respublika.lt

2018 vasario 24, šeštadienis

Paskutiniai 19-mečio širdies dūžiai: netikėtai miręs kovotojas A.Klemas manė turįs visą gyvenimą prieš akisnuotraukos (6)

2018 vasario mėn. 06 d. 08:40:54
Aistė LABINAITĖ, sportas@vakarozinios.lt

Viso pasaulio tekvondo šeimą sukrėtė skaudi žinia. Netikėtai mirė geriausias mūsų šalies šios sporto šakos atstovas Aurimas Klemas. Vaikinui tebuvo 19 metų. Varžybose JAV dalyvavusiam šiauliečiui sustojo širdis. „Aurimas buvo aukščiausio lygio sportininkas. Jis pasiekė tai, kas yra virš jo jėgų. Paprastam žmogui tai padaryti neįmanoma, - „Vakaro žinioms“ sakė A.Klemo treneris Romualdas Montvidas. - Į Las Vegasą važiavome pasiimti reitingo taškų. Ir juos pasiėmėme. Jokių požymių nebuvo, kad kažkas gali būti negerai.“

 

Pranašingų ženklų nebuvo

Apie nelaimę Lietuvos tekvondo federacija (LTF) savo socialiniame tinkle pranešė ankstų vasario 3 d. rytą.

„Su didžiausiu skausmu ir liūdesiu pranešame, kad vakar netekome mūsų geriausio sportininko Aurimo Klemo. Aurimui sustojo širdis. Lietuvos tekvondo federacijos prezidentas Aleksandras Leonavičius ir generalinis sekretorius Žymantas Bražiūnas reiškia gilią užuojautą Aurimo šeimai ir artimiesiems. Ilsėkis ramybėje Aurimai“, - skelbiama LTF žinutėje.

Tragedija įvyko Las Vegase (JAV). A.Klemas dalyvavo „US Open“ varžybose. Praėjusiais metais lietuviui pavyko jose triumfuoti.

„Į Las Vegasą vykau su dviem sportininkais - A.Klemu ir Klaudija Tvaronavičiūte. Šiemet mūsų tikslas buvo patekti į „Grand Prix“ turnyrą, kur dalyvauja 30 pačių geriausių pasaulio sportininkų. Tai jau aukščiausias lygis, ten taškai gaunami didžiausi. O taškai reikalingi kovojant dėl patekimo į olimpines žaidynes. Mums trūko labai nedaug taškų, - kalbėjo R.Montvidas. - Aurimui reikėjo laimėti du susitikimus, laimėjo tris. Gavome maksimumą, ko mums ir reikėjo. Taigi nuotaika po Aurimo varžybų buvo puiki, grįžome visi kartu į viešbutį. Viskas buvo tvarkoje. Kadangi Lietuvą ir JAV skiria didelis laiko skirtumas, tai dar naktį susirašinėjome su gimtine, su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu. Aurimas du kartus telefonu kalbėjo su mama. Viskas buvo gerai.“

Trenerio neįleido

Lemtingą rytą, savo starto laukė K.Tvaronavičiūtė. Abu R.Montvido auklėtiniai ryte atsikėlė, papusryčiavo ir 7.40 val. turėjo susitikti su treneriu.

„Mūsų kambariai su Aurimo buvo šalia. Išėjau iš savojo, Klaudija jau laukė. Paklausiau, kur Aurimas, ji sakė, jog prausiasi duše ir tuoj ateis. Tad mes su Klaudija nusileidome į viešbučio apačią, kur vyko varžybos. Praėjo 5-10 min., bet Aurimas neatėjo. Jam tai visiškai nebūdinga. Nubėgau į viršų patikrinti, kodėl jis neateina. Tačiau į kambarį įeiti negalėjau, nes jis buvo užrakintas, o raktas tik vienas. Tad grįžau į salę, galvojau, gal prasilenkėme. Ten jo neradęs pasakiau Klaudijai, kad eitų į varžybas viena ir pasakytų, jog treneris ateis vėliau. Tuomet nuėjau į viešbučio registratūrą, parodžiau pasą ir paprašiau, kad įleistų į kambarį, nes pasigedau sportininko. Manęs paprašė palaukti apačioje, o į viršų nusiuntė apsaugą patikrinti. Palaukiau 5 min. ir nuėjau į viršų. Ten jau buvo žmonių ir į kambarį manęs neįleido. Taip viskas įvyko“, - pasakojo treneris.

