respublika.lt

2018 rugsėjo 20, ketvirtadienis

Šviesuoliai buvo apšmeižti: D.Banionis ir S.Sondeckis nebendradarbiavo su KGBnuotraukos (27)

2018 gegužės mėn. 21 d. 16:12:49
Danas NAGELĖ

Liustracijos komisija priėmė sprendimą, kad anapilin jau išėję garsūs kultūros veikėjai Donatas Banionis bei Saulius Sondeckis nebendradarbiavo su KGB. Šie iškilūs žmonės buvo patekę į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro paviešintą buvusių galimų KGB agentų sąrašą. Beje, pavardės buvo paviešintos net be Liustracijos komisijos atitinkamo sprendimo, nors, kaip tvirtina pastarosios pirmininkas teisininkas Algimantas Urmonas, sprendimas, kaip nurodo teisės aktai, yra privalomas.

 

Apjuodino be įrodymų

A.Urmonas „Vakaro žinioms“ pareiškė, kad į komisiją kreipėsi Fainos Kukliansky advokatų kontora. Ji prašė priimti sprendimą, ar aktorius D.Banionis bei dirigentas S.Sondeckis bendradarbiavo su KGB. Savo ruožtu, į advokatų kontorą kreipėsi apšmeižtųjų giminės. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro „informacija“ buvo paneigta. Tiesa, kol kas nenuplauta lygiai taip pat mesta dėmė ant kardinolo Vincento Sladkevičiaus, mat, manoma, kad likusių gyvų artimųjų jis nebeturi, todėl nebebuvo kam dėl jo ir kreiptis.

„Pagal pateiktus dokumentus galima spręsti apie KGB struktūrų domėjimąsi S.Sondeckio bei D.Banionio galimybėmis atlikti agentūrinį darbą, tačiau nėra patvirtinančių duomenų apie jų sutikimą slaptai bendradarbiauti su KGB. Taip pat nėra duomenų apie jų atliktas užduotis. Genocido tyrimo centras paviešino ištraukas iš dokumentų, sudarytų pačių buvusių KGB darbuotojų. Tačiau tie dokumentai sudaromi įvairiais tikslais. Domėjimasis, ypatingai S.Sondeckiu, buvo suprantamas, nes jis vyko į užsienį pas tėvą, kuris aktyviai veikė užsienio lietuvių įvairiose komisijose, besidomėjusiose Lietuvos reikalais. Beje, S.Sondeckio giminės karo metais gelbėjo žydus. Tad F.Kukliansky, kaip Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė, matyt, ir buvo paprašyta atstovauti tiek S.Sondeckio, tiek D.Banionio šeimų interesams“, - svarstė A.Urmonas.

Pasigenda sveiko proto

Liustracijos komisijos pirmininkas dar kartą akcentavo, kad KGB agentų sudarytuose sąrašuose tam tikrais tikslais galėjo būti įrašytos žmonių pavardės. Lygiai taip pat juose galėjo atsirasti, pavyzdžiui, ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinės direktorės Teresės Birutės Burauskaitės pavardė, tik tokiu atveju vargu ar ji nebūtų išbraukta iš tinklalapyje paviešinto sąrašo.

„Ne kiekvienas popiergalis yra dokumentas“, - pastebėjo A.Urmonas.

Paklaustas, kokios galėtų būti Liustracijos komisijos sprendimo pasekmės, teisininkas sakė, kad viskas priklausys nuo apšmeižtų žmonių artimųjų.

„Priklausys, kaip šeimos reaguos į paskelbtą faktą. Pasirinkimo variantai yra labai įvairūs. Gali užtekti tik pasitenkinimo, kad pripažinta slapta nebendradarbiavus. Galbūt šeimos norės, kad tie „dokumentai“, kuriuos pateikė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, būtų paneigti: tokiu pat būdu, kaip jie buvo paskelbti - centro tinklalapyje. Iš viso nekorektiška tokius dokumentus skelbti. Jie tik sukiršina žmones, gadina žmonių gyvenimus. Reikia turėti sveiko proto. Taip, KGB domėjosi galimybėmis užverbuoti, tačiau nėra jokių duomenų, kad buvo užverbuoti. Tai kaip galima kažką skelbti, kai nėra tokių duomenų? Nėra nei pasižadėjimų, sutikimų bendradarbiauti. Kalbant apie kitus, pavyzdžiui, apie Prunskienę ar panašiai, tokie dokumentai būdavo randami. Nėra nei ataskaitų apie atliktas užduotis, informacijos rinkimo faktų. Nėra jokių dokumentų, patvirtinančių S.Sondeckio ir D.Banionio bendradarbiavimo faktą“, - konstatavo A.Urmonas.

