Nuteistieji nepasitaiso, o tik „atsėdi“nuotraukos (14)

2018 rugpjūčio mėn. 04 d. 16:21:11 Perskaitė 2194

Nuteistieji gyvena per gerai, šiandien sako dažnas praeivis. Įkalinimo įstaigose lėbaujama, nesilaikoma režimo, nuteistiesiems prieinamas internetas ir ne vaikiški žaidimai pagal savo susikurtas taisykles. Elvinas Jankevičius, net neapšilęs kojų ministro pareigosebuvo priverstas konstatuoti, kad kalėjimų sistemoje vyrauja visiškas chaosas. O kas dėl to kaltas?

 

Kalinių hierarchija

Niekam ne paslaptis, kad įkalinimo įstaigose nuteistieji gyvena pagal savo sukurtas taisykles, laikosi savo sukurtų įstatymų. Todėl savaitgalį Pravieniškių pataisos namuose vykusi „Jūros šventė“ bent kiek apie įkalinimo įstaigų gyvenimą girdėjusių žmonių nenustebino. Panašūs „renginiai“, kuriuos susiorganizuoja nuteistieji vyksta dažnai, kai kurie tampa tradiciniais. Juose vartojamas nuteistiesiems draudžiamas alkoholis, narkotikai, žeminami kaliniai. Lietuvos pataisos namuose vis dar galioja sava kastų sistema.

„Supaprastintai hierarchinė piramidė pradedama nuo lyderių, vadinamųjų verchų, taip pat bachūrų, kurie sprendžiamo balso neretai neturi, tačiau yra laikomi normaliais aukšto statuso nuteistaisiais, jie laikosi subkultūros supratimų, nedirba įstaigoje ir bausmę atlieka pakankamai oriomis sąlygomis. Toliau hierarchinėje piramidėje rikiuojasi dūchai, vykdantys aukšto statuso nuteistųjų pavedimus ir darbus. Nesilaikantys subkultūros taisyklių vadinami drambliais. Žemesnio statuso nuteistiesiems priskiriami ožiai, bendradarbiaujantys su įstaigų administracija, o žemiausioje grandyje atsiduria gaidžiai, išnaudojami, engiami ir žeminami“, - aiškina Lietuvos teisės instituto mokslo darbuotoja, kriminologinių tyrimų skyriaus vedėja Rūta Vaičiūnienė. Visgi, kaip ir laisvėje, taip ir už grotų, statusą jau galima nusipirkti. „Dalies nutiestųjų požiūriu, senoji subkultūra išsigimsta, užleidžia vietą santykiams, paremtiems išskaičiavimu ir komerciniais ryšiais“, - sako mokslininkė.

Kodėl įkalinimo įstaigų pareigūnai, administracija neužkerta kelio subkultūrai ir nesugriauna kalėjime vyraujančių nusikaltėlių taisyklių? Nes tam nėra sudaryta sąlygų. „Akivaizdu, kad pačių įstaigų fizinė erdvė komplikuoja saugumo ir tvarkos užtikrinimą bei pareigūnų įsikišimą į kasdieninį nuteistųjų gyvenimą. Jis galima sakyti paliekamas pačių nuteistųjų atsakomybei. Per visą nepriklausomybės laikotarpį Lietuva taip ir nesugebėjo pastatyti naujos kamerinio tipo įkalinimo įstaigos, nors kitos šalys, pvz. Estija ar Gruzija, kur kas ryžtingiau ėmėsi sovietinės sistemos modernizavimo“, - konstatuoja R.Vaičiūnienė.

Nuteistieji „atsėdi“, bet nepasitaiso

Teisingumo ministerija žada rimtą kalėjimų sistemos pertvarką, papildomus finansus. Kokia reforma reikalinga pataisos įstaigoms, mokslininkų akimis?

„Džiugina, kad galiausiai sutariame, jog kosmetinis tiek pataisos namų infrastruktūros, tiek idėjinis kalėjimų sistemos remontas neturi reikšmingo ilgalaikio poveikio. Kita vertus, apmaudu, kad tiek laiko ir resursų iššvaistyta nesėkmingiems bandymas išspręsti sistemines problemas. Žinoma, kad bendrabutinė, sovietiniu laikotarpiu paveldėta, kalinimo forma savaime užprogramuoja intensyvų nuteistųjų tarpusavio kontaktą ir apriboja pareigūnų galimybes vykdyti jų priežiūrą, - atsako R.Vaičiūnienė. - Tačiau iš baudžiamosios sistemos vadovų girdime, kad šiandieninė, tiksliau, kelis dešimtmečius besiklostanti situacija, bus sprendžiama stiprinant apsaugos ir priežiūros bei kriminalinės žvalgybos grandis. Žinoma, tvarkos palaikymas yra privaloma sąlyga, tačiau tenka nuogąstauti, kad progresyvūs laisvės atėmimo bausmės įgyvendinimo tikslai bus ir vėl nustumiami į šalį. Į visuomenę grįš bausmę „atsėdėję“, didžiulį atotrūkį jaučiantys ir negebantys visuomenėje prisitaikyti asmenys, kuriuos teks vėl ir vėl atskirti, bausti, izoliuoti.“

Lietuvos teisės instituto kriminologinių tyrimų skyriaus vedėjos teigimu, įkalinimo siekiai turėtų būti formuluojami, bandant atsakyti į klausimą, ką reikėtų daryti, kad didžioji dalis atliekančių bausmę būtų suinteresuoti atsisakyti kriminalinio elgesio, kaip juos motyvuoti dalyvauti elgesio keitimo programose, kaip skatinti nuteistųjų užimtumą ir pasiruošimą grįžimui į visuomenę.

Kokios algos, toks ir darbas


Prie kalėjimų sistemą krečiančių skandalų prisideda ir labai maži įkalinimo įstaigų darbuotojų atlyginimai. Ministro E.Jankausko teigimu, eilinio prižiūrėtojo alga šiuo metu siekia vos 563 eurus be priedų. Ar verta svarstyti, kad gaudami tokią algą jie galėtų nesusigundyti už tam tikrą atlygį „padėti“ nuteistiesiems? Padėti gauti telefono kortelę, gėrimų ar net kvaišalų?

„Politinės valios trūkumas lėmė ir tai, kad sistemoje susiklostė ydingos dirbančiųjų sistemoje praktikos, šiandien peraugusios į lėšų švaistymo ir talkinimo nuteistiesiems skandalus. Nemotyvuojantis atlygis už rizikingas darbo sąlygas nulėmė kvalifikuoto personalo stygių bei tapo kliūtimi darbuotojų atsinaujinimui. Tokiomis sąlygomis abejingumas ir aplaidumas tapo norminėmis praktikomis, o nusistovėjusi tvarka - savaime suprantama ir nekintančia“, - sako R.Vaičiūnienė.

Darbuotojų motyvacijos stygių patvirtina ir šių metų pavasarį Teisingumo ministerijos užsakymu Lietuvos teisės instituto atliktas tyrimas. Jis rodo, kad nuteistųjų socialinę reabilitaciją vykdantys darbuotojai jaučiasi demotyvuojami įgyvendinant nuteistųjų resocializacijos tikslus. Pagrindinį jų darbo krūvį sudaro nuteistųjų buitinių klausimų sprendimas ir biurokratinė našta, o socialinis darbas išlieka daugiau formalaus pobūdžio, reikšmingas tik dėl varnelės. Apie kokį nuteistųjų pasitaisymą dar galime kalbėti?





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net