Sukčių jauką prarijo kredito unijojenuotraukos (1)

2018 rugsėjo mėn. 06 d. 09:45:44 Perskaitė 1295

Ne vieną šalies įmonę apgavę sukčiai nusitaikė į Lietuvoje veikiančias kredito unijas. Nesenai kelių jų buhalteres pasiekė neva vadovų rašyti laiškai su nurodymais pervesti į užsienį didžiules pinigų sumas. Patikėjo ne visos. Tačiau pajūryje ant nusikaltėlių kabliuko užkibo.

 

Užvakar į uostamiesčio policininkus kreipėsi Klaipėdos kredito unijos atstovai. Jie pranešė, kad nukentėjo nuo sukčių. Dar rugpjūčio 30 dieną unijos buhalterė gavo elektroninį laišką, kuriame įstaigos vadovas nurodė atlikti tarptautinį pervedimą. Moteris į užsienio banke esančią sąskaitą pervedė 32 908 eurus ir 50 centų. Kad pateko į sukčių pinkles, finansininkė suvokė ne iš karto. Po kelių dienų jį sulaukė dar vieno analogiško „vadovo“ nurodymo. Ir tik tada jai kilo įtarimas, jog ir pirmuoju atveju ji pinigus pervedė nusikaltėliams.

„Vakaro žinių“ duomenimis, ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo pradėjusius pajūrio pareigūnus labai nustebino unijos buhalterės patiklumas. Nors paprastai šios profesijos atstovai būna ypač kruopštūs ir žino, kad dokumentuose didžiulę reikšmę gali turėti net vienintelis kablelis ar taškas. Ji lengvai patikėjo, jog nurodymus jai siunčia unijos vadovas. Įtarimų, kad pirmasis elektroninis laiškas lietuviškai parašytas pasinaudojus internete esančiu automatiniu teksto vertimu, moteriai nekilo. Tačiau į antrajame esančias elementarias klaidas ji dėmesį atkreipė.

Vakar, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“, Klaipėdos kredito unijos vadovas Marius Kaminskas neslėpė, jog sunkiai gali patikėti tokiu savo darbuotojos lengvabūdiškumu.

„Aš nesuvokiu, kaip apskritai tai įmanoma. Tai visiška nesąmonė, kurios net negali būti. Kad atliktumei tokį pinigų pervedimą, turi būti gauti jį patvirtinantys dokumentai - kas ir kodėl. Kadangi suma didelė, turi būti pridėtas ir konkretus sprendimas. Pasielgta tikrai ne pagal taisykles. Tačiau aš nenoriu plėstis ir komentuoti. Vyksta tyrimas. Jo metu, tikiuosi, viskas ir paaiškės. Galiu tik pasakyti, jog mūsų unijai tai nėra didelė pinigų suma, galinti daryti esminį poveikį jos veiklai. Įvairiausių keistų laiškų gauname, bet tokio tikriausiai, sulaukėme pirmą kartą“, - sakė M.Kaminskas.

Teigiama, kad pastarosiomis dienomis dar mažiausiai keturios šalies kredito unijos sulaukė panašių laiškų. Jų buhalterės „vadovų“ nurodymais atlikti tarptautinius pervedimus nepatikėjo. Tačiau jiems jau seniau yra paklusęs ne vienos Lietuvos įmonės finansininkas. Nukentėjusiųjų teigimu, sukčių siunčiami laiškai atrodė labai tikroviškai, kai kurie net buvo parašyti be klaidų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net