Pasidavė politikų spaudimui

Teisininkas sako, kad skandalo išpūtimo lygioje vietoje negalima nurašyti neprofesionalumui.

„Čia T.B.Burauskaitės galbūt nereikėtų ir kaltinti. Ji aklai atliko tai, kas buvo numatyta. Aš, būdamas jos įstaigos vadovas, taip nesielgčiau. Tačiau ji jautė politikų spaudimą, apie tai kažkada ir kalbėjo, bet vėliau pritilo“, - priminė A.Urmonas.

Liustracijos komisijos pirmininko teigimu, būdamas apšmeižtų žmonių advokatu, jis patartų šeimoms kreiptis į teismą ir reikalauti kompensacijos bei atsiprašymo.

Niekas nėra apdraustas

T.B.Burauskaitė „Vakaro žinias“ tikino, kad jos vadovaujamos įstaigos tinklalapyje paskelbti dokumentai neturi vertinamojo pobūdžio. Kitaip tariant, jei juose ir minimi tam tikri asmenys, tai dar nereiškia, kad centras juos vertina kaip KGB bendradarbius. Esą juo labiau, kad preambulėje tai surašyta.

„Mes sprendimų nepriimame, tam yra iki šiol beveikianti Liustracijos komisija. O dokumentas - koks jis yra, toks yra. Juk faktiškai tai, ką mes skelbiame svetainėje... Mes tiesiog norime parodyti KGB veiklą - kad ji verbavo, surašinėjo, registravo ir t.t. Mes nenusiteikę vieną ar kitą asmenį skelbti bendradarbiavus. Penkerius metus skelbėme žurnalą, o jo pabaigoje ir buvo kelių žinomų asmenų pavardės. Tačiau žurnalo preambulėje parašėme, kad reikia žiūrėti kritiškai, ne kaip į verdiktą, o kaip į informaciją“, - tikino centro vadovė.

Ji sutiko, kad lygiai taip pat žurnale galėjo atsirasti ir jos pavardė.

„Respublikos“ leidėjo Vito Tomkaus paskelbtame sąraše mano pavardė ir buvo įrašyta“, - priminė T.B.Burauskaitė.

Neketina paneigti

Moteris pripažino suvokianti, kad anapilin išėjusių žymių kultūros veikėjų artimiesiems sukėlė daug skausmo.

„Aišku, puikiai įsivaizduoju, kad artimiesiems nėra malonu perskaityti tokią žinią. Ir labai gerai, kad jie kreipėsi į Liustracijos komisiją. Dabar matome, kas yra KGB sudarytuose dokumentuose, matome, kaip tai vertina komisija. Ir mūsų žinojimo laukas plečiasi - negalima spręsti pagal vieną dokumento raidę, o reikia spręsti plačiau. Nėra taip, kad, jei KGB dokumentuose yra juoda - tai jau juoda, o jei balta - tai visi balti. Aišku, mūsų darbas nedėkingas. Bet žingsnis po žingsnio tiesos link einame“, - tvirtino T.B.Burauskaitė.

Tiesa, D.Banionio bei S.Sondeckio artimieji kol kas negali tikėtis net to, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras savo tinklalapyje bent jau paneigtų šmeižikišką informaciją.

„Galime įdėti, galime padaryti naują rubriką. Mes jau anksčiau Liustracijos komisijos prašėme, kad ji leistų skelbti komisijos sprendimus. Tačiau turime oficialų neigiamą komisijos atsakymą“, - sakė T.B.Burauskaitė.

Svarsto kreiptis į teismą

S.Sondeckio ir D.Banionio artimieji LRT.lt sakė neatmetantys galimybės kreiptis į teismą, tačiau kol kas ir nėra tikri dėl tokio savo sprendimo. Pasak S.Sondeckio sūnaus Sauliaus Sondeckio jaunesniojo, ir be Liustracijos komisijos sprendimo galima laimėti bet kokį teismą, nes tiek jo tėvas, tiek D.Banionis yra mirę: kadangi žmonės patys negali apsiginti, yra pažeista Vienos konvencija.

