respublika.lt
 

Nupirktas teisingumasnuotraukos (64)

2019 vasario mėn. 21 d. 16:19:00
Paulina Levickytė (Elta), Respublika.lt, Vidmantas MISEVIČIUS ir Darius ČIUŽAUSKAS

Teismas leido suimti visus 18 įtariamųjų, dėl kurių suėmimo trečiadienį ir ketvirtadienį kreipėsi prokurorai Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl stambaus masto korupcinių veikų.

×
nuotr. 13 nuotr.
Sulaikyti teisėjai: Henrichas Jaglinskis, Egidijus Laužikas, Viktoras Kažys, Robertas Rainys, Arūnas Kaminskas, Valdimaras Bavėjanas. Dar dviejų teisėjų - Gintaro Čekanausko ir Konstantino Gurino fotografai laisvėje neužfiksavo. Arūno Bernacko koliažas

 

Pasak Generalinės prokuratūros, teisėjus Egidijų Laužiką, Viktorą Kažį, Valdimarą Bavėjaną, Henrichą Jaglinskį, Konstantiną Guriną, advokatus Giedrę Cimbolienę bei Marių Navicką leista suimti 10 dienų, advokatą Aivarą Surblį - 14 dienų, advokatą Drąsutį Zagrecką bei dar tris asmenis - vienam mėnesiui, kitus šešis įtariamuosius - dviem mėnesiams.

Dar aštuoniems trečiadienį sulaikytiems įtariamiesiems skirtos kitos kardomosios priemonės.

Vyriausiajai rinkimų komisijai ketvirtadienį patenkinus prokuratūros prašymą panaikinti Druskininkų mero Ričardo Malinausko ir jo patarėjo Aivaro Kadziausko teisinę neliečiamybę, kurią jie turėjo kaip kandidatai savivaldybių rinkimuose, abiem asmenims pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir papirkimu veikiant organizuotoje grupėje. A. Kadziauskas šiuo metu yra sulaikytas. Druskininkų merui skirtos kardomosios priemonės - rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir draudimas bendrauti su tam tikrais asmenimis. Trečiadienį šių įtariamųjų gyvenamosiose patalpose buvo atliktos kratos.

Tarp sulaikytųjų įtariamųjų pateko ir kontrabandos byloje šiuo metu figūruojantis „kontrabandos karaliumi" tituluojamas Vilius Karalius, kuris teisėjų korupcijos byloje kaltinamas prekyba poveikiu. V. Karalius teisiamas Vilniaus apygardos teismo nagrinėjamoje stambios rūkalų kontrabandos byloje.

V. Karalius su korupcija teisėsaugoje buvo siejamas ir anksčiau. Teisėsaugininkų duomenimis, 2002-aisiais kontrabanda besivertęs V. Karalius kreipdavosi į sugyventinės tėvą teisėją prašydamas padėti savo bendrams išvengti suėmimo už kontrabandos gabenimą. Tuomet V. Karaliui teismas skyrė pustrečių metų laisvės atėmimo su bausmės atidėjimu dviems metams.

Sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Pavyzdžiui, vienas iš tiriamų epizodų yra apie įtariamą poveikį asmeniui, kad jis už piniginį atlygį prisiimtų kito asmens kaltę ir atliktų bausmę už neteisėtą disponavimą labai dideliu kokaino kiekiu. Taip pat įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 000 Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 400 000 Eur.

R. Malinauskui skirta kardomoji priemonė, jo patarėjas - sulaikytas

Tęsiant Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto korupcinių veikų teismų sistemoje, ketvirtadienį pareikšti įtarimai Druskininkų merui R. Malinauskui ir jo patarėjui A. Kadziauskui. Druskininkų merui R. Malinauskui skirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su tam tikrais asmenimis.

Vyriausioji rinkimų komisija panaikino Druskininkų mero R. Malinausko ir jo patarėjo A. Kadziausko teisinę neliečiamybę, kurią jie turėjo kaip kandidatai savivaldos rinkimuose. Druskininkų meras ir jo patarėjas įtariami prekyba poveikiu ir papirkimu, veikiant organizuotoje grupėje. Trečiadienį šių asmenų namuose buvo atliktos kratos.

Ketvirtadienį Vilniaus centre sulaikytas Druskininkų mero R. Malinausko patarėjas A. Kadziauskas. Gedimino prospekte A. Kadziauską pareigūnai išlaipino iš automobilio ir nuvedė į tarnybinį automobilį.

Įtarimai - aštuoniems teisėjams ir penkiems advokatams

Trečiadienį prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu buvo sustabdyti įgaliojimai ir baudžiamojon atsakomybėn leista patraukti net aštuonis teisėjus: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Egidijų Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus Viktorą Kažį ir Valdimarą Bavėjaną, Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Konstantiną Guriną, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Henrichą Jaglinskį, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėją Robertą Rainį, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėją Arūną Kaminską, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėją Gintarą Čekanauską. Įtariamų teisėjų darbo patirtis - nuo 24 iki 37 metų.

