respublika.lt

Pareigūnas turi būti pasirengęs net žūčiai

(0)
Publikuota: 2016 rugpjūčio 28 11:56:00, Jūratė KIELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Pareigūnas turi būti pasirengęs net žūčiai. Dainiaus Labučio nuotr.

Įtakos zonomis prieš du dešimtmečius besidaliję organizuoti nusikaltėliai pareigūnams buvo mažiau pavojingi nei šiandieniniai pavieniai smurtautojai. Pastarosiomis savaitėmis kone kasdien girdime apie pasipriešinimą policijos pareigūnams, jų patirtus sužalojimus. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis teigia, kad situacija tampa vis sunkiau nuspėjama. Kalta visuomenė - neugdoma, neauklėjama, liguistos psichikos.

 

- Po Telšių rajone įvykusios tragedijos, kai buvo nudurtas į iškvietimą atvykęs policininkas, visuomenė tebekelia klausimą: ar normalu, kai vidury baltos dienos, nuvykęs gesinti banalaus buitinio konflikto, žūsta pareigūnas? Juk filmuose būna ne taip...

- Būtų geriau, jei į tokį klausimą nereikėtų atsakinėti. Bet ši profesija yra viena iš tų, kuri susijusi su didžiule rizika. Labai dažnai rizika atsiranda netikėtai, kai net neįmanoma įvertinti situacijos. Tas pareigūnas, kuris 8-12 savo darbo valandų bus nuolat įsitempęs, tik ir žiūrės, kas planuoja jį užpulti, sužaloti ar nušauti, nesugebės to padaryti blaiviu protu. Atvykęs į įvykio vietą jis turi susiorientuoti akimirksniu. Ar pareigūnas tą sugebės, lemia jo pasirengimas, patirtis.

- Ar galima to tikėtis iš kelių policijos pareigūno? Žuvęs pareigūnas dirbo kelių policijos biuro vyriausiuoju patruliu...


- Pirmiausia jis yra policijos pareigūnas, kuris privalo turėti bendrą pasiruošimą, ir tik po to - savo specializacijai reikalingų žinių. Pasiruošimas - praktinis, teorinis, psichologinis - yra visiems vienodas.

Kartais sudėtingas situacijas galima išspręsti labai paprastai, net neišsitraukiant ginklo, vien gebėjimu bendrauti. Prisimenu vieną kuriozišką atvejį. Ieškojome vieno žinomo nusikalstamo pasaulio veikėjo, kaltinamo dviguba žmogžudyste, buvo 1990-ieji. Žinojome, kad jis ginkluotas, gali pasipriešinti, šaudyti į pareigūnus. Vykdėme gana aktyvius veiksmus, paieškos spektras buvo labai platus. Ir tada visiškai atsitiktinai pareigūnas, žinojęs, kad tas nusikaltėlis yra ieškomas, sutiko jį gatvėje ir paprasčiausiai atvedė jį į policijos komisariatą! Buvome stipriai nustebę, kad gali atsitikti ir taip.

- Į įvykio vietą, kai buvo nužudytas žmogus, esate važiavęs 754 kartus. Ar tos situacijos ir yra labiausiai sudėtingos?

- Sudėtingų situacijų buvo kur kas daugiau. Tokių dalykų mes neskaičiuojame. Kai dirbi, juk negalvoji, kad štai dabar yra ta situacija, supranti tai, kai viskas jau būna pasibaigę.

Anie laikai, keleri metai po nepriklausomybės atkūrimo, labai skiriasi nuo dabartinių. Būdavo, skubame į vieną įvykį ir gauname pranešimą, kad reikia pavažiuoti į kitą. Ten randame žmogų, gulintį su granata. Išimame tą granatą, važiuojame į pirmą įvykį, o pakeliui užsukame į karjerą jos susprogdinti. Ir tai būdavo visiškai normali, įprastinė darbo diena.

- Telšių rajone nuo peilio žuvo visu šiuolaikiniu arsenalu apsiginklavęs policininkas, turėjęs net elektroimpulsinį prietaisą, priemonę, kurią anais laikais matydavote nebent filmuose. Iškart po įvykio netilo spekuliacijos, kad policininkai vengia naudoti ginklus bijodami atsakomybės. Ar pareigūnui iš tiesų sudėtinga išsitraukti pistoletą?