R.Montvido teigimu, tik maždaug po 4 val. jam buvo pasakyta, kas įvyko, ir leista atsisveikinti su auklėtiniu.

„Jei bent būtų koks mažiausias įtarimas, kad, pavyzdžiui, buvo kažko pavartota, gal draudžiamų preparatų, tai juk dar nebūčiau grįžęs į Lietuvą“, - pridūrė treneris.

Pasak R.Montvido, prieš išskrendant į JAV, A.Klemo sveikata, kaip visada, buvo patikrinta medikų. Leidimas dalyvauti varžybose gautas.

„Vienas labai garsus kardiologas sakė, jog tokio aukšto lygio sportininkai, kaip Aurimas, būna padaro neįmanomus dalykus, bet tada su jais gali nutikti nelaimė. Toks momentinis įvykis. Juk būna, kad sveikiausias žmogus pasidaro tyrimus ir jie rodo, kad širdis veikia puikiausiai, sveika, bet žadintuvas suskamba, pašoki iš lovos... ir viskas, mirtis“, - sakė treneris.

Mylėjo sportą ir šeimą

Praėjusių metų gruodį A.Klemas perrašė Lietuvos tekvondo istoriją. Jis iškovojo pirmąjį šios sporto šakos medalį mūsų šaliai suaugusiųjų Europos pirmenybėse. Bulgarijos sostinėje Sofijoje vykusiame Senojo žemyno tekvondo olimpinių svorio kategorijų čempionate A.Klemas (svorio kategorija iki 80 kg) pasipuošė bronzos medaliu.

„Aurimas buvo aukščiausio lygio sportininkas. Jis pasaulio tekvondo kovotojų reitinge tarp 1500 sportininkų buvo 17-as. Jis padarė tiesiog nerealų dalyką, pasiekė tai, kas yra virš jo jėgų. Tai paprastam žmogui neįmanoma padaryti. Prieš kurį laiką Norvegijos olimpinis komitetas mus net kvietė atvykti pas juos, jie norėjo iš mūsų pasimokyti, nes mes geresni už juos... O dabar į Las Vegasą mes tik važiavome pasiimti reitingo taškų. Jokių požymių nebuvo, kad kažkas gali būti negerai. Nieko nebuvo galima įtarti. Po savo varžybų jis buvo puikiausios nuotaikos, per pusryčius sakė: „Klaudija, laikykis. Dabar tavęs laukia varžybos.“ Tiesa, dar po varžybų abu su Klaudija nufotografavau kazino fone. Tiesiog toks prisiminimas, kad jiems liktų, jog varžybos vyko tokioje aplinkoje, kur eini pro šalį, o žmonės žaidžia“, - teigė R.Montvidas.

A.Klemas buvo jauniausias vaikas gausioje šeimoje. Auga dar trys broliai ir keturios seserys. Tekvondo kovotojas yra ir dvejais metais vyresnis Aurimo brolis Andrius (svorio kategorija iki 58 kg). Į pirmąją šios sporto šakos treniruotę Šiauliuose 8-erių Aurimą su broliu nuvedė tėvai.