Be teisėjų buvo sulaikyti ir penki praktikuojantys advokatai - Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas. Iš viso trečiadienį buvo sulaikyti 26 asmenys. Įtariama, kad už palankius teisėjų sprendimus jiems buvo siūloma nuo 1000 iki 100 000 eurų siekiantys kyšiai. Bendra kyšių suma gali sudaryti apie 400 000 eurų.

Kratos - visoje Lietuvoje

Vakar Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis akcentavo, kad kyšininkavimas teismų sistemoje verčia kalbėti ne tik apie pastarųjų asmenų padarytą žalą, bet ir apie neteisėtus sprendimus, dėl to nukentėjusius asmenis ir neįvykdytą teisingumą. „Dėl tokių veiksmų žmonės praranda pasitikėjimą teisingumu. Tai  milžiniška žala valstybei, - sakė E.Pašilis. - Tyrimo metu paaiškėjo, kad veikė koordinuota sistema, apėmusi pačias įvairiausias teisės sritis, pradedant civiline ir baigiant baudžiamąja. Veikas vykdė išoriškai tarpusavyje susiję asmenys, o advokatų kontorose faktiškai vyko prekyba teisingumu.“

Anksčiau specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus patikslino, kad STT kartu su kriminaline policija atlieka didžiausią tarnybos istorijoje operaciją. „Šiuo metu vykdomą įkiteisminį tyrimą kontroliuoja speciali penkių prokurorų grupė. Atliekamos kratos, kuriose dalyvauja daugiau negu šimtas teisėsaugos pareigūnų, - operacijos mastus vardino STT vadovas. - Kratos atliekamos ne tik visų instancijų teismuose Vilniuje ir Kaune, bet ir įtariamų asmenų gyvenamosiose vietose visoje Lietuvoje“. Paklaustas, ar ta aplinkybė, jog kardomosios priemonės klausimą teisėjams spręs jų kolegos, nesutrukdys teisingumui, Ž.Bartkus atsakė, jog, nepaisant kilusio skandalo, nereiktų galvoti, kad visi teismai Lietuvoje - korumpuoti. STT vadas pridūrė, kad visus, su byla susijusius klausimus, spręs sąžiningi, specialiai atrinkti, teisėjai.

Asmenys yra nekalti, kol neįrodyta kitaip

Anksčiau oficialiame Lietuvos advokatūros komentare rašoma, kad institucija laukia detalesnės informacijos iš teisėsaugos ir advokatų, kuriems pareikšti įtarimai bei pabrėžiama, kad „minimi asmenys yra nekalti, kol nėra įrodoma priešingai. Manome, kad bylos rezultatas - tai ne skambus pranešimas apie tyrimo pradžią, o tik galutinis ir įsiteisėjęs teismo sprendimas.“

Panašią poziciją trečiadienį išsakė Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus ir Apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė. „Tokie viešai pareikšti kaltinimai yra smūgis teismų bendruomenei, bet kol neįrodyta kitaip, bus teigiama, kad teismuose dirba tik sąžiningi teisėjai. Kiekvieno minėto teisėjo nagrinėtos bylos bus paskirtos naujiems teisėjams. Jeigu paaiškės, kad su konkrečiu įvykiu susijusi byla jau baigta ir bus įrodyta nusikalstama veika, procesas bus atnaujintas, tačiau tikrai nebus peržiūrimos visos įtariamų teisėjų nagrinėtos bylos“, - žurnalistams sakė A.Valantinas. „Šiandien yra sukurti visi mechanizmai, turintys užtikrinti sąžiningą teisingumą. Teisėjai skiriami po griežtos atrankos. Bylas jiems paskirsto specialios programos. Net teismo pirmininkas negali nurodyti, kokią bylą pasirinkti“, - teigė A.Valantinas, pripažinęs, kad „žmogiškasis faktorius“ teismuose visgi išlieka.

Įdomu tai, kad visų institucijų atstovai, nuolat pabrėžę nekaltumo prezumpcijos svarbą, taip ir nesugebėjo atsakyti į porą klausimų - kokia bus asmeninė įtariamųjų atsakomybė, jeigu įtarimai pasitvirtins ir kas kompensuos dėl galimai nesąžiningų sprendimų patirtus asmenų nuostolius.