- Baimė panaudoti šaunamąjį ginklą iš tiesų yra. Stengiamės aiškiai, konkrečiai sakyti pareigūnui: jeigu yra pagrindas naudoti tarnybinį ginklą, tai tas ginklas ir turi būti panaudotas. Toks yra įstatymas, jis galioja visiems vienodai. Ir čia negali būti jokių politinių spekuliacijų.

Kokios tai situacijos? Kai kyla grėsmė kito žmogaus ar paties pareigūno gyvybei ar sveikatai. Bet prieš tai pareigūnas privalo perspėti, kad bus panaudotas šaunamasis ginklas, paleisti įspėjamąjį šūvį, nebent jau vyksta ginkluotas užpuolimas ir to padaryti nėra laiko.

Sustabdyti užpuolikui, be šaunamojo ginklo, pareigūnas turi ir kitų specialiųjų priemonių ir būdų. Tai ir tramdymas elektrošoku, ir koviniai veiksmai prieš užpuoliką. Bet svarbiausia - pasiruošimas. Reikia pripažinti, kad policijoje ne švarcenegeriai dirba.

- Koks yra porininko vaidmuo vykstant į operaciją? Buvo pasigirdę kalbų, kad pareigūnė, su žuvusiuoju kolega vykusi tramdyti siautėjusio chuligano, prastai susidorojo su savo užduotimi, kad moterys apskritai netinka tokioms užduotims.


- Nuo porininko veiksmų labai daug kas priklauso, ypač krizinėje situacijoje. Mūsų pareigūnės yra paruoštos ne blogiau nei vyrai, kartais net ir geriau. Tarkim, diplomatinio konfliktų sprendimo srityje jos stipresnės, tai nulemta prigimties.

- O jums pačiam yra tekę atsidurti prieš peiliu apsiginklavusį užpuoliką?


- Visko yra buvę, daug kartų galėjau prarasti gyvybę.

Buvau 21-erių, vos prieš pusę metų dirbti pradėjęs patrulis, kai pirmą kartą susidūriau su peiliu ginkluotu nusikaltėliu. Basanavičiaus gatvėje dienos metu buvo nužudytas žmogus. Pirmas atvykau į įvykio vietą, apžiūrėjau auką. Žmonės parodė, kad žudikas nubėgo kažkur gėlių turgelio link. Radau jį tualete, dar nebuvo spėjęs nusiplauti kraujo.

Patikėkite, žinau, koks jausmas, koks „malonumas“, kai nusikaltėlis prieš tave užsimoja peiliu, o tu privalai vykdyti savo pareigą apginti kitus. Buvau labai jaunas, bet tuo metu pareigūno pasiruošimas buvo visiškai kitas, kitoks mąstymas. Žudiką pavyko sulaikyti, pats sužalotas nebuvau.

- Ar dabar pareigūnai rengiami prasčiau?


- Nebijoti ginklo, elgtis apšaudymo metu ir panašiai buvome mokomi visai kitaip nei šiandien. Dabartinis paruošimas daug švelnesnis. Pavyzdžiui, kai aš mokiausi, pas mus buvo tokia testinė aplinka, kuri dabar būtų sunkiai įsivaizduojama. Tam tikru kampu turėdavome įlįsti į betoninį šulinį, pilną nežinia kiek metų nekeisto vandens, kelis metrus plaukti visiškoje tamsoje, tada galva, pečiais atidaryti metalinį dangtį ir iš to šulinio išlipti. Pirmą kartą buvo nejauku, paskui - jau visai normaliai. Kliūčių buvo įvairiausių, iš pareigūno fiziškai ir psichologiškai išspausdavo viską. Vykdavo apšaudymai, kad pareigūnai nebijotų šūvių, būdavo visas kompleksas tokių apmokymų.

Ne aš turėčiau vertinti, ar dabartinis rengimas yra geresnis ar blogesnis. Bet vakarietiškuose filmuose šiandien rodo tą patį, ką aš ir mano kolegos anksčiau esame praėję.

- Ar įmanoma, pavyzdžiui, išmokti nebijoti šūvių, jų išvengti?

- Išmokti galima, bet ar pareigūnas prie to pripras, ar nebijos peilio užpuoliko rankose, priklauso nuo konkretaus žmogaus. Pareigūnas privalo tai išeiti per mokymo procesą, būti psichologiškai pasirengęs, ir duok Dieve, kad jam netektų tuo pasinaudoti praktikoje.