„Užauginau jį kaip sportininką. Puikiai pažinojau tą žmogų. Po visų tokių grandiozinių turnyrų vykdavo įvairūs vakarėliai, ir šį kartą Las Vegase buvo. Tačiau jis nė karto nėra juose dalyvavęs. Jis labai mylėjo savo šeimą. Visada iškart po varžybų skambindavo mamai. Visada grįždavo namo pas brolius, seseris. Iš tiesų jis užaugęs vargingoje šeimoje. Tačiau žmogus sugebėjo tiek pasiekti... Jis viską padarė savo jėgomis, pastangomis. Darė neįmanomus dalykus - jo visos pergalės, istorinis medalis...“, - atviravo R.Montvidas.

Olimpinė svajonė

„Vakaro žinios“ pajėgiausią šalies tekvondo kovotoją kalbino praėjusių metų gruodį, iškart po jo bronzinio finišo Europos čempionate.

A.Klemas pripažino, jog labiausiai šioje sporto šakoje imponuoja tai, kad pats esi už viską atsakingas. Juk, jeigu pralaimi, pralaimi vienas, jeigu laimi, taip pat laimi pats, vienas.

A.Klemas buvo įtrauktas į Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatų sąrašą ir ruošėsi 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių atrankai.

„Mano svajonė ir tikslas sporto karjeroje, žinoma, yra olimpinės žaidynės. Iki debiuto 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse pritrūko poros žingsnelių, tad buvo labai apmaudu. Tačiau juk dar vyks ne vienos olimpinės žaidynės. Esu jaunas. O mūsų sporto šakoje 19 metų tikrai nėra pats karjeros pikas, - gruodį buvo įsitikinęs A.Klemas. Būna, kad į olimpines žaidynes pirmą kartą sportininkai patenka būdami 27-erių. Tad, manau, kad aš dar tikrai turiu laiko. Tačiau, žinoma, neatmetu galimybės ir dėl 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių. Dabar visos mintys tik apie Tokiją.“

Sporto medikas Daliaus Barkausko komentaras:

- Mirčių sporte priežastis dažnai nustatyti sudėtinga. Nors, atrodo, žmogus ir jaučiasi gerai, bet nelaimė vis tiek nutinka. Aišku, čia susideda daug veiksnių. Gali būti įvairūs įgimti dalykai, fizinio krūvio poveikis, įvairios buvusios virusinės infekcijos. Neseniai panaši tragedija ištiko ir Norvegijos plaukiką. Treniruočių stovykloje Arizonoje jis buvo rastas negyvas duše. Ten taip pat ištiko staigus širdies sustojimas. Tokius atvejus prognozuoti kartais yra labai sudėtinga. Tiesiog paprasti, elementarūs medicininiai tyrimai, kitaip tariant, kardiograma, bendras klinikinis ištyrimas, dažnai tokių dalykų neparodo. O giluminiai tyrimai dažniausiai daromi tik žmonėms, kurie turi tam tikrą riziką. Nes kiti tyrimai yra gana brangūs, jų masiškai visiems neišeina daryti. Todėl dažnai, jei žmogus neturi nusiskundimų, jei jo kardiograma normali, klinikinis ištyrimas nieko nerodė, tai dažnai toks įvykis yra kaip perkūnas iš giedro dangaus. Nuo jų visiškai apsisaugoti ir apsidrausti yra neįmanoma.

Žinoma, sportinis maksimalizmas irgi visada turi įtakos. Yra keletas faktorių ar aplinkybių, kurios susideda į krūvą. Tai niekada nebūna vienas veiksnys. O didelis krūvis šiuo atveju neabejotinai veikė kaip provokacinis, neabejotinai yra stiprus rizikos faktorius.

