respublika.lt

Pacientas mirė 2013 m., teismai tęsiasi

(0)
Publikuota: 2019 liepos 12 15:12:34, Darius ČIUŽAUSKAS
×
nuotr. 3 nuotr.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Vienas garsiausių Lietuvos urologų Mindaugas Žiukas jau išgirdo galutinę bausmę už prieš šešerius metus atliktą, paciento mirtimi pasibaigusią, operaciją. Tačiau Temidė šios istorijos narplioti dar nebaigė. Mirusio vyro šeima siekia, kad patirtą turtinę bei neturtinę žalą atlygintų ir privati klinika „Kardiolita“.

 

Vakar Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjo moters ir dviejų jos dukterų ieškinį dėl turtinės ir neturtinės žalos, kuri patirta netekus sutuoktinio ir tėvo, atlyginimo. Ją siekiama prisiteisti iš žinomos privačios klinikos „Kardiolita“. Taip pat išnagrinėtas ir pastarosios priešieškinys minėtoms ieškovėms. Klinika siekia, kad būtų panaikintas Sveikatos apsaugos ministerijos Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimas.

Nors LAT paliko nukentėjusiosioms priteistos, po 30 tūkstančių eurų įvertintos, neturtinės žalos atlyginimą, byla grąžinta iš naujo nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui. Pastarasis turės nustatyti, kokia tiksliai turtinė žala privalo būti priteista.

Praėjusių metų gruodį Apeliacinis teismas moteriai iš „Kardiolitos“ priteisė 220 400 eurų įvertintos turtinės žalos atlyginimą. Dukroms priteista per 100 tūkstančių eurų. Dėl skaudžios netekties patirtą žalą nukentėjusiosios buvo įvertinusios kur kas didesne suma. Visos jos prašė priteisti po 100 tūkstančių eurų neturtinės žalos. Dėl sutuoktinio mirties prarastas jo pajamas žmona buvo įvertinusi 303 700 eurų. Maitintojo netekusios dukros prašė priteisti per 170 tūkst. eurų išlaikymą.

Grąžinęs bylą iš naujo nagrinėti apeliacinės instancijos teismui, LAT pažymėjo, jog jis suklydo apskaičiuodamas mirusio vyro vidutinį darbo užmokestį. Skaičiuojamasis laikotarpis yra trys paskutiniai kalendoriniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, kurį asmuo mirė. Tad privalu iš naujo apskaičiuoti, kokia tiksliai turtinė žala turėtų būti atlyginta kiekvienai nukentėjusiajai. Ji turi būti atlyginta teisingai ir netapti priemone nepagrįstai praturtėti.

Nepagrįstai nuspręsta, kuris iš turtinės žalos sutuoktinei atlyginimo būdų labiau atitinka kompensacinį civilinės atsakomybės pobūdį. Neįvertinta moters galimybė išlaikyti save, taip pat mirusiojo galimybės, jei jis būtų gyvas, teikti sutuoktinei atitinkamo dydžio išlaikymą. Teismas visuomet turi svarstyti galimybę priteisti ne visą išlaikymą vienkartine išmoka (iki pensinio amžiaus ar vidutinės gyvenimo trukmės), o išlaikymą periodinėmis išmokomis, su teise vėliau jį peržiūrėti pasikeitus aplinkybėms.

Nukentėjusiaisiais šioje tragiškoje istorijoje buvo pripažinti ir mirusio vyro tėvai bei sesuo. Jie taip pat teismo prašė atlyginti patirtą neturtinę žalą. Pirmiesiems priteista 40 tūkst. (prašė 80 tūkst.), seseriai - 10 tūkst. (20 tūkst.) eurų. Didžiąją šios sumos dalį (41 tūkst. eurų) įpareigota sumokėti „Kardiolita“. Likusią - draudimo bendrovė.

Paciento mirtimi pasibaigusi operacija sostinės „Kardiolitos“ klinikoje atlikta 2013 metų gegužę. Pilvo skausmais pasiskundusį 33 metų vyrą operavo tuo metu chirurgu urologu klinikoje dirbęs M.Žiukas. Operacija turėjo būti nesudėtinga. Tačiau po jos išsivysčius stipriam kraujavimui, pacientas neteko apie keturių litrų kraujo ir mirė.

Nustatyta, jog operuodamas pacientą M.Žiukas netinkamai atliko chirurginę intervenciją. Pažeidus kraujagyslę (kairiąją išorinę klubinę veną), išsivystė ūminis vidinis kraujavimas. Konstatuota, jog gydytojas buvo nepakankamai apdairus, nenumatė, kad, pažeisdamas greta operuojamos vietos esančią klubinę veną, gali sukelti negrižtamus padarinius - žmogaus mirtį. Nors pagal savo, kaip gydytojo urologo, išsilavinimą, patirtį ir kompetenciją turėjo ir galėjo tokius padarinius numatyti.

Galutine ir neskundžiama LAT nutartimi šių metų balandžio mėnesį M.Žiukas pripažintas kaltu dėl neatsargaus gyvybės atėmimo. Už tai jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant tokiam pačiam laikotarpiui. Taip pat ir baudžiamojo poveikio priemonė. Medikas įpareigotas į Nukentėjusių nuo nusikalstamų veikų asmenų fondą sumokėti 941 euro įmoką. Nusikaltimo padarymo metu tai buvo maksimali įstatyme nustatyta įmoka į šį fondą.

LAT panaikino pirmosios instancijos teismo skirtą bei apeliacinio teismo paliktą galioti draudimą vienerius metus dirbti medicinos ir gydymo paslaugas teikiančiose įstaigose. Šiuo metu M.Žiukas dirba Danijoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s