„Tik penktadienį sužinojome šią žinią, reikia apgalvoti, kokie yra galimi mūsų ėjimai, pasitarti su S.Sondeckio sūnumi, kitais artimaisiais. Tačiau naujienos, aišku, nenustebino, nustebino anksčiau pasirodžiusi žinia apie bendradarbiavimą“, - kalbėjo D.Banionio sūnus Raimundas Banionis.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (27)

 • zekas 2018 gegužės mėn. 23 d. 09:20:36

  Kam tas beprasmiškas teiginys "PASIDAVĖ POLITIK SPAUDIMUI". Burauskiaitė
  papraščiaųsiai įvykdė Daukantynės "pageidavimą".

 • Donatas 2018 gegužės mėn. 23 d. 09:03:12

  Pasirodo, kad D.Banionis ir S.Sondeckis nebendravo su KGB o buvo
  apšmeižti (apie tai rašo net cenzūruojami ruporai – xx ir lrytas.lt)
  - tai rodo ko verta LRT ir Jakilaičio - Anušausko gauja - tai
  šlykštynės.

 • vienas rolę špiono turėjo 2018 gegužės mėn. 23 d. 08:36:39

  o kodėl kgb šitus leisdavo į užsienį, o kitų net į Lenkiją
  neleisdavo?

 • Katalikė 2018 gegužės mėn. 22 d. 16:00:19

  Gal galėtų ta iliustracijos komisija ,ar Gerb. Kurlianskij ir
  kt.advokatai apginti Vyskupą V.Sladkevičių ? Nes strp. rašoma,kad
  neturi artimųjų . Gal galėtų padėti arimieji Maestro S.Sondeckio ir
  D.Banionio ,jeigu jie kreipsis į teismą - prijungti ir Vyskupo pavardę ?
  Kodėl tyli bažnyčios Vyriausieji?

 • < Tam Artimieji ... 2018 gegužės mėn. 22 d. 15:47:51

  Kažin ar Anušauskas "pakėlė" V.Tomkaus mestą pirštinę ? Juk buvo
  "Respublikoje" paskelbta, kad jis yra tikras KGB agentas !
  Šita pensininkė Burauskaitė irgi buvo tame KGB sąraše !
  Jei tai tiesa, nes nebuvo paneigta ,tai išeina, kad lapė įleidžiama į
  vištidę,kad prižiūrėtų vištas ? Kaip suprasti ? Kas juos į archyvus
  "įleido" ?

 • Artimieji - kreipkitės į teismą ! 2018 gegužės mėn. 22 d. 15:34:56

  Senutė sako : "Aišku, mūsų darbas nedėkingas..."
  O kas tave verčia kentėti,gal arvydukai,ar rasytės ,ar dalytės,ar
  linukai ? Eik ,senele,greičiau į pensiją !
  Tik prieš išeidama, atsakyk už žmonių įskaudinimą !
  Artimieji turi būtinai kreiptis į teismą,kuris įpareigos viešai
  atsiprašyti ir dar priteis atlyginti moralinę žalą ,padarytą ne tik
  artimiesiems, bet ir Lietuvos piliečiams ! Iš komentarų matosi ,kiek
  pasipiktinusių žmonių !

 • nera dumu 2018 gegužės mėn. 22 d. 13:46:57

  be ugnies....

 • Klausimas 2018 gegužės mėn. 22 d. 12:48:13

  O kiek dabar lietuviškos KGB atstovų? Ar sudaromi stukačių sąrašai -
  ar jau kita spalva nudažytas informatorių munduras. Tiesa - dabar metodai
  šiek tiek kitokie - dabar kiekvienas pilietis kone klausomas ir be teismo
  teisiamas. Kas pasikeitė? ogi nieko ir ko gero tik baisiau.

 • Išlindo 2018 gegužės mėn. 22 d. 10:38:35

  Išlindo Vanagaitės-Dušanskio-Zurofo chebrelė - labiausiai iš
  lansbergistų partijos. Sladkevičius rėmė Brazauską, ne Lansbergį. Va
  tau už tai. Nepriklausomos laikysenos Sondeckis ir Banionis, savarankiško
  mąstymo žmonės, negalėjo keliaklupsčiauti prieš 0žį. Tai va jums!
  Birute, jūs - padori moteris, argi nematote, kad Jumis manipuliuoja itin
  aukšto rango aferistai? Jūs jau seniai gaunate pensiją. Ar nemanote, kad
  metas atsistatydinti?

