Ugniagesiai kviečiami ne tik gaisrų gesintinuotraukos

2018 rugpjūčio mėn. 30 d. 15:10:55 Perskaitė 531

Ugniagesių pagalbos prašoma ne tik įsiplieskus gaisrui, bet ir artimiesiems neatidarant būsto durų ar sudužus gyvsidabriniam termometrui.

 

Statistika rodo, jog daugėja ugniagesių pajėgų iškvietimų dėl deginamų laužų. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, šiais metais dėl kontroliuojamo atliekų, šiukšlių deginimo ugniagesiams teko vykti 926 kartus, pernai per tą patį laikotarpį - 786. PAGD atstovė Sonata Kukienė atkreipia gyventojų dėmesį, jog mieste laužus kūrenti draudžiama. „Kaime laužus kūrenti leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų, degių konstrukcijų statinių ir degių medžiagų sandėliavimo vietų. Palikti be priežiūros besikūrenančias laužavietes draudžiama. Smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti, - aiškino ji. - Kietu kuru kūrenamas šašlykines, kepsnines, rūkyklas, buitines krosneles, lauko židinius, ugniakurus naudoti leidžiama ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų.“

Atidaryti durų ugniagesiai taip pat gana dažnai kviečiami, į tokius iškvietimus ugniagesiai kviečiami policijos, t.y. kai pavojus kyla gyventojų gyvybei, sveikatai ar turtui. Pasak S.Kukienės, šiemet tokių atvejų buvo 441. „Dažniausiai ugniagesiai kviečiami, kai artimieji ar kaimynai pastebi, kad žmogus nebevaikšto ir nebeatsiliepia į skambučius, neretai butuose užsitrenkia mažamečiai vaikai, kyla gaisras“, - pasakojo pašnekovė.

O maisto pridegimai sudaro 1,6 proc. bendro ugniagesių išvykimų skaičiaus. Šiemet tokių atvejų šalyje buvo 360. Dažniausia verdantį puodą ant viryklės pamiršta senyvi žmonės, nes nueina prigulti ir užmiega. Būna ir tokių atvejų, kai uždėję puodą ant viryklės, žmonės išvis jį pamiršta ir išvyksta iš namų. „Vienas pastarųjų atvejų buvo Telšiuose. Rugpjūčio 24 dieną gautas pranešimas, kad iš daugiabučio 4 aukšto veržiasi dūmai. Atvykus ugniagesiams, iš ketvirtojo aukšto balkono sklido dūmai, laiptinėje buvo jaučiamas prisvilusio maisto kvapas. Ugniagesiai į butą pateko išlaužę medines duris. Virtuvėje ant viryklės jie rado degantį puodą. Buto savininkas tuo metu buvo užsidaręs kitame kambaryje, jam nieko blogo nenutiko“, - pasakojo S.Kukienė.

Sunku patikėti, bet šiais metais ugniagesiai net 76 kartus vyko rinkti gyvsidabrio. S.Kukienės teigimu, dažniausiai jie buvo kviečiami dėl sudužusių medicininių termometrų. „Sudužus termometrui, svarbiausia skubiai surinkti gyvsidabrį, nes žmogaus sveikatai labai pavojingi jo garai. Didžiausius gyvsidabrio rutuliukus reikia sudėti į voką ar ant storesnio popieriaus ir supilti į butelį su vandeniu. Mažesnius rutuliukus ir lašelius galima surinkti su lipnia juosta arba klijais suteptu popieriumi. Surinktą gyvsidabrį reikia sudėti į butelį su vandeniu ir sandariai uždaryti. Patalpas būtina gerai išvėdinti. Gyvsidabrį reikia perduoti savivaldybės Civilinės saugos skyriaus specialistams. Jeigu aptikote didesnį kiekį gyvsidabrio, skambinkite skubios pagalbos telefonu 112“, - patarė pašnekovė.

Tarp retesnių iškvietimų - skambučiai dėl degančių šiukšlių šachtų. 2018 metais į tokius iškvietimus ugniagesiai vyko du kartus. Pernai šalyje tokių atvejų buvo 8.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net