Pardavėjai iš Panamos dumia akisnuotraukos

2013 lapkričio mėn. 05 d. 17:55:17 Perskaitė 7334

Internete įžūliai reklamuojamas stebuklingas prietaisas, neva padedantis elektros sunaudojimą sumažinti 75 proc. Viskas, ką reikia padaryti - atverti piniginę ir prijungti įsigytą prietaisą prie elektros lizdo. Skamba neįtikėtinai: sumoki tik 129 litus, o per metus sutaupai tūkstančius. Vis dėlto tokio prietaiso efektyvumu abejoja ir policijos pareigūnai, ir nusipelnę fizikai.

Amžiaus išradimas

Internete į akis šoka reklama, siūlanti įsigyti stebuklingą prietaisą „Energy Saver Pro“. Diplomuotu inžinieriumi Martynu Paulausku iš Kauno prisistatantis asmuo graudulingai pasakoja istoriją, kaip jo šeimą ilgą laiką šiurpino sąskaitos už suvartotą elektros energiją. Reklamuotojas tikina lapkričio-gruodžio mėnesiais sulaukdavęs net 1800 litų sąskaitos.

Tačiau galiausiai Martynas rado stebuklingą būdą, kaip elektros suvartojimą sumažinti iki 75 proc.

Tereikia už 129 litus įsigyti prietaisą, pavadintą „Energy Saver Pro“. Šis prietaisas esą optimizuoja ir pagerina tinklo veikslingumą, tarnauja kaip filtras, kuris valo nepageidaujamus spindulius, įtampą. Teigiama, kad „Energy Saver Pro“ taupo elektros energiją iš oro kondicionierių, šaldytuvų, skalbimo mašinų, dulkių siurblių, televizorių, kompiuterių, fluorescencinio apšvietimo, indaplovių, šaldiklių, biuro įrangos.

Skamba gražiai, tačiau...

Policijos departamento Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybos viršininkas Donatas Mažeika pataria internete reklamuojamus daiktus vertinti itin kritiškai.

„Žinot, iš tikrųjų dar klausimas, ar toks daiktas iš tiesų gali egzistuoti. Aš ne specialistas, todėl negaliu kalbėti apie tai, kaip toks įrenginys veikia. Bet dėl paties tinklalapio - jis Panamoje. Jis išverstas į daugybę kalbų, susidaro įspūdis, kad naudojant „Google Translate“ (automatinio vertimo, - red. past.) programą. Gerai, kad bent atsiskaitymas pristatant, iš anksto pinigų neprašo. Vadinasi, kažką atveš. O ar veiks, negaliu pasakyti“, - kalbėjo pareigūnas.

Jis priminė, kad internete apstu ir įvairių degalų taupymo įrenginių reklamos. Ar tokie prietaisai efektyvūs - svarstytinas dalykas. „Visko yra: nuo kažkokio metaliuko, kurį reikia įmesti į degalų baką, iki filtro priedo. Vieniems atrodo, kad veikia, kitiems atrodo, kad neveikia. Aš visada sakau, kad viską, kas yra internete, reikia vertinti kritiškai. Aš asmeniškai tokio daikto nepirkčiau“, - apie reklamuojamą energijos taupymo prietaisą sakė D.Mažeika.

Jis pasakojo, kad būna atvejų, kai į pareigūnus kreipiasi asmenys, kurie internetu užsisako vieną daiktą, o gauna visai kitą. „Pavyzdžiui, perka iš „Ebay“ aukciono telefoną, o gauna plytą. Perka „iPhone“, o gauna kinišką daiktą. Tokių atvejų buvo ir turbūt dar bus. Internetas toks dalykas, kad nepažiūrėsi, kas kitoje ekrano pusėje, daikto nepačiupinėsi“, - primena valdybos viršininkas.

Reikia diagnozės

Fizikas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius, 1998 metų Lietuvos mokslo premijos laureatas Algirdas Galdikas nebuvo girdėjęs apie revoliucinį prietaisą „Energy Saver Pro“, kuris, anot reklamuotojų, padeda sutaupyti iki 75 proc. suvartotos elektros energijos. Be to, ir reklamuotojų aiškinimai, kad prietaisas elektrą taupo, valydamas trikdžius tinkle, profesoriui pasirodė nelogiški.

„Logikos nematau jokios. Kad sinusoidė, ateinanti į mūsų elektros lizdus, nėra visai tvarkinga, kad ji turi trukdžių, kad įtampa tai per didelė, tai per maža, - tiesa. Bet tai turi labai mažą reikšmę tokiems dalykams kaip tiesioginis elektros sunaudojimas kam nors: lemputei šviesti ar arbatinukui užvirinti. Trikdžiai gali trukdyti kalbėtis mobiliuoju telefonu ar ką nors kita daryti, - aiškino mokslininkas ir pridūrė: - Aš netikiu nė vienu žodžiu. Tai sveiko proto reikalas. Jei sako, kad sutaupys elektros energijos 5 proc., dar galima kalbėti, jei 70 proc. - jau reikia medikų diagnozę nustatyti“.

Abejoti verčiantis faktas

2011 metais Konkurencijos taryba nubaudė vieną įmonę, kuri reklamavo panašius į „Energy Saver Pro“ prietaisus. Tinklalapyje „taupykelektra.lt“ buvo parduodami prietaisai „Pioneer SD-001“ bei „JS003“, kurie esą sutaupo 5-30 proc. elektros energijos.

Konkurencijos taryba, vertindama, ar vartotojams nėra pateikiama klaidinama reklama, į pagalbą pasitelkė Lietuvos energetikos institutą, Kauno technologijos universitetą, Kauno technologijos universiteto Panevėžio institutą bei Nacionalinį akreditacijos biurą.

Remdamasi ekspertų išvadoms, Taryba nusprendė nubausti įrenginį pardavinėjusią bendrovę 5000 litų bauda už klaidinamą reklamą. Toks sprendimas priimtas todėl, kad bendrovė nepatvirtino ir pati pripažino, kad neįmanoma nustatyti prietaisų efektyvumo lygio taupant elektrą, nes labai sudėtinga sumodeliuoti namų elektros ūkį laboratorijoje: kiekvienas namų ūkis unikalus pagal jame esančius prietaisus ir jų panaudojimą, įjungimo ir išjungimo periodus ir pan.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net