Priekabiavimu kaltintas dėstytojas: „Mūsų gyvenimai jau sugadinti“nuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 04 d. 16:34:11 Perskaitė 773

Metų pradžioje ne tik akademinę bendruomenę sukrėtęs galimo seksualinio priekabiavimo Vilniaus dailės akademijoje skandalas baigėsi praktiškai niekuo. Prokurorai nerado jokių trijų dėstytojų, tarp jų ir Nacionalinės premijos laureatų tapytojo Jono Gasiūno bei fotografo Gintauto Trimako, kaltės įrodymų. Tik kai kurie jų elgėsi neetiškai, kaip neturėtų elgtis dėstytojai.

 

Ikiteisminis tyrimas dėl seksualinio priekabiavimo Vilniaus apylinkės prokuratūroje pradėtas šių metų vasarį. Jį inspiravo viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad kai kurie Vilniaus dailės akademijos (VDA) dėstytojai galimai seksualiai priekabiavo prie studentų, o įstaigos vadovybė ir administracija į pastarųjų skundus galėjo reaguoti netinkamai ir nesiėmė reikiamų priemonių.

Vakar sostinės prokurorai pranešė, jog šį ikiteisminį tyrimą nutraukė. Toks sprendimas priimtas nenustačius, kad padarytas nusikaltimas. Tik konstatuota, jog kai kurių VDA dėstytojų elgesys buvo neetiškas ir nesuderinamas su dėstytojo pareigomis. Šį nutarimą galimą skųsti.

Metų pradžioje apie galimus seksualinio priekabiavimo atvejus viešai prakalbta ne kartą. Kilusiuose didžiuliuose skandaluose minėta ne vieno garsaus Lietuvos menininko pavardė. Tarp jų ir trijų VDA dėstytojų. Sulaukę tokių kaltinimų iš pareigų pasitraukė profesorius J.Gasiūnas, G.Trimakas ir docentas psichologas Arvydas Liepuonius.

Nukentėjusiaisiais pripažinti du asmenys. Apklausta per dvidešimt liudytojų. Dar trys asmenys apklausti liudytojais apie savo pačių galimai padarytą nusikalstamą veiką. Nustatyta, jog vieno iš dėstytojų galimai priešingi teisei seksualinio pobūdžio veiksmai atlikti 2000-2001 metais. Tačiau tuo metu galiojusiame Baudžiamajame kodekse baudžiamoji atsakomybė už seksualinį priekabiavimą nebuvo numatyta.

Vertinant kitos nukentėjusiosios parodymus, pernai viešai ištarti vieno dėstytojo pasisakymai gali būti vertinami kaip įžeidimas. Už pastarąjį, nuo 2015 metų liepos mėnesio, baudžiamoji atsakomybė nebegresia. Įžeistas asmuo dėl garbei ir orumui padarytos žalos atlyginimo gali kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka.

Prieš dešimtmetį VDA sukurta metodika gauti iš studentų nuomonę apie studijas įvairiais aspektais, prieš kelerius metus papildyta klausimais, susijusiais su dėstytojų ir studentų bendravimu, informacijos pateikimu apie galimus seksualinio priekabiavimo atvejus. Atlikus gautų atsakymų analizę, šiemet nustatyti dėstytojai, kuriais studentai skundėsi. Jie kviesti individualiam pokalbiui bei įspėti ir pakartotinai supažindinti su akademinės etikos klausimus reglamentuojančiais vidiniais teisės aktais.

Vakar VDA rektorius Audrius Klimas su prokurorų sprendimu nutraukti tyrimą dar nebuvo susipažinęs, tad nuo komentarų susilaikė. Tik patikino, jog apie galimybę minėtus tris dėstytojus grąžinti į darbą nesvarstoma.

Šiuo metu prokurorai atlieka tyrimą ir dėl galimo jau buvusio Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojo, buvusio Lietuvos rusų dramos teatro vadovo Jono Vaitkaus seksualinio priekabiavimo prie moterų. Tokių kaltinimų iš dviejų menininkių yra sulaukęs ir kino režisierius Šarūnas Bartas.

Situaciją komentuoja buvęs VDA dėstytojas Arvydas Liepuonius:

Apie prokurorų nutrauktą tyrimą iš „Vakaro žinių“ vakar sužinojęs buvęs VDA dėstytojas Arvydas Liepuonius sakė, kad dėl mestų kaltinimų pragarą patyrė tiek jis, tiek artimieji.

„Tiesą pasakius, mūsų gyvenimai jau sugadinti. Milžiniška trauma visiems. Ne tik mums, bet ir mūsų artimiesiems. Sakoma, kad pragarą žmogui tenka parepetuoti dar šio gyvenimo pakalnėje. Mes jau parepetavome. Ar bandysiu kovoti? Baikite. Gyvenime energijos reikia ir kitiems dalykams. Kad ir elementariam pragyvenimui. O likimas, manau, viską į vietas sudėlios.

Tai žymiai sudėtingesnė problematika, kurios niekas nenori gvildenti. Ir kova už etatus, ir kova už VDA seniausiai sunaikintą Filosofijos katedrą. Kai matai, kaip daug garbingų žmonių, režisierių, rašytojų, Nacionalinės premijos laureatų apkaltinami ir šmeižiami, pradedi galvoti, kas čia vyksta. Atsitiktinumų nebūna. Viskas provokacijai sudėliota ir straipsniai paruošti dar prieš pusę metų.

Kai kas jau gailisi dėl skuboto žodžio. Aš jaunimo nekaltinu. Gal buvo primokyti, gal iš asmeninių paskatų. Būna nesusipratimų, kai bendrauji su žmonėmis liberalesnėje kultūroje, kokia buvo VDA, kaip sakė ir pats rektorius. Neįsivaizduojama, kaip galima kurti filmus nekalbant ir nediskutuojant apie intymius dalykus. Aš dėsčiau ir psichoanalizę. Gal kartais kito auklėjimo ir internetinės kartos jaunimas visa tai kitaip supranta. Čia požiūrių nesutapimas ir nesusikalbėjimas.

Pirmą kartą pradėjau galvoti, kad Lietuvoje kontroliuoja greitį, alkoholio gėrimą ir komplimentus. Ko negalima sakyti. Paryžiuje, Berlyne, Vienoje dėstytojai su studentais bendrauja daug laisviau. Ir nieko. Sveiki žmonės jaučia ribas. Taip ir turi būti. Kažkur galima, kažkur išsigąsta. Bet tada būs neįdomūs ne tik dėstytojai, bet ir filmai, menas. Kaip sovietmečiu. Ačiū Dievui, kad yra ir kitaip galvojančių.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net