Situaciją komentuoja advokatas, Kovo 11-osios akto signataras Egidijus BIČKAUSKAS:

- Daryti konkrečias išvadas dar ankstoka, tačiau abejotina, kad šis skandalas būtų tiesiogiai susijęs su rinkimais. Tarp galimų įtariamųjų įvardinta tik vieno mero pavardė. Mažai tikėtina, kad visa tai būtų surengta dėl to vieno asmens, nors gali būti, kad Vijūnėlės dvaro istorija suveikė kaip tam tikras katalizatorius. Labiau tikėtina prielaida - specialiųjų tarnybų vykdytas tyrimas pasiekė kritinę ribą. Norint veikti toliau, kai įtariamieji - aukštas pareigas užimantys teisėjai, - teko kreiptis į šalies vadovę bei paviešinti dalį turimos informacijos. Juolab kad kažkiek tai gali būti susiję ir su kadenciją baigiančia šalies vadove. Ji nuolat kalbėjo apie kovą su korupcija, tačiau veiksmų vis nesimatė. Dabar pasitaikė puiki proga parodyti, kad šia linkme buvo dirbama.

Kita vertus, pradėto tyrimo apimtys rodo, jog tai korupcijos „pūlinys“ Lietuvoje buvo ir yra labai didelis. Prezidentė problemą bandė spręsti didindama teisėjų atlyginimus, tačiau dabartinė situacija akivaizdžiai rodo, jog problema buvo ne ta. Kaip juokavo tauta - „keliami atlyginimai tik pakėlė korupcijos lygį.“

Po gero pusmečio pasimatys, kas iš tikro buvo nuveikta. Tada ir bus galima kalbėti apie gerai atliktą specialiųjų tarnybų darbą ar galimai padarytus nusižengimus. Visgi viliuosi, kad byla nebus paremta vien telefoniniais pasiklausymais.

Įdomūs faktai apie sulaikytus teisėjus ir advokatus

Teisėjai

* Viktoras Kažys įvardinamas kaip vienas turtingiausių Lietuvos teisėjų. Pastarasis teisėjas ne kartą į laisvę paleido nusikalstamų grupuočių narius, narkotikus platinusius ar net nužudymų įtariamus asmenis, kuriems jo kolegos skirdavo griežtesnes bausmes.

* Valdimaro Bavėjano vadovaujama kolegija išteisino Henriką Daktarą jam inkriminuojamoje Kauno verslininko Sigito Čiapo nužudymo byloje. Šią nutartį patvirtino kasacinis teismas. Teisėjo malonės sulaukė ir buvęs „Vilniaus vandenų“ vadovas Darius Norkus.

* Konstantino Gurino pavardė buvo linksniuojama 2015 metais. Tuomet pasirodė informacija apie grupės teisėjų pasilinksminimą Kaišiadorių pramogų centre, priklausančiame vietos verslininkui Algimantui Radvilai, kurio bylas nagrinėjo pas jį svečiavęsi teisėjai.

* Robertas Rainys buvo vienas iš trijų teisėjų, prieš kelerius metus išteisinusių prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę.

* Arūno Kaminsko pavardė buvo minima „koldūngeito“ byloje. Tuomet darbo netekęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius siekė įrodyti, kad Vyriausybė jį iš darbo atleido neteisėtai. Teisėjas dėl neaiškumų kreipėsi į Konstitucinį Teismą.

Advokatai

* Aivaras Surblys 2018-aisiais buvo įtariamas, kartu su kitu asmeniu planavęs sutrikdyti Klaipėdos apskrities VPK padalinio vadovo bei Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroro sveikatą.

* Drąsutis Zagreckas 2004 metais gynė vieną iš „Vilniaus brigados“ narių - Igorį Tiomkiną bei prieš kelerius metus su didele narkotikų siunta įkliuvusį Tadžikistano pilietį Komildzhoną Umarovą.

* Romualdas Mikliušas teismuose gynė koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį, kyšininkavimu įtartą buvusį sostinės vicemerą Romą Adomavičių, įmonės „Vilniaus vandenys“ vadovą Darių Norkų.

* Giedrė Cimbolienė, turima informacija, pastaruoju metu dažnai teismuose gynė Vilniaus nusikalstamų grupuočių, disponavusių narkotikais ir psichotropinėmis medžiagomis, lyderius.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (64)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PROTRŪKIS: dėl listeriozės protrūkio Pietų Ispanijoje į ligoninę paguldyti 53 asmenys, tarp jų – 18 nėščiųjų ir du naujagimiai.
  • „DYZELGEITAS“: Pietų Korėja skirs baudas bei kels baudžiamąsias bylas prieš „Volkswagen“ ir „Porsche“ dėl jų vaidmens „dyzelgeito“ skandale, kuomet daugybėje dyzelinių automobilių buvo įdiegta programinė įranga, padedanti sukčiauti dėl taršos emisijų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
Tobago Anthony Joseph.

Ar alkoholio draudimas Rugsėjo 1-ąją - prasmingas?

balsuoti rezultatai

Ar šiandieną pavyktų atkartoti Baltijos kelią?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +18 C

 +11 +12 C

 

 +10 +12 C

+16 +18 C

 +19 +21 C

 

 +21 +23 C

0-4 m/s

 0-3 m/s

 

0-3 m/s

 

USD - 1.1076 PLN - 4.3552
RUB - 73.8360 CHF - 1.0860
GBP - 0.9162 NOK - 9.9638
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis