Su graužiančia sąžine sunku gyventinuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 07 d. 16:30:11 Perskaitė 594

Išplatinus pranešimą, kad Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai ieško eismo įvykyje mirtinai žmogų traumavusio vairuotojo, avarijos kaltininkas pats paskambino policijos pareigūnams. Kokie motyvai skatina žmogų iš pradžių sprukti, o paskui pačiam arba ateiti į policiją arba, kaip šiuo atveju, paskambinti ir sulaukti atvykstančių pareigūnų? Psichologai teigia, kad tokius prisipažinimus dažniausiai lemia dviejų rūšių motyvacija.

 

Nutrenkęs žmogų, pabėgo

Trečiadienio vakare, 21.40 val., Raseinių rajone, Ariogaloje, Taurupio gatvėje, ties parduotuve, ant žalios vejos buvo rastas vyras be gyvybės ženklų. 48 metų pėsčiąjį partrenkė nenustatytos markės automobilis, kuris iš įvykio vietos pasišalino. Rasti pėdsakai leido daryti prielaidą, kad vyriškį partrenkusio automobilio važiavimo kryptis buvo nuo Taurupio kaimo Ariogalos centro link.

Praėjus kelioms valandoms po policijos išplatinto eismo įvykio liudytojų paieškos skelbimo, apie 20 val., paskambino vyras ir pranešė, kad jis išvakarėse su savo automobiliu „Ford Mondeo“ kliudė žmogų ir pasišalino iš eismo įvykio. Ar žmogui buvo reikalinga pagalba, jis nežinąs.

Policijos pareigūnų vyras laukė Raseinių rajone, Daugėliškių kaime, netoli ten esančių partizanų bunkerių. Pasak Šiaulių apskrities policijos pranešimo, naktį miške besislapstančiam vyrui, matyt, prabilo sąžinė ir jis nutarė prisipažinti dėl sukelto eismo įvykio. 29 metų Raseinių rajono gyventojas sulaikytas ir uždarytas į areštinę.

Lietuvos kelių policijos vadovas Vytautas Grašys „Vakaro žinioms“ sakė, kad nežino, kiek yra tokių vairuotojų, kurie po kurio laiko prisipažįsta sukėlę eismo įvykį, ypač su tokiomis tragiškomis pasekmėmis. „Galima tik spėti, kodėl jis taip pasielgė. Mano manymu, pačiam kreiptis į pareigūnus jam patarė artimieji ar draugai. „Paprotino“, kad neprisipažinus bausmė bus griežtesnė. Gal ir pats įtarė, kad bus surastas“, - sakė V.Grašys.

Policija neretai susiduria su atvejais, kai padarę avariją neblaivūs vairuotojai pasprunka iš įvykio vietos, o vėliau patys prisistato į policiją. Tačiau jie tai daro sąmoningai. Per tam tikrą laiką žmogus išsiblaivo ir drąsiai gali tvirtinti, kad ir avarijos metu buvo blaivus. Tuomet jis baudžiamas tik už pasišalinimą iš įvykio vietos, bet girtumo įvykio metu nebeįmanoma įrodyti.

Ištinka šokas


Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato psichologas Pavelas Pavliučenko sakė, kad savanoriškas prisipažinimas gali būti racionalus ir iracionalus. Racionalus, jei, praėjus pirmajam šokui, viską apsvarstęs suprato, kad jis, tikėtina, bus sulaikytas, nusprendė pasielgti protingai. Tačiau tikėtina, kad toks prisipažinimas gali būti emocinis.

„Gali būti, kad jam kilo kokios nors asociacijos. Gal net kažkokios baimės, kilusios iš jo praeities. Arba jį pradeda graužti kaltės jausmas. Labai sudėtinga nuspėti žmogaus elgesio motyvaciją“, - sakė P.Pavliučenko.

Tačiau tiek jis, tiek jo kolegė psichologė Ana Vinkovskienė pripažįsta, kad iš spontaniškai įvykdyto nusikaltimo vietos - nesvarbu, ar tai būtų eismo įvykis, ar nužudymas, ar kūno sužalojimas - žmonės dažniausiai bėga, nes yra ištikti šoko. Paprastai reaguojama dvejopai: arba žmogus tiesiog sustingsta ir laukia - kas dabar bus, arba paniškai sprunka - bet kur. Praėjus šokui, tokie žmonės paprastai prisipažįsta. Nes jie nėra tie, kurie šaltakraujiškai planuoja nusikaltimą ir jį įvykdo. Sprendimas prisipažinti padarius nusikaltimą, kol dar tavęs nesučiupo, gali reikšti žmogaus drąsą ir supratimą, kad privalo atsakyti už tai, ką padarė. Kitu atveju, tai reiškia baimę - baimę būti sučiuptam, baimę dėl kilusių asociacijų ir pan. Pasak psichologų, tokių įvykių sukeltos psichologinės traumos gali smarkiai paveikti tolesnį žmogaus gyvenimą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net