respublika.lt

Neišgydomos vaikų namų žaizdos

(0)
Publikuota: 2019 birželio 15 16:00:06, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 6 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Vaiko teisių apsauga parodo tikrąjį valstybinės politikos veidą. Iki šiol Lietuvoje politikai šia tema kalba susirūpinusiais veidais, tačiau daugybė jaunuolių ir jau suaugusių žmonių dar gydosi žaizdas, kurias jiems yra palikusi sistema. Daugybę metų Marijampolės vaiko tėviškės namus vienas po kito krečiantys skandalai nesibaigia. Prieš kelis mėnesius čia sumuštas įstaigos direktorius, o apie čia įgytas patirtis drįsta kalbėti ir jau suaugę namų auklėtiniai.

 

Vietoj pagalbos - užsimiršti

Praėjus daugiau kaip 15 metų po skaudžių įvykių, prabilti nusprendė ir šiuo metu 24-erių Ernestas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Vaikinas iki šiol negali pamiršti, kaip iš šeimos paimtu juo, 8-erių metų vaiku, pasirūpino katalikiškieji Marijampolės vaiko tėviškės namai Avikilų kaime. Vaikinas tikina iki šiol negalintis pamiršti ne tik patirtos seksualinės prievartos, bet ir administracijos abejingumo.

Į vaikų globos įstaigą Ernestas buvo pristatytas tarnybų, kai buvo paimtas iš šeimos, kurioje vaikams augti aplinka buvo netinkama. Tačiau čia išgyventos patirtys sužeidė daug labiau nei netinkamas motinos gyvenimo būdas. Ernestas tikina, kad kai buvo 8-erių, jį išprievartavo kitas globos namų gyventojas - 17-likmetis jaunuolis.

Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo Ernestas, apie įvykį greitai sužinojo ir globos namų darbuotojai. Tačiau vietoj pagalbos mažamečiui vaikui buvo pasiūlyta „užsimiršti“. Kad praeities šešėliai nekankintų, Ernestas buvo išsiųstas į kitame mieste esančius vaikų globos namus. Vėliau perkeltas atgal, kur jo laukė patyčios iš kitų globos namų vaikų. Šalia žeminimo ir patyčių, tęsėsi ir seksualinė prievarta. Ernestas įsitikinęs, apie tai žinojo ne tik globotiniai, bet ir įstaigos darbuotojai. Tačiau pradėjus apie tai kalbėti, tuometis vadovas prašė nieko neviešinti.

Šiandien Ernestas sako negalintis suprasti, kodėl tada, prieš 16 metų, iš šeimos atskirtam vaikui nebuvo ištiesta pagalbos ranka, kodėl nebuvo pranešta teisėsaugai. Prieš Ernestą smurtavęs auklėtinis taip ir liko nenubaustas. „Aš buvau mažas vaikas, negalėjau kreiptis į teisėsaugą. Tai turėjo padaryti suaugę žmonės, nes jie čia tam ir buvo - kad mumis, vaikais, likusiais be tėvų globos, pasirūpintų kaip savais. Tačiau vietoj to, vaikams buvo „piešiamos“ psichinių ligų diagnozės, taip siekiant išspręsti problemas. Tai tipiškas vadovybės elgesys“, - pasakoja vaikinas, - ir priduria nuolat svarstantis, kaip būtų susiklostęs jo gyvenimas, jeigu nebūtų patyręs seksualinės prievartos: „Dabar aš esu homoseksualus ir svarstau, ar ta patirtis galėjo tai nulemti.“ Negana to, Ernestas sako žinantis, jog jo atvejis minėtuose globos namuose nebuvo vienintelis.

Skandalai ir tyrimai

Daugiau kaip 20 metų veikiantys Marijampolės vaiko tėviškės namai Avikilų kaime vis sulaukia teisėsaugos ir tarnybų dėmesio. Policijai dažnai tenka skelbti iš šių globos namų bėgančių jaunuolių paieškas, tačiau tai ne didžiausios problemos. 2003 m. visuomenę sukrėtė faktas, jog šiuose vaikų namuose galimai išžaginta nepilnametė. Iškilus šiai informacijai, katalikiškiesiems vaikų globos namams grėsė uždarymas, tačiau po pusantrų metų ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas.

2008 m. iškilo kitas skandalas - vaikų globos namuose keturiolikmetis galimai seksualiai išnaudojo mažametes. Tuo metu prokuratūroje jau buvo pradėtas kitas tyrimas - dėl atvejo, kai 16 metų paauglys galėjo seksualiai išnaudoti keturis mažamečius.

2015 m. Kauno apygardos teisme nagrinėta byla, kurioje trys globos namų auklėtiniai buvo kaltinami reketavę kitą globotinę. Tais pačiais metais buvo paviešinta informacija, kad nepilnametė į globos namus atsinešė ginklą.

Vienas po kito vaikų namus purtantys skandalai nesibaigia iki šiol - šių metų pradžioje neblaivūs globos namų auklėtiniai sumušė ilgametį įstaigos direktorių Vytautą Šulinską.

O baisiausia nutiko 2013 m. Šiuose globos namuose viešint tuometei socialinės apsaugos ir darbo ministrei Algimantai Pabedinskienei šalimais esančiame miškelyje nusižudė ketverius metus įstaigoje gyvenęs trylikametis. Tuomet auklėtiniai pasakojo apie trylikamečio konfliktus su dviem įstaigos darbuotojomis. Marijampolės policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl privedimo prie savižudybės.

