspėja JAV Nacionalinis uraganų centras.
  • FINANSINĖ GRĖSMĖ: ketvirtą metų ketvirtį euro zonos bankai tikisi ir toliau augančios paskolų paklausos, tačiau mano, kad Europos centrinio banko (ECB) politikos pakeitimas pablogins rinkos finansavimo sąlygas, cituodama ECB atliktą apklausą, praneša „Reuters“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar svarstote apie galimybę įsivaikinti vaiką ar tapti jo globėju?

balsuoti rezultatai

Ar manote, kad aukštojo mokslo diplomas yra svarbus karjerai?

balsuoti rezultatai
reklama
darbas vadyb
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +5 C

   -1   0 C

 

   +3  +4 C

  +7  +10 C

   +4  +6 C

 

   +4  +5 C

 1-2 m/s

 4-7 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1470 PLN - 4.3017
RUB - 75.2418 CHF - 1.1421
GBP - 0.8802 NOK - 9.4518
reklama
Ukis 2018