Kalbant apie posakį: „Sportas - sveikata“. Tai reikia visada skirti fizinį aktyvumą, kuris yra sveikatai, ir sportą, kuris yra rezultatui. Kitaip tariant, mes turime būti maksimaliai sveiki, bet užsiimdami sportu, mes norime rezultato. Šiuo atveju sveikata nėra prioritetas. Prioritetas yra pasiekti rezultatą. O jeigu žmogus yra labai motyvuotas, tai kartais maksimalizmas veda prie to, kai mes kalbame apie tai, jog rezultato siekiama bet kokia kaina, vadinasi, galima pakenkti savo sveikatai. Tam ir yra atskira šaka - sporto medicina, kuri tokius veiksnius analizuoja. Staigi mirtis sporte yra tragiškas veiksnys. Tačiau iš kitos pusės visi supranta, kad jaunas žmogus, kuris pačiame jėgų žydėjime, turėtų būti žymiai atsparesnis nei eiliniai žmonės. Todėl tai yra labai rezonansiniai dalykai. Tačiau nuo jų 100 proc. apsisaugoti niekaip nepavyksta.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (6)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DIPLOMATIJA: dvišalių santykių plėtra, saugumo padėtis Europoje, transatlantiniai ryšiai, Rytų kaimynystės ir svarbiausi europinės darbotvarkės klausimai - visa tai penktadienį Lisabonoje aptarė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, susitikęs su Portugalijos užsienio reikalų ministru, Atstovų rūmų Europos, Užsienio ir Gynybos reiklų komitetų vadovais.
  • SPAUDIMAS: Pietų Korėja šeštadienį teigė, kad penktadienį paskelbtos naujos sankcijos Šiaurės Korėjai pagerins Jungtinių Tautų priimtų rezoliucijų laikymąsi, kuriomis siekiama didinti spaudimą branduoliniais ginklais grasinančiai valstybei.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
2. ŠVENTINIS VITO TOMKAUS REPORTAŽAS IŠ DAR ŠVENTIŠKESNIŲ SEIMO RŪMŲ
3. PATRIARCHAI
4. Visą šalį sukrėtusios pedofilijos istorijos chronologija ir vertinimas
5. „Vakaro žinių“ ir „Respublikos“ auditorija sparčiai auga
6. Regimanto Adomaičio laiškas tėvynainiams: Kviečiu į susitaikymą
7. Skulptorius R.Vilčiauskas apie tobulinamą jo kurtą „Kiaušinį“: jaučiuosi, lyg sapnuočiau košmarą
8. Rolandas Paksas: Apie alternatyvą Lietuvai bijoma net prasižioti
9. Olava Strikulienė: Penki lietuvio stebuklai, saugoję valstybę
10. Euras ir toliau plaunamas
11. Prezidentas V.Adamkus: Augau Lietuvos trispalvės šešėlyje
12. Disidentas, buvęs VSD vadovas P.Plumpa: Teisėsauga tarnauja politikams
13. F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)
14. Kritikuoti valdžią uždrausta ir provincijoje
15. Akcija „Apšmeižk žinomą asmenybę“. Valomės ar purvinamės?
16. Prižiūrėtojai su kaliniais jau susikeitė vietomis
17. Skandinavai stumia šnipą į prezidentūrą
18. Slaptas skandinavų planas jau vykdomas
19. Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadas J.Milius: Išteisinkite arba pasodinkite
20. „Ką jūs padarėte su Lietuvos dvasia“?.. (Dviejų patriarchų performansas)
21. „TELESKYDINĖJE“ - Artūro Račo iškrova
22. Gintautas Kėvišas mokys serbus, kaip tratinti pinigus
23. N.Mačiulis ves laidą „Labanakt, vaikučiai“nuotraukos
24. Briuselis imituoja rūpinimąsi žmonėmis
25. Uostamiestyje įsiplieskė gaisras: žmonės evakuoti iš „Philip Morris Lietuva“ fabriko

Kodėl ministrams sudaromos sąlygos kenkti valstybei nebaudžiamiems?

balsuoti rezultatai

Ar sau leidžiate valgyti restoranuose ar kavinėse?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -19   -12 C

   -23  -17 C

 

   -17  -15 C

    -9   -6 C

   -11  -7 C

 

   -11  -9 C

    5-7 m/s

    1-2 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.2299 PLN - 4.1698
RUB - 69.4480 CHF - 1.1505
GBP - 0.8794 NOK - 9.6770
reklama
Kaleda 2017