respublika.lt

Smurto aukos kratosi mygtukų

(0)
Publikuota: 2018 vasario 20 16:30:44, Darius ČIUŽAUSKAS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Patiriantys smurtą artimoje aplinkoje netiki, kad juos gali apsaugoti pagalbos mygtukai. Redakcijos archyvo nuotr.

Siekdama pažaboti smurtą artimoje aplinkoje policija esamoms ar potencialioms jo aukoms vėl dalina pagalbos mygtukus. Nors teigiama, kad ši priemonė pasiteisina, susidurta su netikėtumu. Nemažai smurtą patyrusių moterų šių mygtukų paprasčiausiai atsisako.

 

Dėl artimoje aplinkoje patiriamo smurto per metus policija sulaukia apie 60 tūkstančių pranešimų. Siekdama bent kiek pažaboti smurto bangą, policija vėl ėmėsi prieš daugiau nei dešimtmetį jau išbandytos taktikos. Pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, įsigyta 1030 skubaus iškvietimo mygtukų.

„Jie pradėti dalinti dar visai neseniai, tad kol kas išduota tik keli šimtai tokių mygtukų. Jie skirti asmenims, nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje ir jei įtariama, kad tas smurtas gali pasikartoti. Tyrėjo argumentuotu sprendimu mygtukas gali būti išduotas ir kitiems asmenims, kuriems jis būtinas. Kadangi mygtukai pradėti dalinti neseniai, kol kas sunku vertinti, ar pasiteisino. Bet tikimės, kad jie žmonėms bus naudingi ir apsaugos nuo galimo smurto“, - sakė R.Matonis.

Policijos departamento biudžeto mygtukų įsigijimas nepatuštino. Tam panaudoti iš Norvegijos vyriausybės gauti 240 tūkst. eurų. Pagalbos mygtuko suveikimas prilyginamas A kategorijos įvykiui. Pareigūnai į jo vietą privalo atvykti ne vėliau nei per 12 minučių. Policininkai ne tik žino tikslią vietą, bet ir girdi aplinkos, iš kurios kviečiama pagalba, garsus.

Nepaisant policijos aiškiai įvardijamos naudos, pagalbos mygtukų smurtą jau patyrusios ar nuo jo apsisaugoti siekiančios moterys negraibsto. Net priešingai - jų atsisako. Klaipėdos apskrities VPK komisariatas yra išdavęs vos 23 mygtukus. Nė vieno mygtuko pareigūnams nepavyko įsiūlyti nuo smurto nukentėjusiems klaipėdiečiams. Priežastys įvardijamos pačios įvairiausios. Nenorima, bijoma, kad vaikas ar kas kitas netyčia nuspaus, sulaužys, pames. Gavęs šį prietaisą parašu įsipareigoja už jį atsakyti. Mygtukas „surištas“ su konkrečia vieta. Nutolus nuo jos, prietaisą reikia iš naujo aktyvuoti, kad būtų matomos vietos koordinatės. Tačiau pagrindine priežastimi išlieka žmogiškasis faktorius.

„Labai liūdna, bet dažniausiai asmuo, prieš kurį smurtaujama, pagalbos nori tik kai jį muša. Atvykus policijai, jis pradeda kažko bijoti. Ir net negalvoja apie jokius mygtukus, nors tai labai geras dalykas“, - sakė Klaipėdos apskrities VPK atstovė Andromeda Grauslienė.

Išnykus poreikiui visi skubios pagalbos mygtukai grąžinti Skuodo rajono policininkams ir yra neaktyvūs. Policija neslepia, kad šiuo metu jau išduoti mygtukai gali ir nesuveikti, nes vykdomi sistemos atnaujinimo darbai. Tikinama, kad tai tik laikini sutrikimai, nes artimiausiu metu sistema bus sutvarkyta. Vieno mygtuko skubios pagalbos įrenginiai gyventojams dalinti ir 2008 metais. Iš viso jų įdiegta 610. Po kelių metų lėšų pritrūkusi Vidaus reikalų ministerija šio projekto finansavimą nutraukė ir įrenginiai tapo beverčiai.


Situaciją komentuoja Alytaus meras, buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius:

- Mano vadovavimo policijai laikais buvo ne vienas pavyzdys, kai tokius mygtukus turėję asmenys išsikvietė pagalbą. Tuo metu labai jais domėtasi ir visoje šalyje klausinėta, kada duosite. Kreipdavosi ir nuošaliau gyvenančių tėvų vaikai. Klausdavo, kaip tokius prietaisus galima gauti ar įsigyti. Na, o jei dabar nenori tokių mygtukų imti, lai neima. Prievartos juk nėra.

Buvo atvejų, kai prietaisai nesuveikdavo dėl techninių kliūčių. Mygtukai būdavo nuspaudžiami ir be reikalo. Tačiau geriau jau sureaguoti, nei visiškai nereaguoti. Aišku, geriausia, kad būtų galimybė paskambinti ir pasiteirauti, kas atsitiko ir kokia pagalba reikalinga - policijos, medikų ar ugniagesių. Bet jei operatorius girdi, kas vyksta toje erdvėje, ar gresia realus pavojus, pats gali, priklausomai nuo situacijos, reaguoti ir iš karto siųsti į vietą pareigūnus.

Kovojant su smurtu artimoje aplinkoje mygtukai yra tik viena iš daugybės priemonių. Veiksminga, jei žmogus gyvena kur atokiau, vienišas. Kitur labai padeda saugi kaimynystė, kai žmonės yra budrūs ir padeda vieni kitiems. Tačiau labiausiai svarbu nelikti abejingu matant bet kokias negeroves.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s