respublika.lt

Sukčiams pinigų negaila

(0)
Publikuota: 2019 liepos 11 16:55:00, Darius ČIUŽAUSKAS
×
nuotr. 6 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Kol dalis šalies piliečių piktinasi vis labiau didėjančiu bankų domėjimusi jų finansiniais reikalais, vienos Šiaulių bendrovės vadovė mielai sutiktų, jog bankininkai su didžiausiu įtarimu stebėtų kiekvieną jos pinigų pervedimą. Tačiau verslininkė pavėlavo. Ji pati sukčiams padovanojo įspūdingą pinigų sumą.

 

Užvakar lengvatikius apgaudinėjantys sukčiai turėjo ypatingą progą švęsti. Vos ne tuo pačiu metu, tik skirtingose Lietuvos vietose, jie savo kišenes papildė daugiau nei 94 tūkstančiais eurų. Ir užteko rasti tik dvi aukas.

Apie 11 val. nusikaltėlių skambučio sulaukė 82 metų Marijampolės gyventoja. Moteriškei pranešta, jog ji namuose turi daug netikrų pinigų, kuriuos patikrins netrukus atvyksiantis „policininkas“. Pastarasis iš senolės paėmė 11 600 eurų ir pasišalino.

Apie 10.42 val. vienos Šiaulių bendrovės direktorei paskambino policininku prisistatęs asmuo. Keturiasdešimtmetė verslininkė patikėjo, jog pametė asmens tapatybės kortelę, kurią neva radę piktavaliai bando iš jos sąskaitos paimti pinigus. Netrukus moteriai paskambino ir „bankininkas“, „geranoriškai“ pataręs, kaip pasikeisti elektroninės bankininkystės prisijungimo kodus. Tuo pasinaudoję sukčiai iš šiaulietės asmeninės sąskaitos į savo pervedė 1550 eurų. Tačiau ši suma yra menkniekis, palyginus su pervesta iš moters vadovaujamos bendrovės sąskaitos - 81 080 eurų. Iš viso šiaulietei paskambinę sukčiai uždirbo 82 630 eurų.

Įmonės nuostoliai galėjo būti ir dar didesni. Tačiau pervedus minėtą sumą prireikė kodo, kurį moteris pamiršo. Kai jo paklausė savo vyro, šis iš karto suprato kas vyksta, bet pinigai jau buvo sukčių sąskaitose. Apie 15.26 val. bendrovės direktorė kreipėsi į Šiaulių apskrities VPK, kuris pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo. Paaiškėjo, kad nusikaltėlių nurodymus vykdžiusi ir kodus keitusi moteris iš tiesų patvirtindavo pinigų pervedimus iš vienos sąskaitos į kitą. Sąskaitos, į kurias pervesti išvilioti pinigai, yra žinomos, tačiau vargu ar tai padės. Nusikaltėliai jas paprastai atidaro asocialių asmenų vardu ir jose atsiradusius pinigus stengiasi kuo greičiau išgryninti.

Ilgiau nei du dešimtmečius policijoje dirbęs parlamentaras Dainius Gaižauskas vakar „Vakaro žinioms“ sakė, kad efektyviausia priemonė kovoje su vadinamaisiais telefoniniais sukčiais yra kuo platesnė informacijos sklaida.

„Iš darbo policijoje laikų prisimenu, kad ko tik mes nedarydavome, norėdami žmones perspėti netikėti sukčiais. Rengdavome pranešimus, organizuodavome renginius, kaimuose net kunigų prašydavome, jog pakalbėtų su žmonėmis. Labai padėdavo ir žiniasklaida bei plačiai nuskambėdavę atvejai, kai būdavo apgaunamas koks žinomesnis žmogus. Nuolatinis prevencinis darbas duodavo teigiamų rezultatų, nes nusikaltimų sumažėdavo. Tačiau rankos labai nusvirdavo, kai iš vakaro pakalbi, o kitą dieną vėl ateina du ar trys apgautieji“, - sakė D.Gaižauskas.

Seimo narys sutiko su specialistų teigimu, jog bankai kiekvieno pinigų pervedimo tikrai netikrins ar nepuls savaime stabdyti didesnės sumos pervedimo į kitą sąskaitą. Tuo labiau, kai tai daro patys sąskaitų šeimininkai. O kur dar lietuvių pykčiai dėl ir taip vis labiau didėjančio bankų domėjimosi, ką jie daro su savo pinigais.

„Bankininkai yra policijai pranešę, kai pas juos pinigų pasiimti ateina senesnis žmogus ir jiems kyla įtarimų, kad jį bando apgauti sukčiai. Reiktų į visa tai pažvelgti iš kitos pusės. Juk dažniausiai tokius nusikaltimus daro asmenys, atliekantys bausmes įkalinimo įstaigose. Ir jau teisti už tokius nusikaltimus. Efektyviausia būtų pasinaudoti techninėmis priemonėmis ir blokuoti telefoninį ryšį“, - tikino D.Gaižauskas.

Vakar į šiuos nusikaltimus sureagavo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Ji eilinį kartą paragino gyventojus būti budriems ir jokiomis aplinkybėmis neatskleisti savo ar įmonės banko sąskaitos duomenų, kitos svarbios asmeninės informacijos sukčiams. Priminta, kad nei teisėsaugininkai, nei bankininkai neprašo telefonu padiktuoti elektroninės bankininkystės kodų ar atskleisti kitos svarbios asmeninės informacijos. Jokiu būdu negalima leisti tikrinti namuose laikomų pinigų, o sulaukus tokio „tikrintojo“ vizito ar skambučio, reiktų kuo greičiau skambinti policijai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s