Daugiau kaip prieš 20 metų vaikų globos namus Avikiluose įkūrė monsinjoras Vytautas Kazlauskas. Iki šiol ši įstaiga nėra pavaldi Marijampolės savivaldybei. Nuo 2003 m. įstaigos steigėjo funkcijos perduotos Vilkaviškio vyskupijos Kurijai. Steigėjas skiria ir atleidžia direktorių, moka atlyginimą darbuotojams. Kilus įvairioms situacijoms, pirmiausia įsijungia Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, dar globos namų veiklos pradžioje buvo atlikti keli tyrimai. Tiesa, ne visi skundai pasitvirtino, tačiau apie tyrimus nėra išlikusios informacijos.

Išvados nepalankios

Ir per pastaruosius metus kontrolierė yra atlikusi tyrimų, susijusių su Marijampolės vaiko tėviškės namais. Pavyzdžiui, 2015 m. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė gavo anoniminį pranešimą apie globojamos nepilnametės galimai patirtą fizinį smurtą bei seksualinę prievartą Marijampolės vaiko tėviškės namuose ir galimą direktoriaus bei kitų darbuotojų siekį nuslėpti tikrąsias mergaitės patirtų sužalojimų priežastis. Taip pat skunde buvo kalbama apie galimai įstaigoje pažeidžiamas vaikų teises - nesudarytą saugią gyvenamąją aplinką, nepakankamą vaikų priežiūrą, netinkamą dienpinigių mokėjimo tvarką ir kt. Tyrimo metu nebuvo nustatyta, jog administracija siekė nuslėpti tikrąsias minėtos nepilnametės sužalojimo priežastis. Tačiau, buvo nustatyta, jog įstaiga netinkamai vykdė savo pareigas, siekiant apsaugoti vaikus nuo smurto. Gauta medžiaga leido daryti prielaidas apie nepakankamas ir neefektyvias vaikų globos namų taikomas smurto prevencijos, auklėjamojo pobūdžio, vaikų elgesio kontrolės priemones, taip pat pagalbos smurtaujančiam ar elgesio problemų turinčiam vaikui tobulinimo poreikį. Nustatyta, jog įstaiga, neužtikrinanti vaikams saugios ir stabilios aplinkos, pažeidžia nepilnamečių teises. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė atkreipė Marijampolės vaiko tėviškės namų direktoriaus V.Šulinsko dėmesį į tyrimo metu nustatytus vaikų teisių pažeidimus bei įstaigos veiklos trūkumus ir siūlė imtis priemonių, kad būtų pašalintos jų priežastys ir sąlygos.

Kito tyrimo metu pasiūlyta stiprinti darbuotojų kompetencijas darbui su priklausomybę alkoholiui ir tabakui turinčiais nepilnamečiais.

Socialinių paslaugų priežiūros departamentas, atliekantis minėtų vaikų globos namų kontrolę, „Vakaro žinias“ informavo, kad ši įstaiga buvo vertinta 2009, 2012, 2013, 2016 ir 2017 m. Praktiškai visų vertinimų, išskyrus paskutinįjį, metu buvo nustatyti pažeidimai. Be to, įstaiga buvo nepašalinusi pažeidimų, nustatytų 2016 m. vykusio vertinimo metu, todėl iš pradžių buvo priimtas sprendimas stabdyti licencijos galiojimą. Tačiau paskutinio vertinimo, baigto 2017 m. gegužės 10 d. metu konstatuota, kad visi pažeidimai pašalinti. Departamentas šiuo metu prižiūri 98 juridinius asmenis, turinčius licencijas vaikų globai teikti. Dažniausiai steigėjas yra savivaldybė. Taip pat ne viena religinė bendruomenė yra įsteigusi vaikų globos namus.

***

Visagalė senatis

Deja, daugelis tokių istorijų, kaip Ernesto, Lietuvoje priverstos tiesiog nugrimzti į užmarštį taip ir nesužinojus, kas teisus, o skriaudėjams likus nenubaustiems. Tokie klaidūs mūsų valstybėje galiojantys teisiniai labirintai. Šiandien Baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kas išprievartavo nepilnametį asmenį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 2 iki 10 metų, jei nukentėjęs buvo mažametis, bausmė siekia nuo 3 iki 13 metų. Toks nusikaltimas laikomas labai sunkiu, todėl atsakomybei už jį taikoma dvidešimt penkerių metų senatis. Tačiau iki 2003 m. galiojęs kodeksas numatė kitaip. Jame nustatyta, jog už labai sunkius nusikaltimus taikoma senatis - 12 metų.

Kaltina išsigalvojimais

„Vakaro žinioms“ susisiekus su ilgamečiu vaikų globos namų direktoriumi Vytautu Šulinsku, šis patikino puikiai prisimenantis buvusį auklėtinį ir jo brolius, kurie visi, vienu ar kitu laikotarpiu paimti iš šeimos, gyveno šioje įstaigoje. „Nėra blogų vaikų, visi geri“, - sakė direktorius, paklaustas, kokie buvo šie vaikai, kurie visi dabar jau suaugę vyrai. Tačiau direktorius neigė ką nors žinantis apie tai, jog Ernestas, gyvendamas vaikų globos namuose galėjo patirti seksualinę prievartą. Išgirdęs klausimą, direktorius iš pradžių nusijuokė: „Dabar gali jis pasakoti, ką nori. Tokio fakto iš viso nebuvo. Mūsų globos namuose jis to nepatyrė tikrai. Jeigu kažkuo kaltina, jis žino teisines priemones, tegul aiškinasi.“ Direktorius sakė, kad suaugęs vyras išsigalvojo kraupią istoriją ir tikino apie ją girdintis pirmą kartą. Paklaustas, ar yra buvę kitų atvejų dėl galimos seksualinės prievartos vaikų globos namuose, direktorius patikino, kad ne. Direktorius sakė nežinantis ir apie 2015-ųjų tyrimą dėl mergaitės galimai patirtos seksualinės prievartos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s