respublika.lt

Saviečiai tragedijos dar neužmiršo

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 13 12:51:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
2016 metų sausio 2-osios naktį Saviečių kaimo gyventojas nužudė savo 2 metų sūnų ir 4 mėnesių dukrelę. Vyras nuo alkoholio sukeltos psichozės gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Policijos nuotr.

Prabėgo daugiau kaip dveji metai po lemtingo vakaro, kai visą Lietuvą sukrėtė tragiška žinia - Saviečių kaime tėvas į šulinį sumetė du savo vaikus. Visuomenėje greitai pasipylė kaltinimai, kas galėjo pro akis praleisti signalus apie nelaimę šeimoje. Šiandien Pelėdnagių seniūnijos, kuriai priklauso Saviečių kaimas, seniūnas Edvinas Pagirskas sako nenorįs gręžiotis į praeitį, tačiau neslepia, kad kelias panašioms tragedijoms dar nėra užkristas.

 

2016 m. sausio 2 d. naktį žinia, kad vyras viduryje nakties iš namų išvarė žmoną, o vėliau į šulinį įmetė du savo vaikus, žaibišku greičiu apskriejo visą šalį. Ką tik praėjusių didžiųjų žiemos švenčių nuotaikas pakeitė gedulas. Visuomenė greitai užklijavo etiketes tragediją ištikusiems tėvams, ieškojo tų, kurie žinojo apie namuose besiliejantį alkoholį, bet esą nieko nedarė. Šeimos nelaime pasinaudoti nepasikuklino ir politikai, tikinę, kad turime keisti šeimos politiką. Deja, daugeliu atvejų tai buvo tik kalbos, o vieninteliu realiu darbu tapo Vaiko teisių apsaugos reforma. Tačiau ir ji, pripažįsta „Vakaro žinių“ kalbintas dabartinis Pelėdnagių seniūnas, vilčių neteikia.

Šiandien tragišką istoriją slepiantis namas Saviečių kaime, Vandžiogalos gatvėje, paliktas tuščias. Nežinia, kada jame vėl virs gyvenimas. Iki 2016 m. mažai kam žinomas Saviečių kaimas, per šį laiką nuo tragedijos sulaukė daugybės žiniasklaidos dėmesio. Tačiau svarbių politikų vizitų seniūnas neatsimena. „Mums padeda rajono valdžia: meras, administracijos direktorius. Jie skiria mums daug dėmesio. Buvo ir Kėdainių apygardoje išrinktas Seimo narys Darius Kaminskas. Daugiau jokių politikų nebuvo“, - sakė seniūnas.

Didžiausia regionų problema E.Pagirskas įvardija užimtumo nebuvimą. Saviečių kaime jau seniai nėra net parduotuvės, o ką jau kalbėti apie mokyklą ar biblioteką. Žmonės pasiilgę kultūrinio gyvenimo, renginių. „Džiaugiuosi, kad Saviečių bendruomenės pirmininkė - labai aktyvi moteris. Ji nuolat stengiasi suburti žmones. Per šiuos metus matau, kad situacija gerėja. Tačiau apie gerus dalykus mažai kas kalba, garsiausiai kalbama apie blogus atvejus“, - pasakoja seniūnas.

Šiuo metu Pelėdnagių seniūnijoje gyvena 9 socialinės rizikos šeimos. Visas jas bent kelis kartus per savaitę lanko socialinė darbuotoja. Beje, iki tragedijos čia dirbo kita socialinė darbuotoja, kuri nusprendė palikti darbo vietą. Tačiau E.Pagirskas sako, kad norint spręsti socialinės rizikos šeimų problemas, reikėtų pirštais badyti ne į socialinius darbuotojus: „Kodėl nutikus įvykiui, turime atsakyti už rizikos šeimas? Pirmiausia apkaltinamas socialinis darbuotojas, seniūnas, meras. Mūsų socialinės darbuotojos dirba labai gerai. Ir pats stengiuosi šias šeimas aplankyti bent kartą per savaitę, pabendrauti. Bet turime atvirai pasakyti, kad net ir matydami besistengiančius taisyti savo gyvenimą vietinius gyventojus, vis tiek nežinome, kada gali nutikti kažkas baisaus. Šios šeimos nėra nuskriaustos: gauna pašalpas už vaikus, talonus apsipirkti parduotuvėse, maisto produktų. Manau, ir socialiniai būstai labai gerai sutvarkyti, tam skiriame daug dėmesio. Tačiau nė vienas negalime būti tikras, kur ištiks kita tragedija.“

Didžiausia tokių šeimų problema, seniūno nuomone, nenorėjimas dirbti. „Šiltnamiuose dabar dera agurkai, pomidorai. Darbo tikrai yra. Tačiau pasiūlius šį darbą vienam iš rizikos šeimų narių, išgirdau atsakymą, kad be 50 eurų atlyginimo už dieną jie dirbti neketina. O kam jam eiti, jei jis ir taip susirenka pakankamai pinigų? Trijų vaikų mama, kuriai gėda nedirbti, parduotuvės kasoje uždirba mažiau nei iš pašalpų gyvenanti jos išgėrinėjanti kaimynė, kuri taip pat augina tris vaikus. Nenoriu įžeisti nė vieno žmogaus, tačiau matau, kad kai kurių sudėtingų ir prižiūrimų šeimų tėvai į savo vaikus žiūri kitaip nei mes norėtume. Jie mano, kad vaikai yra jų nuosavybė arba būdas pragyventi. Kur yra socialinė teisybė? Žmonės yra praradę atsakomybės jausmą. Turime tai pripažinti“, - mąsto E.Pagirskas.

Paklaustas, ar užkirs kelią panašioms tragedijoms Lietuvoje pradėjusi veikti Vaiko teisių apsaugos reforma, seniūnas liko skeptiškas: „Kas gali geriau žinoti padėtį šeimoje už ją nuolat lankantį socialinį darbuotoją? Atvejo vadybininkas nežino šios šeimos, jos istorijos, jo darbas - krūvos ataskaitų. Sukurta dar viena kontroliuojanti institucija. Bet ji neišspręs situacijos, kurią sukūrėme per tiek metų - užauginome kartą, kuri nepratusi dirbti, kuri nori gyventi iš pašalpų.“

Kol regionai patys bando kurtis šviesesnę ateitį, politikams Pelėdnagių seniūnas sako linkintis dažniau pasidomėti, kaip iš tiesų Lietuvoje gyvena žmonės. „Politikai turėtų dažniau išvažiuoti į rajonus. Ir aplankyti reikia ne tik savivaldybę, bet nuvažiuoti į seniūniją, aplankyti ten gyvenančias šeimas, perbristi upelį, kur nėra tilto ir nėra šansų jo pastatyti, apsidairyti, ką čia gyvenantys žmonės turi šaldytuve. Aš ir pats, prieš tapdamas seniūnu, neįsivaizdavau, kad taip gali būti Lietuvoje.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s