 • Kelmas 2018 gegužės mėn. 22 d. 09:38:01

  TS-LKD Anušausko asmenyje skubino paskelbti BAIGTINĮ bendradarbiavusių
  SĄRAŠĄ.Juk Anušauskas TEISINGAI sudarė tą sąrašą.Tame sąraše NEI
  VIENO žymesnio TS-LKD partijos ,,aktyvisto'' nėra.
  Prisiminkim,kad už ,,NUOPELNUS'' [darbą archyve] Anušauskas buvo
  įrašytas-reitinguotas,AUKŠTAI TS-LKP sąraše ir jam ,,suteikta'' Seimo
  nario vieta.

 • abc 2018 gegužės mėn. 22 d. 07:31:17

  Todėl liustracijos komisijos reikalas, būtų išryškint, bent kgb
  vadovybę. Tarkim pagal sodros duomenis surinkt visus kadravykus ir
  paspaust, apie laipsnius ir veiklą tada.Ar panašiai. Taip pat
  saugumiečiai galėtų galus kelt

 • abc 2018 gegužės mėn. 22 d. 07:19:06

  su tuo ,bendradarbiavo' iš vis reikia atsargiai vertint. Pirma, tada tai
  buvo legalu. Antra, nereikia aukos painiot su budeliu. Suprantat, buvo
  įstaigų vadinamų pašto dėžutėm. Tai visokie mokslinių tyrimų
  insitutai, ryšių įstaigos ir panašiai. Shema kitokia, nei inturiste,
  kur visi kgb. Kadravykas ten 100% kgb su laipsniu ir panašiai. Taip pat
  atskiras kgb padalinys, tipo operatyvinės dalies, tarkim pokalbių
  pasiklausimui, darbuotojų sekimui ir panašiai, tipo pieškos. Dar atskira
  mostis kgb informatoriai ir neaktyvųs agentai. Viskas. Jei jie
  išsikviečia kašką tardymui, o tas dūrą stumia ir tai jį versdavo
  pasirašyt tipo ,,paslapties neišdavimo'' popierių. Taigi, kad išlikt
  doru žmogum, buvo kelių. Aišku, jei jie kašką turėdavo prieš jį,
  tai darydavo ką nori. Bet šiaip, jei techniškai pasiūsdavai ant trijų
  raidžių, tai gaudavai minimumą reptesijų ir ramybę.
  Man didesnis klausimas, buvusių kgb veikla po nepriklausomybės. Nes ji
  nebelegali, kenkianti ir nusikalstama Lietuvos atžvilgiu.

 • giedrė 2018 gegužės mėn. 22 d. 06:31:01

  Man atrodo kad "gerb" Birutė tiesiog nekenčia visų kas sovietiniais
  metais,gyveno, dirbo, kūrė. Purvu, šlykščiu melu apipilti garbūs
  menininkai tiek daug padarę Lietuvai. Ir nuplauti šį purvą nėra taip
  lengva.

 • Jonė 2018 gegužės mėn. 22 d. 04:55:24

  Tai kaip dabar pasiaiškins Burauskaitė ir Anušauskas?

 • Bet 2018 gegužės mėn. 22 d. 03:13:00

  Kas tas Urmonas?

 • Šitą 2018 gegužės mėn. 21 d. 22:02:35

  paskelbimą turi imti tirti prokuratūra, tegul ponia paskelbusioji
  paaiškina, kas jai liepė taip padaryti. Gal gana KGBistams vieną kartą
  šmeižti nekaltus žmones. Patys ir dabar būdami KGBistais, kaltina
  kitus. Gėda Tėvynei, turint tokius žmones.

