Tragedija tūnojo dujų balionenuotraukos

2012 kovo mėn. 12 d. 18:03:56 Perskaitė 1796

Skaudi nelaimė Telšių rajono Kiršių kaime – čia esančiame keturbutyje keičiant dujų balioną nugriaudėjęs sprogimas ir įsiplieskęs gaisras be pastogės paliko keturias šeimas, keturi vienos šeimos nariai dėl įvairių nudegimų gydomi ligoninėje.

Tragedija Kiršių kaimo bendruomenę sukrėtė kovo 11-osios pavakarę, keliolika minučių po 16 val. Vienai namo gyventojų šeimai atsidūrus ligoninėje, kitus padegėlius priglaudė giminės ir kaimynai. Iš viso be pastogės liko 12 žmonių.

Sveikatos būklė - kritinė

Labiausiai per nelaimę nukentėjo 20-metis Egidijus S., bandęs pakeisti dujų balioną tėvų bute medinio namo mansardoje.

Komos ištiktas vaikinas nelaimės vakarą buvo pristatytas į Telšių ligoninės reanimaciją, medikai nelaimingajam diagnozavo iki 30 proc. kūno nudegimo ir trauminį šoką. Praėjus parai po nelaimės nukentėjusiojo sveikatos būklė vertinta kaip kritinė.

Vaikino tėvai 47-erių Ignacas S. ir 44-erių Regina S. bei 15-metė sesuo gydomi Telšių ligoninės traumatologijos skyriuje.

Ignacui S. medikai diagnozavo 10 proc. kūno nudegimą, Regina S. ligoninėje gydosi rankų nudegimus. Nepilnametė jųdviejų dukra gydoma dėl alkūnės išnirimo ir 10 proc. kūno nudegimo.

Tik laimingas atsitiktinumas apsaugojo 13-metį sutuoktinių sūnų – berniukas tuo metu buvo išėjęs į pirtį.

Sprogo nutekėjusios dujos?

Į bendrąjį pagalbos centrą apie nelaimę pranešta 16.14 val. Kai į nelaimės vietą atvyko pirmosios ugniagesių gelbėtojų pajėgos, namo stogas jau degė atvira liepsna.

Gaisrą trys ugniagesių ekipažai užgesino per tris valandas, tačiau gaisravietėje plušėjo iki vėlaus vakaro.

Nudegė visas namo stogas, jo liekanos sukrito į pastato vidų, išdegė viena namo pusė, apdegė siena. Nuo ugnies išgelbėta kita namo pusė sulieta vandeniu.

Pagrindinė tiriama nelaimės versija – sprogimą greičiausiai sukėlė iš galimai brokuoto dujų baliono nutekėjusios dujos. Pats dujų balionas nesprogo.

Šeima liko kaip stovinti

Ligoninėje gydomas Ignacas S. „Respublikai“ pasakojo buvęs kitame kambaryje, kai sūnus virtuvėje keitė dujų balioną.

„Išgirdęs trenksmą puoliau į virtuvę, bet sprogimo banga nubloškė mane atgal ir išmušė langą su visais rėmais, - pasakojo vyras. - Ugnies kamuolys greitai plito, prie durų nebuvo įmanoma prieiti, tad išsigelbėjome iššokę pro langą“.

Ignacas S. „Respublikai“ teigė, kad su šeima liko kaip stovi – nespėjo pagriebti nei dokumentų, nei daiktų.

„Jei būtume dar puolę dokumentų ieškoti – būtume sudegę vietoje“, - sakė vyras.

Žmonės tiesia pagalbos ranką

Tryškių seniūnas Jonas Buivydas „Respublikai“ sakė, kad seniūnijos gyventojai skuba tiesti pagalbos ranką nukentėjusiesiems.

„Bendruomenė renka pinigines aukas, padeda, kuo gali: dovanoja lovas, patalynę, drabužius“, - pasakojo seniūnas.

Telšių rajono savivaldybės socialinės rūpybos skyrius svarsto galimybę kiekvienai be pastogės likusiai šeimai skirti piniginę paramą iki 3 tūkst. litų. Seniūnija žada rūpintis, kad padegėliams būtų sudaryta galimybė namo atstatymui medienos įsigyti už pusę kainos. Kainų skirtumą kompensuos savivaldybė.

„Ši nelaimė atskleidė, kad mažai kam rūpi, kaip balioną įsigijęs žmogus jį prisijungs, - piktinosi seniūnas. - Keisdami balionus žmonės kasdien verčiami žaisti su didele bomba“.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Vygandas Kurkulis:


- Šiais metais dėl dujų ir benzininių įrenginių eksploatavimo taisyklių pažeidimų jau kilo 7 gaisrai, juose 2 žmonės žuvo, 5 buvo sužaloti. Pernai per tą patį laikotarpį dėl analogiškų priežasčių taip pat kilo 7 gaisrai, juose užgeso 2 žmonių gyvybės, 1 žmogus buvo sužalotas. Iš viso pernai dėl minėtų priežasčių kilo 21 gaisras, šių gaisrų metu 2 žmonės žuvo, 7 patyrė traumas.

Gyventojams svarbu žinoti, kad prieš įnešant dujų balioną į patalpą privalu muilo emulsija patikrinti jo ir ventilio sandarumą. Jei yra dujų nuotėkis, jungti tokį balioną prie dujinio įrenginio draudžiama. Nešant balioną į patalpą, ant ventilio turi būti užsukta aklė. Viryklės degikliai irgi turi būti užsukti. Į reduktoriaus veržlę įdedama nauja tarpinė ir jis sujungiamas su baliono ventiliu. Jungiamoji veržlė užveržiama raktu. Pasukus baliono ventilio ratuką pusę apsisukimo, muilo emulsija dar kartą patikrinama ventilio ir reduktoriaus sujungimo vieta bei ventilio sandarumas. Draudžiama tikrinti uždegus degtuką ar žiebtuvėlį. Uždegus vieną dujinės viryklės degiklį užsukamas baliono ventilis ir įsitikinama, kad dujų tiekimas nutraukiamas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net