respublika.lt

Po streikų kalėjimuose - derybos

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 22 07:55:00, Daiva ALZYTĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Neseniai siekdami būti išgirsti valdžios, įkalinimo įstaigose dirbantys medicinos darbuotojai surengė streiką, reikalaudami didesnių atlyginimų ir saugių darbo sąlygų. Šią savaitę profesinės sąjungos buvo pakviestos susitikti su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, tačiau šis, regis, didelių vilčių medikams nesuteikė.

 

Kaip informuoja Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, po įspėjamojo kalėjimo medikų streiko mažų kalėjimo medikų algų klausimas buvo imtas spręsti Vyriausybės lygiu.

Susitikimo su sveikatos apsaugos ministru metu buvo svarstomos galimybės kalėjimo medikus perduoti iš Teisingumo į Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldumą. Tai jau daugelį metų rekomenduoja visos tarptautinės organizacijos. Šią savaitę Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė, Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Vita Subačiutė, tarybos nariai Mindaugas Čiučiulka ir Gintaras Kežys susitiko su sveikatos apsaugos ministru A.Veryga ir kitais atsakingais Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais.

Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai atskleidė ministrui A.Verygai kalėjimo medikų darbo specifiką ir pateikė savo siūlymus.

Išgirdo, bet nepadės

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai sutiko, kad reanimacijos skyrius Laisvės vietų atėmimo ligoninėje neveikia, bet jam išlaikyti skiriamos didelės lėšos, todėl reikėtų keisti įstatymus, kurie reikalauja, kad tokio pobūdžio įstaigos turėtų tokį skyrių.

Ministras padėkojo profesinės sąjungos nariams už suteiktą informaciją ir pasiūlymus, bet pasakė, kad kalėjimo medikai nėra vaza su gėlėmis, kurią galima lengvai perduoti. Būtina padaryti reikiamus paskaičiavimus, kiek lėšų reikės kalėjimo medikų atlyginimams, kalinių-pacientų konvojavimui į gydymo įstaigas ir panašiai, nes lėšų tik iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo neužteks, todėl reikia paskaičiuoti, kiek reikės iš Vyriausybės prašyti lėšų perėmus kalinių sveikatos priežiūrą.

A.Veryga pažymėjo, kad „tuoktuvės greitai neįvyks“, nes tam reikės pakeisti daug įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų, be to, neaišku, kada ir ar Seimas juos priims. Pasak ministro, aišku, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. perduoti kalėjimo medikus iš Teisingumo į Sveikatos apsaugos pavaldumą tikrai nepavyks. Kadangi kitais metais vyks rinkimai į Seimą, panašu, kad kalėjimo medikų problemas sugebės išspręsti tik kita Vyriausybė.

Profesinės sąjungos stebisi, kad nepaisant kalėjimo medikų pasirašytų nepritarimo raštų, piketų ir net pirmojo Lietuvos istorijoje medikų streiko, Teisingumo ministerija tęsia įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros pertvarką. Ja siekiama sujungti įkalinimo įstaigų pirminę ir antrinę sveikatos priežiūros grandį Laisvės atėmimo vietų ligoninėje, kuri dėl skolų, atsiradusių dėl nepakankamo finansavimo, neturi lėšų net reikiamiems vaistams nusipirkti, o jos sąskaitos dėl nesumokėtų skolų tiekėjams laikas nuo laiko uždaromos.

Piktinasi beprasme reforma

Streikavę medikai įsitikinę, kad vietoj to, jog prašytų iš Vyriausybės papildomų lėšų kalėjimo medikų atlyginimams didinti, Teisingumo ministerija vykdo pertvarką, kuri ne tik neišspręs jų mažų algų klausimo, bet tik paskatins išeiti iš darbo ir tuos medikus, kurie dar galvojo likti įkalinimo įstaigose. O Vyriausybė vietoj to, kad skubiai skirtų lėšas kalėjimo medikų atlyginimams didinti, kad jie neišeitų iš darbo, ir tik po to ieškotų būdų, kaip pertvarkyti kalėjimo medikų darbą, ima svarstyti įvairiausius įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros sistemos pertvarkų būdus, kurių įgyvendinimas gali užtrukti ne vienerius metus.

Skandalinga, kad jau rengiamasi vykti į Suomiją ir bandyti perimti jos modelį, nors Suomija yra daug labiau išsivysčiusi ir už Lietuvą daug turtingesnė šalis. Gi Lietuvai daug artimesnės Estijos pavyzdys, sėkmingai pertvarkant įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūrą, kažkodėl atsakingų Lietuvos pareigūnų nesudomino.

Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai ne kartą įspėjo, kad, skubiai neradus lėšų kalėjimo medikų atlyginimams didinti, jau nuo šių metų spalio
1 d., kai įkalinimo įstaigose įsigalios Teisingumo ministerijos sugalvota kalėjimo medikų darbo pertvarka, didžioji dalis kalėjimo medikų pereis dirbti į laisvėje esančias gydymo įstaigas. Jose medikų dėl emigracijos į Vakarų šalis trūksta, o atlyginimai nuo šio rugsėjo jų darbuotojams bus didinami 15 proc.

Profesinės sąjungos įsitikinusios - išėjus iš darbo daugumai medikų, žlugs visa sveikatos priežiūros sistema kalėjimuose, prasidės kalinių riaušės, teismai bus užversti nuteistųjų skundais už nesuteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, o mokesčių mokėtojai dėl tokių Teisingumo ministerijos ir Vyriausybės atstovų veiksmų turės mokėti nuteistiesiems milžiniškas kompensacijas. Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ liepos mėn. jau pateikė situacijos sprendimo siūlymus valdžiai, į kuriuos nei Teisingumo ministerija, nei Vyriausybė iki šiol neatsižvelgė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s