 • Jau vien tai 2018 gegužės mėn. 21 d. 21:00:43

  kaip maestro Sondeckis atlaikė KM (lyg ir Žakaitienė pavardė?) smūgį,
  liudija, jog jam orumas neleido teisintis prieš tokio lygio kultūros
  „šviesulius”. Dvasios aristokratais gimę, kolaborantais neslūžija.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 21 d. 20:29:49

  Tautiečiai primygtinai reikalauja kuo griežčiau bausti šmeižikus ir
  rašeivas,gavusius honorarus už šmeižto prieš tautą skleidimą labai
  ilgą laiką.Taip pat reikalauja teisėjo išteisinusio R.Vanagaitę
  nušalinimo, bei bausmės už pareigų neatlikimą.

 • faktas 2018 gegužės mėn. 21 d. 20:26:50

  ir visgi nera dumu be ugnies... ir ne tik jie bendravo... daug doktoru ir
  profanu, grojiku ir sokeju norejo pasivazineti... tai ir bendravo. visi
  buvo geri.

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 21 d. 20:22:53

  Todėl ir kurpiami dabar tokie nevykę lietuviški kino filmai, TV laidos
  ,nes neužtenka turėti tik storą piniginę norams tenkinti, bet dar
  reikia daug mokytis, dirbti ir turėti tikrą talentą, o ne reklaminį.
  Lietuvių aktoriai noriai buvo kviečiami vaidinti užsieniečius kitose
  šalyse, o kiek dabartinių aktorių gali pasigirti tokia garbe? O kuo jau
  skyrėsi pionieriai nuo skautų? Kai buvo pradėta kurti tautinė mokykla,
  tai Lietuva visai baigia nutautėti, nors lietuvių kalbos kaip
  valstybinės niekas neatšaukė. O tokie žmonės, kaip a.a. D. Banionis
  ar S. Sondeckis garsino Lietuvą žymiai labiau nei dabartiniai Lietuvos
  šou atstovai ... Todėl, matyt, kai kam ir pavydas sukilo, jog net bandant
  supurvinti iškilias asmenybes, jos šviečia labiau nei visokiausi
  "auksiniai protai" ar svogūnai...

 • Monika 2018 gegužės mėn. 21 d. 20:04:40

  Būtina patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir išsireikalauti pačias
  didžiausias sumas iš tų brudų, juos paviešinti , pasmerkti ir
  pasodinti, nes garsieji mūsų menininkai yra Lietuvos nacionalinis turtas,
  garsinę šalį visame pasaulyje.

 • Linas 2018 gegužės mėn. 21 d. 17:28:47

  Butinai i teisma pries apdergusius asmenis su ivairiu zalu tipu
  maksimaliais atlyginimais. Asmenys, apderge garsiausius Lietuvos meno
  zmones, turi atsakyti uz smeizta, greiztai, be jokio gailescio.

 • valdas 2018 gegužės mėn. 21 d. 17:10:27

  O kaip ten tebebendradarbiaujantys-oziai,musmires,..nusauskai ir visi kiti
  ir kitos pulemiotcisos ir soviniu padavinetojai,ka ???
  Tai,kad ta nesantaika Lietuvoje del situ invaziniu...veikianciu ir
  atstovaujanciu,tik ka???,ka- ka...,tik ne Lietuva...

 • :) 2018 gegužės mėn. 21 d. 17:09:06

  Dabar jau bus atbulinis sąrašas - kas iš tų paskelbtų
  nebendradarbiavo? Eikit jūs nato!

 • IRENA 2018 gegužės mėn. 21 d. 16:49:43

  DĖL NEBENDRADARBIAVIMO,ČIA VISKAS AIŠKŲ,TIK KODĖL DĖL BENDRA
  DARBIAVUSIO PAPUNIO VISIŠKA TYLA??? DAR REIKIA SAUGOTI???....

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PERRINKS: Rusijos institucijos ketvirtadienį anuliavo sekmadienį vykusio antrojo Primorės krašto gubernatoriaus rinkimų rato rezultatus, kilus įtarimams dėl balsų klastojimo; pakartotinis balsavimas turės būti surengtas iki gruodžio 16 d.
 • NEATSAKINGI: Indijoje skridusiame lėktuve sunegalavo 30 žmonių po to, kai pilotai pamiršo įjungti oro slėgio reguliavimo sistemą; daliai orlaivio keleivių iš nosių ir ausų ėmė bėgti kraujas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

USD - 1.1667 PLN - 4.2951
RUB - 78.0688 CHF - 1.1304
GBP - 0.8881 NOK - 9.5470
reklama
Sveikata Grožis