Žmogus, kuris ryžtasi būti policijos pareigūnu, šią profesiją renkasi tikrai ne dėl materialinių paskatų. Džiugu, kad toks jaunimas ateina. Ne viskas ir šiais laikais grindžiama materializmu. Absoliuti dauguma pareigūnų dirba iš idėjos.

- Per visą nepriklausomybės laikotarpį žuvo 27 tarnybinę pareigą vykdę pareigūnai. Nuo 2009-ųjų, pažymėtų trimis žūtimis, iki 2015-ųjų nebuvo prarastas nė vienas policininkas. Gal tą penkmetį buvo imtasi ypatingų priemonių - ką rodo ši statistika?


- Tai viso labo atsitiktinumai, jokios sistemos čia nėra.

- Nors dėl policininko žūties Telšių rajone tebevyksta tyrimai ir patikrinimai, nuo pirmų dienų karštligiškai ieškoma, ką padaryti kaltuoju, ką atstatydinti. Ar tai padeda jūsų darbui?


- Pas mus taip jau įprasta. Vos tik kas įvyko, iškart: kas kaltas?! Vis puola ieškoti kalto, užuot pagalvojus iš anksto, ką daryti, kad taip neatsitiktų. Labai negeras lietuviškas variantas - nuolat visur ieškoti kaltų. Ir visur tas pats, ne tik mūsų sistemoje.

Pažiūrėkime, kuri profesija pavojingiausia. Statybininkų Lietuvoje žūsta daugiau negu policininkų. Apie nelaimingus atsitikimus girdime tai vienoje, tai kitoje bendrovėje. Ar jų vadovai po kiekvieno atsistatydina?

Taip sudėliotas gyvenimas, deja, toks jis yra, kad įvyksta ir tragiškų dalykų. Pareigūnas gali būti labai gerai paruoštas, bet atsiranda atsitiktinumas, kuris kartais nulemia viską.

- Per ilgus tarnybos metus esate patyręs tik menkų sužalojimų. Koks angelas sargas jus saugo?

- Ruošiantis bet kokiai operacijai, svarbiausia tinkamai parinkti pareigūnus. Ar kalbėtume apie tuos laikus prieš du dešimtmečius, ar apie šiandieninius, prieš kiekvieną sulaikymą būtina sveiku protu susidėlioti, kas eis pirmoje eilėje, kas viską koordinuos, kas lauš patalpos duris, o kas - automobilio dureles. Jei pareigūnai bus paskirstyti profesionaliai, rezultatas tikrai bus.

Atsitinka, kad pareigūnas atsisako dalyvauti operacijoje. Ir reaguojama į tai normaliai. Nes šiandien nenori - galbūt jam dar trūksta patirties, jis bijo, kad dėl jo veiksmų nukentės kiti, bet rytoj į tą poziciją jis eis.

Patikėkite, ta kita pusė nelabai linkusi ir priešintis. Priešinamasi nebent iš kvailumo, spontaniškai - dėl tam tikrų aplinkybių, per didelio adrenalino kiekio, alkoholio, narkotikų poveikio ar dėl psichinių problemų.

- Vis dėlto po pareigūno nužudymo Telšių rajone tepraėjo dvi savaites, o jau ir Biržuose, ir Alytaus rajone pranešta apie sulaikomų asmenų sužalotus policininkus.

- Reikia pripažinti, didelė dalis pareigūnams besipriešinančių žmonių yra nesveikos psichikos. Ir jų tik daugės, nes problema - kompleksinė, ir spręsti ją reikia kompleksiškai. Pirmiausia tai žmogaus ugdymo reikalai nuo pat gimimo - šeima, darželis, mokykla ir t.t.

Pasipriešinimų būdavo visada. Imkim 1993-iuosius. Ko tik tada nebuvo - per porą mėnesių ir šaudyta iš granatsvaidžių, ir mėtytos granatos... Bet tada buvo visai kita situacija - įtakų dalijimosi, organizuotų struktūrų laikai. Dabar vyksta situaciniai pasipriešinimai, kai kažkas kažkam šauna į galvą, ir viskas.

Gal skamba netikėtai, bet ana nusikalstama aplinka buvo kur kas labiau suprantama, prognozuojama. Pasiruošti spontaniškiems pasipriešinimams sunkiau, reikia kitokių įgūdžių, daug ką apskritai sunku numatyti.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s