respublika.lt

Patys sau muitininkai - skaidrūs it krištolas

(0)
Publikuota: 2019 birželio 12 08:44:52, Darius ČIUŽAUSKAS
×
nuotr. 6 nuotr.
Visgi yra ir visiškai nepaperkamų pareigūnų - dažniausiai jie keturkojai. Redakcijos archyvo nuotr.

Prieš mėnesį 100-ąsias įkūrimo metines šventusi Lietuvos muitinė nusprendė ir pati sau įteikti dovaną. Ne materialinę, o moralinę. Muitinės departamento atliktas tyrimas parodė, jog jame kyšininkavimo praktiškai neliko. Nors visai neseniai STT agentai konstatavo, kad gyventojai ją vertina kaip vieną labiausiai korumpuotų institucijų.

 

Verslo atstovų apklausa apie korupcijos paplitimo lygį Lietuvos muitinėje atlikta šių metų balandžio-gegužės mėnesiais. Joje dalyvavo 124 vežėjų ir muitinės tarpininkų įmonių atstovai. Visiems jiems užduotas klausimas, ar per pastaruosius 12 mėnesių teko duoti kyšį muitinės pareigūnui. Ir net 95 procentai apklaustųjų į jį atsakė neigiamai. Net 90 procentų jų tikina, kad tvarkant reikalus Lietuvos muitinėje iš jų nė karto nebuvo reikalaujama kyšio ar leista suprasti, jog muitininkas norėtų papildomos naudos.

Likę penki procentai neslėpė, jog kyšius teko duoti krovinių, kelio ir jūrų uosto postuose. Dažniausiai užtekdavo 50-100 eurų. Ir tik vienas procentas nurodė, jog kyšio suma buvo didesnė nei 100 eurų. Kad ir kaip keistai skambėtų, verslininkai pripažino, kad dažnu atveju duoti kyšius jiems nėra jokio reikalo ir tai neva jie daro tik iš įpročio, patys net nežinodami už ką.

Muitininkų teigimu, daugiau kaip pusė apklaustųjų (66 proc.) pažymėjo, kad korupcijos lygis Lietuvos muitinėje yra žemesnis nei vidutinis. Labai aukštu jį laiko tik 2 procentai respondentų.

Šios apklausos rezultatai nesutampa su kovo mėnesį Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) iniciatyva atlikto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2018“ duomenimis. Jį, STT iniciatyva, atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“. Apklausti 1004 Lietuvos gyventojai, 501 verslo įmonių vadovai, 507 valstybės tarnautojai.

Klausiami apie labiausiai korumpuotas institucijas, gyventojai dažniausiai minėjo sveikatos apsaugos sistemą, Seimą ir teismus. O vertindami konkrečių ministerijų ar įstaigų korumpuotumo lygį, jie Muitinės departamentui skyrė trečiąją vietą. Jų nuomone, kiek labiau ši negerovė klesti tik Kalėjimų departamente ir jam pavaldžiose įstaigose bei Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje. Dauguma gyventojų mano, kad kyšis tikrai padeda spręsti problemas.

Muitinės departamento atstovo Vito Volungevičiaus teigimu, tokius tyrimus muitinė atlieka kiekvienais metais. Tai darome remiantis Vyriausybės patvirtintu korupcijos prevencijos planu.

„Mes patys apklausiame tuos verslo atstovus, su kuriais bendraujame ir kuriems teikiame paslaugas. Tikslas - išanalizuoti, koks yra korupcijos lygis Lietuvos muitinėje. Kiek šios apklausos rezultatais galima tikėti? Manome, kad jie atitinka realybę. Apklausoje dalyvavo 63 muitinės tarpininkai ir 61 vežėjas. Ji anonimiška, atlikta internetu. Todėl, dėl apklausos tikslumo nėra jokio pagrindo abejoti.

Lyginant su praėjusiais ir dar ankstesniais metais, korupcijos mastai muitinėje mažėja. Verslas puikiausiai supranta, kad jei visus muitinės formalumus atliks skaidriai ir tinkamai, jam nebus jokios būtinybės duoti kažkam pinigų ar kokį kitą kyšį, jog gautų naudą. Teigiamus pokyčius pastebime ir dėl to, kad labai daug formalumų galima atlikti internete, įdiegtoje elektroninės muitinės sistemoje. Korupcijos rizikos dingsta, nes nebelieka asmens fizinio kontakto, su konkrečios prekės patikrinimą atliekančiu pareigūnu“, - kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ tikino V.Volungevičius.

Paklaustas, kodėl pačių muitininkų atliktos apklausos rezultatai yra kur kas „gražesni“, nei STT užsakyto išsamesnio tyrimo, V.Volungevičius teigė, jog tyrimai yra skirtingi.

„Kiekviena institucija turi savo vertinimo kriterijus ir uždavinius. STT korupciją vertino visos Lietuvos mastu, todėl jiems taip ir atrodo. Mes savo tyrimą atlikome patys ir jam visiškai nedarėme jokios įtakos. Žmonės galėjo laisvai ir nepriklausomai išreikšti savo nuomonę, nepatirdami jokio spaudimo. Džiaugiuosi, kad mūsų tyrimas parodė, jog Lietuvos muitinėje vyksta pokyčiai ir ateityje jie bus dar didesni. Korupcijos lygis mažėja ir mes einame teisinga linkme“, - neabejojo Muitinės departamento atstovas V.Volungevičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s